PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرواز بي فرود ايران ار 655Zohair
03-07-2006, 19:05
منبع سايت بازتاب

نام و چره اين مرد را به خاطر بسپاريد:

http://www.baztab.com/tmp/upload/19443.jpg

ويل راجرز

افسر ارشد نيروي دريايي آمريكا و ناخداي سابق ناو پاسور وينسنس مفتخر به دريافت مدال به جهت تشخيص هواپيماي مسافربري به عنوان هواپيماي جنگنده و كشتار 290 انسان بيگناه!!!با گذشت سالها از فاجعه انساني حمله ناو آمريكايي وينسنس به هواپيماي مسافربري ايران، كه به شهادت 290 نفر انجاميد، خبرنگاران و محققان آمريكايي نيز با بررسي اسناد و تصاوير به جاي مانده از حادثه، دروغ بودن ادعاي مقامات آمريكايي درباره اشتباهي بودن حمله به هواپيماي ايراني را اثبات كردهاند.«بازتاب» بدون توضيح بيشتر، اين تصاوير و شرح آنها را منتشر ميكند:

http://www.baztab.com/tmp/upload/19444.jpg

تصوير صفحه رادار ناو وينسنس در زمان نمايش داده شده در تاريخ 3 جولاي 1988 ساعت 6:48 دقيقه به وقت محلي پس از اينكه براي نخستين هواپيماي پرواز IR655 در ساعت 6:47:37 روي باند فرودگاه بندرعباس به نمايش درآمد، در 900 فوتي فشار استاندارد (پخش شده توسط فرستنده هواپيما) در حدود ارتفاع 1450 پايي ارتفاع راداري ناو وينسنس قرار داشت.

هواپيماي ايرباس پرواز IR655 كه در حدود دو مايلي پاياني باند فرودگاه بندرعباس نمايش داده شده است، به صورت يك دشمن و هدف حمله از سوي خدمه ناو وينسنس نمايش داده ميشود (در يك مثلث) و در اين زمان يك سيستم كنترل آتش را روي مثلث هدفگيري ميكند.

http://www.baztab.com/tmp/upload/19437.jpg

تصوير صفحه راداري ناو وينسنس آمريكايي در 6:57 به وقت محلي، سوم جولاي 1988 پس از اينكه رادار وينسنس يك هواپيماي «C-130» را رديابي نمود كه از هواپيماي باري در باند فرودگاه بندرعباس نشست نه در 6:54 دقيقه كه يك افسر ارشد آمريكايي ادعا كرده بود يك تناقض كليدي در ادعاهاي آمريكاييهاست. اين عكس هواپيماي«C-130» را در وضعيتي نشان ميدهد كه يك دايره بزرگ روي اين تصوير كشيدهاند، همچنين يك هواپيماي «F-14» در جنوب شرقي تصوير، كه متعلق به نيروي دريايي آمريكاست، نشان داده شده است.

پس از اينكه دستور آتش صادر شد؛ ساعت 6:51 دقيقه.

http://www.baztab.com/tmp/upload/19438.jpg

تصوير ديگر راداراي در ساعت 6:54:42 به وقت محلي ،يكي از دو موشك اثر كرده در ساعت 6:54:43.

ناو uss مونتگومري در 5/5 مايلي عمق آبهاي ساحلي ايران از جزيره هنگام قرار دارد و ناو وينسنس در 1/3 مايلي داخل آبهاي ايران قرار دارد.

نشان بزرگ و دايره بزرگ چندين كشتي كوچك را حذف كرده كه آنها براي در امان ماندن، به سوي خشكيهاي ايران در حركت هستند.

http://www.baztab.com/tmp/upload/19439.jpg

مركز اطلاعات جنگي ناو وينسنس و ادعاي آمريكاييها در بهرهگيري از تجهيزات پيشرفته راداري و همچنين امكانات ناوبري و رديابي فوق مدرن.

ماه
03-07-2007, 21:32
http://i19.tinypic.com/6gxs1oi.jpg
http://i8.tinypic.com/4mvrg2t.jpg

http://i18.tinypic.com/4udkzer.jpg
http://i9.tinypic.com/6gtfxx5.jpg

http://i12.tinypic.com/4msmxk0.jpg
http://i12.tinypic.com/4mb41vb.jpgتصاویر از Jacob عزیز

یکشنبه دوازدهم تیرماه 1367 بندرعباس

هواپیمای ایرباس 300 متعلق به هواپیمای جمهوری اسلامی ایران بعلامت ثبت EP-IBU در فرودگاه بندرعباس به زمین نشست و طبق برنامه پیشبینی شده, قرار بود این هواپیما با شماره پرواز 655 با دویست و نود سرنشین (156 مرد 53 زن 57 کودک 2 تا12ساله و8 کودک زیر دو سال و 42 نفر با ملیتهای یوگسلاو، پاکستانی، هندی، عرب و 16 خدمه پروازی) در ساعت 10 صبح به مقصد دوبی پرواز کند.

ساعت 9صبح (خلیج فارس)

تعدادی از قایقهای تندروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مشغول گشتزنی در جنوب قشم بودند, با تهاجم نیروهای آمریکایی مواجه شدند. رزمندگان دریادل اسلام بلافاصله به مقابله با نیروهای آمریکایی مستقر در ناوها میپردازند. در جریان این درگیری چند فروند چرخبال آمریکایی برفراز قایقهای تندرو به پرواز درآمده و به سوی آنها شلیک میکنند.
دلاورمردان سپاه اسلام، همزمان با مقابله با ناوهای آمریکایی به آتش چرخبالها نیز پاسخ میدهند و در این درگیری یک فروند چرخبال آمریکایی مورد هدف قرار گرفته و به قعر آبهای نیلگون خلیجفارس سقوط میکند.

ساعت 10 صبح (بندرعباس)

هواپیمای جمهوری اسلامی ایران پرواز 655 با 15دقیقه تأخیر در ساعت 05/10 از برج مراقبت فرودگاه بندرعباس تقاضای پرواز کرد، مدت پرواز تا دوبی 30 دقیقه و حداکثر 14 هزارپا تعیین شد. در ساعت 17/10 دقیقه، هواپیمای ایرباس 300 به پرواز درآمد. دقایق نخستین پرواز و مراحل اوجگیری تا ارتفاع 12 هزارپایی مطابق طرح پرواز انجام شد و خلبان به طور پیوسته با برج مراقبت فرودگاه بندرعباس و مرکز کنترل راههای هوایی ایران و امارات تماس داشت.

خلیج فارس


ناوجنگی آمریکایی «وینسنس» که در تاریخ هفتم خرداد از بندر «سان دیه گو» وارد خلیجفارس شده بود, به قصد یک ماجراجویی هوایی به آبهای مرزی ایران نزدیک شد. «ایچنرمارک» قلب این رزمناو به شمار میرفت. وظیفه اصلی آن، کشف هدفهای پرنده، اعم از موشک، هواپیما و پردازش اطلاعات، تعقیب صدها هدف به طور همزمان و کنترل آتش آنها بود، همچنین این رزمناو به موشکهای زمین به هوا با برد 408 کیلومتر نیز مجهز بود.
چند لحظه پیش از ورود هواپیمای ایرباس 300 به منطقه کنترل هوایی امارات, در محلی به نام «مولبیت», خلبان به مرکز کنترل هوایی کشور اطلاع داد که قصد دارد به 14 هزارپایی صعود کند.

ساعت 22/10دقیقه (خلیجفارس)

در این لحظه ناو وینسنس که خود را به بهترین و نزدیکترین موقعیت رسانده بود، به دستور ناخدا «ویل راجرز»، فرمانده ناو، موشک استاندارد 2 به سوی پرواز 655 شلیک کرد. ناگهان هواپیما از صفحه رادارهای زمینی محو شده و در طوفانی از دود و آتش به پهنه آبهای نیلگون خلیجفارس فرو رفت. با عدم اطلاع از سرنوشت هواپیما، برج مراقبت فرودگاه بندرعباس، در تماس با دوبی، پیگیر سرنوشت پرواز 655 شده ولی آنها اظهار بیاطلاعی کردند. بلافاصله ستاد تأمین استان هرمزگان وضعیت اضطراری اعلام و فعالیت خود را آغاز کرد.
با شناسایی دقیق محل سقوط, چرخبالها و شناورها به موقعیت 26و42 عرض شمالی و56 درجه و3 دقیقه طول شرقی منتقل شدند.
بلافاصله پس از این جنایت هولناک, مقامات آمریکایی اعلام کردند که یک فروند هواپیمای اف 14 جمهوری اسلامی ایران را مورد هدف قراردادهاند. پس از روشن شدن نوع هواپیما, آمریکاییها سعی کردند تا به نحوی وانمود کنند که در این مورد مرتکب اشتباه شدهاند, اما شواهد بعدی, این نظر آنان را کاملاً مردود جلوه داد. مقامات نظامی آمریکا اعلام کردند که هواپیمای ایرباس در خارج از دالان هوایی پرواز میکرده و رزمناو آمریکایی نیز هفتبار اخطار رادیویی برای هواپیمای ایران مخابره کرده ولی جوابی دریافت نکرده است!
این ادعا به دلایل زیر, غیر قابل قبول بود, زیرا: 1ـ قطعات متلاشی شده هواپیما و اجساد سرنشینان آن در سطح وسیعی از آبهای سواحل جنوبی جزیره هنگام, درست در داخل آبهای ایران پراکنده شده بودند. این محل درست در زیر مرکز دالان هوایی بینالمللی بندرعباس دوبی (آمبر56) قرار دارد و نشان میدهد که هواپیما درست در مسیر پیشبینی شده درحال پرواز بوده است و همانطورکه چهارسال بعد روزنامه «نیویورک تایمز», در گزارشی که حاوی چندین نکته تازه بود, گفت که ناو وینسنس در آبهای فلات قاره ایران بوده است نه در آبهای بینالمللی و پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) در آن زمان بر این حقیقت سرپوش گذاشته شده است.

همچنین دریاسالار «ویلیام کراو» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در دوره زمامداری ریگان در گفتگو با شبکه «بی, بی, سی» تأکید کرد, ناو وینسنس بدون هیچ دلیل روشنی با وجود برخورداری از توپها و موشکهای دوربرد به کمانه آبهای ایران آمده بود. این نشان دهنده آن است که ناو به عمد برای عمل سوء آماده شده بود.
2ـ هواپیمای مسافربری ایرباس از نظر حجم, شکل, اندازه و توانایی پرواز کاملاً با هواپیمای اف 14 متفاوت است.
3ـ با توجه به ارتباط کلامی و ارتباط ناوبری هر هواپیمای بازرگانی و مسافربری, ناو آمریکایی میتوانست به راحتی با شنیدن مکالمات خلبان به ماهیت هواپیمای مسافربری پیببرد.
4ـ مقامات ناو آمریکایی ادعا کردهاند که سه اخطار روی باند نظامی فرستادهاند ولی پاسخی دریافت نکردهاند. مسلماً اخطار نظامی ارسال شده به گوش خلبان 655 نرسیده است, ولی سه اخطار روی باند غیرنظامی (اضطراری) را هیچ منبع غیرنظامی دریافت نکرده است و از آنجا که کلیه خلبانان دو منطقه همیشه در این باند به گوش هستند, این ادعایی واهی بیش نبود.
مقامات آمریکایی که سرنگونی یک هواپیمای مسافربری کرهجنوبی در سال 1362 را «بربریت» نامیدند و خواستار تحریم بینالملل خطوط هواپیمایی شوروی سابق شدند. پس از ارتکاب جنایت حمله به هواپیمای مسافربری ایران سعی کردند با توسل به تبلیغات کذب و طرح ادعاهای بیاساس, فاجعه را کوچک و کشتار 290 انسان بیگناه را که در نوع خود در تاریخ هواپیمای غیرنظامی بیسابقه است, امری عادی جلوه دهند.
در شهریور 62 یک هواپیمای بوئینگ 747 شرکت هواپیمایی کرهجنوبی (ک.ال.ال) در حالیکه با 269 مسافر از مسیر عادی خود منحرف شده بود و حدود 500 کیلومتر مسافت را زمانی نزدیک به دو ساعت در داخل خاک شوروی سابق طی کرده بود, به دلیل بیتوجهی به اخطارهای مکرر هواپیماهای شکاری این کشور توسط سیستم دفاع موشکی شوروی سرنگون شد. در این ماجرا ریگان ابراز عقیده کرد که هیچ مطلبی نمیتواند توجیهکننده سرنگون ساختن یک هواپیمای غیرمسلح باشد. وی اعلام کرد: شوروی (سابق) با حمله به یک هواپیمای مسافربری، دست به یک عمل تروریستی زده است و یکی از اعضای کمیته امور خارجه مجلس آمریکا، دولت این کشور را به مقابله به مثل ترغیب کرد.
تبلیغات وسیع آمریکا در این خصوص, دست کم برای مدت 6ماه ادامه داشت. شورای امنیت پیرامون این واقعه و جهت محکوم کردن عمل شوروی (سابق) چهاربار تشکیل جلسه داد و متحدین اروپایی آمریکا پیرامون این موضوع شدیداً عکس العمل نشان دادند.

ماه
04-07-2007, 13:55
سردار سرتيپ پاسدار "ميرفيصل باقرزاده" رييس بنياد حفظ ونشرآثار دفاع مقدس روز سه شنبه به كشورهاي جهان پيشنهاد داد در سالروز فاجعه حمله ناو آمريكايي وينسنس بههواپيماي مسافربري ايرباس ايران، به هواپيماهاي آمريكايي اجازه فرود در خاك كشورشان را ندهند و واشنگتن را تحريم هوايي كنند.

هواپيماي مسافربري "ايران اير" پرواز شماره ‪ ۶۵۵‬در مسير بندرعباس - دبي بعد از كمتر از هفت دقيقه پرواز ساعت ‪ ۱۰‬و ‪ ۲۴‬دقيقه ‪ ۱۲‬تيرماه سال ‪۱۳۶۷‬ مورد اصابت دو فروند موشك شليك شده از سوي ناو آمريكايي وينسنس قرار گرفت و با تمامي سرنشينانش به درون آبهاي گرم "خليج فارس" در جنوب ايران سقوط كرد.

دراين حمله وحشيانه آمريكا، بيش از‪ ۲۹۰‬سرنشين بههمراه خدمه اين هواپيما به شهادت رسيدند.

به گزارش خبرنگارايرنا، رييس بنيادحفظ و نشر آثار دفاع مقدس در آييني كه بهمناسبت نوزدهمين سالگرد اين حملهوحشيانه نظاميان آمريكا به هواپيماي مسافربري ايران برگزار شد، تصريح كرد: در اين فاجعه هنوز با آمريكا تسويه حساب نكردهايم و پيگيري دولت جمهوري اسلامي در اين مورد ادامه دارد.

وي خواستار بازپسگيري مدال افتخار از فرمانده وقت ناو حملهكننده به هواپيماي ايرباس جمهوري اسلامي ايران و عذرخواهي رسمي دولت آمريكا از ملت ايران به خاطر اين فاجعه شد.

رسردار باقرزاده ، گفت: گرچه دولت آمريكا غرامت مادي اين جنايت را به خانوادههاي قربانيان پرداخت، اما دستاندركاران آن درهيچ دادگاه بينالمللي مجازات نشدند.

وي در اين مراسم كه در مجتمع فرهنگي - تفريحي هما برگزارشد، گفت: دولت آمريكا علاوه بر اينكه هيچ گاه در مورد اين حادثه از ملت ايران عذرخواهي نكرد، به فرمانده ناوي كه به هواپيماي ايرباس حمله كرده بود نيز مدال افتخار اهدا كرد.

وي افزود: يادآوري اين جنايت آمريكا باعث تداوم انزجار از آمريكا به عنوان بزرگترين متجاوز دنيا ميشود.

رييس بنياد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس، يادآوري عمق اين فجايع را عامل جلوگيري ازتكراراين جنايات دانست و گفت: اگر فاجعه شيميايي سردشت بهدرستي اطلاع رساني ميشد و جهانيان از عمق فاجعه آگاه ميشدند، جنايت حلبچه اتفاق نميافتاد.

ماه
01-07-2008, 20:44
يكشنبه ‪ ۱۲‬تيرماه ‪:۱۳۶۷‬
سالن انتظار فرودگاه مهرآباد مملو از جمعيت است، بلندگوي فرودگاه از مسافران پرواز (تهران-دبي) ميخواهد كه براي سوارشدن به هواپيما آماده شوند، صداي كودكان درسالن انتظار ميپيچد، مسافران هواپيما يكي يكي سوار ميشوند و هواپيما از زمين بلند ميشود.

ساعت ‪ ۹:۳۰‬دقيقه هواپيما براي سوختگيري مجدد در فرودگاه بندرعباس فرود ميآيد، و پس از سوختگيري در ساعت ‪ ۱۰‬و ‪ ۱۷‬دقيقه، هواپيما دوباره از زمين بلند ميشود.

هريك از مسافران به اميدي به اين سفر ميرود يكي براي معالجه مادر بيمارش، ديگري به ديدار مادربزرگ پيرش، آن يكي براي كار، ديگري ميخواهد به كشورش بازگردد و بار ديگر با خانوادهاش ديدار كند.

پدري به كودك خردسالش فكر ميكند كه شب گذشته گفت، بابا فردا نرو فردا تولدمه و او با بوسهاي به فرزندش وعده داد، بابا مجبوره بره ولي قول ميده فردا شب با يك عروسك خوشگل برگرده، امااو نميدانست كه هيچگاه بازنميگردد.

هنوز هفت دقيقه از پرواز هواپيما نگذشته بود كه ناگهان صداي مهيبي به گوش رسيد لحظهاي بعد خبر اصابت موشك به هواپيماي مسافربري ايرباس ايران و كشته شدن صدها مسافر بيگناه به گوش مردم رسيد.

چند ساعت بعد:
چشمهاي نگران زيادي در كنار ساحل به دريا خيره شده است، كودكي در آغوش مادرش به دريا چشم دوخته، نميداند چرا مادرش اينقدرنگران است، مادري با قد خميده در كنار دريا ايستاده و به دوردست مينگرد همه منتظرند اين خبر دروغ باشد همه ميخواهند باور كنند كه عزيزشان در اين پرواز نبوده، ولي اين خبر راست بود.

هواپيماي ايرباس ايران حامل ‪ ۲۹۰‬مسافر و خدمهبود كه تمامي آنان به شهادت رسيدند.

بازتاب اين خبر در رسانهها و در دنيا به حدي بود كه تمام مردم جهان را متاثر كرد.

در اين پرواز ‪ ۲۹۰‬مسافر شامل ‪ ۶۶‬كودك زير ‪ ۱۳‬سال و ‪ ۲۲۴‬مسافر زن و مرد حضور داشتند كه ‪ ۴۶‬نفر آنها تبعه كشورهاي خارجي بودند.

پس از سقوط اين هواپيما مقامات آمريكايي طبق معمول براي توجيه اين جنايت آشكار و نابخشودني دلايل ضد و نقيضي عنوان كردند و كوشيدند كه اين اقدام را اشتباه جلوه دهند ولي جنايت ، جنايت است و توجيه پذير نيست.

اوج جنايات آنان زماني بود كه مدال شجاعت بر گردن ناخداي ناو وينسنس آويختند و او را مورد تشويق قرار دادند.

ماه
01-07-2008, 21:05
سردار حسين علايي استاد دانشگاه و فرمانده نيروي دريايي در سال 67 درميزگرد «بازخواني سقوط هواپيماي مسافربري ايران توسط ناو جنگي آمريكا» گفت: زماني كه اتفاق افتاد من فرمانده نيروي دريايي بودم، اما در بندرعباس مستقر نبودم، منطقه يكم نيروي دريايي مسئوليت بندرعباس را بر عهده داشت و از آنجا به من خبر دادند كه ناو وينسنس، هواپيماي ايرباس مسافربري ايران را مورد هدف قرار داده است.

علايي افزود: ناو وينسنس يكي از پيشرفتهترين ناوهاي جنگي بود كه چند منظوره عمل ميكرد و در تنگه هرمز مستقر بود؛ اين ناو با پرتاب دو فروند موشك استاندارد به سمت هواپيماي مسافربري جمهوري اسلامي كه از بندرعباس عازم دوبي بود، اين هواپيما را مورد اصابت قرار داد و چون گشتهاي سپاه در مناطق مختلف از جمله در منطقه تنگه هرمز حضور داشتند، نفراتي از سپاه كه واحد گشت آن منطقه بودند اصابت موشكها به هواپيما را ديده بودند و همينها گزارش دادند كه در جنوب جزيره هنگام، هواپيماي ما ساقط شده و اجساد روي آب افتاده.
البته در كنار تلاشهايي كه استانداري انجام ميداد واحدهاي سپاه هم در منطقه تمام امكاناتش را بسيج كردند تا بتوانند اجساد را تا آنجا كه امكان دارد از آب بگيرند.

وي با اشاره به اينكه از نظر نظامي اين اقدام ناو وينسنس نميتواند خطا باشد و امكان خطا كردن اين ناو وجود ندارد، اظهار داشت: در آن زمان آمريكاييها تعداد زيادي ناو جنگي در خليج فارس مستقر كرده بودند و از شمال خليجفارس تا تنگه هرمز و از خارج از تنگه هرمز تا "خورِفَكّان" توسط ناوهاي مختلفي كه آمريكاييها مستقر كرده بودند، كنترل ميشد. در بين همه ناوهايي كه آمريكا در اين منطقه مستقر كرده بود، وينسنس پيشرفتهترين ناو بود كه قابليتهاي ويژهاي داشت و قادر بود در آنِ واحد با چند هدف درگير شود.

وينسنس در تنگه هرمز مستقر بود. اين ناو از نظر فني به گونهاي است كه در آنِ واحد قادر است بيش از 100 هدف را در اطراف خودش شناسايي كند؛ يعني تمام كشتيها ،قايقها، هواپيماها و ابزار و وسايلي كه در منطقه هست توسط اين ناو قابل شناسايي هستند.

علايي در ادامه گفت: اين ناو با سيستم مخابراتي و شنودي كه در اختيار دارد قادر است تمام فركانسهايي كه در منطقه فعال هستند را شنود كند و تمام ارتباطات مخابراتي را بشنود و چنانچه تهديدي را احساس كند و در آنِ واحد با هواپيماها، هليكوپترها، قايقها ،كشتيها و حتي زيردرياييها درگير شود.

آمريكاييها يك ناو با اين خصوصيات را در تنگه هرمز مستقر كرده بودند كه گرانترين ناو آمريكايي هم بود و بيش از يك ميليارد دلار ارزش داشت؛ بنابراين چنين ناوي با چنين قابليتهايي امكان خطا كردن ندارد؛ زيرا ابزارهايي كه در اختيار دارد قدرت بالايي به او ميدهد كه بتواند از نظر فني وضعيت را دقيق تشخيص دهد.

اين ناو به دليل داشتن كامپيوترهاي پيشرفته نياز به اين نداشت كه نفرات و خدمه ناو روي هدفهايي كه ميبينند قضاوت كنند؛ خود اين كامپيوترهاي پيشرفته معمولاً با مشخصاتي كه رادارها از هواپيما،قايق، شناور و يا ناو ميگيرند ميتوانند بگويند اين هدف داراي چه مشخصاتي است و آيا نظامي است يا غير نظامي و آيا خودي است يا غيرخودي.


اين فرمانده ارشد دفاع مقدس با بيان اينكه «ناو وينسنس كه يك ماه ميشد در منطقه مستقر بود نميتوانست در شناسايي اهداف دچار اشتباه شود»، افزود: اين ناو ميتواند از فرودگاه و پايگاه هوايي بندرعباس هر هواپيمايي را كه بلند ميشود شناسايي كند و روي صفحه رادارش آن را ببيند.

هواپيماها يا جنگي هستند يا غيرجنگي؛ هواپيماهاي جنگي با غيرجنگي بخصوص مسافربري تفاوتهاي فاحشي دارند، اولاً هواپيماي مسافربري حجمش بزرگتر است و خود همين حجم كافي است كه روي صفحه رادار تشخيص داده شود كه اين هواپيما مسافربري است. ثانياً هواپيماي مسافربري مانورش نسبت به هواپيماي جنگي بسيار كند است در حالي كه هواپيماي جنگي به دليل سرعت بالا ميتواند در يك دقيقه مسيرهاي متعددي را طي كند. ثالثاً هواپيماي جنگي سرعت بسيار بالاتري نسبت به مسافربري دارد، رابعاً هواپيماي مسافربري در دالان هوايي مشخصي حركت ميكند و اجازه ورود به هر مسيري را ندارد، اما هواپيماي جنگي در هر مسيري ميتواند پرواز كند.

از آنجا كه مسيرها و دالانهايي كه هواپيماي مسافربري در آنها حركت ميكند، كاملاً مشخص است و هواپيماي ايرباس جمهوري اسلامي ايران كه مورد اصابت قرار گرفت به صورت ثابت در هر يكشنبه ساعت بين 9/30 تا 10 از فرودگاه بندرعباس به سمت دوبي پرواز ميكرد، ناو وينسنس قطعاً در طول يكماه استقرارش اين را فهميده و شناسايي كرده بود، بنابراين نميتواند اشتباه كرده باشد، بلكه عمداً اين هواپيما را زده است.

اين كارشناس مسائل نظامي گفت: ناوها معمولا تمام فركانسهاي فعال منطقه را شنود ميكند؛ فركانسها هم يا نظامي هستند يا غيرنظامي. براي هواپيماي مسافربري صحبت خلبان با ساير جاها آشكار است و اين صحبتها را همه ميشنوند يعني همانطوريكه برج مراقبت ميشنود هواپيماهاي ديگر هم ميشنوند بنابراين ناوجنگي وينسنس، صحبتهاي خلبان را از قبل از پرواز تا زمان اصابت ميشنيده و كاملا تشخيص داده كه اين هواپيما مسافربري است. از طرفي ناوها قادرند روي هر فركانسي كه خلبان صحبت ميكند وارد ميشوند و با خلبان تماس بگيرند.

ناو وينسنس مدعي است روي كانال نظامي به اين هواپيما اخطار داده؛ اگر حتي اين حرف درست باشد، ناو بايد روي خطي كه فركانس فعال بوده بايد اخطار ميداده چرا كه خلبان مسافربري قادر نيست روي فركانس نظامي صحبت كرده و يا از فركانس نظامي پيام دريافت كند، بنابراين اصلاً ارتباطي با اين هواپيما گرفته نشده. اينكه ناو وينسنس ميگويد روي كانال نظامي به فركانس هواپيماي مسافربري اخطار داده نشان ميدهد كه عملا ميخواستهاند اشتباه كنند.

وي با اشاره به اينكه براي زدن هواپيماي نظامي، حداكثر يك موشك كافي است در حالي كه ناو آمريكا با 2 فروند موشك، هواپيماي مسافربري ايران را ساقط كرده، اظهار داشت: آمريكاييها با اين كار قصد داشتهاند يك حادثه وحشتناك به وجود بياورند تا اجساد به گونهاي متلاشي شود كه فضاي ترس و وحشت در بين مردم و مسئولان ايران حاكم شود. بنابراين از نظر نظامي امكان خطاي اين ناو در حد صفر است و فقط ميتوان گفت كه آمريكا عمدي اين كار را انجام داده.

علايي با يادآوري اينكه آمريكا مدعي شد كه اين هواپيما جنگي بوده و به سمت ناو حركت كرده در حاليكه اگر يك هواپيماي جنگي بخواهد به سمت ناو حركت كند بايد چند اقدام صورت بگيرد كه اين اقدامات انجام نشده، گفت: يك هواپيما وقتي قصد حمله به ناو را دارد بايد به سمت ناو، شيرجه كند و در حاليكه هواپيماي ايرباس در حال اوجگيري بوده از طرفي اگر هواپيمايي بخواهد به ناو چند منظورهاي مثل ناو وينسنس حمله كند بلافاصله شناسايي و منهدم ميشود و حتي قويترين دولتها هم با يك فروند هواپيما به يك ناو پيشرفته حمله نميكنند.

يكي ديگر از ادعاهاي بياساس آمريكاييها اين است كه گفتهاند اين هواپيما اف 14 بوده و ما فكر كردهايم ميخواهد حمله كند در حاليكه اصلاً ماموريت هواپيماي اف14 حمله به هدفهاي سطحي و زميني نيست بلكه هواپيماي اف14 يك هواپيماي پوششي و رهگير است و فقط ميتواند با هواپيما درگير شود چون كه موشكهايش هوا به هواست. از طرفي جمهوري اسلامي در بندرعباس عمدتاً هواپيماي اف 4 و اف 5 داشت نه هواپيماي اف 14.

وي تمام ادعاهاي آمريكا براي توجيه اين اقدام غيرانساني را غلط دانست و گفت: اگر آمريكا مدعي است كه گرفتن جان 290 انسان بيگناه عمدي نبوده پس چرا بعد از اين اقدام به فرمانده اين ناو آقاي راجرز، جايزه دادند؟ در حاليكه او را بايد توبيخ ميكردند و حتي از كار بركنارش ميكردند. به علاوه، اگر آمريكا مدعي است در اين حادثه اشتباه كرده بايد بلافاصله از جمهوري اسلامي معذرتخواهي ميكرد، اما اين كار را نكرد. از طرفي علاوه بر عذرخواهي بايد تمام خسارات مادي و معنوي حادثه پرداخت ميشد كه تا اين لحظه هنوز حتي پول هواپيما را هم ندادهاند چه برسد به خسارت پرواز و خسارت رواني وارده بر ملت و نظام جمهوري اسلامي ايران.

علايي با بيان اينكه ساقط كردن هواپيماي مسافربري ايران در دوازده تير 67 اولين اقدامي نبود كه آمريكاييها عليه ايران انجام دادهاند، اظهار داشت: از اواخر سال 1364 كه ناوگانهايي امريكايي در خليج فارس به صورت گسترده مستقر شدند، عملاً آنها به نفع صدام وارد عمل شدند و تمام اطلاعات ايران را از نفتكشها گرفته تا اطلاعات مربوط به حضور شناورهاي جنگي ايران همه را در اختيار صدام ميگذاشتند.

آمريكا تمام آسمان منطقه خليج فارس را كنترل ميكرد تا ايران نتواند اقدامي عليه رژيم بعثي صدام انجام دهد. اطلاعات عملياتي براي اقدامات هوايي صدام عليه ايران را آمريكاييها در اختيارش قرار ميدادند به طوريكه هواپيماهاي ميراژ اف 1 كه فرانسه در اختيار صدام گذاشته بود حدود 1500 كيلومتر از پايگاه خودشان پرواز ميكردند و تا تنگه هرمز ميآمدند و نفتكشهاي ايراني را مورد هدف قرار ميدادند؛ اين فضاي امن آسماني را آمريكا براي عراق ايجاد كرده بود تا هواپيماهاي رهگير ايران در اين 1500 كيلومتر نتوانند هواپيماهاي عراقي را مورد حمله قرار دهند.

وي خاطرنشان كرد: پيش از ساقط كردن هواپيماي مسافربري، آمريكا چند درگيري ديگر با ايران ايجاد كرده بود؛ مثلاً حمله به قايقهاي گشت سپاه در اطراف جزيره فارسي و به اسارت بردن 12 پاسدار، حمله به سكوهاي نفتي ايران مثل رشادت و سلمان، حمله به ناوهاي جنگي سهند و سبلان و ... بنابراين آمريكاييها در سال 67 عملاً وارد جبهه جنگ به نفع صدام عليه ايران در خليج فارس شده بودند و زدن هواپيماي مسافربري در ادامه ساير اقدامات آمريكا بود.

faride
01-07-2008, 21:22
ظاهرا هواپيماي نظامي ايراني در كنار ايرباس و با هدف مخفي ماندن از رادار دشمن حركت ميكرده.با هشدار ناو وينسنس ايرباس جهت مسير خود را تغييير نميدهد و در نتيجه امريكاييها كه از سابقه ايران در اينگونه حملات باخبر بودند_در حمله به پايگاه الوليد يا همون حمله بهH3 كه ايران ضربه سختي به عراق زد ايرانيها از همين تكنيك استفاده كردند_ريسك نكردند و هواپيما را ساقط كردند.به نظر من كار امريكا درست نبود اما من بعنوان يك ايراني اينو ميگم اگر منم جاي كاپتان راجرز بودم ريسك نميكردم.

عشق پرواز
01-07-2008, 21:36
ظاهرا هواپيماي نظامي ايراني در كنار ايرباس و با هدف مخفي ماندن از رادار دشمن حركت ميكرده.با هشدار ناو وينسنس ايرباس جهت مسير خود را تغييير نميدهد و در نتيجه امريكاييها كه از سابقه ايران در اينگونه حملات باخبر بودند_در حمله به پايگاه الوليد يا همون حمله بهH3 كه ايران ضربه سختي به عراق زد ايرانيها از همين تكنيك استفاده كردند_ريسك نكردند و هواپيما را ساقط كردند.به نظر من كار امريكا درست نبود اما من بعنوان يك ايراني اينو ميگم اگر منم جاي كاپتان راجرز بودم ريسك نميكردم.

دوست عزیز با توپ 23 میلیمتری که هواپیمارو هدف قرار نداده .
با موشک زده .یعنی توانایی تشخیص و قفل روی هواپیمای نظامی که شما میگین کنارش بوده رو نداشته ؟
البته این فقط یه حرف بود که آمریکایی ها برای فرار از قبول این جنایت گفتن.

kpars
01-07-2008, 21:59
ظاهرا هواپيماي نظامي ايراني در كنار ايرباس و با هدف مخفي ماندن از رادار دشمن حركت ميكرده.با هشدار ناو وينسنس ايرباس جهت مسير خود را تغييير نميدهد و در نتيجه امريكاييها كه از سابقه ايران در اينگونه حملات باخبر بودند_در حمله به پايگاه الوليد يا همون حمله بهH3 كه ايران ضربه سختي به عراق زد ايرانيها از همين تكنيك استفاده كردند_ريسك نكردند و هواپيما را ساقط كردند.به نظر من كار امريكا درست نبود اما من بعنوان يك ايراني اينو ميگم اگر منم جاي كاپتان راجرز بودم ريسك نميكردم.


خوندن این جملات از هر ایرانی خیلی سخته چرا که نشون میده در دنیای امروزی جطور دروغ میتونه کم کم به شکل حقیقت برسه.

وقتی سالها است که در امریکا روزنامه نگاران و تاریخ شناسان همگی قبول دارند که تقریبا هر چه امریکا کفته بود دروغ بوده چطور ممکنه ایرانی حقیقت را ندونه.

به هر صورت من چند لینک از انسانهای بیطرف که فقط دنبال حقیقت بودند برای شما میگذارم.

http://alt-f4.org/img/seaoflies.html

http://homepage.ntlworld.com/jksonc/doc ... 20701.html (http://homepage.ntlworld.com/jksonc/docs/ir655-nightline-19920701.html)

http://www.dailykos.com/story/2006/7/2/22243/93880

نگاه کنید حتی یک ماه بعد از این جنایت خود دولت اریکا اعتراف کرده بود که تمام این بهانه ها واقعیت نداشتند.

The U.S. claimed that the plane was:

* outside of the commercial jet flight corridor
* flying at 7,000 feet
* on a decent towards the Vincennes
* the Airbus was using a Mode II IFF squawk, identifying it as an Iranian military aircraft (commercial aircraft respond with Mode III squawks)

One month later, the American government conceeded that all of these claims were untrue.

این در حالی بود که موسسه های بین المللی امریکا را متهم بو دروغ و پنهان سازی کردند. حتی در تحقیقات خودشون اعلام کردند که وینسنت و راجرز در ابهای ایران بودند ونه در ابهای بین المللی!

John Barry and Roger Charles, of Newsweek, claimed Rogers was overeager for combat, starting the fight with Iranian gunboats and following them into Iranian territorial waters. They also accused the U.S. government of a cover-up.[2] Other sources lay some of the blame on technology and the expense of the ship. An analysis of the events by the International Strategic Studies Association described the deployment of an Aegis cruiser in the zone as irresponsible and felt that the expense of the ship had played a major part in the setting of a low threshold for opening fire.[9] In 2004, Marita Turpin and Niek du Plooy of the Centre for Logistics and Decision Support, partially attributed the accident to an expectancy bias introduced by the Aegis Combat System and faulted the design and "unhelpful user interface" as contributing to the errors of judgement."[10]

^ a b c d Barry, John; Charles, Roger (July 13, 1992). "Sea of Lies". Newsweek.
^ aGIS Naval Analysis Team (May 5, 2003). "A Look at the Naval Lessons Available to the US from the Iraq War". . International Strategic Studies Association Retrieved on 2007-01-28.
^ Turpin, Marita and du Plooy, Niek (2004). "Decision-making Biases and Information Systems" (PDF). . Centre for Logistics and Decision Support Retrieved on 2007-01-28.


واقعیت اینه که هیچ هواپیمای نظامی در کار نبوده. واقعیت نشون میده که راجرز ۲۹۰ نفر ایرانی و اتباع کشورهای دیگر را به خاطر اشتباههای خودش و خدمه وینسنت کشت. و واقعیت اینه که دولت امریکا با تمام مدارک دروغ گفت و راجرز و بقیه مدال گرفتند...

Emad-Aviation
01-07-2008, 22:33
ظاهرا هواپيماي نظامي ايراني در كنار ايرباس و با هدف مخفي ماندن از رادار دشمن حركت ميكرده.با هشدار ناو وينسنس ايرباس جهت مسير خود را تغييير نميدهد و در نتيجه امريكاييها كه از سابقه ايران در اينگونه حملات باخبر بودند_در حمله به پايگاه الوليد يا همون حمله بهH3 كه ايران ضربه سختي به عراق زد ايرانيها از همين تكنيك استفاده كردند_ريسك نكردند و هواپيما را ساقط كردند.به نظر من كار امريكا درست نبود اما من بعنوان يك ايراني اينو ميگم اگر منم جاي كاپتان راجرز بودم ريسك نميكردم.
ریسک نمی کردی و به زندگی 290 نفر انسان رو اسمون پایان می دادی؟
فکر کنم شما نشنیدی بعد از زدن هواپیما تو ناو فریاد های هورا هورا بلند میشه...
امریکا سابقش تو این مسائل سیاه سیاه جایی برای دفاع و نقد نیست...

Shahrokh
01-07-2008, 22:41
اونجای متن که نوشته در فرودگاه مهراباد مسافران دبی سوار هواپیما شدن به نظرم اشتباه باشه. ار تهران مسافرای بندرعباس سوار شدن و تو بندر عباس همه پیاده میشن و شماره پرواز عوض میشه و مسافرای دبی تو بندر عباس سوار میشن.
اون موقع روزهای فرد ساعت ( 6 یا 6:30) پرواز ارباس تهران بندر عباس بود و در ادامه بندر عباس دبی و روزهای زوج تو اون ساعت پرواز بندر عباس نبود و تو اون ساعت به جای پرواز بندر عباس پرواز 427 ار تهران به شیراز میرفت و بعد پرواز شیراز به دبی انجام میشد . در واقع یه روز در میون پرواز بندرعباس دبی و شیراز دبی انجام میشد. ( تا جاییکه یادمه !! ). البته من این نکته رو یه سال بعد فهمیدم !

Emad-Aviation
01-07-2008, 22:41
ظاهرا هواپيماي نظامي ايراني در كنار ايرباس و با هدف مخفي ماندن از رادار دشمن حركت ميكرده.با هشدار ناو وينسنس ايرباس جهت مسير خود را تغييير نميدهد و در نتيجه امريكاييها كه از سابقه ايران در اينگونه حملات باخبر بودند_در حمله به پايگاه الوليد يا همون حمله بهH3 كه ايران ضربه سختي به عراق زد ايرانيها از همين تكنيك استفاده كردند_ريسك نكردند و هواپيما را ساقط كردند.به نظر من كار امريكا درست نبود اما من بعنوان يك ايراني اينو ميگم اگر منم جاي كاپتان راجرز بودم ريسك نميكردم.

كشته هاي سقوط ايرباس هم شهيد محسوب ميشوند؟!

با توجه به پست های شما ایرانی بودن شما برای من سواله...
شما ایرانی هستید یا فقط به زبان فارسی می نویسید؟

IRK7055
02-07-2008, 00:17
دوستان عزيز ميخواستم بگم كه ناو وينسنس داراي سيستم راداري بود كه ميتونست تعداد موشك هواپيماي دشمن رو هم مشخص كنه چه برسه كه نتونه فرق f14 و به هواپيماي مسافربري airbus رو بفهمه.همه ي اينها بهانه ي مسوولان آمريكا است :-10

jacob
02-07-2008, 00:17
با سلام خدمت دوستان


متاسفانه این مسئله در فیلم مربوطه هم که در کانال نشنال جغرافی هم نشان دادشده بود و تصاویر گذاشته شده مربوط به ان هم هست گفته شده بود.
به هر حال امیدوارم روزی این حقیقت اشکار شود

Valkyrie
02-07-2008, 07:50
ظاهرا هواپيماي نظامي ايراني در كنار ايرباس و با هدف مخفي ماندن از رادار دشمن حركت ميكرده.با هشدار ناو وينسنس ايرباس جهت مسير خود را تغييير نميدهد و در نتيجه امريكاييها كه از سابقه ايران در اينگونه حملات باخبر بودند_در حمله به پايگاه الوليد يا همون حمله بهH3 كه ايران ضربه سختي به عراق زد ايرانيها از همين تكنيك استفاده كردند_ريسك نكردند و هواپيما را ساقط كردند.به نظر من كار امريكا درست نبود اما من بعنوان يك ايراني اينو ميگم اگر منم جاي كاپتان راجرز بودم ريسك نميكردم.
ریسک نمی کردی و به زندگی 290 نفر انسان رو اسمون پایان می دادی؟
فکر کنم شما نشنیدی بعد از زدن هواپیما تو ناو فریاد های هورا هورا بلند میشه...
امریکا سابقش تو این مسائل سیاه سیاه جایی برای دفاع و نقد نیست...

دوست عزیز اگر بخواهیم به عنوان یک ایرانی نگاه کنیم حق با شماست به هر حال هموطن های ما بودن .انکار هم نمیکنم آمریکا سابقش خرابه.ولی اگر بخواهیم به دید نظامی نگاه کنیم متوجه میشیم که هیچ عقل سلیمی ریسک نمیکنه که یک ناو با سرنشین هاشو بخطر بندازه.
جالبه بدونید یک روزنامه نگار ایرانی چند وقت پیش به خدمه ناو نامه مینویسه و ازشون میپرسه که پشیمون نیستید که یک هواپیمای غیر نظامی رو ساقط کردید.فکر میکنید جواب ها چی بود؟همه گفته بودند که ما وظیفه مون رو انجام دادیم!!!!
متاسفانه ما ایرانی ها اکثرا حس انسان دوستیمون به حس وظیفه شناسیمون غلبه میکنه.نمونش رو هم در جنگ 8 ساله دیدیم.
حالا یک سئوال دارم:اگه اشتباه نکرده باشم تلویزیون یه مدت صحنه سقوط ارباس رو که از یک قایق گرفته شده بود رو نشون میداد(البته با کیفیت خیلی خراب) سئوال من اینه اون قایق اونجا چیکار میکرده اونم با دوربین!؟!؟

sajjad_sd2000
02-07-2008, 07:51
ياد و خاطره 290 مسافر پرواز 655 كه بي گناه كشته شدند گرامي باد و لعن و نفرين ابدي براي كساني كه به هر نحوي مستقيم و غير مستقيم دست داشتند .
هميشه ياد وخاطره اين انسانهاي بي گناه در دل ما زنده است

ماه
02-07-2008, 09:29
هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران (هما) در اطلاعيه اي دوازدهم تير سالروز هدف قرارگرفتن هواپيماي مسافربري ايرباس ايران به دست ددمنشان امريکايي و شهادت 290 مسافر و خدمه را تسليت گفت.
در بخشي از اين اطلاعيه آمده است: دوازدهم تير ماه هرسال براي ملت مسلمان ايران ياداور خاطره اي تلخ و فاجعه اي دهشتناک است که هرگز از صفحه ذهن و قلب انان زدوده نخواهد شد و اين جنايت همواره چون لکه ننگيني بر صفحه تاريخ مدافعان دروغين حقوق بشري باقي خواهد ماند.--------------------------------------------------------------------------

مراسم گراميداشت بيستمين سالگرد شهداي هواپيماي مسافري ايرباس جمهوري اسلامي ايران دقايقي پيش در محل حادثه در آبهاي خليج فارس آغاز شد .
در چنين روزي هواپيماي مسافري ايرباس كشورمان با 290 مسافر از جمله 66 كودك عازم دبي بود كه مورد حمله ناجوانمردانه ناو آمريكايي وينسنس قرار گرفت .
در اين مراسم كه 50 خانواده شهيد و 65 هنرمند سينما و تلويزيون و جمعي از مسئولان محلي و كشوري حضور داشتند 650 شاخه گل به ياد 290 قرباني اين جنايت از روي عرشه كشتي و بالگرد به آب انداخته شد .
همچنين در اين مراسم 66 كودك هرمزگاني 66 كبوتر سفيد بال را به ياد 66 كودك و نوزاد قرباني اين جنايت هولناك را بر آسمان آبي به پرواز در آوردند .
بر بال و پاي اين كبوتران پلاكهايي با نام هر كودك قرباني و روبان مشكي بسته شده بود .
دقايقي ديگر گروه هنرمندان كشورمان با قرآئت بيانيه اي جنايت هولناك آمريكا در 12 تيرماه 67 را محكوم مي كنند .
همچنين اين گروه در يك ارتباط تلفني با گروههاي ضد جنگ در آمريكا با بيان جزئيات اين جنايت شوم اين اقدام ننگين آمريكا را محكوم خواهند كرد .

sajjad_sd2000
02-07-2008, 10:39
دبيركل جمعيت دفاع از منافع ملي گفت: چندي بعد از فاجعه سرنگون كردن هواپيماي مسافربري ايران بر فراز خليج فارس دختر فرمانده ناو آمريكايي به دليل اقدامي كه پدرش انجام داده بود خودكشي كرد.

حسين ياري كارشناس سياسي در گفتوگو با خبرگزاري فارس در آستانه بيستمين سالگرد سرنگوني هواپيماي مسافربري ايران از سوي ناو آمريكايي وينسنس، گفت: طبق قوانين بينالمللي كه در پروتكل و كنوانسيونهاي ژنو و وين در رابطه با سازمان ايكائو و حقوق درياها و آنچه كه مربوط به پروازهاي بينالمللي و بينالدولي است، در همه ابعاد ايالات متحده آمريكا به خاطر جنايتي كه در قبال شهروندان ايراني انجام داده محكوم است و بر اساس فرايند مسؤليت پذيري بينالمللي در برابر افكار عمومي و در برابر حقوق دولتهاي ذيربط در اين ماجرا كه به شكل خاص جمهوري اسلامي ايران دچار آسيب شده بايد پاسخگو باشد.

وي با اشاره به اينكه ابعاد اين فاجعه به قدري زياد بود كه افكار عمومي جهان را جريحه دار كرد، افزود: چندي بعد از فاجعه سرنگون كردن هواپيماي مسافربري ايران بر فراز خليج فارس دختر فرمانده ناو امريكايي به دليل اقدامي كه پدرش انجام داده بود خودكشي كرد. به اين ترتيب با اين اقدام ويل راجرز فرمانده ناو وينسنس افكار عمومي جهان را مطلع كرد كه ساقط كردن هواپيماي مسافربري ايران به دستور مقامات ارشد ارتش آمريكا بوده است و او ارادهاي به اين كار نداشته است.

دبيركل جمعيت دفاع از منافع ملي خاطر نشان كرد: ابعاد اين جنايت مسئولين آمريكايي و دولتمردان اين كشور را نيز گرفتار كرد و افكار عمومي مردم اين كشور را نيز از اين حادثه منزجر كرد و تاكنون بسياري از عاملان اين حادثه دست به خودكشي زدهاند. بعد از آن آمريكا هيچ گاه نتوانست چهره مخوف و جنايتكارانه خود را پاك كند و اين لكه ننگ همچنان بر دامان آنها باقي است.

ياري با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران از چند منظر اين موضوع را دنبال و در ديوان لاهه طرح دعوا كرد، افزود: دستگاه امنيتي جمهوري اسلامي ايران و شوراي امنيت ملي اين بحث را در دستور كار قرار داد تا غرامتي را از آمريكا دريافت كند اما همچنان جا دارد كه اين حادثه به عنوان يك جنايت جنگي كه از سوي آمريكاييها صورت گرفته است و به عنوان اقدامي كه آمريكا در راستاي نقض حقوق بشر و حقوق بينالمللي انجام داده است، شناخته شود.

وي خاطر نشان كرد: باتوجه به اينكه دولتمردان آمريكايي به عاملان اين جنايت مدال افتخار هم دادهاند اما همچنان اين موضوع براي افكار عمومي ايران را جريحه دار ميكند و اثرات سوء چنين اقدام جنايتكارانهاي همچنان باقي است و رسانهها بايد همچنان در مورد آن صحبت كنند.
دبيركل جمعيت دفاع از منافع ملي افزود: اين جنايت نشان ميدهد كه عليرغم اينكه آمريكاييها مدام دم از حقوق بشر ميزنند اما به راحتي حقوق بينالمللي را زير پا ميگذارند و خودشان بيش از هر رژيمي ديگر حقوق بشر را نقض ميكنند.

faride
02-07-2008, 13:00
تا جايي كه ما ميدونيم عاملان حادثه به كار خود افتخار هم ميكردند و كسي هم خودكشي نكرده.در مورد افكار عمومي هم بايد گفت تقريبا اين قبيل اتفاقات در امريكا بي اهميت تلقي ميشوند مثلا من از يكي از اشنايان كه عمري است در امريكا زندگي ميكند در باره نقش امريكا در جنگ ايران و عراق و نظر مردم امريكا دراينباره پرسيدم گفت اصلا انها نميدونند عراق كجا هست يا ارتش كشورشون كجا چه عملياتي انجام ميده.اين مسائل را افكار عمومي پيگيري نميكنه فقط بعضي گروههاي حقوق بشر و طرفدار صلح ب صورت سفارشي!ممكنه چندتا بيانيه اعتراض اميز بنويسند و يك مسافتي راهم شعار بدهند.فقط در مورد غرامت امريكا به خانواده قربانيان چقدر پرداخت كرد؟ايا اين مبلغ واقعا بدستشون رسيد؟!

ماه
02-07-2008, 18:16
http://i32.tinypic.com/2elgvwm.jpg
http://i32.tinypic.com/2w34al0.jpg
http://i25.tinypic.com/b8sfw7.jpgجمعي از هنرمندان عرصه سينماي كشور صبح چهارشنبه با حضور در محل سقوط هواپيماي مسافربري ايرباس در خليج فارس حاضر شدند و ضمن نثارگل با بازماندگان اين فاجعه بزرگ ابراز همدري كردند.

در اين مراسم كه با ابتكار خانه سينماي ايران برگزار شد هنرمنداني چون علي نصيريان، پرويز پرستويي، رويا تيموري، مهتاب كرامتي و سعيد راد حضور داشتند.

نگارجواهريان، سيروس الوند، باران كوثري وحسن پورشيرازي ديگر هنرمنداني بودند كه دراين مراسم حضور يافتند و هريك با ايراد سخناني ضمن محكوم كردن اين جنايت خواستار مشاركت انجمنهاي ضد جنگ سراسر دنيا درجهت گسترش صلح و تامين امنيت تمام مردم جهان شدند.

درمراسم يادشده كه باحضورخانواده شهداي حادثه ‪ ۱۲‬تير، استاندار هرمزگان و جمعي ديگر از مسوولين برگزار شد، ‪ ۶۶‬كبوتر مزين به نام ‪ ۶۶‬كودك شهيد اين فاجعه توسط اعضاي كانون پرورش فكري كودكان ونوجوانان بندرعباس به پرواز درآمد.

استاندارهرمزگان دراين مراسم اظهارداشت: استكبار جهاني درسالهاي پاياني جنگ سعي كرد مردم ايران را تحت شديدترين فشارها قرار دهد كه اين اقدام اوج رذالت وناجوانمردي آمريكاي جنايتكار بود.

عبدالعلي صاحب محمدي ضمن گراميداشت ياد شهداي اين حادثه بيان داشت:
همدلي و همراهي جمعي از محبوبترين هنرمندان ايران با اين رويداد حركتي ارزشمند است كه قطعا بعنوان يك سند افتخار در تاريخ هنري كشور به يادگار مي ماند.

اين مراسم با نثارگل و اداي احترام توسط حاضران وهمچنين باهمراهي يگان هاي شناور و چرخبالهاي نظامي مستقر در منطقه پايان يافت.

‪ ۱۲‬تيرماه سالروز شهادت ‪ ۲۹۰‬مسافر بيدفاع هواپيمايي جمهوري اسلامي است
كه هواپيماي حامل آنان سال ‪ ۱۳۶۷‬برفراز آبهاي نيلگون خليج فارس توسط ناو آمريكايي سرنگون شد.

kpars
02-07-2008, 18:50
darzemn in faje ke baraye airbus iranair etefagh oftad elatesh az avamel irani bod ke mikhastan be ghole khodeshon rakab bezanan !


من متوجه نمیشم این کاربر محترم دقیقا منظورشون چی هست. ولی حتی در جنگ هم طبق قوانین اخلاقی و بین المللی نباید غیر نظامی را هدف قرار داد. این اعمال جنایت در هر جامعه ای در کره زمین حساب میشه.«War Crimes». باز خواهش میکنم از ان کاربرانی که در این انجمن فکر میکنندتقصیر مرگ این مظلومان بر عهده امریکا نبوده کمی در گوگل مفاله هایی که در باره این جنایت نوشته شده بخونند و بعد نظر بدهند. دانش و حقیقت در باره این فاجعه تاریخی در دهها مقاله و کتاب ضبط شده.

بطور مثال یکی از دروغهای راجرز و خدمه نیروی دریایی این بود که هیچ هواپیمای نظامی امریکایی تا ۲۵۰ مایلی منطقه نبوده. در حالیکه بعدا از شواهد و مدارک ثابت شده که اف-۱۴های نیروی دریایی امریکا در «Piont Alpha» در ۵۰ مایلی وینسنس بودند.Query: “20 to 25 minutes”?

“No U.S. aircraft in the area”?

“250 miles from the scene”?

Four years later, we learn, from ABC Nightline and Newsweek, that U.S. F-14s were only about 50 n.miles away.

On station, at Point Alpha, a holding point, waiting for something to do.

“In a position where they can quickly react.”

58 n.miles from the Vincennes, as William J. Crowe Jr. later admitted/claimed to Congress.

“Orbiting.”

Admiral William J. Crowe Jr.: ... around 0950 ... local time, less than 5 minutes before the shootdown.

At that time the F-14s were 58 miles away, orbiting at 390 knots.

House Hearing, p.13 (July 21 1992).

And, judging from the radar image, another was much closer still, southwest of the Vincennes. With the high speed track line. (To escape friendly fire?).

Let’s see now.

How long would it take the U.S. F-14s to dart over, have a look at the radar target, and see what it was?

At 390 knots.

But, whoops, the F-14 doesn’t dart at it’s idling, orbiting, speed.

It darts at its top speed: 1375 knots.

At that speed it could travel 69 n.miles in 3 minutes.

Plenty of time to look at the aircraft.

Long before the Vincennes commander turned his firing key (0654:05).


لینک

http://homepage.ntlworld.com/jksonc/doc ... 80908.html (http://homepage.ntlworld.com/jksonc/docs/ir655-sasc-19880908.html)هیجوقت فراموش نکنیم.

اسامی قربانیان فاجعه 12 تیر ماه 1367 در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران
1- محسن رضائیان
2- محمد رضا امینی جزء
3- شادمهر طالبی
4- کامران تیموری
5- جلال نادری
6- میرزاعلی زارع لواسانی
7- نقی ترابیان
8- مینا مویدالاتولیه متولی
9- میر علی اکبر محسنی مقدم
10- ژاله بنائیان
11- حمید بدخشان نوری
12- محمدرضا اکبر مقدم
13- علی شهبازی
14- سودابه ترابی نیا
15- حمید متولیان
16- حسین نیک ملکی
17- محمود دژبان پور
18- حسین امامی میبدی
19- کانتری دولاب
20- حسین توکلی بامکان
21- غلامحسین نوشادی
22- رجبعلی رضوان
23- محمد کاگربیده
24- اردشیر خسروی فارسانی
25- یدالله چشم میشی
26- لطف الله فیاض بارجینی
27- حسین دهقان چناری
28- سهیلا دهقان چناری
29- محمد صادق دهقان چناری
30- روح الله دهقان چناری
31- فاطمه فریدزند
32- عیدمحمد نوروزی چلچه
33- عادفیه شاکری
34- محمدرضا شفیع زاده
35- امیر عابد شاهی
36- حسن علی محمد(تبعه شارجه)
37- فهد حسن همراه(شارجه)
38- فیصل حسن همراه(شارجه)
39- فاطمه حسن همراه(شارجه)
40- مکیه غلام علی
41- فلاح حسن همراه(شارجه)
42- کیومرث آقایی قیماسی
43- عبدالرحیم کمال
44- رضا کمانچی
45- علی محمد مالک ثابت
46- اسمالی حسین اریف
47- اسفندیار شیروانی فیل آبادی
48- محمد آسایش زارچی
49- عبدالله یوسفی چرمهینی
50- فریدون قدیمی مهینی
51- بهادر سرفرازی
52- شیرمحمد امیری
53- رحیم منتخبی اول
54- جمعه احمدی
55- روز خاتون سابقی نژاد
56- مریم مرادی پور فرزند
57- غلامعلی بحرینی
58- احمد علی زاده
59- احمد احمدی
60- محمد شجیعی
61- شمس علی عزیزی سورشجانی
62- گمشاد ابراهیم نژاد
63- احمد درستی
64- مریم شناسی
65- رسول اسماعیل زهی قلعه بیدی
66- محمدحسن شفیعی سورک
67- پنجشنبه اغول
68- آقاجان محمد باغبان
69- حسین زراعی مهرجردی
70- مراد دهقانی سرجو
71- نور محمد دهقانی
72- اسماعیل لطیفی
73- محترم لطیفی
74- حسن امامی
75- عبدالصمد دهقان زهی ناوک
76- محمدعلی اطهری نجف آبادی
77- غلامعلی رستمی حیدرآبادی
78- هیبت الله سلطانی سورکانی
79- اقدس سلطانی
80- عبدالشکور اسماعیل زهی
81- تاج محمد محمد زهی
82- سبزعلی پکوک
83- جمال الدین قنبرزهی گرگیج
84- عیدو قنبرزهی گرگیج
85- یوسف احمدی فرد
86- شهاب عزیزی
87- قدرت زراعی حیدرآبادی
88- عبدالله شه بخش
89- غلامخان شه بخش
90- ملک خارکوهی
91- گل محمد اسماعیلی
92- محمدبهاءالدین(پاکستان)
93- یعقوب دهانی کنگی
94- علی بخش ربیعیان صادق آبادی
95- آمنه زنگنه
96- کریم راد احمدزاده
97- عزیز الحسن عرفی(تبعه هند)
98- وجیهه عرفی(تبعه هند)
99- ایران عرفی(تبعه هند)
100- تاج حسن عرفی(تبعه هند)
101- محمد علی عرفی(تبعه هند)
102- حیات تقی زاده کرمانی
103- مرتضی قادری نژاد
104- شاه جهان بخشی زاده
105- ف- قادری نژاد
106- س- قادری نژاد
107- منیژه قاسمی
108- مه لقا قرائی
109- اسماعیل شب خیز
110- مریم سلماکی
111- دُرمحمد سه بخش
112- یحیی علی عسکری موسی آبادی
113- عبدالله اسلامی
114- یارعلی دهقانی مدیسه
115- سیدجواد موسوی حرخوی
116- آمنه زنگنه
117- احمد عالی پور
118- ابراهیم پام
119- د- صالح
120- عبدالله مدنی
121- فاطمه کارگزار
122- فرید کارگزار
123- فرهاد کارگزار
124-عبدالرحمن ورساوه
125- خانم خ محمدکالی
126- شهربان خانم اژدها
127- اکبر حسین پور
128- یوسف خانی فری
129- صدیقه قتالی
130- شمیسه قتالی
131- سیدمحمد قتالی
132- خدیجه صدیقی
133- سیدعبدالله شایعی موسوی
134- زینب قتالی
135- شمس الدین بهزادی
136- ولی زارع خورمیزی
137- مراد زارعی
138- مرتضی سخایی
139- ابوالفتح رشیدپور
140- محمدعقیل بهزادی
141- علی اصغر اکرمی
142- علی اصغر اکرمی اکرم
143- علی ملاح
144- سکینه ملاح
145- رجبعلی محمدی
146- نعمت الله رضوی ارانی
147- مرتضی تحویلیان
148- علی مشجاعی
149- سیدحسین گنجی
150- پروین گنجی ابراهیم آبادی
151- مژگان گنجی
152- خلیل آریافر
153- احمد گچینی زاده
154- فاطمه میرگچینی
155- ابراهیم بیگی
156- فاطمه زیدسرایی
157- پانته آ بیگی
158- پریسا بیگی
159-دُرمحمد کهرازه
160- بی بی ملک نارویی
161-فریبا کهرازه
162- سیدکامل انصاری
163- محمد قلی پور
164- حمل ریسباف
165-ولی محمد سیر سور رئیسی
166- سیدعبدالرحیم ادسون
167- رجبعلی فاصلی هامانه
168- آرمان کهرازه
169- مسعود اتحاد
170- آسیه عطاری نژاد
171- عایشه عبدالرحیم
172- منامحمد عبدالله عبدالرحمن(تبعه دوبی)
173- وحیده محمد عبدالله عبدالرحمن(تبعه دوبی)
174- محمد عبدالله عبدالرحمن (تبعه دوبی)
175- محمدابراهیم شایان
176- شهنود ریگی
177- خان محمد رهبر
178- عبدالله رهبر
179- اسماعیل ریگی
180- ابره ریگی
181- مسعود رهبر
182- رقیه بی نیاز
183- سارا آوازه
184- محمد خراسانی پور
185- لیلا آوازه
186- زهرا خراسانی پور
187- فاطمه خراسانی پور
188- پرویز یونسی
189- مراد رواق
190- حمیدرضا افضلی
191- رجبعلی محمدخان
192- خالد محمد عبدالله عبدالرحمن(تبعه دوبی)
193-احمد محمد عبدالرحمن(تبعه دوبی)
194-صالح احمد عبدالله (تبعه دوبی)
195- هلن نری عیسی
196- حوریه رستگار
197- سیدمحمدرضا بهزادی منش
198- سیدمحمدعلی بهزادی منش
199- احسان شهرزاد(تبعه پاکستان)
200- اسحاق عامری سیاهویی
201- حمیدرضا قیومی
202- ش عامری سیاهویی
203- الف عامری سیاهویی
204- الف عامری سیاهویی
205- معصومه عامری سیاهویی
206- عبدالحسین قیائی
207- زازیلا لولاآور
208- امیرحسین قیایی
209- منادخت قیایی
210- امیدعلی بندی
211- حسن بندی
212- ش بندی
213- محمود بندی
214- مهناز بندی
215- اعظم بندی
216- معصومه بندی
217- م بندی
218- فاطمه نساءاژدهایی
219- محمد دوزنده
220- ا- اسلوب
221- ا- دوزنده
222- فاطمه مهماندار رضایی کهریزی(نیری)
223- محمدرضا رضایی نیری
224- محمدتقی رضائیان نیری
225- ابراهیم انصاریان
226- جواد آقایاری
227- منصور امیدی
228- موسی خبر
229- م- ح خبر
230- هادی خبر
231- آمنه خبر
232- مرتضی خبر
233- سکینه وحدانی
234- سیدعبدالرضا صمدی
235- اشرف صمدی
236- سیده طاهره صمدی
237- فاطمه صمدی
238- طیبه صمدی
239- بدریه شهداد ابراهیم(تبعه دوبی)
240- ا - جامعی
241- م- جامعی
242- هدی خطیب
243- احمد جعفرزاده بی بی نازنین
244- انتونیو کاپوتا(تبعه ایتالیا)
245- سیروس کشکولی
246- علی کشکولی
247- محمد کشکولی
248- مریم اسدجعفری
249- عبدالله مراغی زاده
250- غلام عباس جعفری
251- زینب باقی زاده
252- رحمت پاکدامن
253- فرشته ساعدی
254- عفت خانوم شجاعی
255- میررحمت نقیب زاده جلالی
256- سیمین محمد(تبعه شارجه)
257- فاطمه محمد(تبعه شارجه)
258- عارفه ارشاد(تبعه پاکستان)
259- وجیهه ارشاد(تبعه پاکستان)
260- اهریما ارشاد(تبعه پاکستان)
261- منیر ارشاد(تبعه پاکستان)
262- غلام رمضانی
263- سعید کمالی
264- صدیقه هنر(کمالی)
265- مرید ارشد
266- محمدحسین جدی
267- کارنام ساتیانا رایانارائو(تبعه هندوستان)
268- علی خدادادی
269- پروانه خواجه میرکی پور
270- زهرا ممدلی
271- کیوان دریس
272- رایکومیلو کویچ(تبعه یوگسلاوی)
273- سیناد چیراک(تبعه یوگسلاوی)
274- استافکو جاک(تبعه یوگسلاوی)
275- داوک موبه جودیک(تبعه یوگسلاوی)
276- یوگول جاب کرال جویچ(تبعه یوگسلاوی)
277- سلوگودن نسکویچ(تبعه یوگسلاوی)
278- رام کرام روکالا(تبعه هندوستان)
279- کالا پانا روکالا (تبعه هندوستان)
280- ایلی پروپاها (تبعه هندوستان)
281- یوکالاسمان رحمان(تبعه هندوستان)
282- شکری اولیایی
283- س- جامعی
284- محمد خیر
285- حسام حسن
286- محمد کارگزار
287- سیدفخرالدین قتالی
288- پرهام بیگی
289- آرمان بهزادی منش
290- زهرا رضایی نیری

http://i29.tinypic.com/ojpb4i.jpg

Persian Director
04-07-2008, 02:19
درسته که در بررسی یه حادثه باید بی طرف بود -اما اگه یکی از اعضا خانواده ما هم در این حادثه بودن بازم ما یا این دوستانی که سعی میکنن حالت بی تفاوتی و آرامش به خودشون بگیرن از این نوع تحلیل ها میدادند؟؟؟ هر آدمی با کمترین احساس و کمترین دانش هم میدونه زدن یه هواپیمای مسافری یعنی چی-
خوشحال میشم دوستانی که امکانشو دارند در اینترنت بگردن و در مورد حادثه هواپیمای بویینگ747 کره جنوبی که توسط روسها بهش شلیک شد جستجو کنند و ببینند که کره ای ها هر سال چی کار میکنند در سالروز اون حادثه-.... یاد وخاطره همه اون عزیزان بخصوص کاپیتان رضاییان جاوید و زنده باد-

titivak
04-07-2008, 10:28
عده اي از دوستان علاقه دارند مسائل را بسيار پيچيده ببينند و هميشه در فكر تئوري توطئه هستندظاهرا هواپيماي نظامي ايراني در كنار ايرباس و با هدف مخفي ماندن از رادار دشمن حركت ميكرده


يعني بعد از سقوط ايرباس هواپيماي نظامي هم ناپديد شده

عده اي حتي نمي دونند كه F-14A قادر به حمله هوا به سطح نيست
و داراي هيچ موشك ضدكشتي نيست

جالبه كه خود امريكائيها در نهايت به اشتباه خودشون اعتراف كردند ( هرچند كه عذر خواهي نكردند)
اما ما اينجا افرادي كاسه داغتر از اش داريم

بعد از پرداخت غرامت توسط امريكائيها
ايران به هر نفر حدودا 30 ميليون تومان پرداخت كرد

فكر كنم جاب بحثهايي مانند
پنهان شدن F-14 در پشت ايرباس ...
انفجار اتمي در زلزله بم...
اشعه ليزر روسها در صحراي طبس ...
و...
اينجا نباشد

Capello
04-07-2008, 17:30
Time
UTC Local Talker Transcript
Bandar Abbas Tower (BND TWR) 118.1 MHz
06:34:50 10:04:50 IR655 Tower, IranAir 655
06:34:56 10:04:56 BND TWR IranAir 655, Tower; go ahead
06:34:59 10:04:59 IR655 * Request start up clearance
06:35:06 10:05:06 BND TWR 655, say again please
06:35:08 10:05:08 IR655 Start up clearance
06:35:10 10:05:10 BND TWR Roger; standby; confirm 160 Dubai
06:35:15 10:05:15 IR655 Flight level 140 if possible
06:35:16 10:05:16 BND TWR 140
06:35:17 10:05:17 IR655 Okay
06:38:00 10:08:00 IR655 * Tower, 655
06:38:05 10:08:05 BND TWR * 655, go ahead
06:38:06 10:08:06 IR655 * Request start up for taxi
06:38:10 10:08:10 BND TWR Cleared to start, temperature 35 {Celsius}
06:38:14 10:08:14 IR655 655; thank you
06:40:21 10:10:21 IR655 Tower, 655; request taxi
06:40:26 10:10:26 BND TWR IranAir 655, taxi to holding point, runway 21, via Tango 05; wind calm; QNH 998 {barometric pressure in millibars}; time is 0640 {UTC}
06:40:37 10:10:37 IR655 IranAir 655 cleared taxi for runway 21, taxiway 5; 998
06:41:17 10:11:17 IR655 * Confirm taxiway 5 is open
06:41:20 10:11:20 BND TWR * Yes, it is open
06:41:22 10:11:22 IR655 (Microphone click)
06:41:44 10:11:44 BND TWR * 655, caution; construction work in progress at the entrance of taxiway 5
06:41:50 10:11:50 IR655 (Microphone click)
06:41:59 10:11:59 IR655 * Tower, can we use taxiway 7
06:42:08 10:12:08 BND TWR * Continue taxi via parking area to taxiway 7. Caution construction work on both sides
06:42:20 10:12:20 IR655 (Microphone click)
06:43:19 10:13:19 BND TWR IranAir 655, copy your ATC clearance
06:43:24 10:13:24 IR 655 Go ahead
06:43:25 10:13:25 BND TWR IranAir 655 is cleared to destination Dubai via flight plan route 1 ; climb and maintain flight level 140 {14,000 feet, pressure altitude}; after take off follow simulated MOBET 1 BRAVO departure 2 {a straight ahead climb}, squawking ALPHA 6760 {transponder ID code}
06:43:41 10:13:41 IR 655 IranAir 655 cleared destination flight planned route; flight level 140; simulated MOBET 1 BRAVO; and squawk 6760
06:43:53 10:13:53 BND TWR Squawk 6760, IranAir 655; that is correct; call when ready for departure
06:43:59 10:13:59 IR 655 Call you for departure
06:45:30 10:15:30 IR 655 Tower, IranAir 655 ready for take off
06:45:34 10:15:34 BND TWR IranAir 655 cleared for take off runway 21; wind calm; after departure contact approach 124.2; have a nice flight
06:45:43 10:15:43 IR 655 655 cleared for take off 21; after take off, with approach; thank you very much; good day
Bandar Abbas Approach Control (BND APP) 124.2 MHz
06:49:18 10:19:18 IR 655 Good morning; IranAir 655 airborne out of 3550 {feet, actual**}
06:49:24 10:19:24 BND APP IranAir 655, good morning to you; continue as cleared; next report at MOBET {30 n.miles from the VORTAC navigation radio, at the center of the airport} * and standing by for your estimate
06:49:33 10:19:33 BND APP Roger; estimate MOBET time 52 {10:22 local time}, FIR 58 {10:28}, destination 0715 {11:15 Dubai time} {FIR refers to DARAX, 69 n.miles from the center of the airport, the next waypoint after MOBET, and the Flight Information Region boundary between Tehran ACC (Area Control Centre) and Emirates ACC}
06:49:43 10:19:43 BND APP IranAir 655, roger
Iran Air Company frequency 131.8 MHz
06:50:00? 10:20:00? IR 655 {No transcript}: “On reaching 1000 ft altitude the flight would have commenced flap retraction and transition from initial climb to enroute climb followed by the after take-off checks. During this time the call was made to the Iran Air office at Bandar Abbas with a departure message.” ICAO, ¶ 2.10.9, p.16
Tehran Area Control Centre (THR ACC) 133.4 MHz
06:50:54 10:20:54 IR 655 ...(unreadable)...
06:50:59 10:20:59 THR ACC Station calling Tehran
06:51:04 10:21:04 IR 655 IranAir 655 from Bandar Abbas to Dubai; out of level 70 {7,525 feet actual**} for 140; estimating FIR 58, Dubai 0715
06:51:20 10:21:20 THR ACC Roger; report maintaining 140 and passing DARAX
06:51:26 10:21:26 IR 655 Roger
06:51:28 10:21:28 THR ACC Confirm you are squawking 6760
06:51:30 10:21:30 IR 655 Affirmative
Bandar Abbas Approach Control (BND APP) 124.2 MHz
06:54:00 10:24:00 IR 655 655, position MOBET, out of 120 {12,525 feet, actual**}
06:54:07 10:24:07 BND APP IranAir 655, roger; contact Tehran Control 133.4; have a nice flight
06:54:11 10:24:11 IR 655 Thank you; good day

sh1929
05-07-2008, 08:48
سلام دوستان عزيز
شايد مسؤلين اصلي اين حادثه اشخاص ديگري باشند كه هيچگاه صحبتي و نامي از آنها برده نشد .فرمانده ناو و اشخاصي كه در اين حادثه مستقيما دست داشته اند كه مشخص هستند و كساني كه در اين جريان دست به ماجراجويي و تشنج آفريني زده اند را نيز نبايد از ياد برد . دوستان آمريكا ابر قدرتي است زورگو كه اين زورگويي را ما در تمام دنيا به صورتهاي مختلف شاهد هستيم زماني كه منافعش در جايي در معرض خطر قرار ميگيرد از هيچ كاري فرو گذار نميكند از ساقط كردن هواپيماي غير نظامي يا بمباران اتمي .
بنظر شما به يك چنين كشوري چه بايد كرد . همه جريان پايان جنگ جهاني دوم و پايان آن را براي ژاپن شنيده و ديده ايم چون آمريكا نتوانست ژاپن را براي پايان جنگ قانع كند آن جريان بوقوع پيوست و هزار نفر نابود شدند. حال بنظر شما سرنگون كردن يك هواپيماي مسافري براي يك چنين كشوري براي به زانو در آوردن ما مشكلي ايجاد ميكند؟
چرا عاقل كند كاري كه باز آرد پشيماني ؟
انجام اينگونه ماجراجويها براي ما جز ويراني و نابودي و مصيبت براي مردم نتيجه ديگري در پي ندارد.
بحرحال روح تمامي جان باختگان ايران اير 655 براي هميشه شاد و قرين رحمت و اميدوارم مصوبين به سزاي اعمال جنايت بارشان برسند

moh-597
05-07-2008, 14:53
دوستان عزیزی که اطلاعات دقیق ندارند چقدر بهتره که اظهار نظر هم نکنند .

مظهک تر از اینکه یک هواپیمای نظامی در کنار و یا زیر بال ایرباس پرواز می کرده وجود نداره .

مسافرین ایرباس اگر شهید نیستند پس چی هستند .

http://i7.tinypic.com/725t3wl.jpg

هواپیمای اف 14 اگر قصد حمله انتهاری هم داشته باشه از چندین مایلی هدف قرار می گیره .
براي هر شخصی که فکر مي کنيد يک هواپيماي چند صد ميليون دلاري رو به همراه 300 مسافر بي گناه که تعداد زيادي از اونها هم بچه ها بودند مي فرستند روي هوا بعنوان طعمه متاسفم

در مورد موشکهای هوا به سطح دوست خوبمون یک اشتابه کوچک کرده در اواخر جنگ بعد از پروژه هاک موشکهای استاندارد که قبلا برروی فانتومها نصب شده بود برروی اف 14 نیز نصب شد ولی در همان مراحل آزمایشی این کار متوقف شد زیرا آنزمان نتوانستند فیوزجداشوند موشک را از بال طراحی کنند و موتور موشک در زیر بال روشن می شد که این باعث خسارت هم به یکی از اف 14 ها شد .

ماجرا به شکل دیگر و عکسهای دلخراش جهت بیداری بعضی از دوستان

در تاریخ دوازدهم تیرماه سال شصت و هفت شمسی، یک ناوشکن جنگی آمریکایی با نام وینسنس، هواپیمای ایرباس ایرانی را بر فراز خلیج فارس، با دو فروند موشک مورد هدف قرار داد و موجب سقوط هواپیما و شهادت همه دویست و نود نفر مسافر این هواپیما گردید.
این ماجرای غم انگیز، تا مدت ها بعد نیز به شدت خشم جهانیان را برانگیخت و آمریکا را بار دیگر به عنوان یک قاتل وحشی مردم بی گناه معرفی نمود. در زیر، به نقل ماجرای پرواز 655 ایران به مقصد دوبی می پردازیم.
در آن سال ها، هر هفته دو پرواز از تهران به مقصد دوبی در در روزهای یکشنبه و سه شنبه وجود داشت که پرواز 655، جزو همان پرواز ها و در روز یکشنبه بود. در صبح روز یکشنبه دوازدهم تیر سال شصت و هفت شمسی، کاپیتان محسن رضائیان، با حدود هفت هزار ساعت پرواز که دو هزار ساعت آن را با هواپیمای ایرباس پرواز کرده بود، همراه با خدمه و مسافرین، تهران را به مقصد بندرعباس ترک گفتند. همیشه این پرواز با یک نشست در فرودگاه بندرعباس به منظور سرویس و خدمات همراه بود. در حدود ساعت نه و نیم صبح، هواپیمای ایرباس A-300 با دویست و نود نفر مسافر در فرودگاه بندرعباس به زمین نشست و آماده سوخت گیری مجدد و سرویس های دیگر شد. پس از انجام تمامی خدمات، مجدداً کاپیتان سوار بر هواپیما شده و از برج مراقبت اجازه روشن کردن موتورها را تقاضا کرد. کاپیتان 38 ساله نمی دانست که دیگر هیچ گاه از این هواپیما پیاده نخواهد شد.
پس از انجام تاکسی به سمت باند فعال و قرار گرفتن در مسیر باند، برج مراقبت به او اجازه پرواز داده، از او خواست که ارتفاع خود را در سطح هفت کیلومتر حفظ نماید و برای او آرزوی پرواز موفقیت آمیزی را نمود.
لازم به ذکر است این پرواز تنها 28 دقیقه زمان برای رسیدن به مقصد نیاز داشت.
پس از برخاست، هواپیما در مسیر پروازی خود قرار گرفت و پیش به سوی فرودگاه دوبی به پرواز خود ادامه داد. از آن سو، ناو جنگی وینسنس آمریکایی، با رادارهای نیرومند خود درحال اسکن کردن منطقه بود که ناگهان کاپیتان راجرز، شئ ناشناسی را بر روی صفحه رادار مشاهده نمود که در فاصله حدود 38 کیلومتری ناوچه درحال پرواز بود. به دلیل جنگ های دریایی مختصری که در شب قبل بین قایق های جنگی ایرانی و آمریکایی روی داده بود، کاپیتان فوراً احتمال یک حمله از طرف ایران به این ناوچه را داد و وضعیت اضطراری را اعلام نمود. کاپیتان راجرز، از مسئول رادیوی اتاق فرمان خواست تا روی همه فرکانس ها به هواپیمای ایرانی هشدار بدهد که به این منطقه به دلیل انجام مانور نظامی نزدیک نشود.
اما افسوس که به دلیل این که موج ترانسپوندر هواپیمای ایرانی در حالت غیر نظامی تنظیم شده بود و ناوچه آمریکایی پیام خود را بر روی موج نظامی می فرستاد، کاپیتان رضایی هیچ کدام از سه پیغام اخطار ناوچه آمریکایی را دریافت ننمود. سپس، ناوچه آمریکایی از طریق دستگاه تشخیص دوست از دشمن، هواپیما را ردیابی نمود و چون پاسخی از سوی هواپیما دریافت نشد، هواپیما، دشمن شناسایی شد. کاپیتان راجرز احتمال داد که این هواپیما، یک اف-14 تامکت ایرانی است که درحال شیرجه به سمت ناوچه جنگی است. کاپیتان خوب می دانست که هواپیمای اف-14 توانایی حمل موشک های هوا به کشتی را ندارد، اما بعدها اعلام کردند که احتمال انجام یک عملیات انتحاری و برخورد اف-14 به کشتی می رفته است.
پس از نزدیک شدن بیش از حد هواپیما به ناو جنگی، کاپیتان راجرز دستور آماده کردن دو فروند موشک سطح به هوای SM-2 را صادر کرد. چند لحظه بعد از قفل کردن موشک ها بر روی هدف، در اتاق فرمان، صدای آماده شدن موشک ها برای پرتاب شنیده شد. کاپیتان دستور داد که موشک ها را شلیک کنند. مهناوی جوان، بیست و چهار بار کلید های اشتباه موشک را فشار داد، تا این که سرانجام مهناوی کهنه کار خم شد و کلید های درست را فشار داد و دو فروند موشک از سطح ناو با نفیری شوم به هوا برخاستند و این آغاز جنایت بود. در آن سو، کاپیتان رضایی وضعیت را به فرودگاه بندرعباس، عالی گزارش نمود. سی ثانیه بعد اولین موشک بال سمت چپ هواپیما را جدا کرده و متعاقباً موشک دیگر نیز مسقیم به قسمت دم هواپیما برخورد کرده و آنها را از جا کندند و هواپیما مستقیم به سمت دریا شیرجه رفت.
بر روی ناوچه وینسنس، غوغایی برپا بود. چند لحظه بعد به کاپیتان راجرز اعلام شد که قطعات هواپیمای ساقط شده که از آسمان به دریا می افتند، بسیار بزرگ تر از یک اف-14 هستند و نقل می کنند که در آن لحظه حال کاپیتان به هم خورد. هشتاد و چهار ثانیه پس از شلیک موشک ها، هواپیمای ایرباس ایرانی، به سطح دریا برخورد نمود و همان جا، مزار شهدای این پرواز شد.
صبح روز بعد، حقایق بر همگان آشکار شد و جهانیان آگاه شدند که اشتباهی در کار نبوده و ناو آمریکایی تنها از روی لج بازی و این که هواپیمای ایرانی خواسته بود بر فراز آنها عبور نماید، آن را مورد هدف قرار داده بود و جالب این که در آن لحظه، هم ناو آمریکایی و هم هواپیمای ایرانی هر دو در آب های ایران بودند.
کاپیتان راجرز و همکارانش به خاطر این جنایت مدال افتخار گرفته و ترفیع درجه داده شدند.
از آن جنایت کاران سوال می کنم که آیا واقعاً هدف قرار دادن یک هواپیمای بدون دفاع و مسافربری که هیچ گونه سلاحی با خود حمل نکرده و تنها محموله آن، چند انسان بی گناه است، جای افتخار دارد؟

قطعنامه 616 شورای امنیت (1988)
شورای امنیت پس ازاستماع سخنان دکتر ولایتی و جرج بوش درجلسه شماره 3831 خود در تاریخ 30 ژوئیه 1988 طرح قطعنامه ای پیشنهادی را تصویب کرد. متن قطعنامه به شرح زیر است:
"شورای امنیت، با بررسی نامه مورخه 5 ژوئیه 1988 جانشین نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران خطاب به رئیس شورای امنیت و با استماع بیانات نماینده جمهوری اسلامی ایران، ( وزیر امور خارجه وقت علی اکبر ولایتی ) و سخنان نماینده ایالات متحده آمریکا (معاون رئیس جمهوری جرج بوش )، با ابراز تاسف عمیق از این که یک هواپیمای غیرنظامی "ایران ایر" در پرواز برنامه ریزی شده بین المللی 655، در پرواز بر فراز تنگه هرمز به وسیله موشک شلیک شده از ناو جنگی ایالات متحده آمریکا (وینسنس) منهدم گردیده است بر ضرورت تبیین حقایق سانحه توسط بازرسی بی طرفانه درمنطقه خلیج [فارس] تاکید داشته و اظهارات خود را به شرح زیر اعلام نمود:
1- تأسف عمیق خود را از ساقط ساختن هواپیمای غیرنظامی ایران به وسیله موشکی که از یک ناو جنگی آمریکا شلیک شده و تسلیت عمیق خود را به خاطر از دست رفتن غم انگیز جان انسان های بی گناه ابراز می دارد.
2- همدردی صمیمانه خود را به خانواده های قربانیان سانحه غم انگیز و دولت ها و کشورهای آنان اعلام می دارد.
3- از تصمیم سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری در پاسخ به درخواست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ایجاد گروه تحقیق برای بررسی تمام حقایق موجود همچنین از اعلام ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تصمیم شان برای همکاری با بررسی سازمان هواپیمایی کشوری استقبال می کند.
4- از تمامی اعضای کنوانسیون 1944 شیکاگو، درخواست می کند که در همه شرایط، مقررات و رویه های سلامت هوانوردی کشوری به ویژه ضمائم آن کنوانسیون به منظور جلوگیری از چنین پیش آمدهایی را دقیقاً مراعات نمایند.
5- لزوم اجرای فوری و کامل قطعنامه 598(1987)، شورا را به عنوان تنها مبنای حل جامع، عادلانه، شرافتمندانه و پایدار، منازعه میان ایران و عراق ابراز و پشتیبانی خود را از دبیر کل برای اجرای این قطعنامه اعلام و خود را ملتزم به همکاری با دبیر کل برای تسریع در اجرای طرح اجرایی او می نماید."
جمهوری اسلامی ایران علاوه بر شورای امنیت و شورای ایکائو، شکایت خود را در دیوان بین المللی دادگستری لاهه نیز مطرح کرد. عنصر تخصصی سازمان ملل متحد یعنی ایکائو (سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی) نیز از مسائل سیاسی به دور نمانده و به جای بررسی فنی و ارائه طریق به شورای امنیت به ابراز تاسف و تسلیت به بازماندگان سانحه پرداخت.
درپایان برای تمامی شهدای این هواپیما که معصومانه و بی گناه جان خود را از دست دادند طلب آمرزش دارم روح همگیشان شاد

دوستان عکسهایی قرار می دهم که خیلی دلخراش است اول عذر خواهی می کنم ولی باید قرار گیرد آنرا با فاصله از متن قرار می دهم تا کسانی که نمی خواهند آنرا نبینند چون این سند جنایت آمریکاست
http://upload9.postimage.org/102791/20070623_1269628307_031.jpg (http://upload9.postimage.org/102791/photo_hosting.html)

http://upload9.postimage.org/102735/20070623_1883047236_026.jpg (http://upload9.postimage.org/102735/photo_hosting.html)

http://upload9.postimage.org/102740/20070623_1321932865_027.jpg (http://upload9.postimage.org/102740/photo_hosting.html)

http://upload9.postimage.org/102749/20070623_1611503067_028.jpg (http://upload9.postimage.org/102749/photo_hosting.html)

http://upload9.postimage.org/102815/20070623_1884322482_032.jpg (http://upload9.postimage.org/102815/photo_hosting.html)

http://www.postimage.org/PqMrYar.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=PqMrYar)

http://www.postimage.org/aV1BVbBi.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=aV1BVbBi)

http://www.postimage.org/aV1BVgAA.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=aV1BVgAA)

faride
05-07-2008, 15:20
نه ببينيد تاخير پرواز ايرباس و پرواز همزمان يك يا دو هواپيماي تامكت از پايگاه شكاري بندرعباس و جواب ندادن به هشدار هاي وينسنس و ظاهرا انحراف از مسير تعيين شده به علاوه درگيري كه انروز بين اين ناو و گشتيهاي ايراني پيش امده بود همه دست بدست هم داد و باعث اين اتفاق شد.اهداي مدال به كاپتان راجرز هم احتمالا براي دلجويي از او بوده و دهن كجي به ملت ايران نبوده.احساسات هر انساني با ديدن اين صحنه ها جريحه دار ميشود اما فكر ميكنم فرمانده ناو نميتوانست ريسك كند.شرايط واقعا مشكوك بوده.به هرحال مقامات ايران اگر زودتر دست از لجبازي برميداشتند و صلحي را كه پنج سال به تاخير انداختند زودتر ميپذيرفتند اين اتفاق نمي افتاد

Shahrokh
05-07-2008, 19:20
نه ببينيد تاخير پرواز ايرباس و پرواز همزمان يك يا دو هواپيماي تامكت از پايگاه شكاري بندرعباس و جواب ندادن به هشدار هاي وينسنس و ظاهرا انحراف از مسير تعيين شده به علاوه درگيري كه انروز بين اين ناو و گشتيهاي ايراني پيش امده بود همه دست بدست هم داد و باعث اين اتفاق شد.اهداي مدال به كاپتان راجرز هم احتمالا براي دلجويي از او بوده و دهن كجي به ملت ايران نبوده.احساسات هر انساني با ديدن اين صحنه ها جريحه دار ميشود اما فكر ميكنم فرمانده ناو نميتوانست ريسك كند.شرايط واقعا مشكوك بوده.به هرحال مقامات ايران اگر زودتر دست از لجبازي برميداشتند و صلحي را كه پنج سال به تاخير انداختند زودتر ميپذيرفتند اين اتفاق نمي افتاد


اصلا فرض کنیم به قول شما زمین و زمان دست به دست هم دادن که ناو وینسنس 1 میلیارد دلاری اشتباه کنه !!!! اسندلال شما مثل اینه که پدر و مادر و برادر و خواهرت سوار ماشین باشن بعد یه کامیون سهوا و اشتباهی بیاد رو ماشین و کل اعضای خانوادت رو بکشه و اونوقت برای اینکه راننده کامیونه دچار افسرگی نشه بهش یه خونه جاییزه بدن. نظرت چیه ؟؟؟؟

kpars
05-07-2008, 23:41
نه ببينيد تاخير پرواز ايرباس و پرواز همزمان يك يا دو هواپيماي تامكت از پايگاه شكاري بندرعباس و جواب ندادن به هشدار هاي وينسنس و ظاهرا انحراف از مسير تعيين شده به علاوه درگيري كه انروز بين اين ناو و گشتيهاي ايراني پيش امده بود همه دست بدست هم داد و باعث اين اتفاق شد.اهداي مدال به كاپتان راجرز هم احتمالا براي دلجويي از او بوده و دهن كجي به ملت ايران نبوده.احساسات هر انساني با ديدن اين صحنه ها جريحه دار ميشود اما فكر ميكنم فرمانده ناو نميتوانست ريسك كند.شرايط واقعا مشكوك بوده.به هرحال مقامات ايران اگر زودتر دست از لجبازي برميداشتند و صلحي را كه پنج سال به تاخير انداختند زودتر ميپذيرفتند اين اتفاق نمي افتاد

میبخشید شما اصلا زحمت کشیدید که گزارشهای مجلس سنای امریکا یا گزارشهای یاسازمانهای بین المللی یا لینکهای دیگری که گذاشتم بخونید؟

اگر دنبال حقیقت هستید یک زحمتی بکشید نگاهی به اون لینکها بکنید و انوقت میبینید که حتی گزارشهای رسمی قوه مقننه امریکا هم تمام نکات توطئه شما را دهها سال پیش رد کردند!

Capello
06-07-2008, 00:33
بحث داغ پرواز 655 در انجمن ایرلاینرز و نظر جهانیان در این مورد :

http://www.airliners.net/aviation-forum ... n/4052065/ (http://www.airliners.net/aviation-forums/general_aviation/read.main/4052065/)


حتما بخونید بسیار جالبه... ;)

moh-597
06-07-2008, 14:51
نه ببينيد تاخير پرواز ايرباس و پرواز همزمان يك يا دو هواپيماي تامكت از پايگاه شكاري بندرعباس و جواب ندادن به هشدار هاي وينسنس و ظاهرا انحراف از مسير تعيين شده به علاوه درگيري كه انروز بين اين ناو و گشتيهاي ايراني پيش امده بود همه دست بدست هم داد و باعث اين اتفاق شد.اهداي مدال به كاپتان راجرز هم احتمالا براي دلجويي از او بوده و دهن كجي به ملت ايران نبوده.احساسات هر انساني با ديدن اين صحنه ها جريحه دار ميشود اما فكر ميكنم فرمانده ناو نميتوانست ريسك كند.شرايط واقعا مشكوك بوده.به هرحال مقامات ايران اگر زودتر دست از لجبازي برميداشتند و صلحي را كه پنج سال به تاخير انداختند زودتر ميپذيرفتند اين اتفاق نمي افتاد


دوست عزیز هیچگاه چه قبل چه حالا از پایگاه نهم شکاری بندرعباس هواپیمای اف 14 به پرواز درنیامده .
این پایگاه تا قبل از سال 65 اسکادرانهای 91 (کوسه) و 92 اف 4 ئی را در خود جای داده بود . پس بلند شدن اف 14 همانطور که گفتم یک جوک و بسیار مظهک است

Jimbokhepel
20-02-2010, 22:01
بیوگرافی کوتاهی از خدمه پروازی

http://up.aerospacetalk.ir/images/33045526096446803494_thumb.jpg (http://up.aerospacetalk.ir/viewer.php?file=33045526096446803494.jpg)

Mersd
20-02-2010, 23:01
بحث داغ پرواز 655 در انجمن ایرلاینرز و نظر جهانیان در این مورد :

http://www.airliners.net/aviation-forum ... n/4052065/ (http://www.airliners.net/aviation-forums/general_aviation/read.main/4052065/)


حتما بخونید بسیار جالبه... ;)
باتشکر از جناب اتابک ...
از دیدن مباحثات ایرلاینر واقعا خوشحال شدم که هنوز روح انسانیت درجهان زنده است ومردم به صداقت اعتقاد دارند نه به تعصب....
این حادثه لکه ننگی برای ایالات متحده بود که باوقاحت تمام بااهدای مدال افتخار به فرمانده ناو برخوی وحشی گری این میلیتاریسم دولتی صحه گذاشت...
فقط متاسفم وطلب آمرزش می کنم برای انسان هایی که تنهابه جرم مظلومیت کشته شدند...

Jimbokhepel
19-03-2010, 23:46
INVESTIGATION REPORT
PUBLISHER:United States Navy
Download (http://www.dod.mil/pubs/foi/reading_room/172.pdf)

http://www.privateimage.com/images/xa09si05ylqqgewes1zq.jpg (http://www.privateimage.com/)

Jimbokhepel
23-03-2010, 17:41
دفاعیه،دادخواست یا شکایت نامه ای (خودمم نمی دونم کدومشه) که ایران به دادگاه لاهه ارسال کرد


DOWNLOAD (http://bzjqrw.blu.livefilestore.com/y1pNOtgKR9hMC2aQaOzEvO0hzyR-Sw2AUycYrTKJaptm7yHQ4okG5dE4_J7FlRPPIhonMazl6neex4BvkyXEJT_Ga5Nn4jIVLDy/6629.pdf?download)

http://www.privateimage.com/images/v5ql66kw1qnsor5qosk1.jpg (http://www.privateimage.com/)

Behrang
30-06-2010, 20:00
از راديو صداي آشنا پخش مي شود
«پرواز بي فرود» و بررسي ابعاد سياسي سقوط هواپيماي ايران توسط آمريکاويژه برنامه «پرواز بي فرود»، به مناسبت سالگرد سرنگوني هواپيماي ايرباس ايران توسط ناوگان آمريکا، از شبکه جهاني صداي آشنا پخش مي شود.


به گزارش گروه فرهنگي «شبکه خبر دانشجو»، اين ويژه برنامه قصد دارد به مناسبت بيست و دومين سالگرد سقوط هواپيماي ايرباس ايران توسط ناوگان ارتش آمريکا و به شهادت رسيدن 298 مسافر ايراني، به بررسي و تحليل ابعاد سياسي و حقوقي اين حادثه بپردازد.

طاهره توفيقي، سردبير و تهيه کننده؛ علي وطن خواه، نويسنده؛ مهدي مهدي قلي، گوينده؛ طيبه خادم جعفري، گزارشگر و دکتر شهيدي، مجري اين ويژه برنامه هستند.

شوشتري، معاون عمليات فني شرکت فرودگاه هاي ايران و آقايي، استاد دانشگاه، کارشناسان اين ويژه برنامه اند.

«پرواز بي فرود» کاري از گروه رويدادها و تحليل بين الملل، از کانال اروپا شنبه دوازدهم تير ساعت 11:00 به وقت تهران برابر با ساعت 06:30 به وقت گرينويچ، از کانال آمريکا شنبه ساعت 05:30 به وقت تهران برابر با ساعت 01:00 به وقت گرينويچ، و از کانال آسيا و اقيانوسيه شنبه ساعت 07:00 به وقت تهران برابر با ساعت 02:30 به وقت گرينويچ و تکرارش همان روز ساعت 22:15 به وقت تهران برابر با ساعت 17:45 به وقت گرينويچ، از شبکه جهاني صداي آشنا پخش مي شود

flykids777
30-06-2010, 20:27
خدمت دوستان کاسه داغتر از آش عرض کنم که تنها مدال ناخدا راجرز همون مدالی بود که به خاطر ساقط کردن ایرباس هما بهش دادن....:-w

و اونهایی که میگن ریسک نمیکردن و جون خدمه تحت امرشون رو به خطر نمینداختن...اگر به ویدئو ها و تصاویر واقعی دقت کنید صحنه ای هست که افسر عملیات ناو بعد از مشاهده برخورد موشک ها میگه we got it یعنی زدیمش اما چیزی طول نیمکشه که یه پیام رادیویی براشون میاد و صریحا میگه شما یک هواپیمای مسافربری رو زدین و شاید تنها چند ثانیه بعد میشه پشیمونی رو تو چهره تک تکشون دید، اینکه باید بار این خفت و ذلت رو تا آخر عمر به دوش بکشن و علاوه بر اون پاسخگوی افکار عمومی جهان باشن

اون دوستی که پرسید چطور بچه های سپاه فیلم تهیه کرده بودن از سقوط...لازم به ذکره که یگان قایقهای تند رو سپاه که در جزیره هنگام مستقر بوده مشغول گشت زنی در اون حوالی بودند و متوجه این اتفاق میشن البته دلیل ورود ناو وینسنس به تنگه هرمز هم همین قایقها بودن

قایق های تندرو حول و حوش ناوشکن مونتگمری مشغول گشت زدنی بودن اما در آبهای سرزمینی ایران بودن در این لحظه این کشتی تقاضای هلی کوپتر شناسایی از وینسنس میکنه و بعد از چند دقیقه هلیکوپتر بر بالای قایق های تند رو ظاهر میشه تا عملیات شناسایی رو در مورد این قایق ها انجام بده به دلیل نزدیکی بیش از حد هلی کوپتر به قایق متسفانه سرنشینان قایق اقدام به شلیک اخطاری میکنن و در این زمان هلیکوپتر از ناو وینسنس تقاضای کمک میکنه و این سر آغازی میشه تا وینسنس از آبهای بین المللی به تنگه هرمز بیاد و شنیده شده که چند قایق رو هم منهدم میکنه و همزمان ایرباس ایران ایر رو رهگیری میکنه و با اون بهانه های واهی اقدام خفت بار خودشون رو توجیه میکنن

روح همه شهدای این سانحه شاد

ماه
30-06-2010, 20:40
http://www.sajed.ir/pe/images/stories/maghalat/airbus3.jpg
Sea Of Lies

http://www.newsweek.com/1992/07/12/sea-of-lies.html

AMG
01-07-2010, 13:53
1389/4/10 -
تهران- معاون روابط عمومي و تبليغات بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس گفت: "شواهد و قرائن نشان ميدهد حمله موشکي ناو آمريکايي به هواپيماي مسافربري جمهوري اسلامي ايران عمدي و بر اساس يک برنامه پنهاني و از قبل طراحي شده بود.http://www.irna.ir/NewsMedia/Photo/Smal_Pic/2010%5C7%5C1%5Cimg634135875699531250.jpg (http://www.irna.ir/NewsMedia/Photo/Larg_Pic/2010%5C7%5C1%5Cimg634135875699531250.jpg)

دوازدهم تيرماه 1367 يک ناوشکن جنگي آمريکا با نام وينسنس هواپيماي ايرباس ايراني به مقصد دوبي را بر فراز خليج فارس، با شليک دو فروند موشک مورد هدف قرار داد و موجب سقوط هواپيما و شهادت همه 290 نفر مسافر اين هواپيما شد.
به گزارش روز پنجشنبه ايرنا به نقل از بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس، سردار سرتيپ دوم پاسدار "داود غياثي راد" در آستانه بيست و سومين سالگرد حمله آمريکا به هواپيماي مسافربري جمهوري اسلامي ايران، اين حادثه را در حيات سراسر جنايت و وحشي گري حاکمان آمريکا و مدعيان دروغين حقوق بشر، "غم انگيز و هولناک" توصيف کرد.
وي ادعاي مسئولان آمريکا در مورد اين حادثه را "مسخره و بسيار متناقض" خواند و گفت: "قرائن و شواهد حادثه و اقدام مقامات عالي رتبه کاخ سفيد در اعطاي مدال شجاعت به فرمانده جاني و جنايتکار اين ناو بر عمدي بودن اين اقدام به عنوان يک برنامه پنهاني و از قبل طراحي شده دلالت دارد."
غياثي راد افزود: "اين واقعه رهاورد بربريت فرهنگ آمريکايي و نشان دهنده اين حقيقت است که نظام سلطه به هيچ قاعده اي پايبند نيست و سران کاخ سفيد براي دستيابي به اهداف و اميال شيطاني و پيگيري راهبردهاي ضد بشري خود از هيچ تلاش فروگذار نميکنند و در اين راستا حتي طعمه قرار دادن 290 انسان بي گناه از زن و مرد و کودک را براي خود مجاز مي دانند."
غياثي راد حمله موشکي ناور متجاوز وينسنس آمريکا به هواپيماي مسافربري خطوط هوايي جمهوري اسلامي ايران و شهادت 290 نفر انسان بي گناه را فاجعهاي فراموش نشدني و از مهم ترين موارد نقض حقوق بشر، حقوق بين المللي و حقوق سازمان بين المللي هوانوردي در تاريخ دانست و گفت: "اين حادثه با وجود گذشت 22 سال هنوز موجب حيرت و تاسف افکار عمومي جهانيان است."
معاون بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس به رويکرد رسانههاي جهان بويژه امپرياليسم رسانهاي در مواجهه با اين فاجعه اشاره کرد و گفت: "شدت وخامت اين اقدام جنايتکارانه به حدي بود که تا دو روز پس از حادثه، رسانههاي بين المللي دچار انفعال و سرگيجه بي سابقهاي از دادههاي اطلاعاتي متناقض و متفاوت و در عين حال معنادار شده بودند."
وي افزود: "در اين ميان تنها نکته غيرقابل انکار آنان هدف قرار گرفتن هواپيماي مسافربري ايران با دو فروند موشک شليک شده از رزمناو متجاوز آمريکايي در خليج فارس بود."
غياثي راد بر اهميت يادآوري اين حادثه غم بار به عنوان "يکي از لکههاي ننگين و رسواگر ليبرال دموکراسي آمريکايي" و مسئوليت ملت ايران در دستگاه ديپلماسي کشور در اين زمينه تاکيد کرد.

ايرنا (http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=1206598)

Moein Hakim
01-07-2010, 14:15
سلام دوستان، سالروز حمله ی وحشیانه ی آمریکا به ایرباس ایرانی رو پیشاپیش به همگی تسلیت می گم و مطمئنم که یاد شهدای پرواز بی فرود 655 حتی بدون وجود یادبودها نیز در قلب ما تا ابد زنده است.

حالا توجّه شما عزیزان رو به چند عکس که خودم از دو یادمان پرواز 655 گرفتم، جلب می کنم:http://www.freeup2.com/images/hardt660ss985fvvida_thumb.jpg (http://www.freeup2.com/viewer.php?file=hardt660ss985fvvida.jpg)محل احداث یادمان شهدا در بندرعبّاس

http://www.freeup2.com/images/zlmgwxr74oun84b225qe_thumb.jpg (http://www.freeup2.com/viewer.php?file=zlmgwxr74oun84b225qe.jpg)محل احداث یادمان شهدا در بندرعبّاس

http://www.freeup2.com/images/h65hiszulixncqjjalvk_thumb.jpg (http://www.freeup2.com/viewer.php?file=h65hiszulixncqjjalvk.jpg)


سنگ یادبود شهید خلبان محسن رضاییان در امام زاده پنج تن تهرانhttp://www.freeup2.com/images/1yn4qm0vq6j76v16id1i_thumb.jpg (http://www.freeup2.com/viewer.php?file=1yn4qm0vq6j76v16id1i.jpg)سنگ یادبود شهید خلبان محسن رضاییان در امام زاده پنج تن تهران

http://www.freeup2.com/images/fj0rb8pmirb5kms3qm_thumb.jpg (http://www.freeup2.com/viewer.php?file=fj0rb8pmirb5kms3qm.jpg)http://www.freeup2.com/images/23c27i73ipcadbnya38s_thumb.jpg (http://www.freeup2.com/viewer.php?file=23c27i73ipcadbnya38s.jpg)یادبود مردمی پرواز 655 – تیرماه 1388:
http://www.freeup2.com/images/vo91z03z1rjzxer6230e_thumb.jpg (http://www.freeup2.com/viewer.php?file=vo91z03z1rjzxer6230e.jpg)مرحله ی ساخت

http://www.freeup2.com/images/xbmvleb9d386n1h3e7_thumb.jpg (http://www.freeup2.com/viewer.php?file=xbmvleb9d386n1h3e7.jpg)http://www.freeup2.com/images/8jqcxh85635ohb6ft5e_thumb.jpg (http://www.freeup2.com/viewer.php?file=8jqcxh85635ohb6ft5e.jpg)http://www.freeup2.com/images/4om6rh8ysi8go32k09xx_thumb.jpg (http://www.freeup2.com/viewer.php?file=4om6rh8ysi8go32k09xx.jpg)
به کدامین گناه............................................................؟

ماه
01-07-2010, 14:34
معاون روابط عمومي و تبليغات بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس گفت:

"شواهد و قرائن نشان ميدهد حمله موشکي ناو آمريکايي به هواپيماي مسافربري جمهوري اسلامي ايران عمدي و بر اساس يک برنامه پنهاني و از قبل طراحي شده بود.

وي ادعاي مسئولان آمريکا در مورد اين حادثه را "مسخره و بسيار متناقض" خواند و گفت: "قرائن و شواهد حادثه و اقدام مقامات عالي رتبه کاخ سفيد در اعطاي مدال شجاعت به فرمانده جاني و جنايتکار اين ناو بر عمدي بودن اين اقدام به عنوان يک برنامه پنهاني و از قبل طراحي شده دلالت دارد."اعطاي مدال شجاعت به فرمانده ناو وينسنس ، دليلي بر عمدي بودن شليك موشك به ارباس هما تلقي شده است.

اين نتيجه گيري به لحاظ فني و حقوقي ، محكمه پسند و مستدل نيست.

وقتي گفته ميشه كه اين حمله ، عمدي و از قبل طراحي شده بوده ، بايد مدارك و اسنادي در تاييد اين ادعا منتشر و يا حداقل به آن اشاره بشه.

نكته ديگه اينكه ، اگر حمله به ارباس عمدي و از قبل طراحي شده بوده ، هدف آمريكا از اين كار چي بوده و چرا هواپيماي پهن پيكر ارباس 300 انتخاب شده !؟

Moein Hakim
01-07-2010, 16:46
معاون روابط عمومي و تبليغات بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس گفت:

"شواهد و قرائن نشان ميدهد حمله موشکي ناو آمريکايي به هواپيماي مسافربري جمهوري اسلامي ايران عمدي و بر اساس يک برنامه پنهاني و از قبل طراحي شده بود.

وي ادعاي مسئولان آمريکا در مورد اين حادثه را "مسخره و بسيار متناقض" خواند و گفت: "قرائن و شواهد حادثه و اقدام مقامات عالي رتبه کاخ سفيد در اعطاي مدال شجاعت به فرمانده جاني و جنايتکار اين ناو بر عمدي بودن اين اقدام به عنوان يک برنامه پنهاني و از قبل طراحي شده دلالت دارد."اعطاي مدال شجاعت به فرمانده ناو وينسنس ، دليلي بر عمدي بودن شليك موشك به ارباس هما تلقي شده است.

اين نتيجه گيري به لحاظ فني و حقوقي ، محكمه پسند و مستدل نيست.

وقتي گفته ميشه كه اين حمله ، عمدي و از قبل طراحي شده بوده ، بايد مدارك و اسنادي در تاييد اين ادعا منتشر و يا حداقل به آن اشاره بشه.

نكته ديگه اينكه ، اگر حمله به ارباس عمدي و از قبل طراحي شده بوده ، هدف آمريكا از اين كار چي بوده و چرا هواپيماي پهن پيكر ارباس 300 انتخاب شده !؟
کاملا واضحه که اگر عمدی نبود، مدالی هم در کار نبود...
آخه کدوم آدم سالمی به کشتن مردم بی گناه افتخار می کنه؟
البته هر کسی یا هر دولتی اگه از کشتن مردم بی گناه مقصودی داشته باشه و با کشتن به مقصودش برسه، باید افتخار کنه و مدال بگیره...
پس بدیهی است که رابطه ای آشکار بین قصد آمریکا و مدال ناخدا وجود داره، یعنی: قصدی در کار بوده، چون مدالی هم در کاره!مرگ بر آمریکا

Shahrokh
01-07-2010, 17:17
آمریکا خود رو مقصر دونست و بابت این اقدام عذر خواهی کرد (در زمان کلینتون) و غرامت سرنشینان را بسیار بیشتر از نرخ دیه رایج در کشور پرداخت کرد (فکر کنم هر نفر چندین میلیون دلار) . غرامت هواپیما رو هم پرداخت کرد. همچنین دو فروند ارباس 300-600 هم بابت جایگزینی اون ارباس به ایران فروخته شد.

پرونده این موضع بسته شده است. در جنگ حلوا خیرات نمیکنند. اعطای مدال و ... هم قانون جنگ است و قانون جنگ مترادف با بی قانونی و زیر پا گذاردن انسانیت ! .

بهتر است بجای این مساله پیگیر دریافت غرامت جنگی از عراق باشیم که ضررهای بسیار بیشتری به کشور وارد کرده است

ماه
01-07-2010, 18:30
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f4/CAPT_Will_C._Rogers_III_1988.jpg/800px-CAPT_Will_C._Rogers_III_1988.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/CAPT_Will_C._Rogers_III_1988.jpg)


مدال اعطايي به ويليام راجرز فرمانده ناو وينسنس چه بود ؟

ناو وينسنس با قايق هاي تندرو درگير بوده .

فرمانده ناو براساس اطلاعات دريافتي از افسرانش ، ناو را در خطر حمله ديده است.

هدف ، لحظه به لحظه به سمت ناو نزديك ميشده و راجرز بايد بسرعت تصميم ميگرفت.

راجرز بر اساس اطلاعات غلط و تجربيات قبلي اش در منطقه ، دستور شليك را صادر ميكند .

2 سال بعد يعني در سال 1990 ، راجرز توسط جرج بوش مفتخر به نشان Legion of Merit شد.

اين نشان نظامي ، معمولا" به پاس زحمات و خدمات چندين ساله فرماندهان عاليرتبه به آنها اعطا ميشود و نشان شجاعت نيست.

در مراسم تقدير از راجرز و اعطاي نشان ، هيچ اشاره اي به سرنگوني ارباس هما نشده است.

اما در مصاحبه اي ، ناخدا ويليام راجرز مي گويد:

من مفتخر به دريافت نشان به پاس خدمات و زحماتم در طي ساليان گذشته شدم اما واقعه سرنگوني ارباس مسافري ايران در خليج فارس ، براي من لكه ننگي هست كه تا ابد پاك نخواهد شد.


ضمنا" پس از سرنگوني ارباس هما ، تيمهاي مختلفي از سوي آمريكا براي بررسي اين تراژدي تشكيل و نتايج آنها منتشر شد.

http://homepage.ntlworld.com/jksonc/docs/ir655-dod-report.html

همچنين غرامت قربانيان ، مستقيما" به خانواده هاي آنها و در دبي به دلار پرداخت شد.

Bravo
01-07-2010, 18:44
سرنگونی ارباس ایران توسط ناو هواپیما بر آمریکا کاملا عمدی و با قصد و غرض انجام شد.این که گفتند ما با تامکت اشتباه گرفتیم و ... تماما توجیه است.دوستان اکثرا با رادار آشنا هستند.آیا بلیپ F-14 دراسکوپ رادار با بلیپ ارباس یکی است؟

safae
01-07-2010, 18:46
آمریکا خود رو مقصر دونست و بابت این اقدام عذر خواهی کرد (در زمان کلینتون) و غرامت سرنشینان را بسیار بیشتر از نرخ دیه رایج در کشور پرداخت کرد (فکر کنم هر نفر چندین میلیون دلار) . غرامت هواپیما رو هم پرداخت کرد. همچنین دو فروند ارباس 300-600 هم بابت جایگزینی اون ارباس به ایران فروخته شد.

پرونده این موضع بسته شده است. در جنگ حلوا خیرات نمیکنند. اعطای مدال و ... هم قانون جنگ است و قانون جنگ مترادف با بی قانونی و زیر پا گذاردن انسانیت ! .

بهتر است بجای این مساله پیگیر دریافت غرامت جنگی از عراق باشیم که ضررهای بسیار بیشتری به کشور وارد کرده است
البته من هم این جنایت رو محکوم میکنم
ولی قصد اصلی آمریکا نشان دادن این موضوع بود که میخواست به طور غیر مستقیم در جریان جنگ ایران و عراق دخالت کند و ایران رو وادار به پایان دادن جنگ کنه و با هدف قرار دادن هواپیما های مسافری ایران رو تحت فشار قرار بده که در این کار هم موفق شد و بد از این جنایت جنگ خم به پایان رسید
من هم به نوبه خودم به خانواده های این شهدا تسلیت میگم و هم تبریک که با خون خودشون به این جنگ چندین ساله پایان دادن و از خون ریزی بیشتر جلوگیری کردند
روحشان شاد

Shahrokh
01-07-2010, 19:07
برای من هم اینکه ناو وینسنس هواپیمای ارباس رو بجای اف 14 اشتباه گرفته غیر قابل قبول است
این ناو در زمان خود پیشرفته ترین شناور جنگی آمریکا بود و بعلاوه ناو مونتگمری هم در صحنه حاضر بود + E2 های یکی از ناوهای هواپیما بر (اسمش خاطرم نیست) و جنگنده هایش + آواکسهای عربستان + کنترل ترافیک هوایی امارات و ....
کسب اطلاع از هویت ارباس کار آسانی بود

با این حال باز کردن این پرونده هیچ سودی نداره و منافعی رو برای ما حاصل نخواهد شد. امیدواریم پیگیری دریافت غرامت جنگی از عراق انجام پذیرد

دوستان لطفا وارد مسایل مربوط به پایان جنگ نشیم بهتر است. چون موضوع مورد بحث انجمن نیست. درباره اینکه واقعا امکان شناسایی و تمیز دادن ارباس از اف 14 وجود داشت همگی اتفاق نظر داریم و اینکه بهرحال آمریکا هم علنا اشتباه خودش رو اعتراف کرد.

خاطرم هست فردای اون روز پروازی از تهران به شیراز داشتیم اما در ترمینال 1 مهراباد (اون موقع ترمینال 4 در حال بازسازی بود) با فضای غم انگیزی روبرو شدیم. شب قبل خبر رو از اخبار سراسری که اگر اشتباه نکنم آقای افشار قرائت کردند شنیدم. اگر اشتباه نکنم 45 دقیقه از وقت اخبار در خصوص این رویداد بود. در اون شب در وجودم تنفر عمیقی رو نسبت به آمریکا احساس کردم . اگر خاطرتون باشه در اون سالها کارتهای بازی بود از هواپیما، ماشین، موتور ، تیم های فوتبال ... من هم که عشق هواپیما بودم و چند سری از کارتهای هواپیما داشتم. اون شب هرچه کارت هواپیما بود که بالایش نوشته شده بود ساخت آمریکا رو پاره کردم ....

اما الان سالها از اون رویداد گذشته و این حرفها دردی رو دوا نمیکنه ...

ماه
01-07-2010, 19:15
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/81/USS_Vincennes_%28CG-49%29_Aegis_large_screen_displays.jpg


خطاي انساني !!!

شايد علت سرنگوني ارباس هما خطاي انساني باشد.

كم تجربگي و دست پاچگي اپراتورهاي رادار ناو وينسنس در وقوع اين سانحه بي تاثير نبوده است.
اينكه چگونه ارباس 300 ، هواپيماي اف 14 تلقي شده حكايت مفصلي دارد كه در گزارش تيم هاي بررسي سانحه مفصلا" توضيح داده شده است.

حتي متصدي پرتاپ موشك ، نتوانسته بموقع و صحيح كليد پرتاپ را فشار دهد و چند بار تلاش كرده است.

AMIRG
01-07-2010, 19:43
یک سوال:
مستند این حادثه رو نشنال جئوگرافیک ساخته؟
اگر ساخته کسی لینک دانلود داره؟

ماه
01-07-2010, 19:53
http://www.youtube.com/watch?v=z2vRr1n7Mt0

yashax
02-07-2010, 00:42
دوستان واقعاً بعد این همه مقاله واقعی نه اینا که همجا میگن بازم میگید که f14رو به جای a300 گرفته!
هیچ اشتباهی نبوده چون قرار بود که f14 اونجا باشه ولی نبوده وینسنس هم وظیفشو انجام داده!
اگر داستان برعکس بود و ناو ایرانی بود و هواپیمای امریکائئ مطمئن باشید ایرانیها هم میزدن!

flykids777
02-07-2010, 00:55
دوست عزیز شما خیلی امریکایی تشریف دارید نه؟ همه عالم و آدم بر اشتباه خدمه واقفن خودشون هم پذیرفتن شما میگی وظیفشونو انجام داد؟ جالبه

yashax
02-07-2010, 09:46
دوست عزیز شما خیلی امریکایی تشریف دارید نه؟ همه عالم و آدم بر اشتباه خدمه واقفن خودشون هم پذیرفتن شما میگی وظیفشونو انجام داد؟ جالبه


شما لطفا یزره دقت کنید که چی....!
تاحالا فکر کردید چرا همش میگن f14 و نمیگن f4 یاf5 ؟
تمام این اتفاقات از مورد هدف قرار گرفتن پالایشگاه تهران شروع شد.
که اون موقع نیروی هوایی میخواستن از خودشون یه موجودیت نشون بدن که تصمیم به تقلید از شگرد دشمن خود کردن!
در اون زمان بنا بود که ۲ عدد f14 در اونجا حضور داشته باشن که به دلیل نقص فنی یکی از اونها ماموریت انجام نشد!
وینسنس از این ماموریت آگاه بود ولی از بهم خوردن ماموریت هیچ خبری نداشت!
۱ سوال از شما که به من میگید خیلی آمریکائی هستم!
آیا وقتی شما بدونید که قرار هست به شما به فرض مثل با ۱ پراید آبی حمله کنن شما صبر میکنید ببینید پراید کی هست یا با مشاهدهٔ اولی عکسالعمل نشون میدید؟

flykids777
02-07-2010, 10:11
برادر من کجای دنیا از اف 14 برای حمله به اهداف دریایی استفاده میکنن؟ ایران همون موقع با داشتن ناوچه و هواپیماهای اف 4 میتونست اون رزمناو رو ساقط کنه چه نیازی بود از اف 14 استفاده کنه؟! در ثانی نکته اصلی ماجرا حرکت غیر قانونی وینسنس به سمت آبهای سرزمینی ایران، نقض مرز آبی ایران و ساقط کردن قایق های تندرو ایران در داخل آب ایران رو فراموش کردین؟!!

yashax
02-07-2010, 12:54
لطفا کمی جستوجو کنید به اینکه چرا f14 بود میرسید!
امکان نداره این اشتباه رو کرده باشه و داخل مرز آبی ایران اومده باشه وینسنس!
اون قایقهای رو هم که میگید به احتمال زیاد بعد از شنیدن آلارم از طرف وینسنس بازم به اون نزدیک شدن!

AMG
02-07-2010, 13:26
لطفا کمی جستوجو کنید به اینکه چرا f14 بود میرسید!
امکان نداره این اشتباه رو کرده باشه و داخل مرز آبی ایران اومده باشه وینسنس!
اون قایقهای رو هم که میگید به احتمال زیاد بعد از شنیدن آلارم از طرف وینسنس بازم به اون نزدیک شدن!

خواهش میکنم یه کاوش دیگه بفرمایید....در اینکه وینسس در مرزهای دریایی ما ارباس رو زده هیج شکی نیست...سخنان ناخدا ریچارد مکٔنا و راجر چارلز را بخونید/بشنوید.


۱- وینسس از فرمان سرپیجی کرده (و بجای اینکه به بحرین برود٫ به شمال و بسوی ایران پیچیده)

۲- نمودارهای ایکائو و نیروی دریایی بخوبی نشان میدهد که هنگامی که وینسنس شلیک میکند٫ بیش از ۴ کیلومتر در آبهای ما بوده!

۳- دولت آمریکا این نمودارها رو در گزارش خودشون نمیگنجاند......

Shahrokh
02-07-2010, 13:41
لطفا کمی جستوجو کنید به اینکه چرا f14 بود میرسید!
امکان نداره این اشتباه رو کرده باشه و داخل مرز آبی ایران اومده باشه وینسنس!
اون قایقهای رو هم که میگید به احتمال زیاد بعد از شنیدن آلارم از طرف وینسنس بازم به اون نزدیک شدن!

دوست گرامی

خود ایالات متحده و نیز تمامی کشورها بر حقانیت ایران و مقصر بودن وینسنس در این حادثه صحه گذاشته اند. اسنادی که توسط خود آمریکایی ها منتشر شده است نیز گویای این واقعیت است. اما شما دارید بر سر هموطنان خود منت می گذارید. این کار شما به نظر من پسندیده نیست

Ali737
02-07-2010, 14:07
در بیان مقصر بودن وینسس در این واقعه همین بس که میزان غرامت پرداختی به بازماندگان این واقعه که چند سال بعد از اون پرداخت شد 300 هزار دلار به بازماندگان افراد شاغل و 150 هزار دلار به غیر شاغلین بود که رقم بسیار بالایی هست ...
( البته نه به اندازه و ارزش جان هم وطنانمون )

AMG
02-07-2010, 14:57
این رخشاره که بیشتر درباره پرواز PANAM و لاکربی میباشد٫ به گوشه هایی از پرواز ۶۵۵ هم میپردازد...(بخش دوم بیشتر دربارهٔ پرواز ۶۵۵ هست):

The Conspiracy Files - Lockerbie Part 1 (http://www.youtube.com/watch?v=wVmD9ZUzruk&feature=related)
The Conspiracy Files - Lockerbie Part 2 (http://www.youtube.com/watch?v=8CQBVKfJbkU&feature=related)
The Conspiracy Files - Lockerbie Part 3 (http://www.youtube.com/watch?v=J55ryLvGEE4&feature=related)
The Conspiracy Files - Lockerbie Part 4 (http://www.youtube.com/watch?v=Md7k9odglFQ&feature=related)
The Conspiracy Files - Lockerbie Part 5 (http://www.youtube.com/watch?v=HbTj9Gc8oTU&feature=related)
The Conspiracy Files - Lockerbie Part 6 (http://www.youtube.com/watch?v=tY5VhX-3CKk&feature=related)
ولی بهترین٫ فراگیرترین و بیطرفانه ترین گزارشی که دربارهٔ این داستان غمبار دیده ام٫ "The Other Lockerbie" نام دارد که ساختهٔ برنامهٔ Correspondent از BBC هست که نزدیک ۱۰ سال پیش پخش شد.

شوربختانه هرچه میگردم این برنامه را روی تارنما پیدا نمیکنم.
از دیدنی های این برنامه:
۱- پیامهای رادیویی نیروی دریایی عمان
۲- پیامهای رادیویی میان شناورهای آمریکایی و دیگر شناورها
۳- سخنان ناخدا دیوید کارلسون٫ فرماندهٔ USS Sides و ناوسروان جورج امرسون٫ USS Elmer Montgomeryکه بسیار بسیار بسیار شنیدنی هستند..مانند اینکه هردو بر این باورند که راجرز (فرماندهٔ وینسنس) فردی Trigger happy (شاید برگردانش بشه «برای هیج بهانه ای آمادهٔ شلیک بودن») و جویای نام و نشان بوده و ناو وینسنس هم با نام Robo-Cruiser (باز به این چم که این ناو و کارکنانش ماجراجو و «آرتیستباز» هستند) درمیان دیگر شناورهای نیروی دریایی آمریکا شناخته میشده.....این آبرویی بوده که وینسنس تنها در چند هفته بودنش در خلیج فارس برای خودش دست و پا کرده!!!

۴- این ناو و کارکنانش همیشه hungry for action (مردهٔ دعوا) بودند...و در این روز که یک گروه فیلمبرداری هم روی عرشه بوده تا برنامه ای درست کنه و اینکه روزِ پیش از چهارم جولای بوده.....و انگار کنید (تجسم) اگه شیردلی! جنگجویان این ناو رو مردم آمریکا فرداش توی تلوزیون میدیدند٫ چه آبرو و نام و نشانی پیدا میکردند!!!

۵- اینکه وینسنس در ۴ هفتهٔ پیش از این داستان٫ ۱۰ بار به درون مرزهای ما آمده!

۶- دروغهای لایه اندر لایهٔ نیروی دریایی آمریکا پس از روشن شدن این داستان رو دونه دونه رو میکنه (مانند قایم کردن برخی داده ها و نمودارها)

۷- یاداور میکنه که زده شدن IR655 تنها چندی پس از یورش نیروهای آمریکایی به نیروی دریایی ما و ناوچه های سهند و سبلان و سکوهای نفتی بوده و این رو باز میکنه.

۸- اینکه آمریکایی ها جعبهٔ سیاه هواپیما را دزدیده٫ در باره اش دروغ گفته (که نمیدونیم کجاست) و هنگامی که روشن میشه اونها جعبهٔ سیاه رو دارند و درخواست یک «کپی» از داده هاش میشه٫ یک «کپی» میدهند که همهٔ برگهاش رو سیاه و ناخوانا کرده اند

۹-......

دوباره سرم داره سوت میکشه....

Shahrokh
02-07-2010, 15:12
درباره برنامه the other lockerbie
http://www.abc.net.au/4corners/archives/2000a_Monday17April2000.htm

AMG
02-07-2010, 15:22
درباره برنامه the other lockerbie
http://www.abc.net.au/4corners/archives/2000a_Monday17April2000.htm


آره شاهرخ جان٫ من هم این پیوند رو دیدم...ولی جستجوگرِ خودِ برنامه هستم.

از جایی که بیبیسی برنامه رو درست کرده (و نه آمریکایی ها) و اینکه لاکربی در بریتانیا رخ داد (دهکدهٔ لاکربی در اسکاتلند هست)٫ خیلی برنامه رو (دستکم از دید من)خوب درست کرده بودند و تلاش بر این بود که همهٔ گوشه های داستان رو باز کنند.

yashax
02-07-2010, 15:51
دوستان من ۱ سوال دارم!
اگر نیروی دریایی ایران (بگذریم که وینسنس ندارن) با خبر بشن که زیر یک هواپیمایی تجاری ۲ فایتر به طرف ایران به منظور مورد هدف قرار دادن مکانی خواهد آمد.
مشخص میکردن که شناسهٔ اون هواپیمایی تجاری xx123 هست.
حالا با مشاهدهٔ اون هواپیما ایران چیکار میکرد صبر میکرد و نگاهش میکرد؟
همین الانش هر پروازی چه خودی چه غیر خودی وارد OI66 بشه معلوم نیست چه بلائی سرش میاد!
چه برسه به................

Capello
02-07-2010, 15:54
دوستان من ۱ سوال دارم!
اگر نیروی دریایی ایران (بگذریم که وینسنس ندارن) با خبر بشن که زیر یک هواپیمایی تجاری ۲ فایتر به طرف ایران به منظور مورد هدف قرار دادن مکانی خواهد آمد.
مشخص میکردن که شناسهٔ اون هواپیمایی تجاری xx123 هست.
حالا با مشاهدهٔ اون هواپیما ایران چیکار میکرد صبر میکرد و نگاهش میکرد؟
همین الانش هر پروازی چه خودی چه غیر خودی وارد OI66 بشه معلوم نیست چه بلائی سرش میاد!
چه برسه به................

مستندات شما در مورد این ادعا چیه ؟ لطفا یک منبعی بیارین که همه قانع بشن ...

وقتی خودشون اعتراف به اشتباه میکنند ( بگذریم از عمدی بودن یا نبودنش ) نمی دونم شما بر چه اساسی این حرف رو میزنید ...

هواپیمایی که چند دقیقه قبل از این فاجعه به ناو وینسنس نزدیک بوده یک P3 بوده ... که بعد از اخطار ناو , از اون دور میشه

flykids777
02-07-2010, 15:55
این دوست عزیز انگار تاریخ رو خوب مطالعه نکردن و یا اگر کردن بسایر مقرضانه دارن برخودر میکنند
در ورود وینسنس به آبهای سرزمینی ایران هیچ شکی نیست و سر آغاز ورودش برای کمک به ناو مونتگوموری بوده که البته بهش دستور میدن هلیکوپتر بفرسته اما اینا ناو رو حرکت میدن به سمت محل درگیری....تمام اسناد و شواهد هم موجوده تا این حد که وقتی خودشون مجبور شدن موقعیت هواپیماها و ناو ها رو معین کنن موقعیت جزایر ایرانی رو به نفع خودشون تغییر میدن

این دوست ما ظاهرا راجع به هیچ کدوم از این موارد چیزی نشنیده اما فقط داره تاکید میکنه که اینها منتطر درگیری با یک اف-14 ایرانی بودن و خواستن دست پیش بگیرن که پس نیفتن

راجع به جعبه سیاه...از اونجایی که هر دو موشک به انتهای هواپیما درست محل قرار گیری جعبه سیاه برخورد میکته موجب میشه تا کار جستجو و تجسس برای یافتنش سخت بشه و فکر نمیکنم امریکایی ها اون رو دزدیده باشن چون در اعماق آبهای تنگه هرمز بوده و یافتنش نیاز به ابزار های مخصوص سونار جعبه سیاه دار....به هر حال خطاهای عمد و غیر عمد خدمه این ناو مسلمه و جای هیچ شک و شبه هم نیست افرادی هم که فقط تاکید به خظای اشتباه گرفتن خنده دار اف-14 و ایرباس میکنن خودشون رو گول میزنن

یکی دیگه از اشتباه های خدمه ناو این بود که هواپیمای در حال اوجگیری رو در حال شیرجه دیدن در سانی اگر اف-14 هم میبود اونقدر آروم ارتفاع کم نمیکرد...

دریایی از اشتباهات عمد در این جریات وجود داره امیدوارم دوستمون بار دیگه تاریخ رو تورق کنه و بعد اظهار نظر کنن

flykids777
02-07-2010, 15:59
هر پروازی که وارد محدوده مرز هوایی ایران بشه از دو حال خارج نیست یا از نقاط معین هوایی آمده که باید با رادار نظامی همون شهر در فرکانس معین تماس بگیره و هواپیمای خودش رو معرفی کنه اگر هم در خارج از این نقاط باشه باید با رادار نظامی تهران تماس بگیره قبل ار ورود به حریم هوایی

عدم برقراری تماس موجب فرستادن هواپیمای اسراکمبل برای شناسایی میشه..این رویه در همه دنیا استانداره یه جوری وانمود میکنین انگار حریم هوایی بقیه کشور ها خونه خالست؟!!!!

emint
02-07-2010, 16:27
http://www.uploadiran.com/newupload/1278077088/A0460047.jpg


محل شهادت 290 شهيد هواپيماي ايرباس ايران فردا گلباران ميشود
خبرگزاري فارس: همزمان با سالروز حمله ناو آمريكايي وينسنس به هواپيماي مسافربري ايرباس ايران، محل شهادت 290شهيد اين هواپيما با حضور خانواده شهدا در خليج هميشه نيلگون فارس گلباران ميشود.
به گزارش خبرنگار ايثار و شهادت باشگاه خبري فارس «توانا»، در سالروز حمله ناو آمريكايي وينسنس به هواپيماي ايرباس A300 جمهوري اسلامي ايران در 12 تير 1367، فردا با حضور خانواده شهداي اين فاجعه و مسئولان محلي و جمعي از مسئولان بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس آبهاي خليج فارس گلباران ميشود.
در اين مراسم خانواده شهداي هواپيماي مسافربري ايرباس سوار بر كشتي والفجر 8 به محل شهادت 290 مسافر اين هواپيما در نزديكي جزيره هنگام خواهند رفت و بعد از قرائت پيام رئيس جمهور، خليج فارس را گلباران ميكنند.
به گزارش فارس، اين مراسم از ساعت 9 تا 12 فردا در بندرعباس برگزار خواهد شد.

AMG
02-07-2010, 17:16
راجع به جعبه سیاه...از اونجایی که هر دو موشک به انتهای هواپیما درست محل قرار گیری جعبه سیاه برخورد میکته موجب میشه تا کار جستجو و تجسس برای یافتنش سخت بشه و فکر نمیکنم امریکایی ها اون رو دزدیده باشن چون در اعماق آبهای تنگه هرمز بوده و یافتنش نیاز به ابزار های مخصوص سونار جعبه سیاه داردوست من
۱- خودِ نیروی دریایی امریکا میگه: «دستکم یکی از موشکها به هواپیما میخوره»...به این چم که ۱۰۰٪ نمیدونند که آیا هردو خورده یا نه! پس این استواری (اطمینان) شما بر خوردن ۲ موشک ازکجاست؟

۲- بله٫ واژهٔ «دزدیدن» از خودم بود و در بنپایه ای که من از آن سخن گفتم نیامده بود...ولی:
الف-امریکاییها هنگامی که میدانند هم ایران و هم دیگر کشورها و ایکائو بدنبال جعبه های سیاهند و آنها را پیدا میکنند و در باره پیدا کردنشان پنهان کاری میکنند...نامِ اینکار چیست؟

ب- هنگامی که خبرنگاران پژوهشی سراغِ جعبه های سیاه را از آمریکایی ها میگیرند٫ آمریکاییها نخست دروغ گفته و میگویند ما آنهارا نیافته ایم! و تنها هنگامی که خبرنگار پژوهشی سرنخ های خود را رو میکند٫ آنها راهی جز اینکه دستشان را رو کنند نمی یابند....ولی همهٔ برگهای آن را سیاه میکنند تا بجز واژگان «محرمانه» و « اکیدآ خارجی ها نبینند» هیچی خواندنی نباشد

ج- در آنروزها و پس از آن٫ آمریکایی ها وانمود میکردند که «چه بسا ایرانیها جعبه های سیاه را یافته اند و از آنجا که فهمیده اند که ارباس پیامهای وینسنس و ساید و مونتگمری را دریافت کرده و برگزیده که ناشنیده بگیرد و بنابر این کوتاهی از خودشان بوده»....پس پنهانکاری در یافتن و نگهداشتن جعبه های سیاه ۱۰۰٪ برنامه ریزی شده بوده

flykids777
02-07-2010, 17:40
علت شلیک دو موشک به خاطر همین بوده چون درصد برخورد موشک نوع استاندارد در حدود 50% بوده و من به نقل از مجله صنعت حمل و نقل شماره تیر ماه همون سال این مطلب رو عرض کردم در اونجا نوشته شده بود که هر دو موشک اصابت میکنن

اما در مورد جعبه سیاه که دو بخش بوده شامل نوار مکالمات و قسمت اطلاعات پروازی به شخصه راجع به دزدیده شدن اون چیزی نشنیدم اما جستجو برای یافتن اون به دلیلی که قبلا گفتم خیلی طولانی مشه و شاید این طولانی شدن دلیل این شایعه سازی باشه جون همونطور که گفتم یافتن جعبه سیاهدر اعماق دریا به سادگی امکانپذیر نیست و از اونجا که در حریم آبی ایران جعبه سیاه پیدا شد بعیده که نیروهای آمریکایی تا عمق آبها آمده باشن و به دنبال جعبه سیاه بگردن به هر شکل این جعبه توسط شرکت ایرباس بازخوانی شد طبق رویه های استاندارد ایکائو

ماه
02-07-2010, 19:48
براي كشف جعبه هاي سياه نياز به دستگاه سونار Sound Navigation and Ranging بود.

ايران از فرانسه كمك خواست.

اما با وقت كشي دولت فرانسه ، فرصت از دست رفت و تلاش براي كشف اين جعبه ها ناكام ماند.

البته تمام اطلاعات پرواز 655 مشخص بود و مطلب مبهمي وجود نداشت.

AMG
02-07-2010, 20:14
دوستان
خواهش میکنم از روی سنایش (احترام) برای خودمون هم که شده٫ پیش از درج کردن نوشتاری در اینجا یه پژوهشی٫ کنکاشی در اون زمینه بکنیم و تا جایی که میشه بدون بنپایه و فراهم نمودن سرچشمه سخن نگیم.

پیش از ادامهٔ سخن٫ از دوستان خواهش میکنم به پیوند هایی که زده ام سری زده و آنها را بخوانند....میدانم برای دوستان شاید خسته کننده باشن٫ ولی برای اونهایی که براستی بدنبال روشن شدن داستان٫ دستکم برای خودشون هستند٫ خواندن اینها یک باید هست! که تنها اینگونه ادامهٔ گفتمان میتونه سودمند باشه.

۱- سخنان دریابان ویلیام کرو- رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا در ۳ جولای و ۱۹ آگوست ۱۹۸۸ (http://homepage.ntlworld.com/jksonc/docs/ir655-dod-press-briefings.html)
(پیشنهاد میکنم پرسش و پاسخ ها رو هم ببینید)
۲- گزارش رسمی وزارت دفاع آمریکا در این زمینه-۳ جولای ۱۹۸۸ (http://homepage.ntlworld.com/jksonc/docs/ir655-dod-report.html)

۳- وینسنس: جنگی آشکار٫ جنگی پنهان ۱جولای ۱۹۹۲ (http://homepage.ntlworld.com/jksonc/docs/ir655-nightline-19920701.html)

۴- نوشتار ویکی (به انگلیسی (http://en.wikipedia.org/wiki/Iran_Air_Flight_655)) (یا به پارسی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%B1%D9%86%DA%AF%D9%88%D9%86%DB%8C_%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C_%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A8%D8%B1%DB%8C_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86_%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7_%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)) رو هم که بیگمان همتون خوندید.

چشم داشتی که از دوستان هست اینه که دستکم نوشتار یکدیگر رو درست بخونیم و به یک یکِ نکته ها پاسخ درست و با بنپایه بدهیم.

flykids777 گرامی آورده اند:

علت شلیک دو موشک به خاطر همین بوده چون درصد برخورد موشک نوع استاندارد در حدود 50% بوده و من به نقل از مجله صنعت حمل و نقل شماره تیر ماه همون سال این مطلب رو عرض کردم در اونجا نوشته شده بود که هر دو موشک اصابت میکنن

اما در مورد جعبه سیاه که دو بخش بوده شامل نوار مکالمات و قسمت اطلاعات پروازی به شخصه راجع به دزدیده شدن اون چیزی نشنیدم اما جستجو برای یافتن اون به دلیلی که قبلا گفتم خیلی طولانی مشه و شاید این طولانی شدن دلیل این شایعه سازی باشه جون همونطور که گفتم یافتن جعبه سیاهدر اعماق دریا به سادگی امکانپذیر نیست و از اونجا که در حریم آبی ایران جعبه سیاه پیدا شد بعیده که نیروهای آمریکایی تا عمق آبها آمده باشن و به دنبال جعبه سیاه بگردن به هر شکل این جعبه توسط شرکت ایرباس بازخوانی شد طبق رویه های استاندارد ایکائو


۱- با سپاس از دادن بنپایه برای اصابت هر ۲ تیر (مجله صنعت حمل و نقل شماره تیر ماه همون سال) ...ولی من با توجه به سخنان ادمیرال کرو٫ ناخدا مکنا٫ ناخدا کارلسون دارم میگم خودِ آمریکاییها دارن میگن ما نمیدونیم ۲ تاشون خوردن یا نه! این مجله میگه خورده! بگذریم

۲- فرمودید: «....بعیده که نیروهای آمریکایی تا عمق آبها آمده باشن و به دنبال جعبه سیاه بگردن....» بن پایهٔ سخنتون کجاست؟

بن پایهٔ سخن من : USCINCCENT 202256Z Jul 88; Subj: Status of efforts to locate Black Box from Iran Air Flt 655 که هنوز هم بسادگی در دسترس من و شما نیست٫ ولی اگر بنپایه های بالا رو خونده باشید٫ خواهید دید که هیچ شکی در اینکه آمریکاییها آن را پیدا کرده و بازخوانی نموده اند نیست.

۳- فرمودید:«...به هر شکل این جعبه توسط شرکت ایرباس بازخوانی شد...»٫ باز هم میپرسم از کجا باور دارید که سخنتان درست است؟ سرچشمهٔ سخنتان کجاست؟
بجز آنچه در بالا آوردم٫ دستکم تا سال ۲۰۰۴ (http://www.iranchamber.com/history/articles/shootingdown_iranair_flight655.php) هیچ ردپایی از اینکه ارباس یا ایکائو جعبه ها رو یافته و بازخوانی کرده باشه پیدا نشد.

ARafiee
03-07-2010, 00:00
٢٢ سال از فاجعه حمله آمريكا به ايرباس ايراني گذشت

درتاريخ حوادث و حملات هوايي نام پرواز « ٦٥٥ ايراناير» به عنوان هفتمين حادثه مرگبار هوايي - دريايي به ثبت رسيده است و از ميان اين حوادث، تنها سه حادثه، رسانهها و افكارعمومي را تحت تاثير قرار دادهاند.
اولين حادثه در سال ١٩٥٥، مربوط به اصابت هواپيمايي بر فراز بلغارستان است كه با طرح دعوايي در ديوان بينالملل با مصالحه حل شد. دومين حادثه انفجار هواپيمايي بر فراز روسيه در سال ١٩٨٣ بود كه به دادگاه كشيده شد و روسها ادعايي داشتند كه آن را با مصالحه حل كردند.
سومين حادثه، انفجار ايرباس ايراني بر فراز خليج فارس است كه به ديوان بينالمللي كشيده شد، اما از نظر حقوقي به مصالحه انجاميد؛ بنابراين به اعتقاد برخي حقوقدانان، هيچ رويه بينالمللي در اين حيطه نيست.
در تاريخ ايران نيز خليج هميشه فارس دو بار به رنگ خون درآمده است؛ نخستين بار در زمان صفويه، مصادف با بيرونراندن پرتغاليها از منطقه جنوب با شهادت بيش از ٨٠٠ سرباز و سردار ايراني و بار ديگر در ١٢ تيرماه ١٣٦٧ با خون ٢٩٠ نفر مسافر بيدفاع هواپيماي مسافربري جمهوري اسلامي ايران كه از تهران و بندرعباس به مقصد دوبي حركت ميكرد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ايجاد ناامني در آبهاي خليج فارس از ابتداي جنگ ايران و عراق تا وقوع فاجعه براي هواپيماي مسافربري ايراناير، امري معمول بود؛ در سال ١٣٦٠، عراق حمله به كشتيهاي تجاري در خليج فارس را شروع و با اعلام مينگذاري سواحل بندر امام خميني (ره) و حمله به دو كشتي تجاري، امنيت خليج فارس را مختل كرد، همچنين در پي تحويل هواپيماهاي سوپراتاندارد و موشكهاي اگزوسه توسط فرانسه به عراق بود كه ابعاد اين حملات افزايش يافت.
در برابر اين حملات كه عراق به صراحت مسؤوليت آن را بر عهده گرفت، شوراي امنيت عكسالعمل مناسبي نشان نداد، اما در قبال انتصاب چند حمله به ايران از سوي آنها و شكايت شوراي همكاري خليج فارس، ١١ خرداد ٦٣ شوراي امنيت قطعنامه ٥٥٢ را صادر كرد.
در واقع در سال ١٣٦٧، آمريكاييها مستقيما به نفع عراق وارد جنگ با ايران شدند و جبهه دوم جنگ را در خليجفارس باز كردند. در ابتداي سال ٦٧ آمريكاييها اقداماتي را در خليج فارس شروع كردند كه درگيري با شناورها و قايقهاي سپاه و ارتش در منطقه خليجفارس، جلوگيري از كنترل نيروهاي نظامي جمهوري اسلامي ايران و حمله به سكوهاي نفتي ايران در منطقه خليج فارس از جمله آنها بود و در حالي كه اين سكوها در حال سوختن بودند عمليات ايرباس را انجام دادند.
از آغاز جنگ تا ١٠ ژوئيه ١٩٨٤، ١١٢ كشتي در خليج فارس مورد حمله موشكي قرار گرفتند. ژانويه ١٩٨٥جمهوري اسلامي ايران ، به دبير كل وقت سازمان ملل اعلام كرد كه از هرگونه اقدامي براي تأمين آزادي و امنيت كشتيراني در خليج فارس، حمايت و استقبال ميكند، اما حملات به كشتيها ادامه يافت و تا تير ماه ١٣٦٦، بيش از ٨ ميليون تن كالا از محمولههاي كشتيها در خليج فارس به زير آب رفت، ٤١ كشتي كاملا نابود شدند و بيش از ٢٠٠ تن از ملوانان كشورهاي مختلف كشته و همين تعداد نيز مجروح شدند.
اينگونه بود كه عراق در تحقق هدف خود مبني بر بينالمللي كردن جنگ خليج فارس تا اندازه زيادي موفق شد و قدرتهاي غربي و در راس آنها آمريكا حضور گسترده و تهديدآميزي در خليج فارس يافتند و بالاخره كشتيهاي نفتكش كويتي با پرچم آمريكا در خليج فارس حركت كردند و اسكورت نظامي نفتكشها و كشتيهاي تجاري مورد نظر امريكا در خليج فارس آغاز شد.
٢١ در سپتامبر ١٩٨٧، كشتي ايراني «ايران اجر» مورد حمله نيروهاي نظامي آمريكا واقع شد. همچنين حملات نظامي آمريكا به سكوهاي نفتي ايران، دخالت آشكار اين دولت در منطقه به نفع عراق را به وضوح نشان داد.
اما از اين ميان از نظر ابعاد و فجيعبودن ماجرا تنها فاجعه ١٢ تيرماه ١٣٦٧ در اذهان مردم به خاطرهاي كه هرگز به بايگاني سپرده نميشود، تبديل شد. پرواز ٦٥٥ ايران اير كه به عنوان IR655 در مطبوعات بينالمللي شناخته شده است، روز سوم جولاي ١٩٨٨ مصادف با ١٢ تير ١٣٦٧ در تنگه هرمز، با حمله موشكي آمريكا منهدم شد.
پرواز ايرباس در روز يكشنبه دوازدهم تير ١٣٦٧ با هدايت كاپيتان «محسن رضاييان» از بندرعباس به مقصد دوبي انجام شد كه در كارنامه خود بيش از ٧ هزار ساعت پرواز را ثبت كرده بود. اين پرواز ساعت ١٠ و ١٧ دقيقه به وقت تهران از بندرعباس به مقصد دوبي حركت كرد. سطح پرواز اين هواپيما ١٤٠٠٠ پا تعيين شده بود.
ساعت ١٠:15 دقيقه محلي هواپيما شروع به اوجگيري كرد. ساعت ١٠:24 به وقت محلي، وقتي سطح پرواز١٢٠٠٠ پا گزارش شد هواپيما مورد اصابت ٢ فروند موشك زمين به هواي ناو وينسنس آمريكا قرار گرفت و در نزديكي تنگه هرمز بين شارجه و بندرعباس منفجر شد و سقوط كرد و به دليل سرعت اوليهاش تكههاي آن در همين منطقه پخش شد.
سرنشينان پرواز ٦٥٥ ايران اير شامل ٢٩٠ نفر از جمله ٢٣٨ مسافر ايراني، ١٣ مسافر اماراتي، ١٠ مسافر هندي ، ٦ مسافر پاكستاني (وابسته نظامي پاكستان در ايران و خانوادهاش )، ٦ مسافر يوگسلاو و يك مسافر ايتاليايي بودند. اين پرواز ١٦ خدمه ايراني نيز داشت و مجموعا ٢٩٠ انسان بيگناه در اين حمله كشته و پيكرهاي آنها در آبهاي خليج فارس پراكنده شد.
بر اساس برنامه، پروازهاي بندرعباس به دوبي، روزهاي يکشنبه و سهشنبه صبح انجام ميشد كه اين پرواز صبح روز يکشنبه دوازدهم تير سال ١٣٦٧ شمسي، انجام شد.
پروازهاي عادي هميشه با يک فرود در فرودگاه بندرعباس به منظور دريافت سرويس و خدمات همراه بودند. در حدود ساعت نه و نيم صبح، هواپيماي ايرباس A-300 با ٢٩٠ نفر مسافر در فرودگاه بندرعباس به زمين نشست و آماده سوختگيري مجدد و دريافت سرويسهاي ديگر شد. پس از انجام تمامي خدمات، مجدداً کاپيتان سوار بر هواپيما شد و از برج مراقبت اجازه خواست موتورها را روشن كند.
هواپيما پس از انجام تاکسي به سمت باند فعال و قرار گرفتن در مسير باند، قرار گرفت و برج مراقبت اجازه پرواز داد و از خلبان خواست ارتفاع خود را در سطح هفت کيلومتر حفظ نمايد و براي او پرواز موفقيتآميزي را آرزو كرد.
پس از برخاستن، هواپيما در مسير پروازي خود قرار گرفت و پيش به سوي فرودگاه دوبي به پرواز ادامه داد.
از سوي ديگر، ناو وينسنس كه يك ناوشكن جنگي آمريكايي در طبقه ناو تيكوندروگا بود، در حال عبور از تنگه هرمز بود و از آنجايي كه تنگه هرمز يكي از كمعرضترين تنگههاي جهان است، بر اساس قانون عبور مسالمتآميز از تنگه ملزم بود از آبهاي سرزميني ايران و عمان بر مبناي حقوق درياها عبور كند، بنابراين كشتيها، جنگندهها و كليه وسايل حمل و نقل دريايي براي عبور از تنگه هرمز مابين خليج فارس و درياي عمان ملزم بودند از آبهاي سرزميني اين دو كشور عبور كنند.
دولت آمريكا ادعا كرد اين ناو بدون قصد حمايت از دولت عراق و خدشه وارد كردن به آنچه بيطرفي آمريكا در جنگ ايران و عراق ميخواند، از اين تنگه عبور ميكرده و از اسكورتهاي خود در تنگه جدا شده و يك هليكوپتر از اين ناو كه در حال حركت در آسمان بوده، از سوي كشتيهاي ايراني مورد حمله قرار گرفته؛ زيرا ارتفاع بالاتري از حد متعارف گرفته بوده است.
بر اساس اين ادعا، وينسنس در مقابل عكسالعمل ايرانيها، به سمت كشتيهاي ايراني به حركت درآمده است. سپس كشتيهاي مسلح ايراني را دنبال كرده و وارد آبهاي سرزميني نزديكتري به ساحل ايران شده تا آتش خود را روي آنها آغاز كند.
بر اساس اين سناريو، همزمان پرواز ٦٥٥ ايراناير به محل عبور خود از تنگه هرمز نزديك شده و اين ناو آمريكايي با رادارهاي نيرومند خود در حال اسکن منطقه بوده كه ناگهان کاپيتان راجرز، شئ ناشناسي را بر روي صفحه رادار مشاهده نموده که در فاصله حدود ٣٨ کيلومتري ناوچه در حال پرواز است.
در ادامه سناريوي ضد و نقيضي كه آمريكاييها بعدها براي توجيه حركت سبوعانه خود نوشتند، آمده است كه کاپيتان راجرز، از مسئول راديوي اتاق فرمان خواست تا روي همه فرکانسها به هواپيماي ايراني هشدار بدهد به اين منطقه به دليل انجام مانور نظامي نزديک نشود.
اما موج ترانسپوندر هواپيماي ايراني در حالت غيرنظامي تنظيم شده بود و ناو آمريکايي پيام خود را بر روي موج نظامي ميفرستاد و کاپيتان رضايي هيچ کدام از سه پيغام اخطار ناو آمريکايي را دريافت ننمود. سپس، ناو آمريکايي از طريق دستگاه تشخيص دوست از دشمن، هواپيما را رديابي نمود و چون پاسخي از سوي هواپيما دريافت نشد، هواپيماي دشمن شناسايي شد. کاپيتان راجرز احتمال داد اين هواپيما، يک اف-14 تامکت ايراني است که در حال شيرجه به سمت ناو جنگي است. کاپيتان خوب ميدانست که هواپيماي اف-14 توانايي حمل موشکهاي هوا به کشتي را ندارد، اما بعدها اعلام کرد که احتمال انجام يک عمليات انتحاري و برخورد آنچه اف -14 ناميدند، به کشتي ميرفته است؛ از اين رو کاپيتان راجرز دستور آماده کردن دو فروند موشک زمين به هواي SM-2 را صادر کرد. چند لحظه بعد از قفل کردن موشکها بر روي هدف، در اتاق فرمان، صداي آماده شدن موشکها براي پرتاب شنيده شد. کاپيتان دستور داد که موشکها را شليک کنند. مهناوي جوان، بيست و چهار بار کليدهاي اشتباه موشک را فشار داد، تا اين که سرانجام مهناوي کهنهکار خم شد و کليدهاي درست را فشار داد و دو فروند موشک از سطح ناو با نفيري به هوا برخاستند.
اما در آن سو، کاپيتان رضايي وضعيت را به فرودگاه بندرعباس، عالي گزارش نمود؛ در حالي كه سي ثانيه بعد اولين موشک بال سمت چپ هواپيما را جدا کرد و متعاقباً موشک ديگر نيز مسقيم به قسمت دم هواپيما برخورد کرد و آنها را از جا کند و هواپيما مستقيم به سمت دريا شيرجه رفت و در نتيجه كليه مسافران اين پرواز كه قرار بود در كمتر از سي دقيقه به دوبي برسند، كشته شدند.
براساس برخي اسناد منتشرشده در راستاي سناريوي آمريكاييها، چند لحظه بعد به کاپيتان راجرز اعلام شد که قطعات هواپيماي ساقط شده که از آسمان به دريا ميافتند، بسيار بزرگتر از يک اف -14 هستند و در اين لحظه حال کاپيتان به هم خورد.
هشتاد و چهار ثانيه پس از شليک موشکها، هواپيماي ايرباس ايراني، به سطح دريا برخورد كرد و پيكرهاي مسافران در خليج فارس در نزديكي جزيره هنگام به به اب افتادند.
اين خبر به سرعت به نيروهاي امداد و نجات و شناورهاي حاضر در منطقه حاضر رسيد.
آنها و هليكوپترهاي ارتش و شناورهاي سپاه حاضر و دنبال جمعآوري پيكرهاي بودند؛ زيرا بدنهاي بسياري از مسافران بر اثر فشار بالاي جو و انفجار، قبل از رسيدن به سطح آب از بين رفته بودند؛ هواپيما شرايط اين را نداشت كه سقوط كند؛ هواپيما در هوا تكه تكه شد.
فرمانده واحدهاي امداد و تجسس نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران يك روز پس از اين فاجعه اعلام كرد كه به دليل انفجار هواپيما در آسمان برخي پيكرهاي شهدا در پنج كيلومتري محل سقوط از آب گرفته شده و احتمال اينكه جريان آب تعداد ديگري از آنها را حتي تا هشت كيلومتري از منطقه سقوط در جنوب جزيره هنگام برده باشد، وجود دارد.
دريادار «گلوردي» كه در روز حادثه در منطقه حاضر بود به در اين باره ايسنا گفته است: اين ناو در چند لحظه وارد آبهاي سرزميني ما شد. سه مايل براي يك ناو مسافت زيادي نيست و كمتر از يك ربع حركت كرده است. ناو ساعت ١٠ صبح وارد آبهاي ما شد، كشتيها از منطقه نزديك به آنجا كه پايگاه نيروي دريايي سپاه بود حركت كردند و حدود ١٢ مايل با آنجا فاصله داشتند كه ضمن نزديك شدن به آن، اين اتفاق افتاده است؛ ساعت ١٠:30 حادثه رخ داد. من حادثه را به چشم خودم نديدم، اما در صحنه حاضر شدم و به سرعت به تهران اطلاع داديم و گروههاي مختلفي بعد از حادثه در محل حاضر شدند.
وي افزوده است: اطلاعرساني، سيستم خاصي دارد و به جهت وسايل ارتباطي مجزاي نظامي به سرعت اين اطلاعات انتقال پيدا ميكند. ماموريت سرزميني ما اين بود كه ناو را دفع تجاوز كنيم؛ زيرا به نوعي حمله نظامي و شليك كرده بود؛ ناو كمكم از آبهاي ايران بيرون رفت، ساعت ١١:30 ناو از آبهاي سرزميني ما بيرون رفت كه در واقع ما بيشتر نيروهايمان را براي جمعآوري جنازهها در آبها فرستاديم.
به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، ايران همچنين اعلام كرد كه حملهاي از سوي كشتيهاي گشت سپاه پاسداران در كار نبوده است.
اما آمريكاييها كه هر لحظه در افكار عمومي جهاني بيشتر تحت فشار قرار ميگرفتند، ابتدا منكر ساقط كردن هواپيما در خليج فارس شدند، سپس ادعا كردند هواپيماي سرنگون شده از نوع جنگنده اف ـ ١٤ بوده و پس از آنكه فهميدند پاسخ آنها ابلهانه است و هر چشم غيرمسلحي ميتواند جت جنگنده مافوق صوت را از هواپيماي مسافربري تشخيص دهد، گفتند از سقوط يك هواپيماي مسافربري ايران در آبهاي خليج فارس مطلعند، ليكن هواپيما توسط نيروهاي آمريكايي سرنگون نشده است.
مقامات نظامي ايران در مقابل ضمن تكذيب ادعاي ارتش آمريكا اعلام كردند كه در زمان سرنگون شدن هواپيماي مسافربري ايرباس، هيچ هواپيماي جنگي از جمهوري اسلامي ايران در آسمان خليج فارس پروازي نداشته است و فرمانده نيروي هوايي نيز ضمن عمدي خواندن اين حمله بيشرمانه گفت كه در هواپيماهاي غيرنظامي يك نوع رادار شناسايي وجود دارد كه از لحظه برخاستن از روي باند فرودگاه روشن ميشود و از اين طريق همه متوجه غيرنظامي بودن آن ميشوند.
پس از آنكه مقامات ايراني از خبرنگاران خارجي براي تهيه عكس و گزارش از آثار جنايت آمريكا در خليج فارس دعوت كردند و گزارشهايي از صحنههاي از آب گرفتهشدن دهها پيكر مرد و زن و كودك در شبكههاي تلويزيوني سراسر جهان پخش شد، آمريكاييها ضمن پذيرفتن اين اقدام مدعي شدند كه ممكن است نيروهايشان يك فروند هواپيماي مسافربري ايران را سرنگون كرده باشند و رونالد ريگان، رئيسجمهور وقت اين كشور نيز اعلام كرد كه نيروهايشان براي دفاع از خود به هواپيماي مسافربري ايران حمله كردهاند.
اما محمدجعفر محلاتي، سفير وقت كشورمان در سازمان ملل اين ادعاي آمريكا را كه رزمناو وينسنس يك هواپيماي مسافربري را پس از منحرف شدن از مسير پروازي خود اشتباها به جاي يك جنگنده ايراني هدف قرار داده است، مورد استهزا قرار داد و گفت: از آنجا كه هواپيماي مسافربري ايران از دالان هوايي بينالمللي خارج نشده بود، اين حادثه كاملا برنامهريزي شده انجام شده است.
بالاخره دان هوارد سخنگوي وزارت دفاع آمريكا ( پنتاگون ) با فاصلهاي ٥ روزه از سقوط هواپيماي مسافربري اعتراف كرد كه هواپيماي ايراني كه توسط ناو جنگي آمريكا در خليج فارس سقوط كرد در كريدور بينالمللي پرواز ميكرده است.
وي تصريح كرد كه خلبان ايرباس پيش از سرنگوني از سوي فرمانده ناو وينسنس دوبار مورد سوال و تحقيق قرار گرفت و وي هر دو بار به سوالات پاسخ گفته بود.
اما ورود مستقيم آمريكا به جنگ به نفع عراق پس از اين حمله مورد اشاره منابع خبري در جهان قرار گرفت؛ چنانكه روزنامه ليبرالسيون چاپ فرانسه نيز در مقالهاي در آن زمان نوشت : آمريكا كه خود را تحت پوشش اعلام بيطرفي خيالي در قبال جنگ قرار داده بود، آرام آرام شروع به جانبداري از عراق كرده، بدون اينكه موضوع را علنا اعلام كند، زيرا يقين حاصل كرده بود كه فقط با نهايت اعمال فشار در زمينههاي نظامي و اقتصادي ميتواند جمهوري اسلامي ايران را مجبور به خاتمه جنگ كند.
خاويرپرز دكوئيار، دبير كل وقت سازمان ملل صريحا واكنش مسئولان ايراني در قبال فاجعه قتل عام ٢٩٠ مسافر هواپيما را مورد ستايش قرار داد و از موضعگيري بعدي آمريكائيها كه پرونده اين فاجعه را به طور يكجانبه مختومه اعلام كرده بودند، انتقاد كرد و اعلام داشت كه اين پرونده به سادگي مختومه نخواهد شد.
در پي اين تجاوز آشكار، در ١٤ تير ١٣٦٧، ايران، در نامهاي به رييس شوراي امنيت، خواستار تشكيل جلسه فوري شورا براي رسيدگي به موضوع شد.
٢٥ تير ١٣٦٧، مطابق با ١٦ ژوئيه ١٩٨٨، شورا تشكيل جلسه داد. در اين جلسه كه علي اكبرولايتي، وزير امور خارجه وقت ايران و جرج بوش معاون وقت رييسجمهور آمريكا حاضر بودند، وزير خارجه ايران در سخناني گفت: « حضور نظامي آمريكا در خليج فارس تنها منادي مرگ و بيقانوني و شرارت بوده و جز ناامني چيزي به ارمغان نياورده است. عمل جنايتكارانه آمريكا در حمله به هواپيماي كشوري به هيچ وجه در قالب دفاع مشروع و قابل توجيه نيست»
اما بوش مجددا اين ادعا را تكرار كرد كه حمله آنها در زمان جنگ يك حادثه بوده كه بر اساس اشتباه خدمه وينسنس اتفاق افتاده است.
اتحاد جماهير شوروي نيز در جلسه شوراي امنيت از آمريكا خواست تا تلاشهاي خود را براي پايان بخشيدن به جنگ ايران و عراق با وجود اين حمله انجام دهد. ١٣ نمايندهي ديگر شورا در حمايت از موضع آمريكا صحبت كردند و گفتند اين مشكل با قطعنامهاي كه به پايان جنگ منجر ميشود، حل خواهد شد. در ادامه اين گفتوگوها در شوراي امنيت سازمان ملل قطعنامه ٦١٦ اين شورا با عنوان «فاجعه عميق» صادر شد كه در آن بر لزوم پايان بخشيدن به جنگ تاكيد شد.
شوراي امنيت پس از سخنراني ولايتي و جرج بوش در جلسه شماره ٢٨٢١ خود در تاريخ ٢٠ ژوئيه ١٩٨٨ (٢٩ /٤/ ٦٧) قطعنامه شماره ٦١٦ را تصويب كرد:
« شوراي امنيت، با بررسي نامه مورخه ٥ ژوئيه ١٩٨٨ جانشين نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران خطاب به رئيس شوراي امنيت و با استماع بيانات نماينده جمهوري اسلامي ايران و سخنان نماينده ايالات متحده آمريكا با ابراز تاسف عميق از اين كه يك هواپيماي غيرنظامي « ايران اير » در پرواز برنامهريزي شده بينالمللي ٦٥٥، در پرواز بر فراز تنگه هرمز به وسيله موشك شليك شده از ناو جنگي ايالات متحده آمريكا ( وينسنس) منهدم گرديد، با تاكيد بر ضرورت تبيين حقايق سانحه توسط بازرسي بي طرفانه، با اضطراب عميق از تشنج دائمالتزايد در منطقه خليج فارس:
١- تأسف عميق خود را از ساقط ساختن هواپيماي غيرنظامي ايران به وسيله موشكي كه از يك ناو جنگي آمريكا شليك شده و تسليت عميق خود را به خاطر از دست رفتن غمانگيز جان انسانهاي بيگناه ابراز ميدارد.
٢- همدردي صميمانه خود را به خانوادههاي قربانيان سانحه غمانگيز و دولتها و كشورهاي آنان اعلام ميدارد.
٣- از تصميم سازمان بينالمللي هواپيمايي كشوري در پاسخ به درخواست جمهوري اسلامي ايران مبني بر ايجاد گروه تحقيق براي بررسي تمام حقايق موجود، همچنين از اعلام ايالات متحده آمريكا و جمهوري اسلامي ايران مبني بر تصميمشان براي همكاري با بررسي سازمان هواپيمايي كشوري استقبال ميكند.
٤- از تمامي اعضاي كنوانسيون ١٩٤٤ شيكاگو ، درخواست ميكند در همه شرايط ، مقررات و رويههاي سلامت هوانوردي كشوري به ويژه ضمائم آن كنوانسيون به منظور جلوگيري از چنين پيشامدهايي را دقيقاً مراعات نمايند.
٥- لزوم اجراي فوري و كامل قطعنامه ٥٩٨(١٩٨٧) ، شورا را به عنوان تنها مبناي حل جامع، عادلانه، شرافتمندانه و پايدار، منازعه ميان ايران و عراق ابراز و پشتيباني خود را از دبير كل براي اجراي اين قطعنامه اعلام و خود را ملتزم به همكاري با دبير كل براي تسريع در اجراي طرح اجرايي او مينمايد.»
پس از اين جلسه جمهوري اسلامي ايران علاوه بر شوراي امنيت و شوراي ايكائو ، شكايت خود را در ديوان بينالمللي دادگستري لاهه نيز مطرح كرد. اما عنصر تخصصي سازمان ملل متحد يعني ايكائو ( سازمان هواپيمايي كشوري بينالمللي) نيز از مسائل سياسي به دور نماند و به جاي بررسي فني و ارائه طريق به شوراي امنيت، تنها به ابراز تاسف و تسليت به بازماندگان سانحه پرداخت.
جورج دبليو بوش هم در آگوست ١٩٨٨ به مجله نيوزويك در اين باره گفت: « من هرگز از سوي ايالات متحده آمريكا عذرخواهي نكردهام. »
بوش با تاكيد بر اين كه قول داده بوده است تا هرگز از سوي آمريكا در تبليغات انتخاباتي خود عذرخواهي نكند گفت كه به اين قول خود عمل كرده است!
اما سخنان متناقض مقامات آمريكايي يه وضوح نشان داد اتفاقي بودن اين حادثه ادعايي بيش نيست؛ چنانكه سه سال پس از حادثه ويليام جي كرو در تلويزيون ملي آمريكا در برنامهي روي خط شب درباره اين حادثه تاييد كرد كه اين اقدام در آبهاي سرزميني ايران انجام شده است و نيروهاي آمريكايي براي اولين بار آتش را به روي ايرانيها گشودهاند.
فرمانده ديويد كارلسون كه در حادثه وينسنس حاضر بود نيز در اين باره گزارش داد كه بر اساس دستور راجر يك تهاجم را سامان داده است كه چند هفته قبل از آن برنامهريزي شده بود تا ايرانيان را مجبور به عقبنشيني در جنگ با عراق كنند.
وي در ادامه خاطرنشان كرد كه اين اقدام از سوي وي مورد سوال واقع شد و ميخواست آن را متوقف كند اما با وجود اظهاراتش اين برنامه پيش رفت.
از سوي ديگر ديوان عالي بينالمللي نيز حملهي ايرباس را يك حادثه تلقي كرد و در ٢٢ فوريه ١٩٩٦ پس از پيگيري گسترده درباره آن اين پرونده را بست.
آمريكاييها نيز به مرداني كه در روز حادثه در وينسنس حاضر بودند مدال قهرماني دادند.
در سال ١٩٩٠ راجر مدال شواليه براي اقدام شجاعانه! خود را در طول سالهاي ١٩٨٧ تا سال ١٩٨٩ دريافت كرد.
پس از چند سال از اين حادثه آمريكاييها بار ديگر درباره اين مساله از سوي ايرانيها مورد سوال واقع شدند اما هيچ پاسخ رسمي درباره پرداخت غرامتها و عذرخواهي از مردم ايران انجام نشد.
ديوان بينالمللي دادگستري نيز رسيدگي به وضعيت پرونده وينسنس و حمله آن به هواپيماي مسافربري ايرانيان را رد كرد و آن را پروندهاي بستهشده تلقي كرد كه دو كشور درباره آن با يكديگر مصالحه كردهاند.
فرمانده كرو نيز تاكيد كرد كه فرماندهان مسوول وينسنس به وظايف خود عمل و از ناو مردم آمريكا حمايت كردهاند.
دولتمردان آمريكايي در توجيه اقدام مرگبار خود عليه هواپيماي مسافربري ايراني همانند مقامهاي رسمي شوروي سابق در حمله اتحاد جماهير شوروي به خطوط هوايي كره در سال ١٩٨٣ رفتار كردند و اين دو پرونده در كارنامه روابط بينالملل با عنوان مصالحه ثبت شد.
اما دريادار «گلوردي» كه پس از حادثه در محل حاضر شده بود، دلايل رد ادعاي امريكاييها را براي خبرنگار ايسنا برشمرده و گفته است: جثه و بزرگي هواپيما، كريدور پروازي، روتين بودن و برنامهريزي شده بودن اين پرواز از دلايل ماست. در دنياي امروز حتي مترو و ماشينها را نيز كنترل ميكنند، چه برسد به خطوط پروازي و كشتيراني كه برنامههاي آنها از هر نقطهاي در دنيا قابل بررسي است و حتي خلبان آنها نيز مشخص است؛ به همين جهت مسير و ساعت پرواز و سيستمهاي جستوجوكننده مثل سيستم الكترونيك، براي تشخيص سرعت و جثه هواپيما، حتي نوع مانور هواپيما را معين ميكنند و نشان ميدادند كه هواپيما مسافربري است»
در فوريه ١٩٩٦ ايالات متحده آمريكا بر اساس راي ديوان بينالمللي دادگستري موافقت كرد تا ٨ / ١٣١ ميليارد در حل و فصل پرونده اير بپردازد ( ٨/٦١ ميليون دلار به عنوان غرامت به خانوادههاي قربانيان ايراني) اما هرگز در اين راي مشخص نشد كه ٧٠ ميليون دلار ديگر مشخصا براي خسارت هواپيما يا مساله ديگري درنظر گرفته شده است يا نه. بقيه اين مبلغ براي ٣٨ مسافر غيرايراني اين پرواز در نظر گرفته شد، اما آمريكا هرگز مسووليت اين كشتار را نپذيرفت و از ايران نيز عذرخواهي نكرد تا جورج بوش به شعار تبليغاتي خود پايبند بماند.
«مولايي» عضو هيات علمي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران، نقطه ضعف پرونده حادثه انفجار ايرباس را عدم طرح در دادگاه بينالمللي دانسته و گفته است: اين حادثه به دادگاه كشيده نشد بلكه در جلسه ايكائو مطرح شد؛ ما دعوا را طرح كرديم و قبل از اينكه دادگاه صلاحيت خود را احراز كند، ما به پيشنهاد مصالحه تن داديم. من همان زمان هم انتقاد كردم و اين مساله قابل ايراد بود.
وي اضافه كرده است: نظر من اين بود كه مصالحه اشتباه است، البته اين يك نظر است. استدلال من اين بود كه بر اساس دلايل موجود، اگر ماجرا به دادگاه كشيده ميشد دادگاه به نفع ما راي ميداد، حتي اگر دادگاه به نفع ما راي نميداد، اين پرونده مفتوح ميماند و به موقع خود ما ميتوانستيم از پرونده عليه آمريكا به عنوان اهرم فشار استفاده كنيم . با وجود مصالحه ما، پرونده كاملا بسته شده است. نظر من اين بود كه نبايد مصالحه شود.
روز سيزدهم تيرماه حضرت امام خميني نيز (ره) در پاسخ به نامهاي در اين باره نوشت:"....مردم آزاده جهان هميشه از ابرقدرتها، خصوصا آمريكاي جنايتكار صدمه ديدهاند و تا عزم خود را براي رويارويي با كفر و شرك جهاني و آمريكاي سلطه گر جزم ننمايند، هر روز شاهد جنايتي تازه خواهند بود.
مردم شريف ايران بايد توجه كنند جنگ امروز ما جنگ با عراق و اسرائيل نيست، جنگ ما جنگ با عربستان و شيوخ عربستان نيست، جنگ ما جنگ با مصر و اردن و مراكش نيست، جنگ ما با ابرقدرت هاي شرق و غرب نيست، جنگ ما جنگ مكتب ماست عليه تمامي نابرابريهاي دنياي سرمايهداري و كمونيزم. جنگ ما جنگ پابرهنگي عليه خوشگذرانيهاي مرفهين و حاكمان بيدرد كشورهاي اسلامي است.
اين جنگ سلاح نميشناسد، اين جنگ محصور در مرز و بوم نيست، اين جنگ خانه و كاشانه و تلخي و كمبود فقر و گرسنگي نميداند، اين جنگ جنگ اعتقاد است، جنگ ارزشهاي اعتقادي انقلاب عليه دنياي كثيف زور و پول و خوشگذراني است؛ جنگ ما جنگ قداست است، عزت و شرف و استقامت عليه نامردميهاست، رزمندگان ما در دنياي پاك اعتقاد و در جهان ايمان تنفس ميكنند و مسلمين جهان هم كه ميدانند جنگ بين استكبار و اسلام است، جهان خواران را آرام نخواهد گذاشت و ضربههاي خود را بر همه كاخنشينان وارد ميكنند.
...انفجار هواپيماي مسافربري زنگ خطري است براي تمامي مسافرتهاي هوايي. بايد با تمام وجود تلاش كنيم تا چنين صحنههاي دردناكي پيش نيايد.
اينجانب به تمام بستگان اين فاجعه تسليت عرض نموده و خود را در غم و اندوه از دست دادن عزيزان شان شريك ميدانم.»

اما آنچه پس از ٢٢ سال، درباره پرونده ايرباس ٦٥٥ ايراناير در تاريخ ثبت شده است، خون ٢٩٠ مسافري است كه خليج فارس را رنگين كردند. انتشار تمبر يادبود " فاجعه حمله موشكي آمريكا به هواپيماي مسافربري ايران" و گلباران آبهاي جزيره هنگام نيز اقداماتي هستند كه پس از سالها براي نكوداشت ياد قربانيان بيدفاع اين فاجعه انجام شده و ميشوند؛ درحالي كه ناوهاي آمريكايي همچنان در خليج فارس هستند....
*منابع:
*منابع:
- جنگ ايران و عراق؛ سياست تهاجم، فرهنگ رجايي، انتشارات دانشگاه فلوريدا.
-گزارش تفحص: تحقيقات رسمي پرواز٦٥٥ ايران اير سوم جولاي ١٩٨٨، وزارت دفاع ايالات متحده امريكا، ويليام ام. فوگرتي، انتشارات آسين،١٩٨٨.
- جنگ بزرگ تمدنها؛ مناقشات خاورميانه، رابرت فيسك، لندن،٢٠٠٥.
- ناو وينسنس: جنگ آشكار، جنگ پنهان، سايت تحليلي اطلاعات پرواز، ١ جولاي ١٩٩٢.
- صحيفه امام(ره)،تهران، موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)، چاپ اول، پاييز١٣٧٨، ج٢١،ص٦٨-70.
- مجله نيوزويك، ستون چشم انداز، ١٥اگوست ١٩٨٨، ص١٥.
- همان، ١٣جولاي ١٩٩٢، درياي دروغها، ص٢١.
- خبرگزاري الجزاير، ٤ جولاي ١٩٨٨، ساعت ١٢:40.
- روزنامه جمهوري اسلامي ـ سال ٦٧

منبع (http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1565935&Lang=P)

ماه
03-07-2010, 10:10
ويژه برنامه سقوط ارباس

شبكه يك سيما

شنبه مورخ 12/4/89

ساعت 20:10 به مدت نيم ساعت

شبكه 2 سيما

ساعت 20:05 به مدت 10 دقيقه

Behrang
03-07-2010, 12:23
به مناسبت فرارسيدن سالروز گراميداشت شهداي پرواز 655 جمهوري اسلامي ايران، چکامه "پرواز 655" به همت انجمن موسيقي هرمزگان در بندرعباس اجرا ميشود.
کيانوش جهانبخش، رييس انجمن موسيقي هرمزگان در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اشاره به اجراي چکامه "پرواز 655" اظهار كرد: هدف از ساخت و اجراي اين قطعه موسيقي، اين است که نشان دهيم اين فاجعه و عمل جنايتکارانه آمريکاي منفور را که در آبهاي نيلگون خليج فارس رخ داد، به شدت محکوم ميکنيم و در واقع، اين قطعه، اداي دين هنرمندان ما به روح بلند شهداي ايرباس است.
وي افزود: مدت زمان اين اثر 8 دقيقه و 2 ثانيه است و براي اولين بار است که در کشور اثري راجع به شهداي 12 تير ساخته ميشود.
جهانبخش همچنين خاطرنشان کرد: برگزاري مراسم گراميداشت شهداي پرواز هواپيمايي جمهوري اسلامي و اجراي چکامه "پرواز 655" از مهمترين برنامههاي 12 تيرماه امسال است که در ساعت 18:30 امروز در فرهنگسراي طوبي برگزار ميشود.
به گزارش ايسنا، ترانه سراي اين چکامه، فرزانه فرخي نژاد، آهنگساز و تنظيم، علي اميني و بامداد اميني، ميکس و مسترينگ، محراب بهرامي، خواننده، پيروز قدم زني هستند و گروه کر آن را هنرجويان آموزشگاه شيدا به سرپرستي حميد کراري تشکيل ميدهند.

emint
03-07-2010, 17:10
امشب و با گفتاري از پرويز پرستويي؛
مستند حضور سينماگران در سالگرد سقوط هواپيماي ايران روي آنتن ميرود
خبرگزاري فارس: فيلم «موج زنده» مستندي از حضور هنرمندان در بيستمين مراسم سالگرد سقوط ايرباس ايران توسط ناو آمريكايي «وينسنس» از شبكه هاي يك، دو و شبكههاي ماهوارهاي جام جم پخش ميشود.
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه خبري حوزه هنري، مستند «موج زنده» ساخته حبيب احمدزاده است كه گفتار متن آن را پرويز پرستويي انجام داده و در آن با هنرمنداني نظير علي نصيريان، رويا تيموريان، مهتاب كرامتي، پرويز شيخطادي، جهانگير الماسي، سعيد راد و جمعي ديگر گفتوگو شده است.
اين مستند امشب ساعت 21:30 از شبكه اول سيما پخش خواهد شد. همچنين شبكههاي ماهوارهاي جام جم هم اين مستند را در برنامه پخش خود قرار دادهاند.
شبكه جام جم آسيا امروز شنبه ساعت 14:30 و يكشنبه 18:40، شبكه جام جم اروپا امشب ساعت 22:10 و دوشنبه ساعت 1:10 بامداد و شبكه جام جم آمريكا يكشنبه ساعت 7:30 و دوشنبه ساعت 8:40 صبح به وقت تهران اين فيلم مستند را پخش خواهند كرد.
12 تيرماه سال 1367 ناو آمريكايي «وينسنس» هواپيماي ايرباس پرواز شماره 655 ايران را مورد هدف قرار داد و هنرمندان سينما در بيستمين سالگرد اين فاجعه مراسم به ياد شهداي آن در آبهاي خليج

Ice Man
03-07-2010, 19:45
مولایی در گفتگو با مهر:
پیگیری پرونده حمله به ایرباس محکومیت سنگین حقوقی برای آمریکا ایجاد میکرد

یک کارشناس حقوق بین الملل مورد هدف قرار دادن عمدی هواپیمای مسافربری در آبهای خلیج فارس را جنایت جنگی دانست و تاکید کرد که ایران می توانست با توسل به این پرونده یک محکومیت سنگین حقوقی را به آمریکا تحمیل کند.
دکتر یوسف مولایی در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در آن سالها و به محض وقوع این حادثه شکایتی را در دیوان بین المللی لاهه تنظیم کرد، ولی پس از مدتی ظاهرا با دریافت حدود 100 میلیون دلار خسارت از ادامه طرح شکایت یا ادامه آن انصراف داد.
وی افزود: اینجانب درهمان سالها طی چند مقاله از این اقدام دستگاه سیاست خارجی انتقاد کردم و در آن مقالات آوردم که ایران می توانست با توسل به این پرونده یک محکومیت سنگین حقوقی را به آمریکا تحمیل کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به پرونده نیکاراگوئه و لاکربی از دعاوی مطرح در دیوان بین المللی لاهه گفت: این دو پرونده در حالی که از یک ادعا آغاز شد بازتاب بین المللی زیادی را درپی داشت که با پیگیری های حقوقی هم مسببان شناسایی و مجازات شدند و هم خسارت سنگینی را از بابت آن به کشورهای امریکا و نیکاراگوئه دادند.
وی با تاکید بر اینکه باید این پرونده پیگیری می شد، گفت: اگر این پرونده پیگیری شده و مشخص می شد که عاملین آن عمدی به این اقدم دست زده اند، در آن زمان مورد هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری یک اقدام جنایتکارانه و تروریستی به شمار رفته و مصداق عینی جنایت جنگی محسوب می شد.
مولایی در ادامه گفت: البته آمریکائیان هرگز عمدی بودن این حمله را قبول نکردند و همزمان نیز سازمان ایکائو گزارشی را از این پرواز ارائه کرد که چندان به نفع ایران نبود و در آن گزارش آمده بود که رفتار هواپیمای ایرانی غیر متعارف بوده است!
وی در عین حال اظهار نظر قطعی درباره این پرونده را منوط به اشراف فنی و اطلاعات کامل دانست و گفت: باید برای اعلام نظر در این زمینه تمامی جوانب را جویا شده و سپس به نظر قطعی در این باره پرداخت.


منبع (http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1111166)

Shahrokh
03-07-2010, 20:09
هنوز هم دیر نشده. میشه تکلیف بمباران شیمیایی سردشت رو معلوم کرد. عراق به چه حقی یک شهر مسکونی رو بمباران شیمیایی کرد؟

Ice Man
03-07-2010, 20:13
همزمان با 12تیرماه؛
محل سقوط پرواز 655 هواپیمایی ایرباس در خلیج فارس گلباران شد

بندرعباس - خبرگزاری مهر: شهادتگاه 290 مسافر بیگناه پرواز 655 که توسط آمریکای جنایتکار به شهادت رسیده بودند با حضور مسئولان و خانواده های شهدا در مدفن همیشگی آنان خلیج فارس گلباران شد.
به گزارش خبرنگار مهر در بندرعباس، خانواده شهدای هواپیمایی ایرباس پرواز 655 به همراه مسئولان استانی با کشتی والفجر هشت به محل این حادثه عزیمت کرده و محل سقوط هواپیمای ایرباس توسط خانواده های شهدا و توسط چرخبال ها گلباران شد.
استاندارهرمزگان، معاون سیاسی امنیتی استاندار، رایزن فرهنگی سفارت سوریه و همچنین جمعی از مقامات لشکری از میهمانان ویژه این مراسم بودند.

هواپیمای مسافربری ایرباس جمهوری اسلامی ایران با 290 مسافر بیگناه در 12تیرماه سال 67 توسط ناوگان آمریکای جنایتکار سرنگون شد.


http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2005/09/149802_orig.jpg
http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2010/07/552264_orig.jpg
http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2010/07/552261_orig.jpg
http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2010/07/552260_orig.jpg
http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2010/07/552255_orig.jpg
http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2010/07/552256_orig.jpgگزارش تصویری کامل از خبرگزاری مهر (http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1111289)

Ice Man
03-07-2010, 20:25
http://www.irna.ir/NewsMedia/Photo/Larg_Pic/2010%5C7%5C3%5Cimg634137766755000000.JPG
http://www.irna.ir/NewsMedia/Photo/Larg_Pic/2010%5C7%5C3%5Cimg634137766852656250.JPG
http://www.irna.ir/NewsMedia/Photo/Larg_Pic/2010%5C7%5C3%5Cimg634137767010781250.JPG
http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1389/04/12/L00879454678.jpg


گزارش تصویری کامل از ایرنا (http://www.irna.ir/View/FullStory/Photo/?NewsId=1209832)
گزارش تصویری کامل از جام جم (http://www.jamejamonline.ir/pics.aspx?newsnum=100879454500)

Behrang
05-01-2011, 18:46
محسن خانجهانی با نگاه به سقوط هواپیمای مسافربری ایران در اثر اصابت موشک ناو وینسنت آمریکا در خلیج فارس مستند "پرواز 655" را برای شرکت در جشنواره بینالمللی فیلم کیش آماده میکند.به گزارش خبرگزاری مهر، محسن خانجهانی درباره این مستند گفت: این فیلم مستندگونهای است درباره هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران که توسط ناو vinsent آمریکایی وحشیانه مورد حمله و اصابت موشک قرارگرفت و دهها تن از انسانهای بیگناه مظلومانه به شهادت رسیدند. این فیلم به نوعی بازسازی آن حادثه دردناک است.
کارگردان فیلمهای کوتاه "کلاه آهنی" و "یار دبستانی من" با بیان اینکه این فیلم اثری متفاوت و تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: این فیلم کاری متفاوت و به یادماندنی است. همانطور که من به این کار علاقه دارم و فکر میکنم مستند خوبی باشد مخاطب هم میتواند با آن ارتباط برقرار کند.

sky_destroyer
18-06-2011, 17:33
سلام
در آستانه رویداد دردناک سرنگونی پرواز 655 فیلم مستند از سریال Air Crash Investigation - May Day توسط National Geogrphy ساخته شده که لینک های آن را در زیر مشاهده میکنید
در این مستند به پیشروی ناو آمریکایی در آبهای ایران اشاره داره و آن را حدود 4 کیلومتر اعلام میدارد و حتی از جعبه سیاه یافت شده صحبت میشه که ایرباس هیچ گاه ارتفاع کم نکرده و مانند شیرجه هواپیمای جنگنده نبوده و مثل پرواز روتین همه روزه در کریدور بین الملل پرواز میکرده اند و این که اخطار های اونها به ایرباس بروی فرکانس نظامی بوده که هیچ گاه توسط اونها دریافت نشده . البته در محاکمه ، خدمه ناو خیلی سعی کردند پریشانی های جنگ تحمیلی و اینکه از سوی نیروهای ایرانی تهدید میشدن رو دلیلی برای عملکرد اشتباه خودشون جلوه بدهند و موفق هم شدن و این دلیلی بود برای گرفتن مدال های جنگی توسط عاملین اصلی این کشتار .در کل فیلم ارزش دیدن رو داره...
حجم 90 مگابایت
لینک مستقیم

http://foxbat123.dl.rapidbaz.com/k6l!c/Iran_Air_Shotdown.rar (http://www.aerospacetalk.ir/vb/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ffoxbat123.dl.rapidbaz.com%2Fk6l%21c%2FIran_Air_Shotdown.rar)


لینک غیر مستقیم

http://www.4shared.com/file/192196049/b5d92df9/Iran_Air_Shotdown.html (http://www.aerospacetalk.ir/vb/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.4shared.com%2Ffile%2F192196049%2Fb5d92df9%2FIran_Air_Shotdown.html)


http://dc364.4shared.com/img/eZpkZmud/0.34581314649205286/Iran_Air_Shotdown1.jpg (http://www.aerospacetalk.ir/vb/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.4shared.com%2Fphoto%2FeZpkZmud%2FIran_Air_Shotdown1.html)

http://dc364.4shared.com/img/Nr5zkliP/0.004869100522746916/Iran_Air_Shotdown4.jpg (http://www.aerospacetalk.ir/vb/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.4shared.com%2Fphoto%2FNr5zkliP%2FIran_Air_Shotdown4.html)

http://dc364.4shared.com/img/TIrgordk/0.24837204696461657/Iran_Air_Shotdown3.jpg (http://www.aerospacetalk.ir/vb/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.4shared.com%2Fphoto%2FTIrgordk%2FIran_Air_Shotdown3.html)

http://dc364.4shared.com/img/wqQ2AxpT/0.9363067324453728/Iran_Air_Shotdown2.jpg (http://www.aerospacetalk.ir/vb/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.4shared.com%2Fphoto%2FwqQ2AxpT%2FIran_Air_Shotdown2.html)

http://dc364.4shared.com/img/mTOg6wdL/0.7600321477022394/Iran_Air_Shotdown7.jpg (http://www.aerospacetalk.ir/vb/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.4shared.com%2Fphoto%2FmTOg6wdL%2FIran_Air_Shotdown7.html)

http://dc364.4shared.com/img/13Donq15/0.9467815825132695/Iran_Air_Shotdown6.jpg (http://www.aerospacetalk.ir/vb/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.4shared.com%2Fphoto%2F13Donq15%2FIran_Air_Shotdown6.html)

noisymind
18-06-2011, 21:02
یک سوال:
امریکا تمام خسارت جانی و مالی رو پرداخت کرد . حال با پول این خسارت ایران هواپیما نو جایگزین کرد؟ یا اون موقع هم تحریم بودیم ؟

Capello
18-06-2011, 21:06
2 فروند A300-600 به همین علت تحویل ایران گردید ..

سورنا282
18-06-2011, 21:07
اگه اشتباه نكنم ba و bb رو جاش گرفتيم

sky_destroyer
26-06-2011, 19:19
مقاله ای با عنوان تراژدی فراموش شده در سایت ایرلاینرز به آدرس


http://www.airliners.net/aviation-articles/read.main?id=149 (http://www.aerospacetalk.ir/vb/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.aerospacetalk.ir%2Fvb%2Fredirector.php%3Furl%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.aerospacetalk.ir%252Fvb%252Fredirector.php%253Furl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fwww.aerospacetalk.ir%25252Fvb%25252Fredirector.php%25253Furl%25253Dhttp%2525253A%2525252F%2525252Fwww.airliners.net%2525252Faviation-articles%2525252Fread.main%2525253Fid%2525253D149)


وجود داره که در بخش اول اون به میراژ F-1 ایران اشاره کرده که در سال قبل از حمله به پرواز 655 با دو موشک اکسوزت به ناو استارک The USS Stark حمله کرده و 37 نفر هم کشته شدند متن زیر رو بخونید که به انگلیسی بوده و لی در جمله بعد به نام میراژ F-1 عراقی اشاره شده است
On May 17, 1987, while operating under that objective, the USS Stark was attacked by an Iranian F-1 Mirage fighter jet, and 37 U.S. sailors were killed.2 An investigation into the incident revealed that the captain of the USS Stark, Glenn R. Brindel, had ample time to defend his ship against the attack. In fact, the Iraqi jet had been continuously tracked for more than 20 minutes


که البته بنظر من اشتباه از سمت نویسنده مقاله بوده چون ایران هیچ وقت در آن زمان میراژ نداشته است


مورد بعدی اشاره به تحقیقات ایکائو داشته از 4 اخطار فرستاده شده از ناو وینسنس تنها 1 مورد برای ایرباس واضح بوده که 39 ثانیه بعد از آن دو موشک زمین به هوا شلیک شده که یکی به بال و دیگری به دم هواپیما برخورد میکند


واشنگتن پست تعبیر وحشت انگیزی از برخورد موشک ها داره و اشاره داره چنین موشکی میتواند هواپیما را تکه تکه کرده و آن را به توپ آتش از سوخت هواپیما تبدیل کند .


3 ساعت بعد ناو وینسنس متوجه میشه که هواپیما هدف قرار گرفته غیر نظامی بوده .


در ابتدا برای تبرئه خود اشتباه رادار ناو را عنوان کردند که از پیشرفته ترین رادارهای وقت خود بوده است با اینکه یک هواپیمای مسافربری هیچ گاه ترانسپوندر مد 3 ندارد


F14 هیچگاه به موشک ضد کشتی مجهز نمیشود و این کاملا توسط خدمه ناو روشن بوده است


حمله انتحاری توسط F14 که هواپیمایی با ارزش است توجیه پذیر نیست و F4 گزینه ای بهتری برای حمله انتحاری میباشد


ناو در هنگام شلیک 4 کیلومتر به مرزهای آبی کشورمون تجاوز کرده بود


کسیکه درگیر در شلیک دو موشک بوده عنوان میدارد من هیچ گاه احساس گناه نمیکنم چون این کمک کرد که جنگ کوتاهتر بشه و انسانهای زیادی نجات پیدا کنند.


و سناتور آمریکایی عمل کاپیتان راجرز را حرفه ای و توجیه پذیر میداند


کاپیتان راجرز عنوان میدارد کاری باید انجام میشد انجام شد


رییس جمهور بوش هم میگوید اگر من بجای کاپیتان بودم دقیقا همین کار را میکردم و بعدها میگوید : من توجهی به اینکه حقیقت چیست ندارم و هیچ گاه عذر خواهی نخواهم کرد


بعد از این واقعه ناو های آمریکایی مجهز به سیستم دریافت مکالمات کنترل ترافیک هوایی شدند .
131 میلیون دلار بعنوان غرامت پرداخت شد اگر قربانی حادثه سرپرست خانواده بود 200 هزار دلار و اگر نبود 100 هزار دلار .

ماه
02-07-2011, 15:02
بیانیه وزیرامورخارجه در سالگرد سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران

وزیر امور خارجه در خصوص سالروز حمله به هواپیمای مسافربری ایران در 12 تیر 1367 و شهادت بیش از سیصد تن از شهروندان بی گناه ایرانی بوسیله ناو هواپیمابر آمریکایی وینسنس ، بیانیه ای صادر کرد.


متن این بیانیه اقای صالحی به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

12 تیر یادآور جنایت نیروهای آمریکایی در هدف قرار دادن یک فروند هواپیمای مسافربری و شهادت صدها انسان بیگناه است. در سالگرد این جنایت دلخراش ، یاد این قربانیان بیگناه را گرامی می داریم و بار دیگر با خانواده ها و بازماندگان آنها ابراز همدردی می کنیم.

ملت شجاع ایران علیرغم آشنایی دیرینه با زنجیره دشمنی های استکبار ذره ای از آرمانها و خواست های بحق خود عقب نشینی نخواهد کرد.

تقارن زمانی سالگرد این جنایت مدعیان دروغین حمایت از حقوق بشر با قرار دادن شرکت هواپیمایی ملی ایران (ایران ایر) در فهرست تحریم های یکجانبه آمریکا را نباید امری تصادفی تلقی کرد.

این تقارن نشان می دهد که دولت آمریکا همچنان رویکرد خصمانه سه دهه گذشته بر علیه ملت ایران را در تمام ابعاد آن ادامه داده و می دهد. در واقع با درک این واقعیات است که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به برخی اظهارات ظاهرفریب دولتمردان آمریکا اعتنایی نکرده و صرفاً عملکرد و رفتار عملی مقامات و نهادهای آمریکایی را ملاک قضاوت قرار داده و خواهد داد.

sriran
02-07-2011, 16:23
بازخواني پرونده يك جنايت

مروري بر عملكرد پدافند هوايي "وينسنس " در حمله به ايرباس ايراني

خبرگزاري فارس: ناو وينسنس علاوه بر در اختيار داشتن رادارهاي مختلف، از وجود سامانههاي پدافندهوايي موشكي ايجس (AEGIS) و استاندارد (STANDARD) كه از پيشرفتهترين سامانههاي پدافند هوايي موشكي درياپايه آن زمان محسوب ميشد، بهره ميبرد.يكشنبه دوازدهم تير ماه 1367، مصادف با سوم ژوئيه 1988،جهان شاهد جنايتي باور نكردني از سوي آمريكا بود كه تاكنون آمريكاييها را شرمسار افكار عمومي كرده است. هدف قرار دادن هواپيماي مسافربري ايراني كه 66كودك درآن حضور داشتند، توسط ناو جنگي "وينسنس " آمريكا و به وسيله موشكهاي پيشرفته استاندارد "SM2 " آنقدر تنفّرآميز بود كه در بيشتر مطالب منتشر شده در اين خصوص به ابعاد عاطفي ماجرا پرداخته شده و در تعداد كمي از مطالب و مقالات نيز به ابعاد فني ماجرا اشاره شده است، اما از اصل مطلب كه عملكرد ناو وينسنس در بخش پدافند هوايي ميباشد، غفلت شده است. اين مقاله با بررسي سامانههاي پدافند هوايي ناو وينسنس و عملكرد پدافند هوايي ناو يادشده، سعي در بررسي دقيقتر ماجرا و نشان دادن عمق جنايت دارد.

تجسس، كشف، شناسايي، رهگيري و انهدام، وظايف "پايه " و اصلي هر مجموعه پدافند هوايي را تشكيل ميدهند. گاه وظايف فوق به صورت مجزّا و توسط دستگاههاي مختلف كه روي هم سوار شدهاند، انجام ميشود و گاه، همه وظايف در غالب يك سامانه پدافند هوايي انجام ميگيرد؛ يعني ابتدا هواگرد توسط رادار تجسس مورد اكتشاف قرار ميگيرد و سپس عمل شناسايي و تفكيك هواگرد از نظر دوست يا دشمن انجام ميشود.

برخي از سامانهها به صورت مستقل و با استفاده از دستگاه " IFF " Identification Friend Or Foe كه تعبير فارسي آن "شناسايي دوست از دشمن " است، اقدام به شناسايي هواگرد مينمايند. برخي از سامانههاي پدافند هوايي نيز اطّلاعات لازم در خصوص دوست يا دشمن بودن هدف را از طريق رادارهاي پيش اخطار (EW) و در مواردي از سُكها (SOK) و حتي سيپيها (cp) دريافت ميكنند. در خصوص سامانههاي پدافند هوايي دريا پايه نيز استعلام از مركز فرماندهي يا ناو سرفرماندهي، رادارهاي پرنده و حتي رادارهاي موجود در منطقه و استفاده از كتابچه برنامه زمانبندي پروازها ميتواند در تشخيص درست هدف مؤثر باشد.

در صورتي كه هدف، "ناشناس " تشخيص داده شود، هواپيماهاي شكاري و رهگير با هدفِ مشاهده از نزديك هواگرد و شناسايي و در صورت متخاصم بودن، درگيري با آن به پرواز در ميآيند. در واقع هواپيماهاي رهگير و شكاري اوّلين لايه مرسوم در پدافند هوايي محسوب ميشوند و موشكهاي پدافند هوايي سطح به هوا (زمين پايه ودريا پايه) لايههاي بعدي پدافند هوايي محسوب ميشود.

در صورتي كه به هر دليل ، لايههاي فوق موفق به انهدام هدف مهاجم نشوند، لايههاي آخر كه توپهاي ضدهوايي در كنار دوش پرتابها با كاليبرهاي مختلف ميباشند، به دفاع از نقطه يا منطقه آسيبپذير ميپردازند. اما درخصوص عملكرد ناو وينسنس، ابهاماتي وجود دارد كه به آن پرداخته خواهد شد.

هواپيماي ايرباس A-300-B2-203 ايراني به شماره پرواز 655 و شناسه IR655 به خلباني كاپيتان "محسن رضاييان " 38 ساله، به مقصد دبي با 290 مسافر كه 39 مسافر غير ايراني و 66 كودك را نيز دربر ميگرفت به پرواز درآمد. در آن ايّام، هر هفته دو پرواز از تهران به مقصد دوبي از سوي شركت "ايران اير " انجام ميشد. مطابق برنامه مدوّن، پروازهاي فوق پس از برخاستن از تهران، جهت سوختگيري و دريافت برخي خدمات در فرودگاه بندر عباس به زمين مينشست و پس از انجام موارد فوق به مقصد دوبي پرواز ميكرد.

روز يكشنبه 12تير ماه 1367، مطابق برنامه قبلي، هواپيماي فوق مرحله اول پرواز -تهران- بندر عباس- را در ساعت 05:10 به وقت يوتيسي (UTC)، به پايان رساند. اما مرحله دوم پرواز - بندرعباس- دوبي- به دليل مشكل گمركي يكي از مسافران با 20 دقيقه تأخير انجام شد. مسير پروازي هواپيماي فوق با مشخصات "A5q,A5qw "پيشبيني شده بود. كاپيتان محسن رضاييان با 7 هزار ساعت پرواز كه 2 هزار ساعت آن با هواپيماي ايرباس صورت گرفته بود، از باند فرودگاه بندرعباس و در جهت 206 درجه، با هماهنگي برج مراقبت در ساعت 06:47 به وقت يوتيسي (UTC) به پرواز در ميآيد. پس از تيك آف ( Take Off)،1 كاپيتان رضاييان ضمن تماس با دفتر ايراناير در بندرعباس، فركانس 8/131 مگاهرتز اعلام وضعيت ميكند. در ساعت 06:49 به وقت يوتيسي ( UTC) در تماس با برج مراقبت ارتفاع خود را 3 هزار و 500 پا گزارش ميدهد. ضمن اينكه خلبان رضاييان در فركانس 4/133 مگاهرتز ودر ساعت 06:51 به وقت يوتيسي (UTC) با برج مركزي كنترل تهران( Tehran ACC) تماس برقرار كرده و حضور درارتفاع هفت هزار پايي را اطلاع ميدهد.آخرين تماس ثبت شده هواپيماي ايرباس با برج بندرعباس و هفت ثانيه پس از تماس با برج مركزي كنترل تهران، انجام ميشود.

انهدام هواپيما نيز در ساعت 06:54 دقيقه به وقت يوتيسي (UTC) و در حال صعود از ارتفاع 12 هزار پا به 14 هزار پا انجام شد. اولين اكو (ECHO) يا بليپ (BLIP) هواپيماي مسافربري ايرباس برروي اسكوپ رادار تجسس (SEARCH) در ساعت 10:17 به وقت تهران توسط اپراتور رادار تجسس هوايي ناو وينسنس مشاهده ميشود. در حالي كه شناسايي آن هنوز انجام نشده بود. به دليل شرايط خاص منطقهاي، اپراتور رادار سرچ (جستوجو) بلافاصله افسر مسئول، بخش پدافندهوايي ناو را مطلع ميسازد. او نيز كاپيتان راجرز، فرمانده ناو جنگي 2/1 ميليارد دلاري را مطلع ميكند. حضور يك فروند اف14 ايراني در منطقه و وحشت آمريكاييها از شرايط خاص حاكم بر منطقه، تصميمات فرمانده راجرز را با بيتدبيري همراه ميكند.

* شرايط خاص منطقه چيست؟

جنگ ايران و عراق، حضور دهها ناو جنگي آمريكايي در خليج فارس و درياي عمان، درگيري نابرابر قايقهاي توپدار سپاه با بالگردهاي آمريكايي و نيز ناوچه اسكورت وينسنس، حضور يك فروند اف14 ايراني در منطقه از جمله مواردي بود كه شرايط را غير عادي به نظر ميرساند.

تقابل مابين آمريكا و ايران نيز به مرحله نظامي رسيده بود. حمله به كشتي "ايران اجر "، حمله به سكوهاي نفتي رسالت و رشادت در تاريخ 27 مهر سال 1366، سكوهاي نفتي نصر، سلمان و مبارك، در 29 فروردين سال 1367، درگيري با قايقهاي توپدار ايراني و... سرانجام منجر به اين شد كه آمريكاييها در خليج فارس آرامش نداشته باشند؛ ضمن اينكه در همان ايام حوادثي همچون حمله به ناو "استارك " از سوي هواپيماي عراقي ترس شديدي را بر آمريكاييها مستولي ساخته بود. به ويژه اينكه آنها انتظار حمله از سوي دوست خود عراق را نيز نداشتند؛ هرچند كه عراقيها با عذرخواهي و پرداخت غرامت سعي در جبران داشتند، اما مجموع اين حوادث بر آمريكاييها تأثيرگذار بود.

آنها هزاران كيلومتر دورتر از كشور خود و در آبهاي سرزميني كشورهاي در حال جنگ، خود را همچون طعمه اي براي طرفين جنگ ميدانستند و اين، با برنامهريزي و اهداف سياستمداران آمريكايي تناقض داشت؛ زيرا سياستمداران آمريكايي، سربازان خود را بهمنظور حفظ منافع آمريكا به خليج فارس و درياي عمان فرستاده بودند، ولي نظاميان آمريكايي به فكر جان خود بودند و نه تأمين منافع كشور خود. از اين رو، نظاميان نامبرده شده متأثر از شرايط آن زمان، تصميمهاي غيرعقلاني و شتابزده را تجربه ميكردند. از جمله تصميمهاي غيرمنطقي و شتابزده كه توسط فرمانده راجرز، فرمانده ناو وينسنس اعمال شده بود، تنظيم تمام كانالهاي ارتباطي ناو بر روي فركانسهاي نظامي از جمله فركانس 243 مگاهرترز بود. در حالي كه ارتباط با هواپيماي مسافربري ايراني از روي يك فركانس غير نظامي ممكن بود.

* آشنايي مختصر در خصوص سامانههاي پدافند هوايي ناو وينسنس

ناو وينسنس علاوه بر در اختيار داشتن رادارهاي مختلف با كاربريهاي گوناگون و سامانههاي پدافندهوايي توپخانهاي از وجود سامانههاي پدافندهوايي موشكي ايجس (AEGIS) و استاندارد (STANDARD) كه از پيشرفتهترين سامانههاي پدافندهوايي موشكي درياپايه آن زمان محسوب ميشد، بهره ميبرد.
سامانه پدافندهوايي ايجس كه سلاحي سطح به هوا و در ياپايه جهت مقابله با موشكهاي ضدكشتي و انواع هواگرد ميباشد، داراي يك رادار چند منظوره، سامانههاي كنترل سلاح و كنترل آتش، رايانه مخصوص تجزيه و تحليل، سكوي پرتاب موشك، موشك و... ميباشد.

موشك RIM2 (استاندارد) كه از هدايت دستوري همراه با امكان ناوبري خودكار و با استفاده از هدايت اينرسي در بخش مياني مسير و هدايت آشيانه يابي در بخش نهايي مسير ميباشد، داراي اشتراكاتي در نوع بهره گيري در سامانه پدافندهوايي استاندارد نيز ميباشد. در واقع استاندارد تلاشي در جهت نوسازي سامانه پدافندهوايي كشتيهاي مجهز به ايجس نيز محسوب ميشودكه بعدها بهصورت كامل جايگزين ايجس ميگردد. رادار AN/SPY-1A نيز راداري است كه مراحل كشف وتعقيب هدف را انجام ميدهد.

سامانه پدافند هوايي درياپايه استاندارد نيز كه در اكثر فريگيتها و رزمناوهاي غربي از آن استفاده ميشود و در دو نوع برد متوسط (داراي موتور سوخت جامد ) و برد افزايش يافته يا بلند (داراي موتور دوتراستي سوخت جامد همراه با بوستر سوخت جامد) شناخته ميشود. اين سامانه قابليت هماهنگي عملياتي با سامانه ايجس را دارا ميباشد.آن دسته از موشكهايي كه قابليت بهتري در هماهنگي با ايجس دارند و با سامانه آدابتور جهت به كارگيري عليه موشكهاي كروز ضد كشتي استفاده ميشوند، با عنوان "RIM-66C-SM2 " شناخته ميشوند. اين موشكها مشابه موشكهاي "RIM-66B " ميباشند.

موشكهاي سري "RIM " عموماً داراي سقف پرواز 20 هزار متر (60 هزار پا)، سرعت حدود دو ماخ الي 5/2 ماخ ميباشند. برد (RIM-66B) حدود34 كيلومتر و برد (RIM-67B) حدود 125 كيلومتر است. سرجنگي موشكهاي يادشده، عموماً متعارف و حاوي مواد انفجاري شديد همراه با فيوز "ضربتي " يا "مجاورتي " ميباشد.

* عملكرد پدافند هوايي ناو وينسنس در مواجه با ايرباس ايراني

فرمانده راجرز پس از اطلاع از مشاهده اكوي هدف برروي اسكوپ رادار سرچ(جستوجو) اعلام "آمادهباش " ميكند و به اپراتور ارتباط راديويي ناو دستور ميدهد كه به هواپيماي مشاهده شده در رادار، پيغام اخطار مبني بر عدم ورود به حريم ناو داده شود. پيغامهاي اخطار شامل: 3 اخطار، در عرض كمتر از پنج دقيقه براي هواپيماي ايرباس فرستاده شده بود. با توجه به عدم پاسخگويي ايرباس ايراني به اخطارهاي ناو و همچنين عدم دريافت پاسخ از سوي IFF (دستگاه شناسايي دوست از دشمن) و همزماني وقايع رخ داده با اين موضوع و شرايط خاص منطقهاي سرانجام منجر به اين شد كه سامانههاي پدافند هوايي موشكي ناو وارد عمل شده و دو فروند موشك سطح به هوا به سمت هواپيماي مسافربري شليك كنند.

در اينجا چند سوال مطرح ميشود:

1- آيا اقدامات انجام شده از سوي فرمانده راجرز براي شناسايي و تفكيك اهداف و اطمينان از متخاصم بودن هدف كافي بود؟
2-آيا كاپيتان رضاييان، تعمّدي در عدم پاسخگويي به پيامهاي ارسالي از سوي ناو وينسنس داشت؟
3-آيا كاركنان پدافند هوايي ناو از طرق ديگر نميتوانستند به نوع هواپيما يا هواگرد مشاهده شده در اسكوپ و نوع عمل- خصمانه يا عدم خصمانه- پي ببرند؟
4-آيا تفاوت بين اف14 و هواپيماي مسافربري ايرباس از طريق اطّلاعات دريافتي از رادار سرچ (جستوجو) و تراك قابل درك نيست؟
5-آيا اصلاً هواپيماي مسافربري ايراني عمل خصمانهاي از خود نشان داده بود؟
6- چرا به استعلام از ناوهاي مستقر در منطقه اهميّت كافي داده نشد وآيا نميشد از هواپيماهاي شكاري و رهگيرآمريكايي مستقر در منطقه جهت شناسايي استفاده كرد ؟

* پاسخ به سؤالها

در بررسي اقدامات انجام شده از ناو وينسنس كوتاهي فرمانده راجرز غير قابل انكار به نظر ميرسد كه در عمدي يا سهوي بودن اين كوتاهي مطالبي نوشته خواهد شد.

اولين اقدام مؤثر راجرز كه ميتوانست از اين جنايت هولناك جلوگيري كند، مراجعه به كتابچه "راهنماي پروازهاي زمانبندي شده " كه از سوي "ايكائو " تهيه شده و در اختيار راجرز بود، ميباشد. او به كتابچه فوق كه حاوي اطلاعات مفيدي در خصوص پروازها، نوع هواپيماهاي مسافربري ،كريدور پروازي، مبدأ و مقصد، زمان پرواز و... ميباشد، مراجعه نكرد؛ چراكه اگر نگاه مختصري نيز به دفترچه يادشده ميكرد، متوجه ميشد كه درآن زمان مطابق برنامه مندرج در كتابچه فوق پرواز 655 ميبايستي با عبور از آسمان خليج فارس انجام ميشد. مسئله دوم، موضوع فركانس مورد استفاده در ارسال پيام ناو وينسنس است. همانگونه كه اشاره شد، اين فركانس نظامي و غير قابل استفاده براي هواپيماي مسافربري بود. راجرز ميتوانست ارسال پيام در فركانسهاي غير نظامي را نيز بيازمايد.

با توجه به اين مطلب و عدم دريافت پيامهاي ارسالي از سوي ناو وينسنس به هواپيماي مسافربري ايرباس، تعمدّي در پاسخگويي از سوي هواپيماي ايراني ايرباس وجود نداشت؛ زيرا ايرباس پيامي از سوي ناو وينسنس دريافت نكرده بود. البته راجرز بيتدبيري ديگري نيز از خود نشان داد. او ميتوانست به استعلام انجام شده با ساير ناوها و كشتيهاي حاضر در منطقه توجه بيشتري داشته باشد؛ استعلامي كه در آن ناوهاي "مونتگمري " و "سايدز " هواپيما را با احتمال بالا تجاري اعلام ميكنند. يا اينكه با مركز فرماندهي خود و يا ساير ناوهاي حاضر در منطقه مكالمهاي داشته باشد. براساس گزارش كميته حقيقت ياب- ايكائو- اپراتورهاي رادار ناو هواپيمابر "فورستال " نيز هواپيماي مزبور را به عنوان يك هواپيماي تجاري شناسايي كرده بودند.

مسئله بعدي، تشخيص نوع هواپيما از اكوي روي اسكوپ (صفحه نشاندهنده علائم راداري) ميباشد. با بليپ مشاهده شده از هدف، رايانه رادار اطلاعاتي نظير سمت، برد، ارتفاع و سرعت هواگرد را نشان ميدهد. (اطلاعات مشاهده شده پس از رديابي يا TRACK دقيقتر محاسبه ميشود).

بنابراين با توجه به اينكه هواپيماي ايرباس در حال اوج گرفتن بود، هر لحظه ارتفاع نشان داده شده توسط رادار بيش از لحظة قبل ميباشد. پس احتمال حمله انتحاري و انجام عمل خصمانه نيز منتفي ميشود. ضمن اينكه با مقايسه سرعت هواپيما ميتوان متوجه غير نظامي بودن هواپيما و تفاوت آن با اف14 شد. تفاوت ابعاد اف14 و ايرباس نيز از طريق رادار قابل مشاهده ميباشد؛ گفتني است طول اف14، 82 فوت و 8 اينچ و طول ايرباس فوق 177فوت و 5 اينچ ميباشد.

ديگر اينكه پس از قفل راداري بر روي هدف (LOCK ON) و انجام عمل رديابي (Track)، صداي خاص ناشي از انعكاس امواج ارسالي ( اثرداپلر يا Doppler effect) مشخص كننده نوع هواگرد ميباشد و تفاوت ميان صداي حاصل از امواج برگشتي از بالگرد، هواپيماي ملخدار، موشك، هواپيماي مسافربري توربوجت، هواپيماي جنگي و... هر كدام به تفكيك، قابل تشخيص توسط اپراتور رادار رديابي (Track) ميباشد. نكته مهمتر اينكه مدتها بعد از اين فاجعه روزنامه نيويورك تايمز فاش كرد كه ناو وينسنس و هواپيماي مسافربري ايرباس هر دو در آبهاي فلات قاره ايران و آبهاي سرزميني ايران به سر ميبردند. با توجه به اينكه كاپيتان رضاييان يقيناً ازحضور در آسمان ايران مطّلع بود، انتظار دريافت اخطار و حتي مورد هدف قرار گرفتن بر فراز درياي خودي (Territorial sea ) را نداشت.

* ساير امكانات راداري ناو وينسنس

سامانههاي راداري (SPYA)، رادار شناسايي دشمن (SLQ-32 )، مركز راداري تحليل و شناسايي دشمن و هدفنما (IR GMT)، دستگاه كامل شناسايي دوست از دشمن (IFF)، دستگاه شناسايي و تفكيك امواج مختلف دريافتي (از نظر طول موج ،نوع دستگاه فرستنده و...)، دستگاههاي مخصوص شنود مكالمات راديويي و... از ديگر امكانات راداري ناو جنگي وينسنس به شمار ميرفت. در خوشبينانهترين حالت بايد بگوييم كه فرمانده راجرز نتوانست از آنها به خوبي بهره ببرد و يا با بيتدبيري و ضعف آموزش خود منجر به بروز فاجعهاي بزرگ شد. اما اگر چنين مسئلهاي صحيح باشد و راجرز با بيتدبيري در اين رخداد ظاهر شده باشد، اين سؤال مطرح ميشود كه: "اگر اين حادثه بر اثر بيتدبيري فرمانده راجرز و عدم تشخيص نوع هواپيما رخ داد، پس چرا راجرز پس از پايان مأموريت به دريافت مدال نائل شد؟! "

دريافت اين مدال فقط با يك دليل توجيه پذيراست. فرمانده راجرز در مأموريت محوله موفق ظاهر شد و بهدليل موفقيت در مأموريت يادشده مورد تقدير قرار گرفت. مأموريت محوّله راجرز چه بوده كه او از پس آن با موفقيت بر ميآيد؟

در بررسي عملكرد ناو وينسنس هيچ نكته غير عادي و خارقالعاده صرفنظر از يك مورد مشاهده نميشود كه منجر به كسب مدال و تقدير شود. تمام اقدامات انجام شده ناو وينسنس از قبيل: هدايت و برنامهريزي ميداني براي ساير ناوچهها، هدايت و برنامهريزي اسكورت برخي از كشتيها، حضور در رزمايشهاي دريايي و... از وظايف اوليه هرناوي در حد و اندازه ناو وينسنس محسوب ميشود. فقط يك نكته باقي ميماند.

ناو وينسنس در اجراي مأموريت انهدام هواپيماي مسافربري ايراني كه از ردههاي بالاتر فرماندهي ارتش آمريكا ابلاغ شده بود، موفق ظاهر شد. با بررسي مسائل رخ داده در آن سالها متوجه ميشويم كه آمريكا از حمايت پنهان رژيم بعثي فراتر رفته و به جنگ "رودررو " با ايران وارد شده بود. اعزام 30 ناو جنگي آمريكا به منطقه خليج فارس و درياي عمان، حمله به كشتي "ايران اجر " (IRAN AJR)، حمله به سكوهاي نفتي رسالت، رشادت در تاريخ 27 مهر سال 1366، سكوهاي نفتي نصر، سلمان و مبارك در 29 فروردين سال 1367، درگيري با ناوها و حتي قايقهاي توپدار ايراني و... كه اكثرموارد نامبرده شده در آبهاي سرزميني ايران صورت ميگرفت، نشانههاي آشكار حمايت آمريكا از عراق و قرار گرفتن رودرروي ايران بود. اما براي اينكه افكار عمومي دنيا از اين جنايت آمريكا، بيش از پيش تحت تأثير قرار نگيرد، آمريكاييها ادعّا كردند كه ناو وينسنس يك فروند هواپيماي اف14 ايراني را ساقط نمود! ادعايي كه كذب آن در عرض 24 ساعت براي جهانيان ثابت شد و شرمساري ابدي را نثار آمريكاييها كرد.

....................................................................
1- كنده شدن و برخاستن هواپيما از زمين.
2- ظاهر شدن انرژي بازتاب شده از هدف بر صفحه رادار كه BLIP هم ناميده ميشود.
منابع و ماخذ:
* فرهنگ نوين صنايع هوايي، علي محمد خان محمدي هزاوه، نشر سازمان صنايع هوايي نيروهاي مسلح، چاپ اول، تهران، 1378.
* راكت و موشكهاي استرانژيك (جلد ششم)، يعقوب اصلاني، نشر سازمان عقيدتي سياسي ارتش، چاپ اول- تهران- 1380.
* صد جنگ بزرگ تاريخ، علي غفوري، نشر هيرمند- چاپ دوم- تهران- 1386.
* راكت و موشكهاي استراتژيك، جلد هفتم، يعقوب اصلاني، نشر سازمان عقيدتي سياسي ارتش، چاپ اول، تهران: 1381.
* WWW.JANES.COM
* WWW.SAJED.IR
* نشريات صنايع هوايي، صف، صنايع هوا و فضا و....

* نويسنده: ستوانيكم رضا جهانفر
انتهاي پيام/

AMG
02-07-2011, 16:37
شهادت بیش از سیصد! تن از شهروندان بی گناه ایرانی بوسیله ناو هواپیمابر آمریکایی وینسنس ، بیانیه ای صادر کرد.1- بگمانم بیش از 300 نادرست باشه, هواپیما 274 "مسافر" داشته و 16 نفر هم مهماندار و خلبان ووو بودند....میشه 290 نفر! 300 که هیچی, "بیش از" رو از کجا آورده!!!!

2- همۀ کشته شدگان ایرانی نبودند.....254 نفر ایرانی بودند, 13 نفر اماراتی, 10 نفر هندی, 6 نفر پاکستانی , 6 نفر یوگوسلاو و یک نفر ایتالیایی (بنپایه: ویکی (http://www.aerospacetalk.ir/vb/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FIran_Air_Flight_655))

3- من نمیفهمم چرا در کشور ما انگار نادرستپراکنی یک ارزش شده!!! چه نیازی هست بیخودی در یک خبر که همۀ ستمها بر ما روا شده و همه هم میدونند, با نادرستگویی جایگاه خودمون رو خدشه دار کنیم؟ امیدوارم این پیام رو به انگلیسی برای دیگر کشورها نفرستاده باشن که کمتر آبرو ریزی شده باشه

4- یاد اونهایی که بدون هیچ گناهی خونشون رو آمریکا در شاخاب همیشه پارس ریخت, گرامی باد.....با همۀ خانواده و دوستانشون همدردی میکنیم.

icarus
02-07-2011, 22:11
من که متوجه نشدم دلیل نگارش این مقاله چه بوده است.

- اگر هدف بررسی عملکرد سخت افزاری و نرم افزاری پدافند وینسنس بوده که نویسنده به هیچ وجه موفق نبوده چون اطلاعات فنی که درمورد سیستمهای پدافندی این ناو آورده شده بسیار ابتدایی است وبا یک جستجوی ساده در اینترنت اطلاعات بسیار کاملتری رو میشه بدست آورد.

- اگر هدف اعلام مقصر بودن آمریکایی ها است که نویسنده 20 سالی دیر به آن پرداخته چون خود آمریکایی ها هم این مساله رو پذیرفتن و حد اقل از نظر مالی جبران کردن. در مقاله Sea of lies هم خیلی کاملتر مساله رو شرح دادن.

- از دیدگاه سی. یا .سی هم هیچ تحلیل عمیقی دیده نمیشه و صرفا نویسنده به جملات شعارگونه بسنده کرده.

- از دیدگاه تاریخی هم مقاله ناقص است و بسیار سطحی تنها به بخش اندکی از درگیری های نیروهای ایران با آمریکایی ها پرداخته.

- در کل مقاله ساختار منسجمی نداره و در بیشتر جاها ربطی بین عنوان مقاله و متن دیده نمیشه به خصوص در پاراگرافهای آخر که قاعدتا خواننده منتظر نتیجه گیری درمورد عنوان مقاله ( عملکرد پدافند وینسنس) هست ولی با بررسی دلایل مدال گرفتن کاپیتان! و ... تمام میشه!

به هر حال موفق باشن ایشون!

nima_ir68
03-07-2011, 11:16
http://media.farsnews.com/Media/9004/ImageNews/900411/38_900411_L600.jpg

12 تير سالروز حمله تروريستي آمريكا به هواپيماي مسافربري ايران/ طرح: سيد حسن موسوي

747-400
03-07-2011, 13:58
ایران با پیگیری حادثه هواپیمای ۶۵۵، مدعیان حقوقبشر را زیر سوال ببرد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: ایران میتواند با پیگیری حادثه هواپیمای مسافربری ایران در ۱۲ تیر سال ۶۷ از سوی ناو هواپیمابر آمریکایی، دادگاههای بینالمللی، مدعیان و کشورهایی که دم از حقوق بشر میزنند را زیر سوال ببرد.

اسماعیل کوثری به مناسبت سالروز حمله به هواپیمای مسافربری ایران در ۱۲ تیر سال ۱۳۶۷ و شهادت نزدیک به ۳۰۰ نفر از شهروندان بیگناه ایرانی توسط ناو هواپیمابر آمریکایی، افزود: اتفاقی که در ۱۲ تیر سال ۶۷ رخ داد حرکتی زشت و جنایتکارانه بود که از سوی ناو هواپیمابر آمریکا صورت گرفت.
نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با بیان این که ناو هواپیمابر آمریکایی با تجهیزات راداری قوی و ارتباط با رادارهای منطقه کاملا از مسافربر بودن هواپیما آگاهی داشت، خاطرنشان کرد: آمریکا تنها به منظور تشدید فشارها بر ایران با هدف تحمیل شکست در جنگ ۸ ساله چنین اقدام شومی را در دستور کار خود قرار داد.
وی با تاکید بر اینکه آمریکا با این اقدام ماهیت اصلی خود را به جهانیان نشان داد، یادآور شد: نه تنها آمریکا بلکه اروپا و سازمان ملل که دم از حقوق بشر میزنند با سکوت خود در این حادثه به جهانیان ثابت کردند که کاملا دروغ می گویند و خودشان جنایت کارترین دولتها و تروریستهای قرن هستند.
وی با اشاره به این که این قدرتها نه تنها به دنبال حقوق بشر نبوده بلکه کاملا ضد حقوق بشر عمل میکنند، تصریح کرد: سکوت سازمان ملل و سازمانهای مدعی حقوق بشر در برابر چنین حادثه غیر انسانی و متهم نکردن آن چهره واقعی آنان را به همه نشان داده است.
نماینده تهران با بیان این که دستگاه دیپلماسی ایران باید در زمنیه دریافت غرامت از دولت آمریکا پیگیریهای جدی داشته باشد، افزود: حداقل حسن این کار در این است که ایران می تواند دادگاههای بین المللی و کسانی که دم از حقوق بشر میزنند را با پیگیری ها خود زیر سوال برده و واقعیت را به جهانیان نشان دهد.
هواپیمای مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران ایر با ۲۹۸ مسافر در حالی که از بندرعباس عازم دبی بود روز دوازدهم تیر ماه سال ۱۳۶۷(ژوییه ۱۹۸۸ میلادی) بر فراز خلیج فارس در نزدیکی جزیره "هنگام" با شلیک موشک هدایت شونده از "ناو یو.اس.اس وینسنس" متعلق به نیروی دریایی آمریکا در آسمان منفجر و سرنگون شد.
در این حمله موشکی ناو آمریکایی با فرماندهی "ویلیام سی راجرز" افسر نیروی دریایی و فرمانده ناو جنگی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایران بر فراز خلیج فارس، ۲۹۸ نفر شامل ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال و ۵۴ زن به شهادت رسیدند.
مرجع : خبرگزاری موج

AMG
03-07-2011, 14:25
03/07/2011
به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ایرباس، محل شهادت 290 مسافر این هواپیما با حضور خانوادههای آنان و مسؤولان گلباران شد.


به گزارش مارین نیوز، (http://www.marinenews.ir/?show=news&maj=news&type2=showz&catid=10115) استاندار هرمزگان ظهر امروز بر عرشه ناو هرمز و در جمع بازماندگان شهدای هواپیمای ایرباس گفت: آمریكا و متحدانش اگر احساس میكردند كه میتوانند با حمله نظامی ایران را از پای در آورند؛ قطعا لحظهای درنگ نمیكردند.

حسین هاشمیتختی افزود: مردم ایران در دفاع از نظام و تمامیت ارضی كشور خود نه تنها عقب نمینشینند بلكه روز به روز عرصه را برای دشمنان تنگتر میسازند.
استاندار هرمزگان ادامه داد: مردم ما امروز استوارتر و محكمتر از گذشته در برابر ناملایمات دشمنان از خود مقاومت و ایستادگی نشان میدهند.
در ادامه این مراسم، محل شهادت شهدای ایرباس توسط بازماندگان و مسؤولان گلباران شد.

Moein Hakim
03-07-2011, 15:13
مرحوم خلبان محسن رضائیان:

http://up.iranblog.com/images/4n3d43zqku83cn2ai98s_thumb.jpg (http://up.iranblog.com/viewer.php?file=4n3d43zqku83cn2ai98s.jpg)

http://up.iranblog.com/images/ob0l16r7rnxp2ihbj06t_thumb.jpg (http://up.iranblog.com/viewer.php?file=ob0l16r7rnxp2ihbj06t.jpg)

http://up.iranblog.com/images/7c2eahq355cap780hw4c_thumb.jpg (http://up.iranblog.com/viewer.php?file=7c2eahq355cap780hw4c.jpg)

http://up.iranblog.com/images/lpuig2vzssvoj2r2v4v4_thumb.jpg (http://up.iranblog.com/viewer.php?file=lpuig2vzssvoj2r2v4v4.jpg)

یاد و خاطره ی شهدای پرواز بی فرود 655
گرامی باد...
@};-@};-@};-

Echo Zulu SW
03-07-2011, 21:52
گزارش تصویری مراسم بزرگداشت شهدای هواپیمای ایرباس در خلیج فارس

http://freeebayimagehost.com/images/n8r4r1uj4nfne3m6n30_thumb.jpg (http://freeebayimagehost.com/viewer.php?file=n8r4r1uj4nfne3m6n30.jpg) http://freeebayimagehost.com/images/81yu6b7r2wt5cu8p3kk7_thumb.jpg (http://freeebayimagehost.com/viewer.php?file=81yu6b7r2wt5cu8p3kk7.jpg) http://freeebayimagehost.com/images/8w9le8ahw4i1r9zm6uj7_thumb.jpg (http://freeebayimagehost.com/viewer.php?file=8w9le8ahw4i1r9zm6uj7.jpg)

http://freeebayimagehost.com/images/60oe04pfoywgyyqueup6_thumb.jpg (http://freeebayimagehost.com/viewer.php?file=60oe04pfoywgyyqueup6.jpg) http://freeebayimagehost.com/images/di5dyk91i6qfd5jb1f_thumb.jpg (http://freeebayimagehost.com/viewer.php?file=di5dyk91i6qfd5jb1f.jpg) http://freeebayimagehost.com/images/hzfbwkquyskwtad7ysas_thumb.jpg (http://freeebayimagehost.com/viewer.php?file=hzfbwkquyskwtad7ysas.jpg)


عکسهای بیشتر در فارس نیوز:
http://www.farsnews.com/imgrep.php?nn=9004121137

Shahrokh
04-07-2011, 07:12
از مسئولان تقاضا مي گردد نيم نگاهي هم به دريافت غرامت جنگ از عراق داشته باشند. كويت درحال حاضر داره غرامتش رو از عراق مي گيره اما ما نه. اگر قرار بر پاسداري از خون شهداي جنگ باشه به اين امر بايد توجه بشه. داستان 655 ديگه تكراري شده !

Echo Zulu SW
04-07-2011, 19:07
پرستویی: بعد از سقوط ایرباس،بندرعباسیها تا یكسال ماهی نخوردند


سومین آیین ستایش از صنف برگزیده و عضو ممتاز خانه سینما همراه با بزرگداشت شهدای هواپیمای ایرباس برگزار شد.

به گزارش فارس ، شامگاه یكشنبه 12 تیرماه در سومین آیین ستایش از صنف برگزیده و عضو ممتاز خانه سینما، مراسم بزرگداشت شهدای هواپیمای ایرباس آ - 300 نیز با حضور پرویز پرستویی، فرهاد توحیدی، سیدرضا میر كریمی، محمدمهدی عسگرپور، مازیار میری، كامران ملكی، مریلا زارعی، ناصر ممدوح، حسن حسندوست، ابوالحسن برزیده، حمید فرخنژاد، غلامرضا موسوی، امین تارخ، تورج منصوری، حبیب احمدزاده، امیر اثباتی، حسین ترابی و . . . در تالار «سیفالله داد» خانه سینما برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در ابتدای مراسم كامران ملكی روی سن آمد و گفت: امروز سومین سالگرد آیین ستایش از صنف برگزیده و عضو ممتاز خانه سینما است. دو سال قبل آقای میركریمی این آیین را برای بررسی عملكرد صنفی خانه سینما بنیان نهاد و هماكنون بسیار خوشحال هستیم كه محمدمهدی عسگرپور این آیین را ادامه دادهاند. وی در ادامه با اشاره به مصادف بودن 12 تیرماه با حمله ناو جنگی وینسنس آمریكا به هواپیمای ایرباس آ - 300 شماره 655 ایرانایر، حضار را به دیدن فیلم كوتاه «موج زنده» با بازی پرویز پرستویی دعوت كرد.

در ادامه برنامه، «پرویز پرستویی» به روی سن آمد با شعری تحت «عنوان حرفی نزنم كه به كسی بربخورد، خطی ننویسم كه آزار دهد كسی را، نگاهی نكنم كه دل كسی بلرزد، راهی نروم كه بیراهه باشد...» سخنان خود را آغاز كرد و گفت: خوشحالم كه بعد از مدتها شما دوستان را ملاقات میكنم. پیشاپیش به تمام دوستانی كه قرار است از آنها تجلیل شود، تبریك میگویم. فكر میكنم احتیاج به عذرخواهی نیست كه من روی سن آمدم چراكه من نیز خود را در مسیر شما و در مرام شما میدانم.

وی در ادامه افزود: من قبلاً با دوستان مطرح كردم كه 12 تیرماه برابر با سالگرد فاجعه هواپیمای ایرباس و شهادت 290 نفر است كه 66 نفر آن نیز كودك بودهاند و جالب است كه بدانید حسام فرزند یكی از شهیدان به ما گفت: بعد از این ماجرا مردم بندرعباس تا یك سال ماهی نمیخوردند.

پرستویی در ادامه خاطر نشان كرد: از آقای میركریمی عزیز برای بنیان گذاشتن چنین بزرگداشتی در 3 سال قبل بسیار سپاسگزارم. البته در دو سال گذشته این آیین به دلایلی برگزار نشد و نكته دیگر اینكه زمانی كه این فیلم در 3 سال پیش پخش شد همزمان با ما در پرستیوی و نهادهای ضد جنگ در آمریكا نیز به سوگ نشستند و 3 سال است كه این مراسم را برگزار میكنند.

وی ادامه داد: ما خوشحال هستیم كه مراسم بزرگداشت شهدای این فاجعه را در خانه سینما و بدون اینكه كسی ما را دعوت كرده باشد انجام میدهیم و در كنار خانواده شهید «محسن رضائیان» كاپتان هواپیمای ایرباس هستیم.

بر اساس این گزارش، پس از سخنان پرستویی، «حبیب احمدزاده» روی سن آمد و گفت: خیلی از دوستان میگویند چه سنخیتی وجود دارد كه سینماگران به سوگواری شهدای ایرباس بروند ولی پاسخ خیلی ساده است. ما هم انسان هستیم و همانطور كه وقتی ماجرای خلیج فارس و خلیج عرب پیش آمد در صحنه بودیم. حال در ماجرایی كه 290 نفر به شهادت رسیده و بین آنها 66 كودك نیز بوده است، چگونه میتوانیم هیچ واكنشی نشان ندهیم.

وی در ادامه خاطر نشان كرد: جالب است بدانید كه سال گذشته خبرنگار پرستیوی از سخنگوی وزارت خارجه آمریكا سوال كرد كه شما قصد ندارید بعد از 20 سال از مردم ایران معذرتخواهی كنید، وی در پاسخ گفت: آمریكا برای چنین مواردی غذرخواهی نمیكند! و حتی تحقیر را به جایی میرسانند كه موقع غرامت دادن به پاكستانیها 5 برابر ایرانی غرامت پرداخت میكنند.

احمدزاده بیان داشت: 2 روز گذشته در دیدار رئیس موزههای صلح تهران، حلبچه و هیروشیما، بنده از رئیس موزه صلح حلبچه پرسیدم كه شنیدهام كه یكی از خیابانهای شهرتان را به نام «فرانس فان آنرات» كردید كه وی پاسخ داد نه ما مجسمه همسر فرانس را در میدان اصلی شهر نصب كردیم. من بسیار از این جواب متعجب شدم و وی به من گفت: سیاست همین است!

وی ادامه داد: من به شما میگویم كه خیلی از افراد دنیا از جنایت هواپیمای ایرباس اصلا اطلاعی ندارند. تنها 3 سال است كه با ساختن فیلم «موج زنده» و رفتن سینماگران به بندرعباس در روز 12 تیرماه، نهادهای ضد جنگ در آمریكا و شبكه پرستیوی به صورت خودجوش سوگواری میكنند. نكتهای كه من همیشه در مواجه با آمریكاییها از آنها سوال میكنم این است كه اگر ما نیز مانند شما كه به مسئول چنین فاجعهای مدال دادید به بن لادن كه دولت آمریكا مدعی است مسئول ماجرای 11 سپتامبر است، مدال میدادیم مردم شما در مورد ما چه فكری می كردند،. گرچه نباید فراموش كرد كه دولت و ملت آمریكا از یكدیگر جدا هستند.

در ادامه مراسم، مادر شهید رضائیان به همراه 2 پسر خود به نیابت از پدر شهید به روی سن آمدند و 2 فیش حج تمتع سال جاری و 2 سكه بهار آزادی و نشان عالی سینما از طرف صنوف سینمایی خانه سینما با همكاری رئیس حوزه هنری و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به آنها تقدیم شد.

بنپایه: آینده
http://ayandenews.com/news/31957/

Echo Zulu SW
09-07-2011, 12:11
ایران ایر ۶۵۵: پس از ۲۲ سال

آمریکا هیچ وقت عذرخواهی نخواهد کرد!

این گزارش خبری حدودا ۸ دقیقه ای شبکه خبری Russia Today به بررسی این واقعه میپردازد. از عدم عذرخواهی آمریکایی ها تا مقایسه پرداخت غرامت ۱۷۰ میلیون دلاری آمریکا به خانواده قربانیان این فاجعه با پرداخت غرامت ۳ میلیارد دلاری که لیبی به خانواده قربانیان لاکربی در حالی که هر دو فاجعه در یک سال و به فاصله ۵ ماه اتفاق افتاده بود. به همراه تصاویری دردناک از خود فاجعه.

4shared:

http://dc378.4shared.com/img/oHevmIYy/0.42229140205370674/IR_655__22_years_later_US_will.flv (http://www.4shared.com/video/oHevmIYy/IR_655__22_years_later_US_will.html)


لینک اصلی:
http://www.youtube.com/watch?v=B_Ap6xeJTDQ&feature=youtube_gdata_player

پی نوشت:
تیتر مطلب اشاره دارد به جمله جرج بوش پدر که در آن زمان معاون رئیس جمهور امریکا بود و گفته بود: مهم نیست که حقیقت ماجرا چه بوده است، آمریکا هیچ وقت عذرخواهی نخواهد کرد.

ماه
13-09-2011, 11:10
ايران و كانادا درباره حادثه حمله به هواپيماي ايرباس فيلم مشترك ميسازند


فيلمسازان ايراني و كانادايي قصد دارند تا درباره شليك ناو آمريكايي وينسنس به هواپيماي مسافربري ايران در خليج فارس كه سبب كشته شدن تمامي سرنشينان آن شد، فيلم مشترك توليد كنند.

23 سال پيش در دوازدهم تيرماه 1367 خورشيدي، هواپيماي مسافري ايرباس ايران كه از بندرعباس عازم دوبي بود، بر فراز آبهاي خليج فارس و در نزديكي جزيره ' هنگام ' مورد هجوم يگانهاي دريايي آمريكايي مستقر در آبهاي خليج فارس قرار گرفت و سقوط كرد.اين هواپيما كه با موشك ناو جنگي وينسنس مورد حمله قرار گرفت، حامل 298 مسافر و خدمه بود كه تمامي آنها اعم از مرد و زن و كودك و نوجوان و كهنسال با وقوع اين جنايت فجيع به شهادت رسيدند.'مينا معصومي' نويسنده فيلمنامه اين اثر سينمايي در باره جزئيات اين فيلم مشترك به خبرنگار ايرنا گفت: 'ندامت' عنوان اين فيلم سينمايي است كه 'جف بروان' كارگردان كانادايي آن را در ايران ميسازد.


معصومي اضافه كرد: قرار است بازيگران ايراني و كانادايي در اين اثر جلوي دوربين بروند اما هنوز انتخاب بازيگران 'ندامت' نهايي نشده است.

وي گفت: اين اثر در مرحله پيش توليد قرار دارد و منتظريم تا رواديد افرادي كه قرار است در اين طرح سينمايي همكاري داشته باشند، صادر و آنان به ايران سفر كنند.

TakeOff
27-06-2012, 12:50
http://www.irna.ir/Images/BlueDot.gif

بازخوانی فاجعه انسانی 12 تیر 1367

جنایتی هولناك علیه 290مسافر بی گناه هواپیمای ایرباس ایرانی
تهران - مدیرعامل شركت فرودگاه ها در آستانه 12 تیرماه به تشریح ماجرای جنایت ناو آمریكایی وینسنس پرداخت و به عنوان یك شاهد عینی حقایقی از این فاجعه انسانی را توضیح داد.

http://img.irna.ir/1391/13910407/80203115/T80203115-2697168.jpg (http://img.irna.ir/1391/13910407/80203115/80203115-2697168.jpg)به گزارش خبرنگار اقتصادی ، 'محمود رسولی نژاد '، رییس هیات مدیره و مدیرعامل كنونی شركت فرودگاه های كشور روز چهارشنبه در گفت وگویی گفت: 12 تیرماه 1367 در اداره مراقبت پرواز فرودگاه بندرعباس مشغول به كار بود، به عنوان شاهدی عینی، از این ماجرا و جنایتی كه نظامیان آمریكایی مرتكب شدند ، پرده برداشت.


در واقع 12 تیرماه یاد آور اقدام وحشیانه نیروهای نظامی آمریكا به جنایتی هولناك در آبهای خلیج فارس در سال 1367 است كه ذهن و وجود هر شنونده و هر انسان آزاده را متاثر و متاسف می كند.


جنایتی كه طی آن 290 مسافر هواپیمای ایرباس شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران 'هما' از جمله دهها كودك بیگناه پس از اصابت موشك های ناو وینسنس آمریكا مستقر در آبهای خلیج فارس ، مظلومانه جان خود را از دست داده و به شهادت رسیدند.
بر اساس اسناد موجود، هواپیمای ایرباس ایران روز 12 تیرماه در حالی كه خلبان كارآزموده ای با سابقه پروازی حدود هفت هزار ساعت آن را هدایت می كرد، پس از برخاستن از باند فرودگاه بندرعباس و طی مسیر در كانال پروازی به سمت دوبی مورد اصابت دو موشك ناو وینسنس آمریكا قرار گرفت و در آبهای نیلگون خلیج فارس سرنگون شد.


رسولی نژاد اظهار داشت:هنگامی كه این جنایت توسط آمریكایی ها صورت گرفت، در اداره مراقبت پرواز فرودگاه بندرعباس فعالیت داشتم و هواپیمای ایرباس شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران 'هما' با شماره پرواز 655 طبق برنامه از تهران به بندرعباس آمد و بعد از مكالمه با برج مراقبت فرودگاه، به موقع روی باند به زمین نشست و تعدادی مسافر را پیاده و مسافران دیگری را سوار و عازم دوبی بود.
وی افزود:هنگام سوار شدن مسافران به هواپیما ،اطلاعات لازم را برای پرواز مناسب در اختیار خلبان و كادر پرواز قرار دادیم.
رسولی نژاد اضافه كرد: یكی از كارمندان فرودگاه بندرعباس كه به همراه همسر و فرزندش از مسافران آن پرواز بود ،از ما خواست كه این پرواز بدون تاخیر و به موقع انجام شود.


مدیرعامل شركت فرودگاه ها گفت:پس از انجام مراحل مقدماتی ، پرواز 655 از باند فرودگاه بندرعباس به مقصد دبی به پرواز درآمد و بر اساس هماهنگی های همیشگی قرار بود پرواز 655 تا فاصله 30 مایلی با ماندن روی فركانس بندرعباس با برج مراقبت ما در تماس باشد.
به گفته وی ، مسئول كنتری كه با آن هواپیما در تماس بود به خلبان گفت ، پس از عبور هواپیما از نقطه ای خاص طبق روال معمول، روی فركانس تهران برود و با مركز كنترل فضای كشور در تهران ارتباط قرار بگیرد و سپس با او خداحافظی كرد.


وی تصریح كرد: درواقع این آخرین تماس و خداحافظی ما با كادر پرواز و هموطنانمان در آن هواپیما محسوب می شود ،زیرا در دقایقی بعد شاهد واقعیت هولناكی بودیم كه پذیرش آن برای هر انسان آزاده بسیار مشكل به نظر می رسید.
رسولی نژاد تصریح كرد: هواپیما ایرباس ایران با 290 مسافر تنها 30 ثانیه بعد از پایان مكالمه برج مراقبت فرودگاه بندرعباس با خلبان، مورد اصابت موشك قرار گرفت.
'استنباطم این است كه آمریكاییها مكالمات را گوش میكردند، چرا كه پس از اتمام این مكالمه هواپیما مورد هدف قرار گرفت و این پرواز هرگز نتوانست با واحد بعدی كه تهران بود، تماس بگیرد'.
مدیرعامل شركت فرودگاه ها افزوده است: چند دقیقه بعد از پایان مكالمه با خلبان، از تهران اطلاع دادند كه این هواپیما هنوز روی فركانس ما قرار نگرفته و ارتباط برقرار نكرده است، همكارانم در برج مراقبت احتمال دادند كه پرواز، هنوز فركانس بندرعباس را ترك نكرده باشد.
وی اضافه كرد: چندین بار به خلبان اعلام شد كه با تهران تماس بگیرد، حتی یكی دو هواپیمای مسافربری در منطقه و بر فراز آبهای نیلگون خلیج فارس در پرواز بودند كه از آنها خواستیم خلبان پرواز 655 را مورد خطاب قرار دهند . اما هیچ جوابی نیامد.
رسولی نژاد گفت :چنین شرایطی ، گزینههای مختلفی را به ذهن میرساند از جمله خرابی فرستنده رادیویی هواپیما،یا فراموشی خلبان برای برقراری تماس و حدس و گمان های دیگر كه موجب افزایش نگرانی شد.


وی اظهار داشت:تلاش كردیم از طریق رادار موقعیت هواپیما را شناسایی و دنبال كنیم كه رادارهای آن زمان آنقدر پیشرفته نبود،به گونه ای كه حتی لكههای ابر را به صورت نقطههایی نشان میداد كه شبیه هواپیما بود و ما را گمراه میساخت.
رسولی نژاد از تماس با برج مراقبت پرواز دوبی به عنوان دیگر اقدامات صورت گرفته در آن زمان یاد كرد كه از آنها خواسته شد تا پرواز 655 را صدا بزنند ،اما تلاش آنها هم به نتیجه نرسید.


وی اضافه كرد: فاصله پروازی بندرعباس تا دوبی 35 دقیقه است، اما عقربه های ساعت نشان داد كه یك ساعت از برخاستن و پرواز هواپیما از فرودگاه بندرعباس گذشته بود.
مدیرعامل شركت فرودگاه های كشور افزود:تا هنگام دریافت خبر از نیروی دریایی لحظات آزاردهنده ای داشتیم تا اینكه نیروی دریایی از سقوط یك فروند هواپیما در آبهای خلیج فارس خبرداد.


وی در ادامه گفت: اخباری كه از سیستمهای زمینی دریافت می شد، حاكی از سقوط یك فروند هواپیمای بزرگ در آب داشت .
به گفته رسولی نژاد ،دولت آمریكا، سه ساعت بعد از این اخبار متاثر كننده،به شكل رسمی اعلام كرد ، توسط ناو وینسنس خود، یك فروند هواپیمای جنگی ایرانی را بر فراز خلیج فارس با موشك مورد اصابت قرار داده و سرنگون كرده است.


وی ادامه داد: آمریكایی ها از سرنگون ساختن یك فروند هواپیمای جنگی خبر دادند، در حالی كه سامانه های جنگی و فوق پیشرفته آنان در خلیج فارس یك هواپیمای مسافربری ایرانی را با شماره پرواز 655 كه از فرودگاه بندرعباس به پرواز در آمده بود،با 290 مسافر غیر نظامی سرنگون كرده بود.
این مقام مسئول تاكید كرد: دروغ فاحش آمریكایی ها را ، تنها بعد از ساعتی افكار عمومی دنیا از ساختگی بودن آن با خبر شدند و بر خوی وحشی نظامیان آمریكایی در ریختن خون مردم بیگناه صحه گذاشت.


وی افزود:علیرغم ادعاهای اولیه آمریكایی ها در هدف قرار دادن هواپیمای جنگی ایران خارج از كریدور هوایی، بلافاصله مشخص شد كه این هواپیما در مسیر هوایی تعیین شده پرواز می كرد و دیگر اینكه هواپیمای جنگی با یك هواپیمای 170 تنی مسافربری كاملا قابل تمیز و تشخیص است. ضمن اینكه ارتفاع این هواپیما از زمین 14 هزار پا بیشتر نبود و با چشم غیرمسلح نیز قابل مشاهده بود.
رسولی نژاد با بیان اینكه هواپیمای ایرباس ایران بلافاصله بعد از پایان تماس با فرودگاه بندرعباس مورد اصابت موشك ناو وینسنس قرار گرفت، اظهار داشت: همه مسافران آن هواپیما به شهادت رسیدند.


وی گفت : آمریكایی ها بعد از این جنایت به خاطر هدف قرار دادن یك فروند هواپیمای مسافربری به نظامیان خود مدال شجاعت دادند، اما ادعای فرماندهان وینسنس و دولت آمریكا در باره این جنایت هرگز مورد فبولهیچ انسان آزاده ای قرار نگرفت و خود آنان بعد از رسوایی این ماجرا مجبور به قبول اشتباه و قصد قبلی خود در این ماجرا شدند.


وی ضمن بزرگداشت یاد و خاطره شهدای هواپیمای ایرباس ، تاكید كرد: صنعت هوایی كشور همپای دیگر رزمندگان این مرز و بوم تا آخرین قطره خون خود آماده دفاع از دستاوردهای خون این عزیزان خواهد بود.


مدیرعامل شركت فرودگاه های كشور تصریح كرد: خون بناحق ریخته شده شهیدان در جریان سرنگونی هواپیمای ایرباس ایران در تیرماه 1367 توسط ناو تا دندان مسلح وینسنس آمریكا، همه ملت ایران را به عزمی خلل ناپذیر برای ادامه مقاومت در برابر زیاده طلبی های جهانخواران رهنمون ساخت و اینك پس از 24 سال از این جنایت، ایران اسلامی همچنان پابرجا و مقاوم به حیات خود ادامه می دهد .


وی گفت :صنعت هوایی و به خصوص شركت فرودگاه های كشور كه وظیفه خطیر هدایت هواپیماها را در فضای كشور بر عهده دارد، برپیمان خود برای حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی و خون شهیدان پایدار و استوار است.
منبع (http://www.irna.ir/News/80203115/%D8%AC%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D9%87%D9%88%D9%84%D9%86%D8%A7%D9%83-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87-290%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1-%D8%A8%DB%8C-%DA%AF%D9%86%D8%A7%D9%87-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C/%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%8A/)

Mehrad
27-06-2012, 16:52
پس بعد از 23 سال مشخص شد که تایپ هواپیما 747 بوده

sourena
27-06-2012, 22:08
جالب تر اینه که چرخ ها و فلپ های هواپیما هم بازه.

Echo Zulu SW
30-06-2012, 15:59
هشدار سپاه درباره تکرار حادثه 67

تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۵۰معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: مردم آمریکا در سالهای گذشته سرنگونی هواپیمای ایرباس ایرانی توسط ناوگان نیروی دریایی آمریکا را محکوم کردهاند، اما ما از آمریکا که محصول یک فرایند مافیایی تنیده شده در کانون قدرتمدار و زیادهخواه است، انتظار عذرخواهی نداریم.

به گزارش ايسنا، سردار سرتیپ سید مسعود جزایری معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح، در آستانه سالگرد سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو وینسنس در گفتوگو با سایت تحلیلی "آمریکا؛ نگاه نو" و " یو اس کلوزآپ" با بیان این مطلب اظهار داشت: از جامعه آمریکا این انتظار هست که دولتشان را بخاطر کشتار انسانهای بی گناه مورد ملامت و سرزنش قرار دهد.

وی تصریح کرد: بدون شک خطر بروز حادثه مشابه توسط متجاوزان آمریکا همچنان وجود دارد، اما در شرایط کنونی چنانچه چنین اتفاقی رخ دهد پایانش مشابه با دوره سقوط ایرباس در سال ۶۷ نخواهد بود. این امر واکنش جدی ما را به دنبال خواهد داشت و هر مهاجمی را از کردهاش پشیمان خواهیم کرد.

جزایری اظهار داشت: هواپیمای مسافربری ایرباس پرواز شماره ۶۵۵ جمهوری اسلامی ایران که از بندرعباس عازم دوبی بود، در حالی که ۲۹۰ نفر سرنشین (۱۶ خدمه و ۲۷۴ مسافر) داشت، توسط دو فروند موشک که از ناو هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا شلیک شد، مورد اصابت قرار گرفت. مسافران هواپیما همگی در دم در آتش خشم نظامیان آمریکایی سوختند و آنچه از اجسادشان باقی ماند در سطح آبهای خروشان خلیج فارس جاری گردید. آمریکا برای محدود کردن اثرات منفی این اقدام ضدبشری اعلام کرد که هواپیمای منهدم شده، نظامی بوده و قصد تجاوز به ناو آمریکا را داشته است.

معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: ریگان، رئیس جمهور آمریکا، نیز اقدام ناو وینسنس را اقدامی شایسته ذکر نمود. همین شخص در یک موضعگیری دیگر اظهار داشت: «که ناوهای جنگی آمریکا به اشتباه یک هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران را مورد هدف قرار دادهاند». سقوط هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران به وسیله ناو آمریکایی در فضای سیاسی- نظامی حاکم بر جنگ، بازتاب گستردهای در داخل کشور داشت و تهران خواهان رسیدگی مجامع جهانی و سازمان ملل به این فاجعه انسانی شد.آمریکاییها آن را یک اشتباه خواندند و با وجودی که همه شواهد حاکی از عمدی بودن حمله بود، تلاش داشتند به نوعی از زیر بار این فاجعه انسانی شانه خالی کنند.

جزایری اظهار داشت: هواپیمای مذکور زمانی هدف قرار گرفت که در حال اوج گیری و در کانال بین المللی پرواز قرار داشت. هواپیما پس از اصابت دو فروند موشک، در هوا منفجر میشود و تمام سرنشینان آن به شهادت میرسند. پس از این فاجعه دلخراش، خشم و خروشی مقدس سراسر ایران اسلامی را فرا گرفت و رزمندگان اسلام برای عملیات شهادت طلبانه علیه رزمناو وینسنس آمریکا آماده شدند.

وی گفت: امپریالیسم آمریکا بلافاصله در یک واکنش مفتضحانه، این حمله را دفاع از خود خواند و مدعی شد که این هواپیما در حال کم کردن ارتفاع و نزدیک شدن به طرف رزمناو وینسنس بوده و به نظر مسئولین آن رزمناو، جنگنده f۱۴ آمده است. پس از ادعای رسوا کننده آمریکا و به زیر سوال بردن دستگاههای ردیابی و الکترونیکی خود، این کشور مدعی شد که این هواپیمای ایرانی خارج از دالان هوایی پرواز میکرده و از خود علائم نظامی بروز داده است. با شکایت ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد، این شورا پس از دو روز تاخیر، تشکیل جلسه داد و با سخنرانی وزیر امور خارجه ایران، ادعاهای کذب آمریکا برای همه آشکار شد.

جزایری ادامه داد: دکترین تهدید در برابر تهدید به ما دیکته میکند در برابر حمله، حمله گستردهتر انجام شود و برای انجام این کار آمادگیهای لازم وجود دارد.

وی یادآور شد: برای جلوگیری از خطرات احتمالی، آمریکاییها راهی جز ترک منطقه ندارند که بدیهی است اگر آنان دست از لشکرکشی بردارند و منطقه را ترک کنند هیچ اتفاق سوئی رخ نخواهد داد.

معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران افزود: آمریکا در هر کجا که حضور پیدا کرده ناامنی را نیز با خود آورده است؛ چراکه موجودیت رژیم آمریکا مبتنی بر زورگویی و زیادهخواهی است و همین امر هم موجب کشاکش و برخورد میشود.

وی تاکید کرد: چنانچه اراده جهانی وجود داشته باشد میتوان با این مدل رفتاری دولت آمریکا مقابله نمود و واشنگتن را وادار به پذیرش قانون و حقوق برابر با سایر دولتها وملتها کرد.

جزایری یادآور شد: در ۱۴ تیر ۱۳۶۷ هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران بر اساس یک برنامه سری از قبل طراحی شده که به تاکید بالاترین مقامات رسمی آمریکا رسیده بود توسط دو فروند موشک شلیک شده از رزمناو وینسنس بر فراز آبهای سرزمین خلیج فارس سرنگون و ۲۹۰ انسان بیگناه به شهادت رسیدند.

وی گفت: برای دولت آمریکا مایه ننگ است که به قاتل ۲۹۰ سرنشین یک هواپیمای مسافربری مدال شجاعت اعطا کند و رئیس جمهوری این کشور از او به عنوان یک فرمانده شجاع یاد کند.

جزایری اظهار داشت: هر چند جنایات هیات حاکمه آمریکا در جنگهای عراق و افغانستان فراتر از حد تصور است که ممکن است کشته شدن ۲۹۰ مسافر ایرباس ایرانی در مقابل آن چندان دیده نشود اما یادآور ی اقدامات ضد بشری آمریکا رسالتی است که بر عهده همه انسانهای آزاده جهان گذاشته شده است، لذا آنان وظیفه دارند در دفاع از انسانیت و مخالفت با جنگطلبان و تروریستها به طرح آن بپردازند.وی از ایرانیان ، مسلمانان و همه آزادگان سراسر جهان خواست اجازه ندهند جنایات فجیع دولت آمریکا در ساقط کردن هواپیمای مسافری به فراموشی سپرده شود.

ماه
30-06-2012, 18:52
50 خبرنگارداخلی و خارجی یادواره شهدای هواپیمای ایرباس را پوشش می دهندسرهنگ پاسدار محمد دهقانی روز شنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا، اظهارداشت: 17خبرنگارخارجی از كشورهای فرانسه، هلند، آمریكا، لبنان و تعدادی دیگر از كشورها با سفر به هرمزگان نسبت به تهیه گزارش، خبر و تصویر اقدام می كنند.

وی اضافه كرد: تعدادی از نمایندگان رسانه های همگانی اعزامی از تهران شامل خبرگزاری ها، روزنامه ها، هفته نامه ها، شبكه های مختلف صدا و سیما نیز كه تعداد آنان به حدود 33نفر می رسد برای پوشش خبری و تصویری بزرگداشت 299شهید پرواز655 به بندرعباس می آیند.

مدیر كل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس هرمزگان بیان داشت: این عده در سه روز اقامت در هرمزگان از مراسم گلباران محل شهادت و همچنین بزرگداشت شهدا در جزیره ابوموسی خبر و گزارش صوتی و تصویری و نوشتاری تهیه می كنند.

سرهنگ پاسدار دهقانی با اشاره به اهمیت موضوع گفت: حدود بیست و چهار خبرنگار، عكاس و فیلمبردار محلی از رسانه های همگانی هرمزگان نیز برای پوشش دادن این مراسم نام نویسی كرده اند.

اولین جلسه ستاد بزرگداشت شهدای 12تیرماه، سالروز حمله موشكی آمریكا به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران امروزشنبه بمنظور برنامه ریزی برای پشتیبانی از هر چه با شكوهتر برگزاری این مراسم در سالن جلسات استانداری هرمزگان برگزار شد.

'راجرز كوپر' فرمانده ناو وینسنس ساعت 10 صبح یكشنبه 12تیرماه سال 67 در آبراه بینالمللی خلیج فارس فرمان شلیك دو فروند موشك را صادر كرد كه اصابت این موشكها به هواپیمای مسافربری ایران، همه سرنشینان بیدفاع هواپیما را كه در كریدور بینالمللی در حال پرواز بود، به قعر دریا فرستاد.

شهدای این سانحه كه درمیان آنان كودكان شیرخوار تا زنان و مردان و زوجهای جوان مهمان یك ساعته پرنده آهنین بودند، درحالی كه با هزار امید رسیدن به مقصد را انتظار میكشیدند، خونشان با این حمله بیرحمانه، امواج متلاطم آبهای نیلگون خلیج فارس را رنگین كرد.

TakeOff
02-07-2012, 17:29
محل شهادت 290مسافرهواپیمای ایرباس درآبهای خلیج فارس گلباران شدبندرعباس- همزمان با بیست و چهارمین سالگرد حمله ناجوانمردانه آمریكا به هواپیمای مسافربری ایران، شهادتگاه 290 مسافربی دفاع ومظلوم این هواپیما روز دوشنبه در آبهای نیلگون خلیج فارس گلباران شد.

http://img.irna.ir/1391/13910412/80210175/T80210175-2711155.jpg (http://img.irna.ir/1391/13910412/80210175/80210175-2711155.jpg)

به گزارش ایرنا، دراین مراسم كه با حضور جمعی از خانواده های شهدای ایرباس، معاون بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس و جانشین استاندار هرمزگان برگزارشد، شركت كنندگان با نثار گل به دریا یاد وخاطره 290 شهید مسافر هواپیمای جمهوری اسلامی ایران را گرامی داشته و از مقام والای آنان تجلیل كردند.

شركت كنندگان با فریاد الله اكبر، مرگ بر آمریكا و مرگ بر اسرائیل این جنایت ضد بشری آمریكا را محكوم كردند و خواستار مجازات عاملان این جنایت از طریق مجامع بین المللی شدند.

در سال 67 یك فروند هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران ساعت 10 صبح روز 12 تیرماه از بندرعباس با 290 مسافر عازم دبی بود كه چند دقیقه پس از پرواز در حالیكه در كریدور بین المللی هوایی درپرواز بود مورد اصابت دو فروند موشك از ناوآمریكایی وینسنس برفراز آبهای خلیج فارس قرارگرفت وهمه مسافران این هواپیمای مسافری به شهادت رسیدندایرنا (http://www.irna.ir/News/80210175/%D9%85%D8%AD%D9%84-%D8%B4%D9%87%D8%A7%D8%AF%D8%AA-290%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D8%A8%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%84%DB%8C%D8%AC-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%DA%AF%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF/%D8%B3%D9%8A%D8%A7%D8%B3%D9%8A/)

PHANTOMII
02-07-2012, 19:09
نصيرزاده:ناو وینسنس رادارهای ویژه داشت (http://www.mashreghnews.ir/fa/news/132870/%D9%86%D8%B5%D9%8A%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87%D9%86%D8%A7%D9%88-%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%B3%D9%86%D8%B3-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA)

معاون هماهنگ کننده نيروي هوايي ارتش گفت:آمريکا موظف به عذرخواهي رسمي در مجامع بين المللي از ملت ايران براي به شهادت رساندن شهروندان ايراني بود.
به گزارش مشرق، امير عزيز نصيرزاده معاون هماهنگ کننده نيروي هوايي ارتش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران ضمن درود به روح شهيدان سانحه هواپيماي مسافربري ايرباس ايراني، مورد هدف واقع شدن اين هواپيما توسط ناو آمريکايي را نشانگر دروغ بودن ادعاي دفاع از حقوق بشر آمريکايي ها دانست و گفت: آمريکا مدعي شده به تصور اينکه هواپيماي مسافربري ايراني يک جنگنده نظامي است، آن را مورد اصابت قرار داده، در حالي که پارامترهاي بسيار مشخص و واضحي بين هواپيماهاي نظامي و غيرنظامي و حتي متخاصم و غيرمتخاصم وجود دارد.

وي افزود: ناوي که هواپيماي مسافربري ايراني را مورد اصابت قرارداده بود، مجهز به رادار ويژه AG بود که آمريکا همواره ادعا داشته، ناوهاي مجهز به اين رادار داراي توانمندي کشف موشک، جنگنده و پدافند در برابر موشک هاي قاره پيما هستند و قبل از ورود اين ناو به منطقه هم تبليغات گستردهاي در اين زمينه انجام شد بنابراين پذيرفتني نيست که هواپيماي ايراني به اشتباه مورد اصابت واقع شده باشد.

اميرنصيرزاده تصريح کرد: اگر ادعاي سهوي بودن اين اشتباه صحت داشت، آنها موظف به عذرخواهي رسمي در مجامع بين المللي از ملت ايران براي به شهادت رساندن شهروندان ايراني و انجام اقدامات اصلاحي براي جلوگيري از وقوع مجدد چنين حوادثي بود.

وي تصريح کرد: اقدام ناباورانه و وقيحانه ي آمريکا در دادن مدال به فرمانده ي اين ناو، جاي هيچ شبهه اي براي غير عمدي بودن اين حادثه در اذهان عمومي جهان باقي نمي گذارد چرا که به فاتحان جنگي، کساني که رشادتهايي بزرگ نشان داده و طراحان نظامي مطرح ،مدال اعطا مي شود

معاون هماهنگ كننده نيروي هوايي ارتش تاكيد كرد: هواپيماي مسافربري ايران در يك كريدور (دالان هوايي) بين المللي و مطابق با تمام قوانين و مقررات روز بين المللي در حال پرواز بود كه مورد اصابت دو فروند موشك آمريكايي قرار گرفت و از اين حادثه تنها مي توان به عنوان يك تجاوز آشكار به حقوق ملت ايران ياد كرد.

وي اظهار داشت: آمريكا از همان زمان تا كنون با ادعاي ايجاد امنيت در منطقه حاضر شده اما خود همواره يكي از مهمترين عوامل اصلي بروز نا امني در منطقه و فجايع ضد بشري بدين شكل است.

امير نصير زاده در پايان خاطر نشان كرد: در صورتيكه چنين اقداماتي دوباره از سوي آمريكا يا مستكبرين ديگر صورت گيرد، با توجه به تصميمات مقام معظم رهبري كه در فرمايشات اخير خود اظهار فرمودند" اگر مورد تهديد قرار بگيريم با تهديد برخورد مي كنيم "و ديگر فرماندهان بالاي لشكري موضع جدي ايران به متجاوزين نشان داده خواهد شد.

fo100
02-07-2012, 19:52
جناب مهندس پیروزی که اکثر جامعه هوانوردی بخصوص ماهانی ها و ویژه تر بچه های بوتیا با ایشون آشنا هستند زمان این حادثه ریس فرودگاه بندر عباس بودن ..ایشون میگفتن: من بر عکس همیشه رو حادثه برای بدرقه یکی از دوستان پای هواپیما رفتنم یه پسر بچه بود همراه پدر و مادرش.. هر کار میکردن سوار هواپیما نمیشد هی مرتب داد میکشید ما میمیریم من سوار نمیشم ما با خنده و شوخی گفتیم ترسیده و به زور پدر و مادرش سوارش کردن بعد از اون دختر کوچولی شروع کرد به داد کشیدن که من سوار نمیشم من نمیخام بمیرم مادرش هر کار کرد زورش بهش نمیرسید پله هواپیما رو گرفته بود بالا نمیرفت. بلاخره بردن تو سالن انتظار دادنش تحویل مادر بزرگش...
جناب پیروزی اینجا دیگه شروع کردن به گریه کردن گفتن من هر وقت سالروز این حادثه میشه چهره تک تک این مسافرا بخصوص اون دختر و پسر میاد تو ذهنم دلم آتیش میگیره...

imangta
03-07-2012, 07:05
صدا وسیما در سالروز این قتل عام برنامه ای رو از شبکه دو پخش کرد هرچند این انیمیشن برای کودکان تهیه شده بود اما .... پر از ایراد بود به عنوان مثال هواپیمای ایران ایر هدف قرار نگرفت بلکه هواپیما متعلق به ایر فرانس بود ناوی هم که به این هواپیما شلیک کرد هم بجای ناوچه یه ناو هواپیما بر بود حالا بماند که بعضی از تصاویر اتاق فرماندهی ناو رو هم از بازی کامپیوتری DOOM گرفتن ...

747-400
04-07-2012, 07:31
در زمانی که مردم آمریکا خود را برای مراسم آتش بازی سالگرد استقلال کشورشان آماده میکردند، در آن سوی دنیا آتشی که ناو جنگی وینسنز بروی یک هواپیمای مسافربری گشود سالگردی بسیار متفاوت را برای ایرانیان رقم زد.

با شلیک دو موشک زمین به هوا، هر ۲۹۰ سرنشین هواپیمای ایرباس کشته شدند. تصاویری که تلویزیون ایران از جنازه های عریان قربانیان بر سطح آب دریا نشان داد، وحشت این حادثه را برای جهانیان تداعی کرد و بیش از پیش بر آتش دشمنی های ایران و امریکا دمید.

دشمنی های ایران و آمریکا نه تنها در ۲۴ سال گذشته فروکش نکرده، بلکه با شروع دور جدیدی از تحریم های غرب علیه ایران بیشتر هم شده است.

در آن زمان هم دو برخورد بین نیروی دریایی آمریکا و ایرانی ها در خلیج فارس که چند ماه پیش از حادثه ایرباس رخ داد، تنش ها را به اوج رسانده بود.

روایت حکومت ایران درباره علت این حادثه دوگانه بوده: گاهی می گویند عمدی و برنامه ریزی شده بود گاهی می گویند اشتباهی وقیحانه.

به هر حال آمریکا برای عمل مرگبار خود نه عذرخواهی کرد نه قبول مسئولیت، ولی پرداخت خسارت را تقبل کرد: ۶۱ میلیون دلار خسارت یعنی حدود ۲۱۳ هزار دلار برای هر سرنشین. دولت ایران در آن زمان چنین مبلغی را یک توهین توصیف کرد، هر چند خانواده قربانیان مبلغ یادشده را وصول کردند. لیبی برای انفجار هوایپمای لاکربی آمریکا ۳ میلیارد دلار به خانواده های قربانیان پرداخت.

علاوه بر مبلغ خسارت، واکنش های آمریکا به این حادثه نمکی بود که بر زخم ایرانیان پاشیده شد. ویلیام کرو رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در دفاعی جانانه از ویلیام راجرز، فرمانده ناو جنگی وینسس گفت: "من معتقدم با توجه به شرایط عملیاتی، تصمیم گیری کاپیتان راجرز منطقی بود و اون کاری رو آنجام داد که ملت ما از او انتظار داشت."

اما آنچه بیشتر از همه اینها ایرانیان را برافروخت، اعطای نشان لیاقت به ویلیام راجرز در هنگام بازنشستگی اش بود. این نشان راجرج بوش (پدر) رئیس جمهور وقت آمریکا به او بابت سال ها خدمت در نیروی دریایی آمریکا اعطا کرد. جرج بوش در زمان حادثه معاون رئیس جمهوری بود و در حلسه ویژه شورای امنیت سازمان ملل که دو روز بعد از حادثه تشکیل شد ،مقابل علی اکبر ولایتی وزیر خارجه وقت ایران قرار گرفت و از عملکرد کشورش دفاع کرد.

جرج بوش (پدر) در مصاحبه با مجله آمریکایی نیوزویک متعاقب ماجرای ایرباس گفته بود: "من هرگز به خاطر عملکرد ایالات متحده عذرخواهی نمی کنم و کاری هم به واقعیت ها ندارم."

واکنش های اولیه دولت آمریکا هم با همین رویکرد و روحیه حق به جانب ابراز شدند. وزارت دفاع آمریکا در ابتدای ماجرا تاکید کرد که هواپیمای ایرباس با سیر نزولی و فرکانس پروازهای نظامی به طرف ناو وینسس حرکت می کرده است.

این حرف درستی نبود. در گزارشی که چندماه بعد وزارت دفاع آمریکا منتشر کرد، آمده بود که هواپیمای ایرباس حرکتی صعودی داشت و فرکانس هایش هم مختص به پروازهای نظامی نبود. ضمنا این ناو وینسس بود که وارد آبهای ایران شده بود. بخش های دیگر این گزارش محرمانه باقی ماند.

شبکه بی بی سی در سال ۲۰۰۰ مستندی تلویزیونی تحت عنوان "یک لاکربی دیگر" تهیه و پخش کرد که در آن دولت آمریکا ۱۲ سال بعد از ماجرا، توضیح دیگری نیز ارائه می کرد. مسئولان آمریکا در این مستند گفتند که خدمه ناو وینسنز دچار عارضه ای به اسم "تداعی آموزش" شدند. در این حالت مبتلایان به این عارضه آموزش های خود را بر اساس سناریوهایی که برای آن آموزش دیده اند پیاده می کنند و به علائم دیگری که تصورات آنها را نقض می کند ناخودآگاه بی توجهی نشان می دهند.

اینها واکنش های رسمی آمریکا بودند. تحقیقات مستقل دیگری نیز پیامد حادثه ایرباس به عمل آمد که پرده از حقایق دیگری نیز بر می داشت. از جمله گزارش تحقیقی مجله نیوزویک در سال ۱۹۹۲ که دولت آمریکا را متهم به پنهان کاری و قلب واقعیات می کرد.

در این گزارش که برگرفته از تحقیقات موسسه غیر دولتی مطالعات استراتژیک آمریکا بود، آمده است که ناو وینسنز مجهز به یک سیستم راداری رهیابی بود – ایجیس - که به خاطر آستانه های پایین تر شناسایی و اعلام خطر باعث چنان اشتباه فاحشی در دستگاه های شناسایی و واکنش ناو وینسس شد. در گزارش مزبور کارگزاری چنین سیستمی در ناو وینسنو غیر مسئولانه توصیف شد.

مضافا از همکاران ویلیام راجرز فرمانده وینسنز نیز در یک مطالعه کارشناسانه نشریه ای تخصصی در آمریکا نقل شده که او را به داشتن سابقه ماجراجویی و اتخاذ تصمیمات عصبی متهم کرده اند.

راجرز ویلیام در سال ۱۹۹۲ یک سال بعد از بازنشستگی، کتابی را درباره خاطراتش از جمله در مورد حادثه ایرباس نوشت تحت عنوان: "مرکز طوفان: روایت شخصی از تروریسم و تراژدی". او دراین کتاب تنها به ابراز تاسف بسنده کرد ولی از اذعان به اشتباه یا عذرخواهی خودداری ورزید.

خلیج فارس، همچنان صحنه حضور سنگین نیروهای کشورهای مختلف بخصوص آمریکاست. چنین تراکمی از نیرو در یک منطقه محدود همیشه ضریب خطا را بالا می برد و احتمال برخوردی ناشی از یک سوتفاهم و درگیری های پیامد آن را بیشتر می کند.

شاید از همین رو بود که سردار جزایری، معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح ازاحتمال تکرار حادثه ای مشابه سخن رانده است. او گفته که در صورت تکرار حادثه ای مشابه، پایان آن این بار متفاوت خواهد بود.

bb سی

AMG
09-07-2012, 14:46
یادآورده های کپتن هوشنگ شهبازی از یورش ناو آمریکایی به ارباس ایرانی

گفت وگوی ماهنامۀ صف (http://aja.ir/portal/Home/ShowPage.aspx?Object=News&CategoryID=6b87bf91-59f2-4e18-8ff5-a829069a4482&WebPartID=c1d4b049-fa6d-4674-96e7-428abfed0167&ID=f8b32f91-3750-49d6-83b0-04076c3fb78a)(شمارۀ 377 , برگهای 46 و 47) با هوشنگ شهبازي دربارۀ یورش ناو وینسنس به ارباس ایران ایر:

در سالروز يكي از فجيع ترين جنايات ضدبشري دولت آمريكا در دهه هاي اخير، تصميم داشتيم، اين واقعه را در مجله طرح و ياد آن را زنده نگه داريم.

واقعه اي كه طي آن يك فروند هواپيماي مسافربري ايران با 296 سرنشين مورد اصابت يك فروند موشك كه از ناو وينسنس نيروي دريايي آمريكا شليك شد، قرار گرفت و سرنگون شد. در حالي كه همه سرنشينان اين هواپيما، ناجوانمردانه به شهادت رسيدند، فرمانده ناو تشويق شد و نشان شجاعت گرفت تا حقوق بشر آمريكايي چهره واقعي خود را به جهانيان نشان دهد.

طرح جالبي پيشنهاد شد: با خلبان « هوشنگ شهبازي » گفت وگويي انجام دهيم! اگرچه نام اين خلبان خبره و هنرمند اين روزها از آن جهت بر سرِ زبان هاست كه توانسته است با ابتكاري بسيار جالب سينه هواپيماي مسافربري را- كه دفعتاً متوجه نقص هواپيما در بازشدن چرخ ها شده بود- بدون كمترين آسيبي با پهناي باند فرودگاه مهرآباد آشنا كند، ليكن موضوع و زمينه بحث ما با آن تفاوت داشت...

بعداز ظهر يكي از روزهاي پاياني بهار كه گرماي هوا مي رفت تا رفته رفته قدرتش را به چشم بكشد، راهي يكي از نقاط غربي پايتخت شديم تا در منزل اين خلبان كارآزموده، پاي صحبت هايش بنشينيم. هواپيمايي كه خلبان شهبازي آن را چندي پيش بر زمين نشاند از نوع همان هواپيمايي است كه در سال 1367 توسط ناو وينسنس مورد هدف قرار گرفت و اين اشتراك، زمينه خوبي براي ما به وجود مي آورد تا اين بار، از زبان يك خلبان غيرنظامي، تناقض در عملكرد و گفتار مسئولان ناو وينسنس و در نهايت دولت آمريكارا بشنويم. آنچه در ادامه مي آيد، چكيده اين گفت وگوست.


جناب كاپيتان شهبازي! سلام و خسته نباشيد. لطفاً براي ما و مخاطبان از خود و پيشينه پروازها يتان بگوييد؛ اينكه در كجا به دنيا آمد هايد و چگونه پيشه خلباني را اختيار كرد هايد؟

من، در سال 1335 ، در شهرستان « ميانه » متولد شدم؛ تا 12 سالگي آنجا بودم و از آن پس، به تهران آمديم. پدرم، پيشه « آموزگاري » داشت و من در سهاي بسياري از ايشان گرفتم. در تهران ديپلم رياضي گرفتم و با اينكه در دانشگاه علم و صنعت- در رشته مهندسي مكانيك- هم پذيرفته شده بودم، ليكن علاقه ام سبب شد رشته هوانوردي را براي ادامه تحصيل انتخاب كنم. پس از فراغت از تحصيل، در هواپيمايي كشوري استخدام شدم، ولي مدتي بعد به هواپيمايي جمهوري اسلامي- هما- آمدم و 11 سال در آنجا « مهندس پرواز »بودم.

به نظر م يرسد از آن پس كه به كسوت خلباني در آمد هايد، تاكنون پرواز با هواپيماهاي گوناگوني را تجربه كرد هايد و...

بله! همينطور است و يكي از اين هواپيماها همان هواپيماي موسوم به « ايرباس »- بهعنوان محور صحبت ما- است كه راجع به آن هم صحبت خواهم كرد...

پس اجازه دهيد آن را در قالب يك پرسش مطرح كنم: ميدانيم كه در واپسين سال جنگ، هواپيماي ايرباس ايران كه به مقصد « دوبي » در پرواز بود، توسط ناو وينسنس مورد هدف قرار گرفت؛ شما به عنوان يك خلبان در باب جزييات اين حمله ناجوانمردانه چه ميدانيد؟

من، در آن زمان مهندس پرواز هواپيماي ايرباس بودم. هواپيمايي كه به آن اشاره كرديد، از نوع ايرباس 300 بود و جالب آنكه در همان روز من هم پرواز داشتم. هواپيماي ايرباس 300 به مقصد دوبي پرواز كرد و من هم به مقصد تبريز پرواز كردم. از اتفاق زماني كه اين هواپيما مورد هدف قرار گرفت، خانواد هام تصور كرده بودند كه من خلبان آن هواپيما بود ه ام كه داستان خودش را دارد. كاپيتان رضاييان و كاپيتان تيموري- خلبان و كمك خلبان اين هواپيما را- از مد تها پيش ميشناختم و چه بسيار با همديگر همسخن شده بوديم...

جناب شهبازي! دولت آمريكا بعد از حمله و سرنگوني اين هواپيما ادعاي مضحكي را مطرح كرد و بر آن اساس مدعي شد كه « اشتباه در تشخيص » سبب بروز اين حادثه شده است! اصولاً چنين ادعايي تا چه اندازه ميتواند درست باشد؟

من، صراحتاً اعلام ميكنم كه در چنين شرايطي امكان اشتباه وجود ندارد. ميدانيم كه اساساً سرعت يك هواپيماي مسافربري با يك هواپيماي جنگي متفاوت است. كساني كه در اين ناوها اشياي پرنده را در آسمان رصد ميكنند، افراد متبحري هستند و ميدانند كه يك « كلاغ » را نميتوان با يك پرنده غول پيكر اشتباه گرفت! اساساً همه اين موارد در يك رصد هوايي مشخص و تعريف شده است: از ارتفاعي كه آن پرنده دارد؛ از سرعتي كه دارد و... براي من بروز چنين اشتباهي قابل پذيرش نيست، ولي ميتوانم بگويم كه اين يك روند غير طبيعي است كه- بديهي است- كسي كه چنين دستوري را صادر مي كند، بايد مسئوليت و عواقب چنين حركت احمقانه اي را هم بپذيرد.

در « خو شبينانه ترين » حالت ارزيابي شما از اين حركت ناجوانمردانه چيست؟

سه حالت براي اين حركت ميتوان تصور كرد:
يا افرادي غيرمتخصص در پشت سامانه حضور داشته اند، يا اشتباه در تصميم گيري رخ داده و يا از سر عمد اين اقدام صورت گرفته است. من نمي توانم در اين زمينه اظهارنظر كنم، اما ارزيابي شخصي ام اين است كه دو گزينه اول مردود هستند و بايد پذيرفت كه عمدي در اينكار بوده است.
ببينيد! بعيد است ناو وينسنس با آن حجم از تجهيزاتي كه در اختيار دارد، چنين اشتباه فاحشي را مرتكب شود. مسئولان اين ناو بعدها اظهار كردند كه اشتباهي صورت گرفته كه قابل پذيرش نيست. ميخواهم بگويم كه اين ننگي هميشگي براي ناو وينسنس و نيروي دريايي آمريكاست.

آيا اين امكان وجود نداشت كه ناو وينسنس از طريق ارتباط راديويي، پيش از حمله، هويت اين هواپيما را ارزيابي و مشخص كند؟

چرا! اين امكان در سامانه ها تعبيه شده كه موجوديت يكديگر را براي هم قابل تشخيص مي كند. ما در هواپيما دستگاه « تران سپاندر » را در اختيار داريم كه نام پرواز هواپيما، جهت هواپيما، سرعت هواپيما و ... را براي خلبان مشخص ميكند. آنان به راحتي ميتوانستند هواپيماي مسافربري ما را شناسايي كنند، ولي اينكه چرا نكردند، براي من قابل درك نيست.

من، به خاطر همكاران عزيزي كه در اين رويداد از دست دادم، تا سال هاي بعد و در سالگشت اين حادثه در آن محل حضور مييافتم تا در گلباران محل سقوط اين هواپيما مشاركت كرده باشم.

براي شما كه در آن سال ها در شمار هوانوردان ما بود هايد، اين امكان، بهتر وجود دارد كه مختصري در باب موقعيت اين رويداد صحبت كنيد.

اين هواپيما، در زماني مورد حمله قرار گرفت كه ميان ايران و آمريكا مشاجرات لفظي در گرفته بود. پروازي كه از آن صحبت ميكنيم، به صورت طبيعي در هر دو روز، يكبار صورت مي گرفت؛ به اين ترتيب كه از تهران به سمت بندرعباس پرواز و در آنجا مسافران داخلي را سوار مي كرد و آ نگاه به مقصد دوبي به آسمان بر ميخاست. در آن پرواز هم بر طبق برنامه اي كه داشت، به همين ترتيب جلو آمد.

پس از آنكه خلبان از زمين برم يخيزد ( takeoff ميكند) ، ميتوان تصور كرد در شرايطي كه هنوز ارتفاع نگرفته بوده، براي مسئولان ناو
وينسنس آشكار بوده كه اين يك هواپيماي مسافربري است؛ زيرا اساساً شروع به پرواز يك هواپيماي مسافربري در مقايسه با يك جنگنده متفاوت است و اين موضوعي نبوده كه از نگاه ناو وينسنس پوشيده مانده باشد.

اگر پيامي براي هم كسوتان خودتان در ارتش جمهوري اسلامي داريد، بيان كنيد تا در مجله منعكس شود.

بسيار خوشحالم از اينكه با يك مجله نظامي گفت وگو ميكنم و ميخواهم بگويم كه ما همه براي يك هدف، در راه اعتلاي ميهن عزيزمان گام برميداريم كه همانا سرافرازي ايران عزيز است. به همه هم كسوتان خودم كه در نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي از مرزهاي آسماني ما حراست ميكنند هم خسته نباشيد عرض ميكنم.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1- دوستان میدانند که هواپیمایی که کپتن شهبازی و همکارانش با چیره دستی بدون چرخ دماغه بزمین نشاندند بویینگ 727 بود, هواپیمایی را که ناو وینسنس بر فراز شاخاب پارس زد, ارباس 300 بود.

2- آیا براستی کپتن شهبازی از اف-14 تامکت بنام «کلاغ» یاد کرده؟

از دید بنده, این دو نکته , زیبندۀ نوشتار بالا نبود.

sriran
01-07-2013, 21:23
۱۲ پوستر از پرواز بی فرود ایرباس ۶۵۵

12 تیرماه، بیست و پنجمین سالروز انهدام هواپیمای ایرباس ایرانی توسط ناو جنگی آمریکاست.

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس (http://www.farsnews.com/)، پرواز مسافربری شماره 655 شرکت هواپیمایی ایران ایر که با شناسه IR655 از بندرعباس به مقصد دبی در تاریخ 12 تیرماه سال 1367 (3 ژوئیه 1988) در حرکت بود، با شلیک موشک هدایت شونده از ناو یو اس اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و تمامی 290 سرنشین آن از جمله 66 زن و کودک شهید شدند.

در ادامه بخش اول پوسترهای طراحی شده با موضوع این واقعه تروریستی را مشاهده میکنید:

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000172_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000171_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000164_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000163_PhotoL.jpg
http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000162_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000160_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000159_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000158_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000156_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000155_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000153_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000151_PhotoL.jpg

ep-ppm
02-07-2013, 13:33
این پوسترها واقعا منشر شدن؟
یه نگاهی به سومین اثر بندازید.....
اصلا غلط املایی نداره هاااا!!!!

نکنه عمدا غلط غولوط نوشتن!!!

boeing.747
02-07-2013, 14:06
پرواز بیبازگشت ایرباس ایرانی (http://www.tabnak.ir/fa/news/329559/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%E2%80%8C%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C)


اندرو آندرسون، افسر جزء رزم ناو، پیامی را برای هواپیما میفرستد: دوست یا دشمن، خود را معرفی کنید؟ در جواب پاسخ داده میشود: هواپیمای مسافری.

در این میان، فاصله هواپیمای مسافربری از ناو جنگی، حدوداً 38 کیلومتر است، اما کاپیتان راجرز فرمانده ناو، با احتمال وقوع یک درگیری، دستور برقراری آرایش نظامی را میدهد و به دنبال آن موشکها به سمت هواپیما شلیک میشود.

اولین موشک بال سمت چپ هواپیما را جدا کرده و موشک دیگر نیز مستقیم به قسمت دم هواپیما شلیک میشود که پس از برخورد آن را از جا میکند. هواپیما مستقیم به سمت دریا شیرجه میرود و تنها 84 ثانیه پس از شلیک موشکها، هواپیما به سطح دریا برخورد نموده و منهدم میشود.

چند لحظه بعد به کاپیتان راجرز اعلام میشود که قطعات هواپیمای ساقط شده، بسیار بزرگتر از یک هواپیمای جنگی است: این یک هواپیمای مسافربری است!

به گزارش ایسنا و این چنین تراژدی ترور آشکار هوایی شکل میگیرد و پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران ایر با شناسه پروازی R655 از مبدأ بندرعباس به مقصد دوبی، در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ (۳ ژوییه ۱۹۸۸) با شلیک موشکهای کروز از ناو هواپیمابر یو.اس.اس.جک وینسنس متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، بر فراز آبهای نیلگون خلیج فارس سرنگون شود؛ رزم ناوی که تنها 5 روز قبل از بندر سن دیگو، وارد خلیج فارس شده بود.

در پی حادثه برای هواپیمای ایرباس A300 متعلق به خطوط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تمامی 290 سرنشین آن شامل ۱۵۶ مرد، ۵۳ زن، ۵۷ کودک ۲ تا ۱۲ ساله و ۸ کودک زیر 2 سال و ۴۲ نفر با ملیتهای یوگسلاو، پاکستانی، هندی، عربی و ۱۶ خدمه پروازی در دم جان میبازند.

بلافاصله پس از این حادثه، مقامات آمریکایی به تکرار فرضیات و حدسیات فرمانده رزم ناو میپردازند؛ حدسیاتی که تنها چند لحظه پس از انهدام هواپیما رد شده بود.

مقامات آمریکایی اعلام کردند که یک فروند هواپیمای اف14 جمهوری اسلامی ایران را مورد هدف قرار دادهاند، اما پس از مشخص شدن نوع هواپیما، مقامات آمریکایی با تغییر ادبیات و فرافکنی رسانهای ادعا کردند که در این مورد مرتکب اشتباه شدهاند؛ ادعایی که البته طبق شواهد و اسناد به دست آمده باز هم رد شد.

فشار بر ایران برای پذیرش صلح با عراق

آمریکا ادعا میکرد که هواپیمای ایرباس 300A خارج از دالان هوایی پرواز میکرده و رزمناو آمریکایی نیز 7 بار اخطار رادیویی برای هواپیما مخابره کرده، ولی در پی آن جوابی دریافت نکرده است. این در حالی است که مطابق اسناد و مدارک موجود ایرباس شماره 655 در مسیر پروازی خود در دالان تجاری آمبر 59 و در ارتفاع 14 هزار پایی در حال پرواز بوده است.

مضاف بر اینکه هواپیما تمامی اطلاعات پروازی خود را در اختیار کشتیها و هواپیماهای مستقر در منطقه قرار داده بود. این هواپیما همچنین در پاسخ به سوال ناو آمریکایی خود را هواپیمای مسافری معرفی کرده بود، اما ناو امریکایی هشدارهای خود را بر روی موج نظامی که برای هواپیماهای مسافری غیرقابل دریافت بوده، ارسال کرده بودند.

کاپیتان جک کارلسون، فرمانده سابق ناو سایدز، بر این باور است که هواپیمای ایرباس ایرانی علاوه بر علائمی که مبنی بر غیرنظامی بودن خود می فرستاده، با سرعتی کم در حال اوج گرفتن بوده است و حتی اگر در چنین شرایطی رزم ناو وینسنس نیز آن را به عنوان یک جت جنگی اف۱۴ شناسایی میکرد، باز این تردید وجود داشت که یک هواپیمای اف۱۴ میتوانست تهدیدی را متوجه ناو وینسنس یا سایدز یا هر شناور دیگری کند یا نه؟

این در حالی است که حتی سامانههای راداری ناو هواپیمابر فورستال نیز هواپیمای ایرباس ایرانی را به عنوان یک هواپیمای بازرگانی شناسایی کرده بودند. ضمن اینکه ناو هواپیمابر فورستال تنها چندین گره دریایی با رزم ناو وینسنس فاصله داشت و در صورت درخواست کاپیتان راجرز عملیات شناسایی و احیاناً اخطار هوایی با جنگندههای آمریکایی اف14 امکانپذیر بود.

این اظهارات ضد و نقیض مقامات آمریکایی تا آنجا ادامه یافت که 4 سال پس از این حادثه، نیویورک تایمز در گزارشی فاش کرد که ناو وینسنس در آبهای فلات قاره ایران بوده است، نه در آبهای بین المللی و وزارت دفاع آمریکا در آن زمان بر این حقیقت سرپوش گذاشته است.

همچنین دریا سالار ویلیام کراو، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا بعدها گفت که ناو وینسنس بدون هیچ دلیل روشنی با وجود برخورداری از تجهیزات لجستیکی دوربرد به کرانه آبهای ایران آمده بود.

رمز گشایی از وجه پنهان اظهارات مقامات آمریکایی به این گویه میرسد که هدف آمریکا از ساقط نمودن هواپیمای ایرباس 655 فشار و وادار کردن جمهوری اسلامی ایران به پذیرش آتش بس و پایان جنگ تحمیلی بود. چنان ‏که رونالد ریگان، رییسجمهور وقت آمریکا بعدها اذعان داشت که سقوط هواپیمای مسافربری ایران از سوی آمریکا ضرورت دستیابی به برقراری صلح را با حداکثر شتاب، دو چندان ساخته است.

پیگیریهای ایران

ایران برای پیگیری این ترور آشکار هوایی ابتدا به ایکائو شکایت برد. در جلسه فوقالعاده شورای ایکائو (سازمان بینالمللی هواپیمایی کشوری) در روز ۱۴ ژوئیه ۱۹۸۸ تصمیم گرفته شد که یک تیم حقیقتیاب برای بررسی عواملی که منجر به نابودی هواپیمای ایرباس ایرانی شده است، تشکیل شود. با وجود مخالفتهای آمریکا، اما گزارش تیم تخصصی ایکائو مشخص میکند که در دقایق آخر تصمیمگیری برای هدف قرار دادن هواپیمای ایرانی بحث و جدلی بین 3 ناور سایدز، فورستال و وینسنس در گرفته است. این سه ناو تا 4 کیلومتر به آبهای ایران تجاوز کرده بودند.

در ناو سایدز، عدهای هواپیما را یک هواپیمای مسافری و عدهای دیگر یک هواپیمای جنگی مهاجم تلقی نمودند. دو دقیقه بعد کارکنان مرکز اطلاعاتی هوایی ناو وینسنس، گزارشی را مبنی بر اینکه هواپیمای مزبور اف۱۴ میباشد، دریافت کردند.

در همین حال کارکنان ناو سایدز فریاد زدند که هواپیما تجاری است، صبر کنید.

یکی از افسران ناو وینسنس نیز گفته است که هواپیما احتمالاً تجاری است. در همان حالی که گفتوگوهای میان ۳ ناو آمریکایی ادامه داشته است، فرمانده رزم ناو وینسنس تصمیم میگیرد که موشکهای خود را پرتاب کند؛ تصمیمی که در شلیک دو موشک کروز به سمت هواپیمای ایرباس عملیاتی میشود.

جدای از وجود تردید عمیق بین ناوهای آمریکایی مستقر در منطقه، ناهماهنگی تبادل اطلاعاتی بین واحدهای مسافری و نظامی آمریکایی مسالهای غیرقابل انکار بود. شاید این مساله به نوعی خودسری فرماندهان نظامی را در عدم توجه به هشدارهای اطلاعات پروازی هواپیمای مسافربری روشن مینماید. البته این موضوع در گزارش نهایی ایکائو نادیده انگاشته شد تا بیتوجه به ارتباط اطلاعاتی خدمات ترافیک هوایی با واحدهای عملیاتی نظامی، این نقض آشکار قوانین و معاهدات هوایی بینالمللی نظیر معاهده شیکاگو صرفاً اشتباه توجیه شود.

شورای مرکزی ایکائو پس از 2 روز بحث و تبادل نظر در مورد درخواست ایران برای رسیدگی به جنایت آمریکا در حمله به یک هواپیمای مسافربری ایران با صدور قطعنامهای بدون این که نامی از آمریکا بیاورد، به کار خود پایان داد. ایکائو در بیانیه 6 بندی خود با اظهار تاسف عمیق و اعلام همدردی و تسلیت خود به دولت ایران و خانوادههای قربانیان، استفاده سلاح علیه هواپیمای غیرنظامی را محکوم کرد و خواستار تشکیل کمیتهای از جانب دبیرکل برای روشن شدن بیشتر حقایق امر شد.

البته پیش از این اقدام و به دنبال این تهاجم آشکار هوایی، جمهوری اسلامی ایران طی نامهای به رییس شورای امنیت خواستار تشکیل جلسه فوری شورا برای رسیدگی به موضوع شد. شورای امنیت در جلسه شماره 3831 خود در تاریخ 30 ژوئیه 1988 طرح قطعنامهای پیشنهادی را تصویب کرد. این شورا تنها با ابراز تاسف عمیق از این که یک هواپیمای غیرنظامی ایران ایر در پرواز برنامهریزی شده بینالمللی 655 در پرواز بر فراز تنگه هرمز به وسیله موشک شلیک شده از ناو جنگی آمریکایی وینسنس منهدم گردیده است، بر ضرورت تبیین حقایق سانحه توسط بازرسی بی طرفانه در منطقه خلیج فارس تاکید کرد.

البته جمهوری اسلامی ایران علاوه بر شورای امنیت و شورای ایکائو، شکایت خود را در دیوان بین المللی دادگستری لاهه نیز مطرح کرد، اما در آنجا هم این موضوع حقوقی از تاثیرات مسائل سیاسی به دور نماند و باز هم تنها به یک ابراز تاسف و تسلیت به بازماندگان سانحه ختم شد. با این همه و با تمام پیگیری های حقوقی و قانونی در پرونده ایرباس ایرانی، سرانجام وزارت امور خارجه ایران موضوع حل اختلاف را پذیرفت.

تلاش آمریکا برای ورود به جنگ

در گزارش نهایی هیات حقیقت یاب وزارت دفاع آمریکا به سرپرستی دریادار ویلیام فوگارتی، علت هدف قرار دادن ایرباس ایرانی، فشار روانی ناشی از قرار گرفتن در وضعیت جنگی برای نخستین بار اعلام و تایید شد که هواپیمای ایرباس در خطوط هوایی تجاری بین المللی پیش بینی و اعلام شده، پرواز کرده است. علاوه بر اینکه در زمان حادثه در ارتفاع 12 هزار پایی (بیش از ۳۵۰۰ متر) قرار داشته و از لحظه پرواز به روند صعودی خود ادامه داده بود. این گزارش به تنهایی سندی از بی اعتباری گزارش راجرز است.

اما ایالات متحده در تلاش نافرجام رسانهای سعی داشت تا با توجیه این ترور هوایی آن را صرفاً یک اشتباه آنی توجیه کند، تا جایی که دریادار یوجین کارول هم به کمک دیگر همقطاران خود آمد. کارول در توجیه انهدام ایرباس ایرانی که موجب تصمیم گیری اشتباه از سوی رزم ناو آمریکایی شد، سعی کرد که این موضوع را به پرونده جنگ ایران با عراق پیوند زند. این توجیه خام تا جایی نمود یافت که وی در مقام مقایسه آن با موضوع مشابهی در چند ماه پیش از آن برآمد. به زعم وی حادثه هدف قرار گرفتن ناو یو.اس.اس.استارک به وسیله یک جت جنگنده عراقی چند ماه پیش از آن و عدم اتخاذ تدابیر دفاعی کافی و به موقع از سوی ناو استارک به تصور آنکه خلبان عراقی آنها را هدف قرار نخواهد داد، نوعی فشار عصبی را برای خدمه وینسنس به وجود آورده بود.

کاسپار واینبرگر، وزیر دفاع وقت ایالات متحده نیز با ابراز نظری مشابه بر این باور بود که کمبود وقت از لحظهای که هواپیما به عنوان هدفی تهدید کننده شناسایی شد تا زمانی که رزم ناو باید تصمیم به شلیک یا عدم شلیک به آن را می گرفتند، موجب شتابزدگی در اخذ تصمیم شد.

این دفاعیات برای توجیه دفاع مشروع اقدام رزم ناو وینسنس و فشار روانی محاط بر آن هیچ گاه نتوانست به اقناع افکار جامعه جهانی بینجامد. تا جایی که بسیاری خواستار برگزاری یک دادگاه نظامی مستقل برای رسیدگی و محاکمه راجرز و مقامات پنهان مافوق وی در حادثه سرنگون کردن ایرباس مسافربری با ۲۹۰ سرنشین بی گناه آن بودند، اما آمریکا در مقابل دیدگان حیرت زده ایرانی و غیرایرانی نه تنها به این امر وقعی ننهاد که با کارشکنی در مسیر تحقیق نهادهای بین المللی، مانع از هر گونه پیگیری حقوقی و فنی این موضوع شد.

البته این مساله به اینجا ختم نشد و آمریکا در پایان خدمت به لاستیگ، هماهنگ کننده جنگ هوایی و راجرز فرمانده رزم ناو وینسنس به دلیل دستاوردهای قهرمانانه مدال افتخار اعطا کرد. جورج بوش پدر، معاون رونالد ریگان رییسجمهور وقت آمریکا، هم یک ماه پس از حادثه انهدام ایرباس ایرانی گفته بود که من هرگز از طرف آمریکا عذرخواهی نمیکنم. من اهمیتی نمیدهم که چه کاری انجام داده است. من اهمیت نمیدهم حقیقت چیست.

ناخدا یکم ویلیام راجرز، فرمانده ناو وینسنس هم به صراحت اعلام کرد که اگر صدها بار نیز آن اتفاق رخ دهد باز هم دستور شلیک خواهم داد.

اما این فرضیات و توجیهات بی پایه هیچ گاه برای کسی باورپذیر نشد تا اهداف پنهان آمریکا از انهدام ایرباس ایرانی آشکار شود؛ اهدافی که به نوعی هماهنگ از سوی عراق هم پیگیری می شد. البته همزمان هم رژیم عراق با بیقراری در بین المللی ساختن جنگ تحمیلی سعی داشت از زیر شکستهای متعدد خود در جبهههای نبرد بگریزد. بر این مبنا حمله به هواپیمای مسافربری ایران تلاشی از جانب عراق برای تشنج آفرینی و کشاندن دامن ایالات متحده به ناامنی در خلیج فارس بود که این موضوع با چراغ سبز آمریکا نیز همراه شد.

اشتیاق وافر ایالات متحده برای درگیر شدن در جنگ تحمیلی و فراهم نمودن فرار عراق از پذیرش شکست، از گمانههایی است که این دیدگاه را تقویت میکند. دیدگاهی که باور دارد آمریکا با هدف ناامنی و تضعیف انقلاب اسلامی از سویی و از سوی دیگر حمایت و پشتیبانی از عراق اقدام به هدف قرار دادن عالمانه و عامدانه ایرباس ایرانی کرد.

برگی از هزاران جنایت

فاجعه حمله هوایی آمریکا به هواپیمای ایرباس ایرانی نقض حاکمیت ایران در آبهای سرزمینی خود به وسیله آمریکا و یکی از موارد نقض حقوق بشر، حقوق بینالملل و حقوق سازمان بینالمللی هوانوردی محسوب میشود.

مطابق ماده 2 منشور ملل متحد کلیه اعضا را از تهدید به زور یا استعمال زور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشوری که با مقاصد ملل متحد مباینت داشته باشد، منع نموده است. همچنین ماده 1 معاهده شیکاگو نیز به کشورها اجازه نمیدهد علیه هواپیمای غیرنظامی از سلاح استفاده کنند. حاکمیت کشورها بر فضای کشورشان به آنان حق استفاده از سلاح بر علیه هواپیمای غیرنظامی را نمیدهد. ماده 48 از پروتکل الحاقی شماره 1 کنوانسیون های چهارگانه ژنو نیز رعایت حال افراد و اشیای غیرنظامی و لزوم رفتار متفاوت با این دو دسته را گوشزد میکند. این موارد تنها پارهای از مستندات حقوقی بینالمللی است که اقدام نابهنجار آمریکا را قابل سرزنش و پیگیری جدی میداند؛ اقدامی که در لا به لای هزاران جنایت این کشور علیه مردم ایران همچنان خودنمایی میکند.
http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1392/4/10/359922_720.jpg
لینک مطلب (http://www.tabnak.ir/fa/news/329559/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%E2%80%8C%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C)

ماه
02-07-2013, 17:50
خاطرات هاشمی از حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران (http://www.asriran.com/fa/news/283255/%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D8%A7%D8%B4%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%B1%DB%8C)
12 تیرماه 1367

آقای [سرتیپ منصور] ستاری [فرمانده نیروی هوایی ارتش] اطلاع داد که یک هواپیمای ایرباس ایرانی بر فراز تنگه هرمز دچار سانحه شده و فرود اضطراری در دریا داشته و از سرنوشت آن بی اطلاعیم. بلافاصله آقای شمخانی اطلاع داد که نیروی دریایی سپاه می گوید با ناوها و هلی کوپترهای آمریکایی درگیر شده ، یک قایق ما و یک هلی کوپتر آمریکایی غرق شده اند و ناو آمریکایی، هواپیمای مسافربری را که همان موقع به آنجا رسیده، با موشک ساقط کرده است. گزارش های بعدی همین گزارش سپاه را تأیید کرد. جنایت عجیبی است. 290 مسافر و خدمه شهید شدهاند. گفتم سریعاً اعلان کنند که آمریکایی ها در اعلان جلو نیفتند.

Echo Zulu SW
02-07-2013, 20:12
۱۲ پوستر از پرواز بی فرود ایرباس ۶۵۵http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000164_PhotoL.jpghttp://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/10/13920410000153_PhotoL.jpgاین پوسترها واقعا منشر شدن؟
یه نگاهی به سومین اثر بندازید.....
اصلا غلط املایی نداره هاااا!!!!

نکنه عمدا غلط غولوط نوشتن!!!


واقعا که مایه شرمساری است! بعد این این همه مجادله که در چندین سال گذشته بر سر نام "شاخاب پارس" داشته ایم، باز هم به جای Gulf بنویسند Golf ( ورزش گلف) خجالت آور است!!

sriran
02-07-2013, 21:23
این پوسترها واقعا منشر شدن؟
یه نگاهی به سومین اثر بندازید.....
اصلا غلط املایی نداره هاااا!!!!

نکنه عمدا غلط غولوط نوشتن!!!


با سلام و با گرامي داشت ياد و خاطره شهداي حمله ناو امريكايي به سرنشينان بي دفاع ارباس ايران اير و آرزوي رحمت و مغفرت الهي براي آن عزيزان ...
و با عرض معذرت به دليل اينكه بحث منحرف ميشود ، لازم ديدم مطالبي را يادآور شوم ،
اصولا بعضي از اعضاي سايت و فقط بعضي از عزيزان به دليل تمايل به شركت در بحث ها و آشنا نبودن به مباني مباحثه و شايد نداشتن اطلاعات كافي سريعا وارد حاشيه ميشوند و اين مساله به كرات در جستارهاي مختلف ديده شده است ...

در مورد غلط املايي بايد عرض كنم كه در نوشته هاي دوستان بنده غلط هاي املايي زيادي ميبينم كه حتي به سواد خواندن و نوشتن نويسنده پست شك ميكنم و بارها خواستم تعدادي از غلط هاي املايي مصطلح در سايت و املاي صحيح آنها را در جستاري مخصوص درج كنم ، اما با توجه به ماهيت اين سايت و اينكه حتي در صورت غلط املايي ، دوستان متوجه منظور نويسنده ميباشند و اين غلط ها به عمد نيست ، از اين كار منصرف شدم...
به هر روي فكر ميكنم كسي از اعضاي محترم سايت نبوده كه اين پوستر را ببيند و متوجه غلط املايي آن نشود البته بنده وجود غلط املايي را در چنين پوستري درست نميدانم اما جالب اينكه فكرميكنم باز هم كسي از اعضاي سايت هم نيست كه املاي درست آن كلمه با غلط املايي را نداند !!!

والسلام

sriran
02-07-2013, 21:35
http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/09/13920409000458_PhotoA.jpg

وبلاگ نویسان کشور از قتل عام ۲۹۰ ایرانی میگویند

پرواز را به خاطر بسپار...

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس (http://www.farsnews.com/) وبلاگ حقیقت نه افزودنی ست و نه کاستنی (http://azadienaghd.blogfa.com/) نوشت: تا حالا سوار هواپیما نشدم و حتی گذرم هم به هواپیمایی و فرودگاه نیفتاده؛ ولی میتونم حس کنم اضطرابی که اولین پرواز داره.
حتی اگر اولین پرواز هم نباشه و عادت به قوطی فلزی پرنده داشته باشی، باز هم کوچکترین حادثه، دلهره ایی رو به وجود میاره که توی چهره همه به وضوح مشخص میشه.

حالا شرایطی رو فرض کنید جنگی، ولی بین 2 کشور خبرهایی مبنی بر آتش بس داره میپیچه!
شما یا مثلاً عزیزان شما توی یک هواپیمای مسافربری (توجه کنید) ایرباس مسافربری هستند.
یک کشور دمکراتیک مدافع حقوق بشر، میاد و با پیشرفته ترین ناو زمان خودش، هواپیمای مسافربری به اون عظمت رو سرنگون میکنه!
با دو موشک ... و میگه که اشتباهی شد!
معذرت میخوام! ببخشید!
و بعد توسط رئیس جمهور اون کشور مدافع صلح و دوستی، مدال افتخار به فرمانده ناو اعطا میشه ...
فقط این وسط یه ملت سوژه خنده یه رئیس جمهور میشن! فقط 290 نفر که 57 تاشون کودک بودند کشته میشن! من دیگه حرفی ندارم ... پرواز را به خاطر بسپار، پرنده مردنی ست ...
به مناسبت حادثه تروریستی هواپیمای ایرباس ایران و کشته شدن همه 290 نفر مسافر آن توسط ناو گروه امریکا (وینسنس)، در 12 تیرماه 1367، دقیقاً دو هفته قبل از پذیرش قطعنامه!

وبلاگ خود را به ما معرفی کنید (http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920214000159)

بازگشت به صفحه نخست سرویس فضای مجازی (http://www.farsnews.com/newsv.php?srv=30)


انتهای پیام/

ep-ppm
03-07-2013, 01:37
ضمن عرض ادب و احترام

دوست نادیده ی گرامی به طور خلاصه عرض کنم اشتباه نگارشی در کامنت های دوستان در اثر 1002 علت به وجود میاد.همه متوجه میشوند شما هم همینطور آخرش هم ما میفهمیم.کاری هم باهاش نداشتیم و نداریم.... باور بفرمایید
ولی چند نمونه ی فوق پوستر یادمان و گرامیداشت شهدای سانحه ی .... است.
بحث ما با اشتباهات اتفاقی اعضای محترم دراینجا تفاوت دارد.

همایت؟؟؟؟ در پوستر 50*70 ؟؟؟؟ زد و نقیض؟؟؟روی بیلبورد تو اتوبان نیایش؟؟؟ و...


ارادتمند شما

ep-ppm
03-07-2013, 01:44
و با عرض معذرت به دليل اينكه بحث منحرف ميشود ، لازم ديدم مطالبي را يادآور شوم ،
اصولا بعضي از اعضاي سايت و فقط بعضي از عزيزان به دليل تمايل به شركت در بحث ها و آشنا نبودن به مباني مباحثه و شايد نداشتن اطلاعات كافي سريعا وارد حاشيه ميشوند و اين مساله به كرات در جستارهاي مختلف ديده شده است ...


والسلام


عزیز دل
پسندیده تر است در مورد انسانهایی که آنها را ندیده اید به صورت فقیه اندر سفیه ملاحظه نفرمایید

چون باعث بزرگ منشی روز افزون شما خواهد شد.

ایام به کام

ماه
03-07-2013, 07:06
http://img7.irna.ir/1392/13920411/1633243/N1633243-2615607.jpg


http://img7.irna.ir/1392/13920411/1633243/N1633243-2615608.jpg


http://img7.irna.ir/1392/13920411/1633243/N1633243-2615609.jpg

http://img7.irna.ir/1392/13920411/1633243/N1633243-2615621.jpg
http://img7.irna.ir/1392/13920411/1633243/N1633243-2615622.jpg


http://img7.irna.ir/1392/13920411/1633243/N1633243-2615611.jpg

homa ye aseman
03-07-2013, 08:07
http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/11/13920411000576_PhotoA.jpghttp://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/11/13920411000557_PhotoL.jpg
http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/11/13920411000556_PhotoL.jpg
http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/11/13920411000553_PhotoL.jpg
http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/11/13920411000551_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/11/13920411000549_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/11/13920411000547_PhotoL.jpg

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/11/13920411000546_PhotoL.jpghttp://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/11/13920411000541_PhotoL.jpg
http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1392/04/11/13920411000512_PhotoL.jpg (http://bayanbox.ir/id/5649416115560478094?view)منبع:فارس نیوز

Shahrokh
03-07-2013, 09:58
عصر روز 12 تیر سال 67، خبر ساقط شدن ارباس ایران رو از در و همسایه شنیدم. آن شب اخبار سراسری که فکر کنم ساعت 20 پخش می شد به مدت 30 تا 45 دقیقه اخبار مختلف این حمله حیوانی رو گفت. اگر اشتباه نکنم آقای افشار اجرای اون شب اخبار رو بر عهده داشتند. من هم که آن موقع 8 سالم بود بعد از دیدن و شنیدن اخبار رویداد رفتم پی "کارتهای هواپیما" . اگر خاطر برخی دوستان باشه در اون زمانها کارتهای بازی هواپیما، موتورسیکلت، خودرو، فوتبالیست ها و ... بود و روی کارت مشخصات عکس رو نوشته بود. بر روی کارتهای هواپیما نام، کشور سازنده، ماموریت، سرعت، سقف پرواز، طول هواپیما و دهنه بال نوشته شده بود (اگر اشتباه نکنم). چشمم به کارت هواپیمای بی 52 افتاد. روش نوشته بود بمب افکن، کشور سازنده آمریکا. از حرص حمله امریکا به ارباس اون کارت رو جر وار جر کردم ! تنها کاری بود که از یه بچه 8 ساله بر می اومد ):
فردای اون روز یعنی 13 تیر، قرار بود بریم شیراز. صبح رفتیم فرودگاه. اون موقع پروازهای داخلی از ترمینال 1 انجام می شد. دوستان اگر خاطرشون باشه اون موقع قبل از گیت پارکینگ یه در دیگه بود که یه مامور پلیس دلیل ورود رو می پرسید و باید بلیط نشون میدادیم و می رفتیم داخل و اگر قرار بود به استقبال کسی برمی باید می گفتیم مسافر داریم. درست خاطرم نیست که اونجا بود یا گیت ورود به پارکینگ که بهمون گفتن بیشتر پروازها کنسل شده. بعد که رفتیم داخل ترمینال دیدیم همه جا عکس خدمه ارباس رو زده بودند. سه روز عزای عمومی بود و فکر کنم پروازهای ایران ار سه روز انجام نشد. جو خیلی ناراحت کننده ای حاکم بود. آخر سر هم رفتیم ترمینال جنوب و با اتوبوس رفتیم شیراز.

این مطلب رو دیدم از قول آقای پرویز پرستویی منتشر شده. مطلب ارزشمندی هست. احساس می کنم ایشان انسان "آزاده" ای هستند به معنی واقعی کلمه:

فیلم سینمایی آرگو را با آن همه جنجال میسازند با آنکه دولت خودشان در گوانتانامو ۱۲ سال است ۱۶۸ نفر را بدون محاکمه نگهداری میکند. اما ما برای این حادثه بزرگ که خانوادههایشان همچنان غمگین هستند کاری نمیکنیم!


به گزارش ایسنا، سالهاست پرویز پرستویی این سنت را معمول کرده که همزمان با سالروز حمله نیروی دریایی آمریکا به هواپیمای مسافربری شماره 655 شرکت هواپیمایی ایرانایر، به یاد مسافران درگذشته، در خلیجفارس گل میریزد.


امسال نیز بهمناسبت 12 تیر و نزدیک شدن به این واقعه، پرویز پرستویی، بازیگر سینما و تلویزیون بههمراه حبیب احمدزاده به دیدار خانواده شهید محسن رضاییان، خلبان این هواپیما رفتند.


او که دلیل اصلی این دیدار را تسلیت گفتن و عیادت از پدر این خلبان عنوان کرده است، از زنده نگه نداشتن یاد و خاطره شهیدان این اتفاق گله کرد: «وسط همه این دعواها بیایید به این مسایل که ارزشی است توجه داشته باشید. اگر بعد از 25 سال بخواهیم یاد این شهدا را زنده کنیم، هیچ اتفاقی نمیافتد. ما همیشه از اسم شهدا استفاده میکنیم بدون آنکه به آنها اندکی توجه داشته باشیم.»


پرستویی همچنین گفت که در سالگرد این حادثه در سال 86 تنها خواستهشان این بود که حداقل به یاد 290 نفر یک خیابان یا بزرگراه در تهران نامگذاری شود یا فرودگاه بندرعباس به نام شهدای 12تیر گذاشته شود. البته این اولینبار نیست که پرستویی نسبت به این موضوع واکنش نشان میدهد. او در مراسمهای دیگری که بههمینمنظور و با حضور سینماییها برگزار شده بود، یاد و خاطره مسافران هواپیمای ایرباس را گرامی داشته بود.


او با حضور در خانه خلبان رضاییان با بیان اینکه در این حادثه 290 نفر درگذشتند که 67 نفر آنها کودک بودند و جنازه بسیاری از مسافران پیدا نشد، اظهار کرد: «آمریکاییها برای حادثه سفارتشان در ایران که تمام شده است، فیلم سینمایی آرگو را با آن همه جنجال میسازند با آنکه دولت خودشان در گوانتانامو 12 سال است 168 نفر را بدون محاکمه نگهداری میکند. اما ما برای این حادثه بزرگ که خانوادههایشان همچنان غمگین هستند کاری نمیکنیم و در مملکتی که این همه جشن و مراسم میگیریم حتی جایی را به نام اینها نگذاشتهایم.»

بن پایه: تابناک

pma2411tf
03-07-2013, 11:25
در دوازدهم تیر سال 1367 شمسی برابر با سوم ژوئیه 1988 میلادی، پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایرانایر با شناسه «IR655» که از بندرعباس عازم دبی بود، بر فراز آبهای خلیج فارس و در نزدیکی جزیره «هنگام» مورد هجوم یگان دریایی آمریکایی مستقر در آبهای خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد و تمامی 290 سرنشین ایرباس آ ـ 300 که در میان آنها ۶۶ کودک زیر 13 سال و ۴۶ مسافر غیر ایرانی حضور داشتند، جان باختند.

حضور آمریکا در خلیج فارس در جریان جنگ ایران و عراق رخ داد و در جریان این جنگ، نیروی دریایی آمریکا اقدام به حفاظت از تمام کشتیهای نفتکش و تجاریِ کشورهای بیطرف و دوست خود کرد تا از خطر حمله در امان باشند. در این راستا ناو جنگی «یو اس اس وینسنس» متعلق به نیروی دریایی آمریکا، برای نظارت بیشتر بر جنوب خلیج فارس به منطقه فرستاده شد که دارای پیشرفتهترین سامانه دفاعی بود.

متعاقب اين اقدام غير انساني ناو آمريکايي، ايران طی نامهای به رئيس شورای امنيت خواستار تشکيل جلسه فوری شورا برای رسيدگی به موضوع شد.

گزارش ایکائو
در گزارش تیم حقیقتیاب سازمان هواپیمایی کشوری (ایکائو) درباره این حادثه آمدهاست: «7 دقیقه بعد از بلند شدن از فرودگاه بندرعباس، ۱۱ مورد اخطار از سوی کشتیهای جنگی آمریکا به هواپیمای ایرانی اعلام شد. ۷ مورد توسط ناو «وینسنس»، یک اخطار توسط ناو «سایدز»، همراه با ۳ اخطار دیگر به هواپیمای ایرباس داده شد. از این ۱۱ مورد، ۷ مورد روی طول موج ۲۴۳ مگاهرتز بود که مخصوص هواپیمای نظامی است و ایرباس تجهیزات لازم برای شنیدن آنها را نداشت. در این هنگام بحث زیادی میان بخشهای اطلاعات جنگی سه ناو آمریکایی وینسنس، مونتگمری و سایدز درگرفت.»

گزارش کمیته حقیقتیاب ایکائو بیان میکند که در دقایق آخر حمله به هواپیما، عدهای هواپیما را یک هواپیمای مسافری و عدهای دیگر آن را یک هواپیمای جنگی مهاجم تلقی کردند و در حالی که بحث میان سه ناو درباره هویت این هواپیما ادامه داشت، ناخدای ناو وینسنس تصمیم گرفت که موشک خود را پرتاب کند.

دولت آمریکا مدعی است که ناو «وینسنس» به اشتباه هواپیمای مورد نظر را هواپیمای جنگی تشخیص داده و برای دفاع از خود به سوی آن شلیک کرده است زیرا در زمان این حادثه، فرودگاه بندر عباس به طور همزمان برای هواپیماهای نظامی و مسافری مورد استفاده قرار میگرفت و از سوی دیگر هیچ سیستم هشدار هوایی نیروی هوایی و یا هواپیمای اکتشافی در منطقه وجود نداشته و کشتی برای تصمیمگیری تنها به وسایل ارتباطی و درک غریزی خود متکی بوده است.

گزارش نهایی هیئت حقیقتیاب پنتاگون نیز علت وقوع حادثه را فشار روانی ناشی از قرار گرفتن در وضعیت جنگی برای نخستین بار اعلام و تصدیق کرد که هواپیمای ایرباس در خطوط هوایی تجاری بینالمللی پیشبینی شده پرواز میکرده و در زمان حادثه در ارتفاع دوازده هزار پایی (بیش از ۳۵۰۰ متر) قرار داشت و از لحظه پرواز به روند صعودی خود ادامه داده بود.

پرداخت غرامت بدون قبول مسئولیت حادثه
دولت آمریکا هیچگاه مسئولیت وقوع این حادثه را برعهده نگرفت و غرامت قربانیان حادثه و بازماندگان و دولت ایران را تحت عنوان پرداخت بلاعوض پذیرفته و بر این نکته که ناخدای ناو جنگی چون خود را در معرض خطر میدید از خود دفاع کرده، تأکید کرد. دولت آمریکا مبلغ ۵۵ میلیون دلار به خانوادههای قربانیان و نیز مبلغ ۴۰ میلیون دلار برای غرامت ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری پرداخت. این مبالغ بدون قبول مسئولیت حادثه پرداخت شد.

شورای امنيت نیز در این موضوع تنها با صدور قطعنامهای از هدف قرار گرفتن هواپيمای مسافربری و غيرنظامی ايرانی توسط موشک ناو جنگی ايالات متحده آمريکا ابراز تاسف کرد. هیچکدام از خدمه ناو «وینسنس» تحت پیگرد قرار نگرفتند و حتی ویل راجرز، فرمانده ناو جنگی آمریکا در پایان خدمت خود مدال گرفت.

اکنون 25 سال است که محل وقوع این حادثه در خلیج فارس توسط خانواده جانباختگان و سایر هموطنانمان گلباران میشود...

http://www.tinn.ir/vdciuuaz3t1a5y2.cbct.html

F-5
03-07-2013, 12:07
امیر اسماعیلی در مراسم بزرگداشت شهدای پرواز ۶۵۵:

ادعای بیطرفی آمریکاییها در جنگ ایران و عراق کذب است (http://www.yjc.ir/fa/news/4450675/%D8%A7%D8%AF%D8%B9%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%E2%80%8C%D8%B7%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%DB%8C%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%DA%A9%D8%B0%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D8%AA)
فرمانده قرارگاه پدافند خاتمالانبیاء(ص) با اشاره به حمله آمریکاییها به هواپیمای مسافربری پرواز ۶۵۵، گفت: هدف آمریکاییها فشار بر ایران برای قبول قطعنامه ۵۹۸ بود.
http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1392/4/12/1284327_628.jpegبه گزارش حوزه دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران (http://www.yjc.ir/fa/list/3/28)، امیر سرتیپ "فرزاد اسماعیلی" فرمانده قرارگاه پدافند خاتمالانبیاء در مراسم بزرگداشت شهدای انفجار پرواز ۶۵۵ توسط آمریکا که صبح امروز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، گفت: از سال ۱۹۸۸ نیروهای فرامنطقهای آمریکا به بهانه پشتیبانی از شناورها و نفتکشهای کشورهای همپیمانش در جنوب خلیج فارس حضور یافته بود، چرا که در اواخر جنگ تحمیلی ایران و عراق جنگ نفتکشها اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: ناو وینسنس نیز از جمله این شناورها بود که در ۲۵ آوریل ۱۹۸۸ از سن دیهگو آمریکا حرکت میکند و در ۲۸ می ۱۹۸۸ در خلیج فارس پهلو میگیرد و در سیوچهارمین روز از حضور این ناو در خلیج فارس این فاجعه رقم میخورد.

فرمانده قرارگاه پدافند خاتمالانبیاء(ص) اظهار داشت: پرواز ۶۵۵ توسط یک فروند ایرباس ۳۰۰ و متعلق به هواپیمایی جمهوری اسلامی با مختصات و مسیر پروازی مشخص حرکت خود را آغاز میکند و طبق قوانین بینالمللی مختصات و مسیر هواپیماهای تجاری به سامانههای پروازی و پدافندی کشورها ارسال شده بود و در این پرواز ۲۹۰ نفر از هموطنان ما و دیگر کشورها حضور داشتند.

امیر اسماعیلی ادامه داد: کاپیتان رضائیان با هفت هزار ساعت پرواز عملیاتی و از مجربترین خلبانان، خلبانی این هواپیما را بر عهده داشت و بعد از سپری شدن هفت دقیقه از آغاز پرواز و در ساعت ۱۰:۲۴ در جنوب قشم با اصابت ۲ موشک سقوط میکند.

وی در بررسی این حادثه از منظر قوانین بینالمللی ایکائو گفت: آنچه محرز است این است که اطلاعات این پرواز اعم از مقصد و مبدأ و مختصات و مسیر پروازی مشخص بود و مجوزهای لازم برای این پرواز حاضر شده بود و طبق قوانین این مجوز حتی در زمان جنگ بین دو کشور نیز معتبر است و پروازهای دیگری نیز از همان مسیر و در همان روز انجام شده بود.

فرمانده قرارگاه پدافند خاتمالانبیاء(ص) همچنین در بررسی این حادثه از منظر دفاعی و پدافند هوایی اظهار داشت: شکی نیست که ناو وینسنس مجهز به انواع رادارها، شنود الکترونیکی و ارتباط رادیویی در همه طیفها بود و این ناو به حدی پیشرفته بود که فرماندهی ناوهای جنگی هواپیما حاضر در منطقه را بر عهده داشت.

امیر اسماعیلی تصریح کرد: با وجود پیشرفته بودن رادارها و شنود الکترونیکی، این ناو حتی میتوانست از ناوهای حاضر دیگر منطقه برای شناسایی این هواپیما استفاده کند و حتی میتوانست تماس رادیویی خلبان با مرکز تهران و امارات را شنود و آن را شناسایی کند.

وی در پاسخ به این ادعای آمریکاییها که میگفتند این هواپیما را با هواپیمای جنگی F14 اشتباه گرفتهاند، گفت: طول هواپیمای ایرباس ۳۰۰، ۱۷۷ فوت است در حالی که طول هواپیمای F14 نصف این هواپیماست و این ادعا کاملاً رد میشود و حتی اگر آن را قبول کنیم، تماس رادیویی این هواپیما با مرکز تهران و امارات قابل شنیدن در سامانههای شنود ناو وینسنس بود و به راحتی میتوانستند از تجاری بودن این هواپیما اطمینان حاصل کنند.

فرمانده قرارگاه پدافند خاتمالانبیاء(ص) خاطرنشان کرد: مسئله دیگر که مطرح است، این است که در زمان اصابت موشکها به هواپیما، این هواپیما در حال اوجگیری بوده است و ادعای انتحاری بودن حرکت آن به هیچوجه پذیرفتنی نیست و حتی در آن زمان، ۲ ناو دیگر تجاری بودن این پرواز را به ناو وینسنس اعلام کردند، اما کاپیتان این ناو توجهی نمیکند و دستور از قبل صادر شده را اجرا میکند.

امیر اسماعیلی خطاب به وابستههای نظامی دیگر کشورها در این مراسم گفت: همه شما بر این موارد صحه میگذارید و مؤید این گفته بنده حضور شما در این جلسه است.

وی با بیان اینکه جنگ انتهای سیاستهای ۲ کشور است، گفت: البته جوانمردی در جنگ نیز از اصول آن است که اگر اینگونه نبود جنایات جنگی مطرح نمیشد.

فرمانده قرارگاه پدافند خاتمالانبیاء(ص) تصریح کرد: آمریکاییها ۵۵ میلیون دلار برای بازماندگان این حادثه و ۴۰ میلیون دلار به عنوان غرامت سقوط این هواپیما در نظر گرفتند، اما نهتنها عوامل این حادثه توبیخ نشدند، حتی به کاپیتان آن بالاترین مدال آمریکا را دادند.

امیر اسماعیلی با اشاره به گزارش آمریکاییها در این حادثه گفت: کمیته حقیقتیاب پنتاگون در گزارش خود درباره این حادثه تایید کرده که این هواپیما تجاری و در حال صعود بوده است و میگوید که این اقدام بر اثر فشار روانی افراد حاضر بر روی ناو بوده است که این ادعا مورد قبول نیست؛ اگر اینگونه بود تفاوت نظامیان و غیر نظامیان در زمان بحران و کنترل آن چیست؟

وی ادعای آمریکاییها در بیطرف بودن خودشان در جنگ ایران و عراق را کذب دانست و اظهار داشت: آمریکاییها بارها مرزهای هوایی و دریایی ما را در آن زمان نقض کردند و این حادثه نیز به منظور فشار به کشورمان برای پذیرفتن قطعنامه ۵۹۸ بود، اما ما با مقاومت خود به حق خود در این قطعنامه رسیدیم.

فرمانده قرارگاه پدافند خاتمالانبیاء(ص) در پایان خاطرنشان کرد: در این حادثه ۲۹۰ نفر مظلومانه به شهادت رسیدند، اما کماکان جمهوری اسلامی ایران با قدرت و استحکام پابرجاست.

انتهای پیام/ش

http://www.yjc.ir/fa/news/4450675/%D8%A7%D8%AF%D8%B9%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%E2%80%8C%D8%B7%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%DB%8C%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%DA%A9%D8%B0%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

boeing.747
03-07-2013, 20:04
http://media.iribnews.ir/Photos/201300030100_gol-ns.jpg


مراسم گلباران محل شهادت قربانیان جنایت آمریکا در 12 تیر سال 67 امروز در آبهای نیلگون خلیج فارس در بندرعباس برگزار شد.


به گزارش واحد مرکزی خبر 25 سال پیش در چنین روزی هواپیمای ایرباس مسافری ایران به شماره 655 در 12 تیر 65 از بندرعباس به مقصد دبی در حرکت بود که با شلیک موشک هدایت شده کروز از کشتی جنگنده آمریکایی وینسنس بر فراز آبهای خلیج فارس مورد اصابت قرار گرفت.

در این حادثه همه 290 مسافر بی گناه این هواپیما جان باختند.

در میان مسافرهای این هواپیما 39 تبعه خارجی و 66 کودک نیز حضور داشتند.

جانشین فرماندهی نیروی دریایی سپاه با گرامی داشت حادثه 12 تیر گفت : از عنایت خداوند متعال است که یاد و نام شهدا در تاریخ و در قلب های ما همیشه ماندگار است.

سردار تنگسیری با اشاره به تکرار نقطه ننگی دیگر در کارنامه سیاه دشمنان اسلام افزود : وقوع این فاجعه و دادن مدال افتخار به ناخدای ناو جنگی آمریکا توهین به انسانیت است.

عزیزی استاندار هرمزگان نیز در این مراسم گفت : ملت بزرگ ایران هر سال با بزرگداشت شهدای حادثه 12 تیر این اقدام جنایتکارانه را به جهانیان بازگو می کند تا همه جهان با ماهیت عوامل پشت پرده این حادثه آشنا شوند.

گرامیداشت شهدای هواپیمای ایرباس با حضور میهمانان داخلی و خارجی

بیست و پنجمین سالگرد گرامیداشت شهدای هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران که مورد هدف ناو جنگی وینسنس ایالات متحده آمریکا قرار گرفت با حضور میهمانان داخلی و خارجی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

در این مراسم وابستگان نظامی پاکستان، هند ، امارات متحده عربی، ایتالیا ، الجزایر، ارمنستان، ژاپن،اکوادور، روسیه ، اوکراین، ونزوئلا، چین و تاجیکستان حضور داشتند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء و رئیس سازمان هواپیمایی کشور برخی از ابعاد این فاجعه را بیان کردند.

در این مراسم همچنین پیام رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد این فاجعه قرائت شد.

سرتیپ رحیم ممتاز وابسته نظامی پاکستان نیز به نمایندگی از سایر وابستگان نظامی حاضر در مراسم، با ابراز همدردی و تسلیت به بازماندگان شهدا، این حادثه را جنایت بزرگ بشری دانست و گفت: همگان این فاجعه را محکوم می کنند و معتقدیم قربانیان این حادثه دلخراش انسانهای مظلوم و بیگناه بودند.

همچنین در حاشیه این مراسم رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مصاحبه خبرنگار واحد مرکزی خبر هدف از برگزاری این مراسم را واکاوی ابعاد و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این حادثه اعلام کرد.

محمدباقر خرمشاد افزود: هدف ما از یادآوری این حادثه جلوگیری از تکرار آن در جهان و احقاق حقوق شهدا و جمهوری اسلامی ایران است که همچنان گرفتار توطئه ها و تحریم های آمریکاست.

دوازده تیر 1367 ناو جنگی وینسنس نیروی دریایی آمریکا هواپیمای مسافربری ایرباس A300 خطوط هوایی ایران پرواز IR655 را در خلیج فارس مورد هدف موشکی قرار داد که به شهادت 290 زن، مرد ، کودک و افراد کهنسال منجر شد.

boeing.747
04-07-2013, 12:51
http://up.aerospacetalk.ir/images/59208062819309688353.png (http://up.aerospacetalk.ir/images/59208062819309688353.png)

C-130_Pilot
04-07-2013, 16:21
12 تیر 1367 - سالگرد سرنگونی هواپیمای ایرباس ایرانی با 290 مسافر توسط ناو وینسنس آمریکا -
تقدیم به استاد علی ضیایی که آخرین مکالمه رو با خلبان محسن رضائیان انجام دادند.


https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1004067_3210809724702_1760768737_n.jpg

Shahrokh
28-07-2013, 15:16
در تاپیک مربوط به فاجعه 655 تو ارلاینرز می گشتم این متن رو که یک فرانسوی گذاشته بود دیدم که جالب بود:

یه آمریکایی اول اینو نوشته:

In what way was it "illegally" shot down? It entered a combat zone (initiated by the Iranians) and the Vincennes did everything required of it under both the law and military regs to contact the plane.

بعد یه فرانسوی این رو در جوابش نوشته:

Funny to see that when the Soviet Union shoot down a Korean B747, it is an unacceptable and "terrible act of Barbarism", but when the U.S shoot down an Iranian Airbus, it's "oooops !!! Sorry ! bad mistake".


بعضی خارجی ها، مثل این فرانسوی، از بعضی ایرانیها ایرانی ترند

Shahrokh
28-07-2013, 16:25
هر وقت بحث حمله به ارباس می شه، عده ای از هموطنا حق به جانب میگن که :

شما از پشت پرده خبر ندارین که ! اینا جنگنده رو پشت هواپیمای مسافربری پنهان کرده بودن که ناو رو بزنن ! خب شما خودت رو بذار جای آمریکاییها ! شما بودی چی کار می کردی؟ ناو که تقصیر نداره ! مقصر اونی هست که مسافرای بیگناه رو کرده سپر انسانی !

نکته جالب اینجاست که خود آمریکاییها همچین ادعایی نکرده اند و خونه آخرش گفتند که ارباس رو با اف14 اشتباه گرفتیم ! نه اینکه یه اف 14 پشت ارباس بود

اما داشتم به این فکر می کردم که فرض محال اف 14 بالای ارباس بوده. ارباس در آسمان خودمون بوده و شرایط جنگی هم بوده و سابقه داشته عراق هواپیمای مسافربری رو بزنه (حمله جنگنده عراق به اف27 آسمان). حالا عشقمون کشیده هواپیمای مسافربری مون رو رو آسمون خودمون اسکورت کنیم. به کسی مربوطه ؟ ناو هم که تو آبهای ایران بود. اصلا وجود ناو بیگانه تو آبهای ایران الزام میکنه که ما هواپیماهای مسافربری مون رو اسکورت کنیم !

میدونید چیه اصلا تقصیر این تاپیک هست:
http://www.aerospacetalk.ir/vb/showthread.php/30021-%DA%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D9%87%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%B7%D9%88%D8%B7-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C/page12?p=395417#post395417
عکس یکی از مهمانداران اون پرواز رو دوستان گذاشته بودن و یاد این تاپیک افتادم

ولی دست اون فرانسوی درد نکنه که جواب اون آمریکایی رو تو تاپیک ارلاینرز خوب داد. انصافا از بعضی ایرانیها ایرانی تری ! فرانسوی !

hadi mekanik
28-07-2013, 18:58
نکته خیلی خوبی رو مطرح کردید دوست عزیز.
متاسفانه دچار سردرگمی شدیدی در نطردهیهامون هستیم.
و تنها دلیلشم بنظرم ،اعتماد بنفس بالای ما ایرانیهاس.
از بعضی مسایل روز کشور انتقاد میکنیم و گله داریم،بعد تا یه مستند از حکومت سابق میبینیم به به و چه چه مون میره بالا،که بله چه کارهای بزرگی کردن 80 سال پیش .
در کل ایرانیگری و حس وطن دوستی رو فقط تو افتخار به پادشاهی و حکومت پادشاهی میدونیم.
از توحش و سلفی گری ونقض حقوق بشر تو بعضی حکومت ها و کشورها منزجریم ،اما اگه کشور اروپایی یا امریکا بدترین و فجیع ترین جنایت رو هم مرتکب بشه میگیم دفاع از خودشون بوده،نمونه ش جنایت و فاجعه پرواز 655 و بی غیرتی محض یه عده از هموطنامون.
و ......

البته تو این وانفسا نمیشه نقش رسانه ها و مطبوعات داخلی رو نادیده گرفت که ذائقه! فکری مردم رو به سمت از اینور بام افتادن سوق دادن!.

خداوند عاقبت همه مارو بخیر کنه.

kermanshahy
28-07-2013, 19:40
بنام خدا
درود بر ایران وایرانیان اریایی

برافراشته باد درفش سرفراز کاویانیباید عذرخواهی کنیم که 290 مسافر ایرانی را کشتیم

اندیشکده آمریکایی امنیت ملی «ترومن» خواستار عذرخواهی واشنگتن از ایران به خاطر حمله به هواپیمای مسافربری ایران در سال 1367 شد.


کریستین کوپر نویسنده این یادداشت خاطرنشان میکند: در بازخواهی علنی که از نوارهای ناو «یو اس اس وینسنس» صورت پذیرفته مشخص شده هواپیمای «ایران ایر 655» در مسیر هوایی تجاری قرار داشته و کد ترانسپوندر بینالمللی هواپیماهای غیرجنگی را مخابره میکرده است. این هواپیما هم چنین در حال دور شدن از ناو «وینسنس» بوده است، تنها 45 ثانیه بعد «یو اس اس وینسنس» با شلیک همزمان دو موشک زمین به هوا هواپیمای ایرباس A-300 را به تندی به دو نیم کرد و تمام 290 سرنشین آن را کشت.

به گزارش «تیک» وی میافزاید: ریگان، در پاسخ به این اتفاق در بیانیهای 151 کلمهای این رخداد را اقدام صحیح دفاعی خواند و به خانوادههای گروه پروازی و مسافران تسلیت گفت اما برای این موضوع واقعا عذرخواهی نکرد. «هاشمی رفسنجانی» به درستی از اقدام تلافیجویانه علیه این جنایت آمریکا سخن گفت آیا لازم است که از کنگره امروز عذرخواهی کند؟ و یا شاید بیانیهای از سوی رییسجمهور کافی باشد؟ و شاید به بیانیهای از سوی «کمیته روابط خارجی سنا» یا بیانیهای توسط یک نماینده کنگره هم بتوان اکتفا کرد؟

تحلیلگر اندیشکده امنیت ملی ترومن تأکیدکرد: چه طور است که من، به عنوان یک شهروند آمریکایی، شروع کننده باشم؟

من متأسفم که کشورم 25 سال پیش مرتکب خطایی شد که به کشته شدن شهروندان بیگناه شش کشور، که بیشترشان از ایران بودند، انجامید.

من متأسفم که پیچیدگیهای جنگ ایران و عراق به احتمال بسیار موجب شد روند اخلاقی و صحیح عذرخواهی رسمی آمریکا از ایران رخ ندهد

و من متأسفم که سقوط پرواز 655 ایرانایر موجب شد تا آن چه که میتوانست پس از روابط با عربستان سعودی مهمترین روابط آمریکا در منطقه محسوب شود در سایه سرد و طولانی بدبینی فرو رود.

من متأسفم که آمریکا مرتکب چنین خطایی شد و هنوز هم باید برای جبران آن تلاش کند.

کوپر در پایان نوشت: زمان آن فرا رسیده که آمریکا با نشان دادن حسن نیت آغازگر بهبود روابط با ایران باشد و بدون این که موضوعی موجب رنجش طرفین شود در را به روی روابطی نو با دولت «حسن روحانی» بگشاید. آیا عذرخواهی آمریکا در سال 2013 میتوان فرصت از دست رفته را دوباره بازگرداند؟ احتمال این اتفاق ضعیف است.


بن پایه:parsine (http://www.parsine.com/fa/news/131089/%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%D8%B0%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85-%DA%A9%D9%87-290-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%DB%8C%D9%85)

پ ن: فقط امیدوارم دشمنان قسم خورده کشورمان در لندن و مسکو و ریاض موش دوانی نکنند.

Iran javid
29-07-2013, 00:04
بحمدالله وضعیت داره به سمت و سویی خوبی پیش میره... افق های نسبتا روشنی پدیدار شدند که البته هنوز زود است تا قضاوت کنیم... من خودم به شخصه طرفدار صلح با آمریکا هستم اما هر وقت که یاد این سانحه می افتم هیچ چیز جز کینه در نظرم پدیدار نمیشه... آمریکایی ها یک هواپیمای مسافربری رو برای اهداف خاص خودشون سرنگون کردند. و ادعاهای جالبی هم داشتند مبنی بر اینکه یک هواپیمای اف 14 در سایه این هواپیما پرواز می کرده. اول از همه یک هواپیمای شکاری چه تهدیدی برای یک ناو داره؟ مگه میخواد خودشو بکوبه به ناو آخه؟ دوما شما اینقدر تجهیزاتتون پیش پا افتاده بوده که نتونستید دوتا هواپیمای کنار هم و یا زیر هم رو تشخیص بدید؟
اما به هرحال اگر اونها حاضر باشند به خاطر این مسائل عذرخواهی کنند و راه رو برای مذاکره باز کنند قطعا ما هم وظیفه داریم که اندکی از برنامه هامون عقب نشینی کنیم تا انشالله وضعیت همه چیز مخصوصا صنایع هواییمون رو به راه بشه...

AMG
04-07-2014, 17:04
امروز سالگرد سرنگون شدن یکفروند ارباس A300B2-203 هما بشناسه ی EP-IBU با یک (یا دو) تیر موشک زمین به هوای SM-2MR از ناو آمریکایی Vincennes واینگونه ناجوانمردانه کشته شدن ِ 290 زن, مرد و کودک در آسمان آبهای نیلگون شاخاب همیشه پارس هست.

http://up.aerospacetalk.ir/images/29127149240847795293_thumb.jpg (http://up.aerospacetalk.ir/viewer.php?file=29127149240847795293.jpg)
فرتور از ایرنا (http://www.irna.ir/fa/Photo/2720155/%D8%B9%DA%A9%D8%B3/12_%D8%AA%DB%8C%D8%B1_1367__%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87_%D9%86%D8%A7%D9%88__%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D8%A8%D9%87_%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C_%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A8%D8%B1%DB%8C_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86)


این "جنایت" به یکسو, چاخانسرایی ِ گسترده و چند لایه ی نیروی دریایی آمریکا و سردمداران آن کشور در پی ِ این داستان و سپس دادن ِ نشان ِ Legion of Merit به ناخدای ناو وینسنس, برای ایرانیها (و از دید بنده برای هر آدم آزاده) بسیار نابخشودنی بود.


امروز نیز بمانند سالهای پیش یادبودی روی آیهای شاخاب همیشه پارس برگزار شد که فرتورهاش در رسانه ها آمد مانند:

فارس: http://www.farsnews.com/imgrep.php?nn=13930412000960
مهر: http://www.mehrnews.com/detail/Photo/2324788

sriran
04-07-2014, 17:27
پدرم میگفت من بی گور و کفنم...

» سرویس: استان ها - هرمزگان


پدرش در میان 290 مسافری بود که در پرواز شماره 655 بندرعباس - دبی مورد حمله موشکی ناو آمریکایی وینسنس قرار گرفتند، خودش اما در روزهای آخر از این پرواز منصرف شد، پروازی که آمریکاییها مدعی شدند به اشتباه مورد حمله قرار گرفته است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خلیج فارس، حسام الدین انصاریان که هم اکنون از عکاسان برجسته استان و از کسانی است که قرار بود به همراه پدرش با پرواز شماره 655 از بندرعباس به دبی سفر کند. پروازی که در 12 تیر ماه 1367 توسط آمریکایی ها مورد حمله موشکی قرار گرفت و تمامی سرنشینان هواپیما به شهادت رسیدند، اگرچه وی به این سفر نرفت اما پدرش را در این پرواز از دست داد.

انصاریان از خاطرات و حال و هوای آن روزها میگوید: یازده ساله بودم که با هواپیمای ایرباس پرواز شماره 655 معروف، همراه پدر قصد رفتن به دبی را داشتیم. در آن سالها تعداد زیادی از اقوام در دبی زندگی میکردند و هر ساله پس از اتمام امتحانات مدرسه کل تابستان را در آن جا میگذراندم، این یک روال هر ساله بود، پدر اما سالی دو بار میرفت، یک بار در زمستان یک بار در تابستان. این بار اما علت دیگری داشت؛ چشمان پدر آب سیاه داشت و خوب نمیدید. دلیل اصلی سفر ما در آن سال، مداوای چشم او بود.


از این رو پدر برای من و خودش بلیط تهیه کرد و قرار بر این بود که ما با پرواز شماره655 به این سفر برویم، درست چهار روز مانده به سفر که در عالم کودکی، یک باره گفتم من به دبی نمیآیم. از آنجایی که پدر چشمانش خوب نمیدید، مادر اصرار کرد که حتما همراهش بروم اما با این وجود گفتم میخواهم به اصفهان بروم و تابستان را در آنجا بگذرانم. پدر که مرد سرسختی نبود هنگامی که دید خواست من بدین گونه است، قبول کرد و تنها به سفر رفت. آن زمان وقتی در کوچه بازی میکردیم دوستانم میگفتند چرا امسال برای سفر به دبی نمیروی؟ تعداد زیادی از همبازیهایم همراه والدین خود به این سفر میرفتند، گفتم میخواهم به اصفهان بروم.

پدر با اینکه این امکان را داشت برای همیشه از کشور مهاجرت کند اما به علت علاقه به ایران و حس میهن دوستی هرگز چنین کاری را نکرد. همیشه میگفت فرزندان من با دیگران تفاوتی ندارند و اتفاقا دو تن از برادرانم به جبهه رفتند و هر دو جانباز شدند و یکی از آنها چند سال پیش به شهادت رسید.

ساعت یک ربع به 11 صبح بود که تلفن خانه به صدا درآمد. یکی از آشنایان که در منطقه یکم نیروی دریایی فعالیت میکرد پشت خط بود، گوشی تلفن را برداشتم، پرسید از اقوام شما کسی در آن پرواز بوده است یا نه، خواهر بزرگترم سریع گوشی تلفن را از من گرفت اما او درباره مرگ بابا به خواهرم چیزی نگفت. بعد از آن خواهرم سراسیمه به محل کار وی رفت تا ببیند اوضاع از چه قرار است، اما دو تن از درجه داران نیروی دریایی قبل از این که او حتی سوالی بپرسد، گفته بودند که هواپیمای ایرباس به مقصد دبی با دو موشک مورد حمله قرار گرفته و هیچ کس در آن زنده نمانده است. ساعت حدود 13:30 ظهر بود، از رسانهها اعلام شد که به هواپیمای ایرباس "بندرعباس-دبی" از طرف ناو آمریکایی حمله موشکی شده است.

در آن روزها شهر بندرعباس کاملا سیاه پوش شده بود. شکلش تغییر کرده بود چراکه تنها پدر من نبود، آشنایان، اقوام، همسایهها و بسیاری از مردم شهر عزادار بودند. مثلا در محله ما افراد زیادی بودند که دیگر در بین ما نبودند و در همان پرواز به شهادت رسیدند، سایه سنگینی روی شهر بندرعباس کشیده شده بود. در همسایگی ما دوستانم که تا دیروز در کوچه باهم بازی میکردیم یا جان باخته بودند یا اعضای خانواده خود را از دست داده بودند.

ما حتی جنازه پدرم را پیدا نکردیم او همیشه می گفت من بی گور و کفنم شاید این حرفش محقق شد. حتی روزی که به سفر میرفت بسیاری از لوازم شخصی خود را در فرودگاه به اعضای خانواده بخشید. شاید میدانست و به او الهام شده بود. حتی بنیاد شهید میخواست که برایش سنگ مزار بگذارد اما ما به علت همین گفتههای بابا قبول نکردیم. بچه تر که بودم گاهی به خوابم میآمد و میگفت "من زندهام فقط پیش شما نیستم. تو چرا ناراحتی؟!"

هنوز هم آمریکاییها مدعی هستند که سهوا مرتکب این جنایت شدهاند اما نمیشود قبول کرد که یک ناو آمریکایی با تجهیزات پیشرفته الکترونیکی اشتباها این اقدام را انجام داده باشد! اگر سهوا بوده پس چرا غرامت پرداخت کرد؟ از نظر من پرداخت این غرامت به دلیل این بود که خود را مقصر میدانست و برای آرام سازی جو این عمل را انجام داد. از این قبیل اتفاقات از طرف آمریکا زیاد در دنیا رخ میدهد مثل بمبهای شیمیایی عراق که هم اکنون اثرات خود را نشان میدهد. وقتی سیاستهای کلی را میبینیم متوجه میشویم همیشه انسانهای بی گناه به نوعی بازیچه کشورهایی هستند که ادعای کمک کردن به کشورهای کوچک تر را دارند. شاید این نسل بسیاری از مسائل را نداند اما تاریخ برای نسل بعد همه چیز را خواهد گفت زیرا تاریخ بهترین گواه برای چنین جنایاتی است.

با توجه به اهمیت موضوع برای اهالی منطقه، محمود شهبازی، فیلم ساز هرمزگانی در این رابطه مستندی با عنوان "پرواز صبح یکشنبه" ساخته است، وی در حدود دو سال در این باره تحقیق و پژوهش کرده است و در مستندش به مسائل زیر اشاره میکند:

در سالهای آخر جنگ ایران و عراق، جنگ توسط عراق به دریا کشیده شد و پس از آن عملیاتها در خلیج فارس انجام میشد. آمریکا دو عملیات فرصت برجسته prime chanceو اراده جدی Ernest will را برای عراق انجام می داد که البته هر دوی اینها با نگاهی کاسبانه همراه بوده و عراق هزینه هنگفتی را برای این عملیاتها متقبل شده بود. این دو عملیات برای حمایت و اسکورت تانکرهای عراقی صورت میگرفتند.

در خلال این موضوع، بزرگ ترین کشتی نفتکش به نامBridgeton توسط آمریکاییها اسکورت میشد و در رسانههای دنیا سرو صدای بسیاری مبنی بر بالا بردن قدرت دفاعی و ضریب امنیت این کشتی در آبهای خلیج فارس برپا شد اما این کشتی توسط نیروهای ایرانی منفجر شد و همین موضوع زمینههای حمله موشکی به ایرباس را فراهم کرد. پس از جنگ جهانی دوم این بزرگ ترین جنگی بود که آمریکا در آن حضور داشت.

صبح روز یکشنبه، 12 تیر، ناو وینسنس در ساحل خلیج فارس در نزدیکی جزیره هنگام توسط ایران، شناسایی و محاصره میشود. طبق نقل قول از نیروهای شرکت کننده در این عملیات، 20 شناور این ناو را محاصره کرده بودند. قبل از پرواز، به هواپیمای p3 که برای گشت و شناسایی در آسمان خلیج فارس پرواز میکرد هشدار داده شد که به ناو وینسنس نزدیک نشود. اینها همه نشانههای برنامه ریزی شده بودن این عملیات بود. حتی یکی از مشهورترین فیلمبرداران هالیوود نیز بر روی این ناو برای فیلم برداری از این عملیات حضور داشت.

اما روایات خود آمریکاییها بدین گونه است که هواپیمای مسافربری ایرباس را با هواپیمای 14F(هواپیمای نظامی) اشتباه گرفتهاند، با این حال طبق اطلاعات ارتش آمریکا، ناو وینسنس در آن زمان 200 هدف را همزمان شناسایی و کنترل میکرد و نمیتوان گفت با چنین تجهیزات نظامی دچار اشتباه شده باشند و البته هواپیمای نظامی و مسافربری از لحاظ شکل، سرعت، جثه و بسیاری موارد دیگر با هم متفاوت هستند. ارتفاع هواپیما به حدی پایین بود که حتی شاهدان عینی در روستاهای اطراف با چشم غیر مسلح قادر به دیدن ایرباس بودند. چگونه یک ناو نتوانست؟

پس از وقوع این حادثه، ایران با تنظیم گزارشی به EKO (سازمان جهانی هواپیمایی که وضع قوانین را در این خصوص عهده دار است) و سازمان شورای امنیت شکایت کرد. اما بازرسهایی که مامور بررسی این کار شده بودند صرفا برای ایران ابراز تاسف کردند و اظهار داشتند این عملیات اشتباهی صورت گرفته است، از این طریق قصد بی تقصیر جلوه دادن آمریکا را داشتند. اما ماجرا به اینجا ختم نشد و در دادگاه جهانی لاهه نهایتا آمریکا پرداخت غرامت را قبول کرد. اما در انتها زمانی که مجرم جرم را قبول میکند غرامت و جریمه را پرداخت می کند. این شواهد نشان میدهد تمام اینها از پیش تعیین شده بود و یک حرکت آنی نبود.

به گزارش ایسنا، مستند "پرواز صبح یکشنبه" در روز 12 تیر از شبکه یک سیما پخش می شود.


تهیه و تنظیم از صدف محمودی، خبرنگار ایسنای منطقه خلیج فارس


انتهای پیام

بن پايه (http://isna.ir/fa/news/93041207131/%D9%BE%D8%AF%D8%B1%D9%85-%D9%85%DB%8C-%DA%AF%D9%81%D8%AA-%D9%85%D9%86-%D8%A8%DB%8C-%DA%AF%D9%88%D8%B1-%D9%88-%DA%A9%D9%81%D9%86%D9%85)

FERDOWSI
04-07-2014, 18:12
پس از جنگ جهانی دوم این بزرگ ترین جنگی بود که آمریکا در آن حضور داشت.


بنده تصحیح کنم که بزرگترین نبرد دریایی بوده که امریکا در اون حضور داشته. وگرنه جنگ ویتنام به مراتب بزرگتر بود از نظر حجم حضور نیروی نظامی. حتی جنگ دو کره . . .

aviator53
02-07-2015, 11:43
دیدن این کلیپ کوتاه هم خالی از لطف نیست

http://fa.nasrtv.com/modules/video/visit.php?cid=15&lid=11760&quality=low

maryam.gh
02-07-2015, 18:40
صبح روز يكشنبه ۱۲ تيرماه سال ۱۳۶۷ در حال انجام عمليات غواصي در جنوب شرقي جزيره «لازك» بوديم كه نيروي دريايي منطقه يك سپاه اعلام كرد كه يك فروند هواپيماي مسافربري در جنوب شرقي جزيره هنگام مورد اصابت موشك يك ناو آمريكايي قرار گرفته است.

نامش منصور قاسمی است و یکی از افرادی بوده که نقش مهمی در تفحص پیکر ۲۹۰ شهید هواپیمای ایرانی در آب های خلیج فارس را دارد. از روزهای شناسایی شهدا تا خاطراتی که بعضا تلخی ماندگاری را در ذهنش پر کرده است همه را به همراه دارد تا ۱۲ تیر ماه هر سال از یادش نرود که شعار مرگ بر امریکا را بلند فریاد بکشد.

خاطرات ۱۲ تیر اذیتم می کند

در ابتدا نگاهی به جنایت امریکایی می اندازد و می گوید: تيرماه هر سال با زنده شدن خاطرات سال ۱۳۶۷ اذيت ميشوم و اثرات آن فاجعه بعد از ۲۴ سال هنوز در من باقي مانده است. البته وقتي ميبينم كه با وجود اين مشكلات و اتفاقاتي كه براي ملت ايران پيش آمده است، مردم سختيها را با سعه صدر تحمل ميكنند و انقلاب اسلامي را پيش ميبرند خوشحال ميشوم و غصه ام كم ميشود.

وي ماجراي آن روز را اين گونه بيان ميكند كه صبح روز يكشنبه ۱۲ تيرماه سال ۱۳۶۷ در حال انجام عمليات غواصي در جنوب شرقي جزيره «لازك» بوديم كه نيروي دريايي منطقه يك سپاه اعلام كرد كه يك فروند هواپيماي مسافربري در جنوب شرقي جزيره هنگام مورد اصابت موشك يك ناو آمريكايي قرار گرفته است.

چیزی از قطعات هواپیما در آب نبود

منصور قاسمی می گوید: حدود ۳۵ دقيقه بعد از حادثه به محل رسيديم و به دليل همراه نداشتن سيستم رديابي (GPS)، محل دقيق سقوط هواپيما را پيدا نميكرديم و چون هواپيما به علت انفجار در آسمان متلاشي و در منطقهاي وسيع پراكنده شده بود درآن لحظه خودمان هم فكر نميكرديم دقيق آمده باشيم چون چيزي از قطعات هواپيما ديده نميشد.

بعد از حدود ۳۰،۴۰ دقيقه سردرگمي، بعضي قطعات سبك هواپيما و سوغاتيهاي مسافران روي آب شناور شدند و من يك چادر مشكي ديدم و به سمت آن رفتيم ولي صاحبش را پيدا نكردم و چون عمليات غواصي در آن لحظه امكانپذير نبود در آن نقطه مانديم تا ساير يگانها و قايقها آمدند.چون اجساد همان لحظه به بالاي آب نميآيند به دنبال قطعات هواپيما گشتيم و بعد از ظهرعمليات غواصي را در عمق ۳۵ متري شروع كرديم و از روز بعد كه تعدادي از اجساد روي سطح آب آمدند حدود ۲۰۰ جسد را پيدا كرديم اما متاسفانه تعدادي از اجساد ساير شهدا به علت شدت انفجار در آسمان و سقوط در محدوده وسيع پيدا نشد.

امکان اشتباه ناو امریکایی صفر بود

مقامهاي آمريكايي پس از سرنگوني هواپیماي مسافربري ايران، برای توجیه این جنایت نابخشودنی، دلایل ضد و نقیضی عنوان کردند و کوشیدند این اقدام خصمانه را یک اشتباه قلمداد کنند. اما با توجه به مجهز بودن کشتی جنگی وینسنس به پیشرفته ترین سیستمهای راداری و رایانهای و همچنین مشخص بودن نوع هواپیمای درحال پرواز، مشخص شد که احتمال اشتباه وجود نداشته و این اقدام، کاملاً خصمانه بوده است. با این حال مقامهای آمریکایی پس از چندی، در توهینی آشکار به ملت ایران، بر گردن ويليام راجرز فرمانده ناو وينسنس مدال شجاعت انداختند و بدينگونه حمایت رسمی خود را از این جنایت اعلام كردند.

در حقیقت یکی از اهداف آمريكا از اين جنايت تقویت متجاوزان رژيم بعث عراق در جبهه های جنگ و تحت فشار قرار دادن مسوولان نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

۳ هفته غواصی در در جزیره هنگام

از روز دوم منطقه خلوت تر شد و ما عملیات غواصی را آغاز کردیم. بچه های نیروی دریایی ارتش و حتی تیم های غواصی شخصی هم به جستوجو در زیرآب میپرداختند.ما حدود سه هفته در آن محل بودیم و به جستوجوی اجساد مسافران و قطعات هواپیما در عمق ۳۰ ـ ۳۵ متری می پرداختیم. عملیاتی که ما انجام دادیم در حدود ۱۰ مایلی جنوب شرقی جزیره هنگام و در محدوده آبهای داخلی ایران بود و این نشان میداد که عملیاتی که ناو آمریکایی برای حمله به این هواپیما انجام داد با تجاوز با آبهای ایران انجام شده بود.

قاسمی می گوید: منطقه ای که هواپیما سقوط کرده بود، حدود ۳۰ تا ۳۵ متر عمق داشت و بستر دریا هم سخرهای و مرجانی بود. هواپیما در هوا متلاشی و در منطقه ی وسیعی پراکنده شده بود؛ این موضوع کار غواصی را سخت میکرد. ما باید متر به متر کف دریا را میگشتیم تا میتوانستیم اجساد متلاشی شده مسافران و یا قطعات هواپیما را پیدا کنیم.

پیکر ۱۰۰ مسافر هیچ گاه پیدا نشد

از ۲۹۰ مسافری که به شهادت رسیدند، ما با عملیات غواصی توانستیم تنها اجساد نزدیک به ۱۹۰ نفر از مسافران پیدا شد و پیکر حدود ۱۰۰ نفر از مسافرین هرگز پیدا نشد. بدترین وضعیتی که ما داشتیم جمعآوری اجساد بود که به علت شدت انفجار متلاشی شده بودند. وقتی در عمق دریا با این بدنهای متلاشی شده مواجه میشدیم، قطعهای از بدن مسافران، مثلاً دستوپاهای قطع شده را توی دستمان میگرفتیم و به سطح آب میآوردیم. من ازنظر روحی تا ماه ها با مشکل مواجه بودم و تا حتی چند هفته نمیتوانستم غذای درستوحسابی بخورم.

هواپیما هم آنقدر متلاشی شده بود که ما از مجموع آن هواپیمای ایرباس که هواپیمای بزرگی هم به شمار میرود، شاید حدود یکصدم آن را پیدا کردیم. موتورها، بالها، جعبه سیاه هواپیما و تعدادی از صندلیها هرگز پیدا نشدند. برای بیرون کشیدن این قطعات از آب هم اگر قطعه ی بزرگی بود توسط یدککشها و اگر کوچک بود غواصها با دست این قطعات را به سطح آب می آوردیم.

مادری زیر آب کودکش را در آغوش داشت

آن روزها من صحنه ای را دیدم که هربار به خاطر میآورم تا چند روز از نظر روحی اذیت میشوم، اما برای شما میگویم. یکی از روزها یک تیم دونفره برای جستوجو به زیر آب رفته بودیم که یک قطعه از بدنه هواپیما را پیدا کردیم که حدوداً ۲ یا ۳ پنجره هواپیما را شامل میشد. این قطعه به نحوی در بستر دریا بود که بخش بیرونی هواپیما به سمت ما بود. ما با طناب این قطعه را بستیم و پس از آن قطعه را به سمت بالا کشیدند. ما هم همراه قطعه داشتیم به سطح آب می آمدیم. تقریباً در عمق ۲۰ متری بودیم که من به غواصی که همراهم بود گفتم من بروم بخش داخلی آن قطعه را ببینم. وقتی رفتم صحنه ای را دیدم که خیلی عجیب بود. هنوز دو صندلی به این بدنه وصل بود. مادری روی این صندلی نشسته و کمربند بسته بود. این مادر در این حال هنوز بچه اش را سخت در آغوش داشت.

من آن لحظه از دیدن این صحنه شوکه شدم و دهنی اکسیژن که در دهنم بود داشت شل میشد. اگر به خودم مسلط نمیشدم شاید خودم هم آنجا غرق میشدم. سریع چشمهایم را بستم و برگشتم. به نزدیکی سطح آب که رسیدیم گفتیم آن قطعه را متوقف کنند و گفتیم ملحفه ای بیاورند تا آن مادر و دختر را بپوشانیم و پس از آن به سطح آب آوردند. این بدترین صحنه ای بود که من با آن مواجه شدم.

http://www.entekhab.ir/fa/news/212992

EP-IBS
03-07-2016, 18:42
ایرباس هما IBU
http://up.aerospacetalk.ir/images/30795533876077531784_thumb.png (http://up.aerospacetalk.ir/viewer.php?file=30795533876077531784.png)

sriran
02-07-2017, 20:42
http://iranair.com/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?width=968&height=360&ID=7589ba49-9adf-4189-b868-759d8a0c36e3

FlyMD
02-07-2017, 23:39
بحث سیاسی نیست . بحث در رابطه با حاشیه های سرنگونی هواپیمای ایرباس کشورمان است ...
دفتر تاریخ ذهنم را مرور کردم ...
همان زمان که گروهی در جستجوی قربانیان سرنگونی ایرباس در خلیج فارس بودنند ، گروهی از مسئولان کشور در حال مذاکره با آمریکا برای دریافت رشوه برای اجازه دادن به آمریکا برای سرپوش گذاشتن بر این اقدام ناو امریکایی بودنند .
وقتی هم به توافق نرسیدند ، همان امریکا موضوع را رسانه ای کرد ...بعد همان مسئولان امدند و از خود دفاع کردنند ، که نه ، ما قصدمان این بود که از امریکا دلار بگیرم و به خزانه کشور واریز کنیم و معادل ریالی ان را بر اساس ارز قبل از انقلاب ( هر دلار 7 تومان ) به خانواده های انها بدهیم !
( به زبان ساده و خودمانی : میخواستیم سر بازمانده ها را کلاه بگذاریم تا خدمتی به کشور جمهوری اسلامی کرده باشم )

بعد دوباره آمریکا دبه کرد و گفت اصلا شما قابل اعتماد نیستید ... خانواده ها خود بروند از سفارت سوئیس در تهران غرامت دلاری را دریافت کنند ..
دوباره همان گروه مخالفت کردنند و ...
و همیطور مذاکرات پنهانی و نهانی ادامه داشت تا اینکه در اخر اعلام شد که ما ( یعنی نماینده گان جمهوری اسلامی ایران ) با امریکا به توافق رسیدیم که آمریکا بدون تقبل مسئولیت سرنگویی ایرباس ایران 95 میلیون دلار ( دقیقا تحت عنوان کمک و نه بعنوان غرامت و یا مسئولیت ) پرداخت کند و موضوع فیصله پیدا کند !!!!!! .... و دقیقا هم همین شد !

و با این توافق حق شکایت هم از خانوادهای تمامی قربانیان سلب شد ! ( نه سوی آمریکا بلکه از سوی دولت ایران )

حال همان افراد هنوز هستند و اتفاقا همان افراد بیشتر از هر کسی دیگر و با صدای بلند علیه آمریکا شعار میدهند .... و از قرار روزگار همان افراد هم دلواپسان برجام و وورد هواپیمایی نو به کشور هستند .
ظاهرا برای برخی شعار علیه امریکا دادن خوب نان دارد و باز جالب تر اینکه نانی هم برای همان آمریکا دارد !

دوستان اگر موضوع را اشتباه بیان کرده ام مرا از گمراهی در اورید

ماه
03-07-2017, 12:58
http://media.jamejamonline.ir/Media/Image/1396/04/11/636346017411231585.jpgگفتوگوی جام جم آنلاین با خانواده خلبان شهید ایرباس 655 (http://jamejamonline.ir/online/2902612457591430789/%D8%AE%D9%84%DB%8C%D8%AC-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D9%87%DB%8C%DA%86%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%88%D8%B1-%D9%86%DA%A9%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%85-300-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D8%BA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-8-%D8%B3%D8%A7%D9%84)

Shahrokh
04-07-2017, 05:41
این رو ویکی گذاشته:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/4/44/NewsweekIR655.jpg/300px-NewsweekIR655.jpg

از دید نیوزویک، حمله شوروی به 747 کره ای قتل در آسمان بوده اما حمله آمریکا به ارباس ایرانی، اوپس ایت جاست هپند !!!!!

DanialOmidvar
04-07-2017, 06:57
این رو ویکی گذاشته:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/4/44/NewsweekIR655.jpg/300px-NewsweekIR655.jpg

از دید نیوزویک، حمله شوروی به 747 کره ای قتل در آسمان بوده اما حمله آمریکا به ارباس ایرانی، اوپس ایت جاست هپند !!!!!

در اینکه رسانه های آمریکایی ادعاها و در برخی موارد دروغهای دولتشان را بدون کوچکترین تردید منتشر و به خورد مخاطبانشان می دهند شکی نیست. این اتفاق بارها و بارها از ماجرای سلاحهای کشتار جمعی عراق تا حملات شیمیایی سوریه یا حتی داستان رسمی قتل بن لادن تکرار شده. اما منصفانه نیست اضافه نکنیم در همان آمریکا ژورنالیستهایی هم هستند که بلاخره پس از مدتی لااقل بخشی از دروغها را برملا می کنند. در این مورد خاص از اتفاق همین نیوزویک بود که چهارسال بعد در سال ۱۹۹۲ با انتشار مقاله معروف «دریای دروغ» فریبکاریهای نیروی دریایی آمریکا در گزارشش به کنگره درباره قرار داشتن ناو در آبهای بین المللی (در حد پاک کردن جزیره هنگام از نقشه در جلسه استماع کنگره برای مخفی کردن حضور در آبهای ایران)، کاهش ارتفاع ایرباس، سرپوش گذاشتن روی اشتباهات خدمه، سابقه تصمیمگیریهای بی پروای راجرز در موارد قبلی و نگرانی فرماندهان مافوق درباره رفتار او از جمله در روز حادثه و دروغهایی که قبل از حضور جرج بوش در شورای امنیت تحویل او دادند را افشا کرد.


http://s6.uplod.ir/i/00888/0ggg900ndcrr_t.jpg (http://uplod.ir/0ggg900ndcrr/Brr_EF2CYAApa41.jpg.htm)

FlyMD
04-07-2017, 14:12
http://media.jamejamonline.ir/Media/Image/1396/04/11/636346017411231585.jpgگفتوگوی جام جم آنلاین با خانواده خلبان شهید ایرباس 655 (http://jamejamonline.ir/online/2902612457591430789/%D8%AE%D9%84%DB%8C%D8%AC-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D9%87%DB%8C%DA%86%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%88%D8%B1-%D9%86%DA%A9%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%85-300-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D8%BA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-8-%D8%B3%D8%A7%D9%84)

هیچوقت خودتان برای احقاق حقوق برادرتان پیگیر این قضیه شدید ؟ مثلا به مجامع بینالمللی شکایت کردید؟
سعید رضائیان : نه ما هم مثل خانواده بقیه سرنشینان هواپیما پیگیری حقوقی را به دولت خودمان سپردیم و از روند پیگیریای هم که انجام شد راضی هستیم.
غرامتی هم دریافت کردید؟
زهرا رضائیان: بله...بعد از حدود 8 سال به خانواده قربانیان 300 هزار دلار غرامت دادند.

خوب ظاهرا کسی شکایتی ندارد !!!
(پیگیری حقوقی را هم به دولت خودمان سپردیم )
ولی خانواده قربانیان که در سال 1980 توسط خماس کشته شده اند همین هفته گذشته غرامتشان را از ایران گرفتند
علاوه بر ان امروز هم دادگاهی در کانادا به مصادره و پرداخت دارائی های ایران در کانادا به نفع این خانواده ها رای داد
دست اخر 300 هزار دلار غرامت نبود بلکه دیه بود . در قانون دیه ( یعنی خو بها ) دریافت کننده دیگر حق شکایتی ندارد

ولی سئوالی که هنوز بی پاسخ مانده است این است که ایا همه افراد دیه ( که ایشان از ان به عنوان غرامت یاد میکنند ) را گرفته اند ؟؟؟
اگر بله ، پس مجموع مبلغ خیلی بیشتر از مبلغ غرامت ( کمک ) پرداختی آمریکا میشه !
و باز سئوال دیگر ایا کسی که هنوز غرامت را نگرفته اجازه دارد در دادگاههای جهانی علیه دولت امریکا اقامه دعوا کند و یا .... ؟
ایا در دنیا کشوری ( هر چند دوست و یا نوکر امریکا ) وجود دارد که چنین حقی را از شهروندان خودش به نفع دولت دیگر سلب کرده باشد ؟
تا انجا که بنده اطلاع دارم شهروندان خارجی مسافر ایرباس خود در دادگاهای اروپایی و یا با توافق با دولت امریکا عرامت خود را دریافت کرده اند !

اما داستان از نظر حقوقی :
http://defapress.ir/fa/news/22979/%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%BA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D9%85%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85-%D9%86%D8%B4%D8%AF-%D8%A8%D9%84%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF

sbsman
04-07-2017, 21:40
بحث سیاسی نیست . بحث در رابطه با حاشیه های سرنگونی هواپیمای ایرباس کشورمان است ...
دفتر تاریخ ذهنم را مرور کردم ...
همان زمان که گروهی در جستجوی قربانیان سرنگونی ایرباس در خلیج فارس بودنند ، گروهی از مسئولان کشور در حال مذاکره با آمریکا برای دریافت رشوه برای اجازه دادن به آمریکا برای سرپوش گذاشتن بر این اقدام ناو امریکایی بودنند .
وقتی هم به توافق نرسیدند ، همان امریکا موضوع را رسانه ای کرد ...بعد همان مسئولان امدند و از خود دفاع کردنند ، که نه ، ما قصدمان این بود که از امریکا دلار بگیرم و به خزانه کشور واریز کنیم و معادل ریالی ان را بر اساس ارز قبل از انقلاب ( هر دلار 7 تومان ) به خانواده های انها بدهیم !
( به زبان ساده و خودمانی : میخواستیم سر بازمانده ها را کلاه بگذاریم تا خدمتی به کشور جمهوری اسلامی کرده باشم )

بعد دوباره آمریکا دبه کرد و گفت اصلا شما قابل اعتماد نیستید ... خانواده ها خود بروند از سفارت سوئیس در تهران غرامت دلاری را دریافت کنند ..
دوباره همان گروه مخالفت کردنند و ...
و همیطور مذاکرات پنهانی و نهانی ادامه داشت تا اینکه در اخر اعلام شد که ما ( یعنی نماینده گان جمهوری اسلامی ایران ) با امریکا به توافق رسیدیم که آمریکا بدون تقبل مسئولیت سرنگویی ایرباس ایران 95 میلیون دلار ( دقیقا تحت عنوان کمک و نه بعنوان غرامت و یا مسئولیت ) پرداخت کند و موضوع فیصله پیدا کند !!!!!! .... و دقیقا هم همین شد !

و با این توافق حق شکایت هم از خانوادهای تمامی قربانیان سلب شد ! ( نه سوی آمریکا بلکه از سوی دولت ایران )

حال همان افراد هنوز هستند و اتفاقا همان افراد بیشتر از هر کسی دیگر و با صدای بلند علیه آمریکا شعار میدهند .... و از قرار روزگار همان افراد هم دلواپسان برجام و وورد هواپیمایی نو به کشور هستند .
ظاهرا برای برخی شعار علیه امریکا دادن خوب نان دارد و باز جالب تر اینکه نانی هم برای همان آمریکا دارد !

دوستان اگر موضوع را اشتباه بیان کرده ام مرا از گمراهی در اورید

ویرایش شد....

در پست پایین درباره این متن خواهم پرداخت

sbsman
04-07-2017, 23:03
من از صحبت ها و منابع مورد استفاده خودتان شروع میکنم امیدوارم که بحث منطقی پیش بره ...

در یکی از منابع شما در مورد شکایات گفته شده:

"در 14 تیرماه همان سال توسط وزارت امور خارجه کشورمان شکایت به شورای امنیت مطرح شد و ایران خواستار جلسه فوری شد ، که در آن آقای ولایتی به عنوان وزیر خارجه ایران و جرج بوش بعنوان وزیر خارجه آمریکا شرکت کردند در نهایت قطعنامه ای صادر شد که بیشتر جنبه شعاری داشت تا محکومیتی و متاسفانه نتیجه چشمگیر و مناسبی نصیب ایران نشد . اقدام دوم ایران شکایت به ایکائو بود که در آن هم نتیجه مناسبی نگرفت و فقط قطعنامه ای موسوم به 1989 از سوی ایکائو صادر شد که بیشتر جنبه توصیه داشت و اهداف مد نظر کشورمان در آنجا هم تامین نشد ، در آن قطعنامه به ایران توصیه شد که برای طرح دعوا به دیوان بین المللی دادگستری مراجعه کند. اقدام سوم ایران در 27 اردیبهشت سال 68 بود که شکایتی علیه آمریکا مطرح کرد که در آن سه موضوع مورد بحث قرار گرفت یکی نقض اصول کنوانسیون شیکاگو که آزادی پرواز های هواپیماها است ، دیگری نقض کنوانسیون دریاها که درواقع عبور بی ضرر کشتی ها است و مورد سوم هم نقض اصول کنوانسیون لاهه که نقض اصول بی طرفی را مطرح می کند بود"


خوب تا اینجا یعنی تا نیمه اول سال 68 ما دنبال شکایت از این اقدام در مجاری بین المللی بودیم ، و زمانیکه در حال ایراد شکایت های در مجاری مختلف بودیم طبیعتا سازشی صورت نمیگرفته . (دولت آقای خامنه ای)
یک ماه بعد از آخرین شکایت ایران علیه این اقدام آقای خمینی فوت میکنن و آقای خامنه ای میان جای ایشون و ریاست جمهوری به مرحوم هاشمی میرسد.

درجای دیگری عنوان شد:

" زهرا رضائیان: بله...بعد از حدود 8 سال به خانواده قربانیان 300 هزار دلار غرامت دادند"

8 سال بعد طبیعا در دوران دولت آقای هاشمی بوده است

این هم متن جنابعالی در این باره:

" و همیطور مذاکرات پنهانی و نهانی ادامه داشت تا اینکه در اخر اعلام شد که ما ( یعنی نماینده گان جمهوری اسلامی ایران ) با امریکا به توافق رسیدیم که آمریکا بدون تقبل مسئولیت سرنگویی ایرباس ایران 95 میلیون دلار ( دقیقا تحت عنوان کمک و نه بعنوان غرامت و یا مسئولیت ) پرداخت کند و موضوع فیصله پیدا کند !!!!!! .... و دقیقا هم همین شد !"


طبیعتا مرحوم هاشمی و دولت ایشان جزو اون گروهی نام بردین نیستن! و اتفاقا این مذاکرات پنهانی که شما نام بردین در این دوره صورت گرفته


باز در همان منبع شما عنوان شد:

"بنظر من بی تجربگی نکردند و سیاسی کاری شده است"

در آخر شما اعلام کردین:

" حال همان افراد هنوز هستند و اتفاقا همان افراد بیشتر از هر کسی دیگر و با صدای بلند علیه آمریکا شعار میدهند .... و از قرار روزگار همان افراد هم دلواپسان برجام و وورد هواپیمایی نو به کشور هستند . ظاهرا برای برخی شعار علیه امریکا دادن خوب نان دارد و باز جالب تر اینکه نانی هم برای همان آمریکا دارد !"

خوب آقای ولایتی (به عنوان مسئول مستقیم پیگیر ماجرا) و مرحوم هاشمی (به عنوان ریاست دولت) رو همه ما خوب میشناسیم و جزو گروهی طبقه بندی کردین (دلواپس) جای نمیگیرن....!!!

با توجه به متن زیر:

"میتوان گفت دولت ایران در این مصالحه حق و حقوق قربانیان را در نظر نگرفت چرا که دولت آمریکا عذرخواهی نکرد و حتی پولی که پرداخت برای ابراز همدردی پرداخت و هیچ محکومیتی برای آنها در پی نداشت"

و

"طبق اصل 39 قانون اساسی این موضوع نیاز به تصویب مجلس شورای اسلامی داشته است اما متاسفانه این اتفاق رخ نداده است"

در واقع در مجموع میتوان به این نتیجه رسید این مذاکرات پنهانی به زعم شما توسط دولتی انجام شده که امروز شعار علیه امریکا نمیدهد و دلواپس و مخالف برجام نیست

موارد دیگری هم هست که از حوصله خارجه و نیازی به پرداختن نیست....

دوست عزیز حرفاتون تناقض داره ، همون رفتاری رو پیش گرفتین که یک عده در مواجهه با خرید هواپیمای نو پیش گرفتن ، از بوم افتادن چپ و راست نداره


من طرفدار هیچ قماشی در این مملکت فاقد سواد سیاسی و شعور درک منافع ملی نیستم و از هر دو جریان غالب تنفر دارم ، این چند جمله رو هم نوشتم تا انصاف رعایت شود و حقیقت روشن تر شود ، هنوز خیلی از مردمان ما بر این باورن که مقصر این حادثه خود ما بودیم ، !!! اوج بی انصافی....

sbsman
04-07-2017, 23:59
موردی که شاید خیلی از دوستان تا حالا نشنیده باشن و گفتنش خالی از لطف نیست ، 9 ماه بعد این حادثه خودروی شخصی ویلیام راجز فرمانده ناو بمب گذاری میشه و به همسر ایشون که راننده بوده آسیبی وارد نمیشه

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/be/Rogers_Family_Minivan.jpg


https://en.wikipedia.org/wiki/William_C._Rogers_III

FlyMD
05-07-2017, 00:42
دوست گرامی .
بنده رئیس هیچ دولتی را متهم نکرده ام
اساسا در ان زمان اقای خامنه ای در این موضوع دخالتی نداشتند ، نه اینکه این سخن برای برای این گفته باشم چون ایشان الان رهبر هستند . خیر در زمان ایشان دولت در اختیار نخست وزیر بود و ایشان وزارت خارجه را تایین میکردند .
همانطور که خودتان هم اشاره کردید کار به دولت بعدی ( دولت هاشمی ) کشیده شد
ولی موضوع پیگیری ایرباس ایرانی در ان زمان بر عهده وزارت امور خارجه و شخص اقای ولایتی گذاشته شده بود . ( و نه حتی نماینده دائم ایران در سازمان ملل)
در ان زمان ایشان وزیر امور خارجه بودنند و طبق اسناد و گزارش های رسمی هم خود رسما بجای نماینده دائم ایران در سازمان ملل پیگیر این ماجرا بوده اند

اتفاقا در اسناد جلسات شورای امنیت در باره سرنگونی ایرباس هم به این مورد اشاره شده است ، پس هر تصمیمی گرفته شده باشد ( چه درست و چه غلط ) کاملا توسط ایشان بوده .

اگر تا اینجا با هم اختلافی نداریم اجازه دهید بخشی از متن گزارش حادثه و مذاکرات در خصوص ارجاع موضوع به دیوان بین المللی دادگستری که وزارت امور خارجه در ان زمان ( که همین اقای ولایتی بالاترین مقام ان وزارت خانه بوده اند ) هم تایید شده رو با هم مرور کنیم :
در متن زیر من با ان قسمتی که رنگی کرده ام مشکل دارم . با هیچ کسی هم دشمنی ندارم .
بنده در جایی با دلایل بسیار این حمله را مجکوم کرده ام ولی حاضر هم نیستم علیه آمریکا و یا هر کشوری دیگر شعار بدهم ولی همانطور که گفتم با ان قسمت رنگی هم مشکل دارم !
دلایل پس گرفتن شکایت از آمریکا را هم ناکافی و غیر منطقی میدانم ، کاش بهانه بهتری جور میکردنند !

4) ارجاع موضوع به دیوان بین المللی دادگستری
تصمیم شورای ایکائو مورد موافقت مقامات ایران قرار نگرفت. در نتیجه، ایران آن را برای تجدید نظر به دیوان بین المللی دادگستری ارجاع داد. حق تجدید نظرخواهی از تصمیمهای شورا در مادهِ 84 کنوانسیون شیکاگو این گونه پیش بینی شده است:
< چنانچه توافقی بین دو یا چند کشور متعاهد راجع به تفسیر یا اجرای این کنوانسیون و ضمائم آن حاصل نشود و نتوان آن را با مذاکره حل کرد، موضوع برحسب درخواست هر کشور ذی مدخل در عدم توافق برای اخذ تصمیم به شورا ارجاع خواهد شد. هیچ یک از اعضای شورا در مورد هرگونه اختلافی که خود در آن شرکت دارند، حق را‡ی نخواهند داشت. هر یک از کشورهای متعاهد می تواند با رعایت مادهِ 85 از شورا به داوری که مورد موافقت طرف دیگر حل اختلاف باشد یا به دیوان بین المللی دادگستری تقاضای تجدیدنظر بدهد. چنین دادخواستی باید ظرف مدت چهل روز از تاریخ وصول تصمیم شورا به آن اعلام شود> .

جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده مزبور، دادخواستی را برای پژوهش خواهی از تصمیم ایکائو تنظیم و در ماه می سال 1989 به دیوان بین المللی دادگستری تسلیم کرد(27) و ضمن آن، موارد زیر را از دیوان خواستار شد:
1) محکومیت سرنگونی هواپیمای ایران ایر از سوی نیروهای نظامی امریکا مستقر در خلیج فارس؛
2) شناسایی صریح وقوع جرم بین المللی دربارهِ نقض حقوق بین الملل و تعهدات حقوقی ایالات متحده؛
3) شناسایی صریح مسئولیتهای دولت امریکا و درخواست غرامت برای جبران خسارت مادی و معنوی وارد شده؛ و
4) درخواست رفع موانع ایجاد شده، محدودیتها، تهدیدها و استفاده از زور علیه هواپیماهای غیرنظامی در منطقه، از جمله تقاضای شورا از سازمانهای بین المللی مربوطه برای خروج تمام نیروها از خلیج فارس.
باید یادآور شد که ایران در دادخواست خود، افزون بر مادهِ 84 کنوانسیون شیکاگو، به بند 1 مادهِ 14 کنوانسیون 1971 مونرال و بند 2 ماده 21 عهدنامهِ مودت بین امریکا - ایران (1955)، نیز به منزلهِ مبنای صلاحیت دیوان برای رسیدگی به موضوع استناد کرد.(28)
ایالات متحده صلاحیت دیوان برای رسیدگی به موضوع را در تاریخ 4 ماه مارس سال 1991 مورد اعتراض قرار داد و نمایندهِ آن در توجیه نظر این کشور استدلال کرد که تصمیم شورای ایکائو براساس فصل 9 کنوانسیون شیکاگو و مادهِ 55 آن بوده است، نه فصل 18 و مادهِ 84 آن، که در مورد حل و فصل اختلافات دو طرف است؛ بنابراین، استناد ایران به مادهِ 84 آن کنوانسیون درست نیست. نماینده امریکا همچنین استدلال کرد که استناد ایران به کنوانسیون 1971 مونرال نیز درست نمی باشد؛ زیرا، این معاهده به جرائم افراد مربوط می شود، نه به اعمال کشورها؛ بنابراین، دیوان صلاحیت رسیدگی به این قضیه را ندارد.(29)


به رغم اعتراض امریکا، دیوان روز 12 ماه سپتامبر سال 1994 را برای رسیدگی به موضوع تعیین کرد،
اما در نهایت، قضیهِ ایرباس در دیوان مورد رسیدگی قرار نگرفت؛ زیرا، دو طرف سرانجام، توافق کردند تا اختلاف خود را در خارج از دیوان حل و فصل کنند. دلایلی که باعث شد مقامات جمهوری اسلامی ایران تصمیم بگیرند دادخواست خود را از دیوان پس بگیرند، نتیجهِ مثبت نگرفتن از ارجاع موضوع به شورای امنیت و شورای اجرایی ایکائو بود. در آن مقطع زمانی، مقامات ایران به این نتیجه رسیدند که با توجه به نفوذ و قدرت ایالات متحده در بیشتر محافل سیاسی و قضایی بین المللی، امیدی به صدور را‡ی از جانب دیوان بین المللی دادگستری مبنی بر محکومیت امریکا در قضیهِ ایرباس وجود ندارد. با توجه به این واقعیت بود که مذاکرات بین دو طرف برای حل و فصل اختلافات در خارج از دیوان آغاز و در نهایت، توافق شد تا ایالات متحده در قبال استرداد دادخواست از سوی ایران، خسارات وارد شده به هواپیما و بازماندگان مسافران را بدون قبول مسئولیت پرداخت کند. در پی چنین توافقی بود که دیوان در 22 ماه فوریه سال 1996، دستور داد دعوی ایرباس از فهرست دعاوی آن حذف شود.(30)

منبع متن بالا :
مرکز اسناد و تحققات دفاع مقدس
http://defamoghaddas.ir/fa/news/%D8%B9%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA%D9%90-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%DB%80-%D8%B3%D8%B1%D9%86%DA%AF%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D9%86%D8%A7%D9%88-%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%B3%D9%86%D8%B3-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%DA%86%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D8%9F#_edn23

پژوشگاه جامع مطالعات فرهنگی و علوم انسانی :
http://www.ensani.ir/fa/content/70294/default.aspx

sbsman
05-07-2017, 01:10
ممنون از توضیحاتی که ارائه کردین @};-@};-@};-

بنده هم مثل شما با قسمت های مورد اشاره مشکل دارم ولی این موارد رو حاصل ساخت و پاخت احتمالی نمیدانم (نظر شخصی ، اصراری بر صحیح بودن ندارم) و بیشتر بی تدبیری هیئت یا نفر مذاکره کننده و ترس از سایه ابهت سیاسی ایالات متحده را دخیل میدانم که باعث شد به حداقل ها بدلیل نفوذ سیاسی و مطمئن نبودن از اینکه آیا میتوانند ایالات متحده رو محکوم کنند ، راضی شوند که البته درست نبود.

بازهم اعلام میکنم بنده قصد جسارت نداشتم و امیدوارم از بنده دلخور نباشید ، صرفا مروری بود بر تاریخ و شرح ماوقع