PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گمارش نیروی هوایی ایران در جنگ ویتنامSina
03-02-2007, 19:31
بنام خدا
اف 5 های ایرانی و پرتاب ناپالم بر سر ويت كنگ ها؟!!


مدتها پيش شنيده بودم كه تتعدادي از خلبانان ايراني به عنوان متحد ايالات متحده در جنگ ويتنام شركت داشته اند.به شخصه چون اين مطلب با فانتزي ذهني من نسبت به كشورم در تضاد بود ترجيح مي دادم كه غير موثق بدونمش.تا اينكه چندي پيش در يك وب سايت تصاويري از موزه ي جنگ ويتنام رو ديدم .

جالب{ و شايد تاسف انگيز} اين بود كه يك فروند اف-5 با رنگ استتار iiaf ولي با لوگوي نيروي هوايي امريكا كه ظاهرا در طي نبرد اسيب ديده بود و imergency landingكرده بود هم وجود داشت و سايت مربوطه به وضوح اون رو يك جت ايراني مي دونست!متاسفانه عكس ها و لينك سايت رو از دست داده ام.


ظاهرا تعداد زيادي اف-5 مورد استفاده ي vnaf{در حقيقت svnaf}بوده كه تعدادي هم ايراني بودن و اگه استيجاري بودن بايد رجيسترشون با رجيستر iiafهم خوني داشته باشه.

تعدادي {{بسياري}}از اين اف-5 ها به غنيمت گرفته ميشن.اين تعداد به 3 دسته تقسيم شددند.

1.تعدادي بلااستفاده بوده و در موزه ها گراند شدند.

2.تعدادي به شوروي فرستاده شدند{{براي تحقيقات}} كه هم اكنون بعضي از انها در موزه ي جنگ لهستان نگه داري ميشن.

3.از همه جالب تر اينكه {{{تعداد قابل مملاحظه اي توسطvpaf{{يا همون nvaf}}عملياتي شدند و در جريان ادامه ي همان جنگ به كار گرفته شدند!!كه واقعا كار بزرگي بوده.

از همه جالب تر اين است كه ايراني كه به ويتنام جنوبي اف-5 مي داده در نهايت قطعات يدكي و موتور اف-5 هاي ويتنام شمالي را در جريان دهه هاي 80 و 90 خريداري مي كنه!!!{{جاي jsf خالي كه الان دوباره عصباني ميشه!{MR GREEN}}}

در ضمن اين طور ككه گفته ميشه پشتيباني اف-5 ها در زمان جنگ ويتنام با ايران بوده پس بهيد نيست كه خلبانان ايراني هم در اين پايگاه ها حضور ئاشته باشند!!

ممنون ميشم اگر دوستان من رو از اطلا عاتشون بهره مند كنند.

http://i7.tinypic.com/4dp1lvt.jpg

http://i9.tinypic.com/2ccw40g.jpg

http://i9.tinypic.com/2hfkttv.jpg

Amin
03-02-2007, 19:47
سینا به موضوع جالبی اشاره کردین من هم یه چیزایی البته درحد همون شنیده ها میدونم :)

به نظر من اگر خلبانهای ایرانی تو جنگ ویتنام شرکت داشتن غیر رسمی و شاید سری(اون زمان) هیچ نوع خبر رسمی در این مورد وجود نداره

اگر رسمی بود مثل این جنگ ظفار تو عمان عکس و مطلب درباره اون زیاد بود ولی همین که مطلب زیاد و قابل اطمینان و تایید شده ای از موضوع وجود نداره یا به دلیل این هست که موضوع واقعیت نداره یا سری بوده

خیلی خوشحال میشم اگر دوستان کسی بتونه کمک کنه ؟

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت نیروی هوایی ویتنام جنوبی مراجعه کنید

http://vnaf.net/captured/f5a_30457.html (http://vnaf.net/captured/f5a_30457.html)
http://vnaf.net (http://vnaf.net)

JSF
03-02-2007, 20:01
نه دوستان خلبانان ایرانی در این جنگ هیچ گاه شرکت ننمودند در آن زمان ایران حدود 20 فروند از F-5A هایش رابه نیروی هوایی ویتنام جنوبی غرض میدهد

Sina
03-02-2007, 21:53
jsfعزيز همون طور كه مي دونيد نيروي هوايي ويتنام جنوبي لوگوي خودش رو داره ولي در عكس به وضوح لوگوي ني روي هوايي ايلات متحده ديده مي شد.

:-??

JSF
03-02-2007, 22:39
اون آرمی که شما میفرمایید مربوط به ویتنام جنوبی است و بسیار شبیه به آرم نیروی هوایی آمریکا است.

Sina
03-02-2007, 22:56
من لوگوي nvafرو ديدم كه كاملا شبيه لوگوي usafهست ولي با main color سرخ.مي شه در مورد main color مربوط به svaf كمي توضيح بديد؟

اما طبيعتا نبايد اين لوگو روي هواپيما ها كشيده بشه.در اون مورد اگه اطلاعي داريد ممنون ميشم

Amin
03-02-2007, 23:00
بنام خدا


سینا جان من که سرچ کردم این آرم رو پیدا کردم . شما یه نیگاه به این لینک بنداز آرم های بیشتری رو میتونی ببینی

http://www.diggerhistory.info/images/patches-cloth/svn-air.jpghttp://www.internetmodeler.com/2006/june/new-releases/decal_vnaf-sheet-lg.jpg


http://www.internetmodeler.com/2006/june/new-releases/decal_vnaf-inst2-lg.jpghttp://www.internetmodeler.com/2006/june/new-releases/decal_vnaf-photo-lg.jpg


http://www.aircommando.com/q18.jpg
این آرم نیرو هوایی ویتنام جنوبی هست

بن پایه:
http://www.internetmodeler.com/2006/jun ... l_vnaf.php (http://www.internetmodeler.com/2006/june/new-releases/decal_vnaf.php)
http://www.diggerhistory.info/pages-bad ... r-arvn.htm (http://www.diggerhistory.info/pages-badges/shoulder-arvn.htm)

JSF
04-02-2007, 14:57
امین عزیز همان طور که میدانی ایران جزئ نیروهای صلح بان سازمان ملل بود و به دستور این سازمان این کمکها را میکرد البته با اختیار خودش مانند در اختیار گذاشتن تعداد زیادی اف 86 به پاکستان طبق قرار داد نظامی سنتو یا همچنین دادن اف5 به اتیوپی به دستور سازمان ملل.

Sina
04-02-2007, 23:10
خيلي ممنون دوست عزيز

اولي ظاهرا رجيسترش فرق مي كنه.احتمالا اغلب پرنده هاي ايراني به اسكادران 522 vnaf رفتن.

در مورد 2 عكس پاييني جالب توجه كنيد كه لوگوي vpafروي هواپيما هست.وااااااااقعا كار هاي اين شمالي ها ايول داره!

شما از خريد قطعات براي اف-5 هاي ايراني از ويتنام خبر دقيق تري داريد؟

اين عكس هم كمي مشكوك ميزنه. :-? فكر كنم تعدادي از اف-5 آ هاي iiafنقره اي بودن

http://i9.tinypic.com/44gc1td.jpg

عكس هايي كه دوست خوبمون jsfقرار دادن مربوط به اف-5آ ايراني بود.اين پرنده در vnafبا رجيستر 30457 ميپريده.از دوستان كسي اطلاع داره كه ايا چنين رجيستري در iiaf ثبت شده بوده يا نه؟

JSF
06-02-2007, 14:28
بله سینا جان از 401-3 تا 472-3 را دیده ام.

winston80
15-01-2008, 00:06
سینا به موضوع جالبی اشاره کردین من هم یه چیزایی البته درحد همون شنیده ها میدونم :)

به نظر من اگر خلبانهای ایرانی تو جنگ ویتنام شرکت داشتن غیر رسمی و شاید سری(اون زمان) هیچ نوع خبر رسمی در این مورد وجود نداره

اگر رسمی بود مثل این جنگ ظفار تو عمان عکس و مطلب درباره اون زیاد بود ولی همین که مطلب زیاد و قابل اطمینان و تایید شده ای از موضوع وجود نداره یا به دلیل این هست که موضوع واقعیت نداره یا سری بوده

خیلی خوشحال میشم اگر دوستان کسی بتونه کمک کنه ؟ :x:

من یادمه در زمانی که پایگاه بوشهر بودیم همسایه ما (افسر فنی ارتباط ارال) در زمان جنگ ویتنام بعنوان ناظر به ویتنام اعزام شده بود.

Sina
15-01-2008, 13:15
خیلی ناراحت کننده که در سرکوب مردم یک کشور دیگه با امریکا همکاری کرده باشیم !

سلاح های خریداری شده که پول هنگفتی در ازای اونا پرداخته شده سرانجام در خدمت خود امریکاییها برای تجاوز و زورگویی استفاده شده خدا کنه، بودن پرسنل نیروی هوایی در جنایت های انجام شده در ویتنام دروغ باشه (نزدیک به دو میلیون غیر نظامی ویتنامی در اثر بمباران امریکاییه کشته شدن).

من فکر نمی کنم خلبانان غیور نیروی هوایی در بمبارانها شرکت کرده باشند. به هر حال خلبانان نیروی هوایی جزء اگاه ترین پرسنل ارتش ایران بوده اند و هستن .

با تشکر از دوستان

JSF
15-01-2008, 15:23
sirus,
پسرجان هیچ کدام از خلبانهای ایرانی مستقیما در جنگ شرکت نکردند فقط به امر آموزش تعمیر نگهداری این هواپیما میپرداختند.
جالبه بدانی F-6 های چینی ما که پس از جنگ خریداری شده بودند با هزینهء 5 برابر قیمت و خلبانان آن با صرف کلی هزینه در کرهء شمالی و آلمان شرقی آموزش دیدند به طور مجانا در اختیار یکی از کشورهای آفریقایی قرار گرفت البته نه کاملا.

اگر از جنایات ویتنام شمالی که به طور کامل تحت حمایت کمونیست شوروی بود این حرف را نمیزدی.
به طور مثال ویت کنگ ها به یک شهر ویتنام جنوبی حمله میکردند و هیچ کس را زنده نمیگذاشتند.
جنگ بین ویتنام شمالی و جنوبی در گرفت ویتنام شمالی مورد حمایت شوروی بود ولی ویتنام جنوبی روز به روز تضعیف میشد به همین خاطر از جانب برخی کشورها حمایت میشد از جمله ایران البته کمک ایران بسیار ناچیز بود در حد فرستادن تعدادی F-5A برای توازن قدرت در نهایت آمریکا هم مستقیما در جنگ شرکت نمود.
ضمنا چند میلیون آمریکایی هم در جنگ کشته شدند قتل عام های پلیس و ارتش ویتنام شمالی در مورد مردم غیر نظامی ویتنام جنوبی در اوایل جنگ را هم فراموش نکنیم.موضوع را منحرف و جو را سیاسی نکنید

ویرایش شد

شورای هوانوردی #3#

shery1
16-01-2008, 10:28
بنام خدا

با سلام
خواهشمندم تا وقتی که پرتاب بمب ناپالم از سوی خلبانان در ویتنام تایید نشده،فرنام این جستار را عوض کنید

VFA-103
07-02-2008, 13:46
چند نکته درباره این موضوع عرض کنم :

1- با توجه به سیاست خارجی ایران در دوره مورد نظر , شاه در راستای سیاست خارجی آمریکا که بروی سیاست خارجی ایران هم تاثیر داشت در خاورمیانه مقابله با نفوذ شوروی و پان عربسیم و در نقاط دیگر از حکومت ها و اشخاص و گروهای حامی و طرفدار غرب بود .

2- در راستای سیاست های جاری در آن برهه زمانی و برای کسب تجربه نظامی , ایران با دریافت تضمین های لازم برای دریافت تسلیحات پیشرفته مورد درخواست , اقدام به واگذاری یا بهتر است بگویم بخشش تعدادی از هواپیماهای اف5 به نیروی هوایی ویتنام جنوبی نمود ( نه فروش و نه قرض) که در راستای سیاست مقابله با کمونیسم و شوروی بود . هیچ خلبان یا پرسنل نظامی ایران به طور مستقیم در جنگ مشارکت نداشته است ولی در چندین نوبت از پرسنل و فرماندهان برای کسب تجربه به ویتنام اعزام شدند .

3- تنها حضور و درگیری مستقیم خارجی ایران , جنگ با چریک های ظفار که مورد حمایت شوروی بودند و به قدرت رسیدن آنان که تحت لوای شعارهای "جمال عبدالناصر" بود که هر دو مورد برای ایران خطرناک تلقی میشد . که با خروج از این کشور در سال 1356 و پایان حضور محدود نیروهایی از گارد شاهنشاهی که تا سال 1357 ادامه داشت و با انقلاب این مورد خاتمه یافت . البته "علی اشرفیان" کمک خلبان هواپیمای فانتوم که در سال 1355 هدف قرار گرفته و خلبان آن کشته شده بود سال 1358 با سفر "محمد احمد غسانی" از سران شورشیان به ایران آزاد شد .

4-در جنگ و اختلافات سالهای 1965 و 1971 پاکستان و هند , ایران به صورت رسمی از پاکستان حمایت کرد و هند را متجاوز نامید . سال 1971 پاکستان تعداد زیادی از هواپیماهای مسافری خود را به ایران انتقال داد و سال 1965 ایران تعداد از هواپیماهای نظامی خود را به پاکستان داد و بعد آن را باز پست گرفت .

5- ایران در حمایت از اردن که هواپیماهای هاوکرهانتر خود را به یمن شمالی انتقال داده بود ( برای مبارزه با گروهای حامی ناصر در این کسور) 21 فروند هواپیمای اف5 به این کشور اهدا کرد ( نه فروش و نه قرض )

6- کمک به اتیوپی در برابر سومالی و اهدای هواپیماهای اف5 و تجهیزاتی از قبیل خمپاره انداز و ...

7- سابقه دخالت در درگیرهای زئیر و مراکش و ... که همه تحت لوای سیاست خارجی ایران بود و برای افزایش امادگی و تجربه بیشتر نیروهای نظامی ایران بود .

8- ایران سابقه استفاده از ناپالم در سال 51 بر علیه جدایی طلبان بلوچ ایالت سیستان پاکستان دارد و این اقدام با هماهنگی پاکستان و در راستای حمایت از این کشور صورت گرفت و در مطبوعات آن زمان موضوع استفاده از بمب ناپالم برای نابودی مزارع مواد مخدر توجیه کردند .

9- ایران به وِیژه در ابتدای جنگ برای مقابله با پیشروی نیروی های زمینی عراق از بمب هاب ناپالم برای حمله به ستون های زرهی و مراکز تجمع نیروهای عراقی استفاده کرد .

10- موفق باشید .

Behrang
28-01-2011, 13:55
در طول جنگ ويتنام رژيم پهلوي با ثروت ملت ايران چندين جنگنده بمب افكن را به رژيم ويتنام جنوبي براي سركوب مردم ويتنام امانت داد.

به گزارش فارس، در طول جنگ ويتنام و درگيري هاي نظامي اين كشور در سال هاي دهه پنجاه و شصت تا اوايل دهه هفتاد كشورهاي زيادي به طور مستقيم و غير مستقيم در اين جبهه نظامي به طرفداري از دوطرف جبهه حنگ وارد عمل شدند.

به طور مشخص و روشن جمهوري خلق چين و اتحاد جماهير شوروي براي تسليح و حمايت از دولت ويتنام شمالي و چريك هاي ويتنام جنوبي در تمام سال هاي نبرد حضور داشتند.

موشك هاي SAM-2 اتحاد جماهير شوروي در طول دهه 60 ده ها هواپيماي آمريكايي را ساقط كردند و دولت چين نيز تا پايان جنگ حمايت هاي تسليحاتي خود را از نيروهاي ويتنامي ادامه داد.

در اين بين كره شمالي نيز كمك هاي محدودي را براي ترميم خطوط و راه هاي تخريب شده ارائه كرد.

در مقابل متحدان آمريكا در منطقه نيز همانند تايلند، كره جنوبي، فيليپين و تايلند نيز كمك هاي فراواني را به آمريكا و دولت دست نشانده اين كشور در ويتنام جنوبي ارائه كردند.
كره جنوبي نزديك به پنج هزار نفر نيرو و فيليپبن و استراليا نيز بخشي از نيروهاي خود را براي كمك به ويتنام به اين كشور اعزام كردند.

البته بخش اعظم اين نيروها جنبه پشتيباني از نيروهاي آمريكايي را داشتند و نقش موثري مستقيم درعمليات رزمي ايفا نمي كردند.

ايران نيز به عنوان يكي از متحدان آمريكا در جهان نيز بدون شك نمي توانست، در مقابل اين جنگ بي تفاوت بماند و در دورهاي مختلف نقش هاي گوناگوني را در اين واقعه ايفا كرده است.

* فقط بيانيه سياسي

در طول سال هاي دهه هاي پنجاه وشصت ميلادي رژيم پهلوي به دليل درگيري با تحولات داخلي توان چنداني براي پرداختن به مساله اي كه هزاران كيلومتر دورتر به وقوع مي پيوست، را نداشت.
ايران با كمبود شديد منابع مالي روبه رو و از سوي ديگر اعتراضات داخلي كه از فضاي استبدادي كشور ريشه مي گرفت، رژيم پهلوي را با مشكلات فراواني روبرو كرده بود.

از سوي ديگر گرچه درپيمان "سيتو " حضور داشت و به همراه عراق، تركيه و پاكستان كمربند دفاعي غرب را در جنوب اتحاد شوروي را تشكيل مي داد، اما به دليل نزديكي به اين كشور از پذيرفتن موضع خصمانه بر عليه اين رژيم خودداري مي كرد.

البته ايران از جمله كشورهايي بود، كه از ابتدا رژيم دست نشانده ويتنام جنوبي را به رسميت شناخت و با آن روابط سياسي برقرار كرد.

همچنين رژيم پهلوي از تمام بيانيه هاي و قطعنامه هايي كه در حمايت از آمريكا و رژيم ويتنام جنوبي صادر مي شد، حمايت مي كرد.

* ثروت ملي ايران در خدمت بيگانگان

با تغيير وضعيت جهان وبه خصوص افزايش قيمت نفت ايالات متحده كه با مشكلات فراواني در جهان دست به گريبان بود، تصميم گرفت تا هم پيمانان ثروتمند خود را به عنوان حافظان امنيت در مناطق مختلف جهان معرفي كند.

اهميت استراتژيك ايران و كشورهاي خليج فارس به علت برخورداري از معادن نفت و گاز و اتكاي روز افزون كشورهاي صنعتي به منابع انرژي اين منطقه؛ خروج نيروهاي انگليسي از شرق سوئز و خليج فارس 22 در پي بحران اقتصادي و كاهش ارزش ليره استرلينگ و ملي كردن كانال سوئز از سوي مصر و تضعيف سياسي، نظامي و اقتصادي آمريكا به سبب درگير شدن در جنگ پرهزينه ويتنام عواملي بود كه آمريكا را بر آن داشت كه براي پر كردن خلاء قدرت در خليج فارس، حفاظت منافع غرب را به ايران واگذار كند. اين تصميم ايالات متحده آمريكا اولين بار رد قالب دكترين نيكسيون از سوي ريچارد نيكسون در 26 ژوئيه 1968 در جزيره گوام اعلام شد.

ايران نيز به دليل برخورداري از منابع وسيع نفت و گازعملا تمام هزينه هاي دپوي اسلحه در منطقه را براي كمك به همپيمانان نظامي منطقه آمريكا را تامين مي كرد.

افزايش چندين برابري فروش سلاح به ايران و دسترسي ايران به تمام زراد خانه غير هسته اي آمريكا نيز در اين راستا بود.

از همين رو بود كه رژيم پهلوي با پول ملت ايران كمكهاي وسيعي در اختيار پاكستان، زئير، ويتنام جنوبي و اتيوپي قرار داد.


* اف-5 هاي ايراي در ويتنام چه مي كرد

با افزايش تلفات نيروهاي آمريكايي در جنگ ويتنام، كيسنجر وزير امور خارجه آمريكا تصميم گرفت تا با انتقال بار جنگ به دولت ويتنام جنوبي هم زمينه خروج نيروهاي آمريكايي را از اين كشور فراهم كند هم اجازه پيشروي بيشتر به دلت ويتنام جنوبي را ندهد.

اما به دليل ضعف تسليحاتي ارتش ويتنام جنوبي، ايالات متحده از متحدان خود خواست تا به هرنحو ممكن به تسليح دولت ويتنام جنوبي بپردازند.

در اين بين دولت ايران در سال دهه 40 و اوايل دهه 50 شمسي تعداد فراواني جنگنده F-5 A خريداري كرده بود، آمادگي خود را براي كمك به رژيم "وان تيو " اعلام كرد.
در كنار اين ايران آمادگي خود را براي اعزام تكنسين هاي خود براي تعمير جنگنده هاي ايراني در ويتنام اعلام كرد.

در نهايت از اويل 1973 تحويل جنگنده هاي F-5 ايراني به ويتنام جنوبي آغاز شد و اولين اسكادران ازهواپيماها در پايگاه هوايي دانانگ فرود آمده و تحويل نيروي هوايي ويتنام جنوبي شدند.

در كل 126 فروند F-5A از كشور هاي دوست آمريكا به نيروي هوايي ويتنام تحويل شد كه شماري از اين جنگنده ها را جنگنده هاي نيروي هوايي ايران تشكيل مي داد.

به نظر مي رسد كه از اين ميان نزديك به 34 فروند هواپيماي F-5 A از سوي ايران به ويتنام تحويل داده شد.

البته در اين بين تنها ويتنام نبود كه از اين كمك ها برخوردار شد بلكه دولت ايران تعدادي از F-5 هاي خود را به دولت اتيوپي تحويل داد.

* سرنوشت هواپيماهاي ايراني در ويتنام

با وجود كمك هاي گسترده آمريكا و ساير كشورها به ويتنام جنوبي با اين حال اين رژيم توانايي ايستادگي در مقابل فشارهاي ويتنام جنوبي رابه دست نياورد و درسال 1975 سقوط كرد.

بسياري از اين جنگنده نيز به هيچ عنوان فرصت عمليات نظامي را پيدا نكردند چرا كه دولت ويتنام جنوبي در بحبوحه بحران نفت كه در اثرجنگ اعراب و اسراييل به وجود آمدخ بود به هيچ عنوان توانايي تامين سوخت اين هواپيما ها نداشت.

در ايران نيز رژيم پهلوي كه سال ها يا استبداد در ايران حكومت كرده بود، با انقلاب اسلامي مردم ايران به رهبري امام خميني سقوط كرد و دو كشور انقلابي ايران و ويتنام روابط دوستانه اي با يكديگر برقرار كردند.

در نهايت تعداي از جنگنده هاي F-5 كه به دست نيروهاي ويتنام شمالي افتاده بود، با مساعدت دولت ويتنام به كشور بازگشت و در جبهه هاي جنگ حق عليه باطل به ايفاي نقش پرداختند.
البته يكي از هواپيماهاي F-5 ايراني اهدايي به ويتنام جنوبي نيز در موزه نيروي هوايي انقلابي در معرض نمايش عمومي مردم است.

حضور صلح بانان ايراني درويتنام

با آغاز مذاكرات صلح در سال 1973 بين ويتنام شمالي و جنوبي صلح بانان سازمان ملل در مناطق درگيري به عنوان نيروهاي حافظ صلح حضور پيدا كردند.
از ايران نيز شهيد جواد فكوري به عنوان نماينده جمهوري اسلامي ايران در تيم صلح بانان حضور پيدا كرد.

وي از سال 1351 تا اواسط سال 1353 وي با درجه سرهنگ دوم به همراه گروهي از افسران ايراني به عنوان ناظر صلح سازمان ملل در آتش بس ويتنام، به آن كشور اعزام شد و در كنارديگر نمايندگان كشورهاي اندونزي، لهستان و مجارستان، به عنوان فرمانده ايراني مقيم يكي از ايالات ويتنام ماموريتش را آغاز كرد.

شهيد فكوري سالها بعد به سمت وزير دفاع منصوب ودر فاجعه سقوط هواپيماي C-130 به همراه تني چند از فرماندهان ارتش به شهادت رسيد.http://www.asriran.com/files/fa/news/1389/11/8/164117_273.jpg

http://www.asriran.com/files/fa/news/1389/11/8/164118_367.jpg

AMG
28-01-2011, 14:42
بنده نمیدانم بنپایهٔ سخنانی که خبرگزاری فارس آورده کجاست؟؟؟؟

بهتره دست از نادرستپراکنی برداریم....براستی کار شایسته ای نیست.

آیا میدانند "Project Enhance" چی بوده ؟
آیا یک جستجوی ساده برای "MAP" کرده بودند این دوستان؟
آیا هیچ میدانند Project "Peace Enforcer" چه بوده است؟

خیلی ساده هست ها....از هر دهکوره ای در ایران که دسترسی به تارکده (=اینترنت) داشته باشه٫ میشه رفت روی یک جستجو گر و واژهٔ "MAP" و "Iran" و "F5" را درج کرد ....


خیلی ساده هست.


چکیده اش اینست:

- به ایران ۱۰۴ فروند اف۵آ و ۱۳ فروند آراف۵آ و ۲۳ فروند اف۵بی داده شد. ....در چارچوب برنامهٔ بسیار گسترده ای که کمک های رزمی و جنگ افزاری را در بر میگرفت

- ایران ۳۰ فروند از اف۵آ ها را در چارچوب همان برنامهٔ فراگیر ِ آمریکاییهای به ویتنامیها به «امانت» داد.

- ولی سپس بنا بر این شد که پول ِ آن ۳۰ فروند از ویتنامیها گرفته شود و افزون بر آن٫ اف ۵ ای هایی که برای ویتنامیها ساخته شده بود به ایران داده شود و مال ِ ایرانیها که دیرتر ساخته میشد٫ به ویتنامیها داده شود....چون شاه میخواست هر چه زودتر ایران اف ۵ ای داشته باشد.

- همهٔ اف ۵ هایی که به کشورهای دیگر رفت٫ فروخته شده بودند . پولش را ایران گرفت با برابر ِ آنرا F-5Eو F-5F گرفت.

- گفتنیست کشورهای دیگری که اف ۵ هایی از ایران دریافت کردند اینها بودند:
- کره جنوبی
- یونان
- مراکش
- اردن
- عربستان سعودی
- تایوان

- درپایان٫ بیشتر اف ۵ آ و بی ها (بجز چندین فروند که برای آموزش در ایران نگه داشته شدند) فروخته شدند و بجایشان ایران ۱۴۱ فروند F-5E و ۲۸ فروند F-5F دریافت کرد و اینچنین ۸ گردان هوایی با اف ۵ داشتیم

(گردان ِ ۲۰ فروندی ها٫ نه مانند اکنون که گردان ِ ۵ فروندی ِ صاعقه داریم)

نمیشه خیلی بیشتر سخن گفت٫ چون به ناچار گفتمان ۳۰یا۳۰ میشه.

ولی اینگونه نبوده که نوشتهٔ بالا اورده....نوشتهٔ بالا سرشار از «دروغ» و نادرستیها میباشد.


بنپایه ها:
کتاب جنگ ایران و عراق ٫ تام کوپر
ویکیپیدیا

Ezk
29-01-2011, 10:09
حضور صلح بانان ايراني درويتنام

با آغاز مذاكرات صلح در سال 1973 بين ويتنام شمالي و جنوبي صلح بانان سازمان ملل در مناطق درگيري به عنوان نيروهاي حافظ صلح حضور پيدا كردند.
از ايران نيز شهيد جواد فكوري به عنوان نماينده جمهوري اسلامي ايران در تيم صلح بانان حضور پيدا كرد.

وي از سال 1351 تا اواسط سال 1353 وي با درجه سرهنگ دوم به همراه گروهي از افسران ايراني به عنوان ناظر صلح سازمان ملل در آتش بس ويتنام، به آن كشور اعزام شد و در كنارديگر نمايندگان كشورهاي اندونزي، لهستان و مجارستان، به عنوان فرمانده ايراني مقيم يكي از ايالات ويتنام ماموريتش را آغاز كرد.


شهيد فكوري در سال 1351 به عنوان نماينده جمهوري اسلامي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
بهرنگ جان تا اونجايي كه من مي دونم انقلاب در سال57 پيروز شد يعني فكوري نماينده هر كي بوده قطعا نماينده جمهوري اسلامي نبوده چون چنين حكومتي در اون تاريخ وجود خارجي نداشته و اقاي فكوري نماينده نيروي هوايي شاهنشاهي بودن

MR-SkyWalker
30-01-2011, 02:31
فانتوم ها هم يه سري به ويتنام رفتند ! اما براي فراري دادن و اسکورت رييس جمهور ويتنام جنوبي .