PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مصاحبه با سرپرست پروژه نصب موشك هاك بر روي تامكت

Co-Pilot
31-10-2006, 12:49
به نام خدا

سلام دوستان :x:

ماهنامه صنايع هوايي در شماره اخير خود مصاحبه اي با امير عطاالله بازرگان سرپرست پروژه تطبيق موشك هاك با جنگنده اف 14 نموده است . در متن مصاحبه به چيزهاي جالبي اشاره شده و تصاوير جديدي از اولين آزمايشات شليك موشك هم چاپ شده است . از اونجايي كه نه وقت تايپ كردن و نه حوصله اش رو داشتم 4 صفحه مصاحبه رو براتون اسكن كردم.

اميدوارم خوشتون بياد ... :)

صفحه اول ! (http://usera.imagecave.com/co-pilot/IRIAF/1a.jpg)

صفحه دوم ! (http://usera.imagecave.com/co-pilot/IRIAF/2a.jpg)

صفحه سوم ! (http://usera.imagecave.com/co-pilot/IRIAF/3a.jpg)

صفحه چهارم ! (http://usera.imagecave.com/co-pilot/IRIAF/4a.jpg)

Fariborz
31-10-2006, 13:58
CO - Pilot رضا جان فوق العاده بود . بينهايت ممنونم . =D> =D> :x:

Amin
31-10-2006, 23:16
Co-Pilot رضا جان واقعا عالي بود

جالبترين موضوع به نظر من تو اين مصاحبه تلاش ايران براي استفاده از موشكهاي R27/37/60 روسي در زمان جنگ بوده :)

يعني شوروي و ايران

زمان جنگ هم همكاري داشتن

ivo
01-11-2006, 03:21
آقای بازرگان گفته اند : ... باور کنید که قسم خورده ایم حتی اگر فونیکس هم داشته باشیم ، باز هم همین راه را ادامه بدهیم!!!

:-?? آیا این به معنای این است که ما فونیکس نداریم ؟!!! :o :cry:

Arman
01-11-2006, 16:58
یعنی موشک فینیکسی که در حال حاضر بتونیم در جنگ شلیک کنیم نداریم و اطلاع درست هم

از این قضیه دارم.

somebody
01-11-2006, 18:44
من شنیده بودم که تا سال 65 همگی فونیکسها از نداشتن سوخت سالم و باتری رنج میبردن .

Amin
01-11-2006, 21:51
من شنیده بودم که تا سال 65 همگی فونیکسها از نداشتن سوخت سالم و باتری رنج میبردن .

موشك فونيكس از سوخت جامد استفاده ميكنه كه قابليت نگهداري طولاني مدت داره

سال 1365 كه اين موشكها سن و سالي نداشتن كه اين شايعات درست ميكنيد :wink:

Arman
02-11-2006, 19:46

موشك فونيكس از سوخت جامد استفاده ميكنه كه قابليت نگهداري طولاني مدت داره

سال 1365 كه اين موشكها سن و سالي نداشتن كه اين شايعات درست ميكنيد :wink:

دوست خوبم، اولاً که شرایط حال مد نظره نه شرایط بیست سال پیش. در حال

حاضر ما هیچ گونه موشک فینیکس آماده نداریم و نخواهیم داشت و مطمئن باشید

اگر داشتیم الان اینا خودشون رو به آب و آتیش نمی زدن که هاوک رو روی تامکت

نصب کنن. :-??

RezaKhan
02-11-2006, 20:28
شاید آرمان راست بگه شایدم اشتباه کنه !!!

باید توجه کنید که تمامی مصاحبه ها برنامه ریزی میشوند و چنین حرفی بیحساب گفته نمیشود

ضمن اینکه ایشان منظورشان در زمان جنگ بوده و حال حاضر را شامل نمیشود

اگر الان همچین چیزی صادق باشه باعث تاسفه ولی با توجه به شناختی که من از کارشناسان

و متفکران این کشور دارم خلاف گفته آرمان خان فکر میکنم

به نظر من ما نه تنها فینیکس داریم بلکه اونارو ارتقا هم دادیم

شاید موشک بهتری هم ساخته باشیم

من توجه دوستان رو به این امر جلب میکنم که ما در زمان جنگ هاگ رو رو اف 14 گذاشتیم

و الان اعلام عمومی شده شایدم 5 سال پیش عکسهاش منتشر شد

به نظر شما تو نیرو هوایی تو این بیست سال داشتن فقط به هاگ فکر میکرده اند

حتما اینطور نیست شک نکنید

Co-Pilot
02-11-2006, 20:54
به نظر من فينيكس آماده داريم منتهي از اون جايي كه احتمالا چيزي به نام آينده نگري بين مسئولان نيروي هوايي ما وجود داره براي روز مبادا تصميم به تطبيق هاك با تامكت گرفتند

somebody
02-11-2006, 21:42
حالا مگه چند تا هاوک داریم بالاخره که تموم میشن و......

اصلا تا اون موقع F-14A عملیاتی برایمان می ماند :-? :-?

F-14 با فونیکس هواپیسمایی برای درگیری هوایی در فاصلهء زیاده نه با هاوک :-? :-?

ضمنا برخی دوستان میگن مشکل سوخت نداشته:من میدونم سوختش جامده من از یکی از استادان دانشگاه شریف پرسیدم که میگفت در اواسط جنگ بر فراز کویر آزمایش شلیک فونیکس را انجام میدادند که حدود نیمی از آنها مشکل فاسد بودن سوخت داشتن

دیگه هر.........میدونه فونیکس سوخت جامد داره :x :x

Amin
02-11-2006, 23:38
JSF قصد توهين نداشتم :x: @};-

من نظري درباره اينكه اين موشكها در حال حاضر عملياتي هستند يا نه ندادم

منظور من اين بود در زمان جنگ موشكهاي فونيكس هيچ مشكلي نداشتن اگر هم تامكتهاي ايراني در زمان جنگ نميتونستن از فونيكس استفاده كنن به سيستم تسليحاتي و راداري اف14 كه مشكلي فرسودگي و كمبود قطعات داشتن برميگرده نه موشك فونيكس :)

چيزي كه من گفتم بر اساس مطالب سايت ACIG بود كه گفته ايران تا اواخر جنگ و به ويژه نيمه دوم جنگ به بعد چند تا موشك اگزوست رو كه نفتكشهاي ايراني شليك شده بود رو هواپيماهاي اف14 رهيگيري كردن و با موشك فونيكس نابود كردن پس در زمان جنگ ايران ميتونسته از موشك فونيكس استفاده كنه وقتي هم كه موشك استفاده ميشده پس مشكلي نداشته

حالا مگه چند تا هاوک داریم بالاخره که تموم میشن و......

اصلا تا اون موقع F-14A عملیاتی برایمان می ماند

ايران در زمان شاه موشكهاي هاك نمونه A رو خريد ولي اين موشكها در برابر سيستم جنگ الكترونيك ECM ساخت شوروي كه روي هواپيماهاي عراق نصب شده بود منحرف ميشدن

ايران در ماجراي مكفارلين چند نمونه موشك هاكB رو كه در برابر ECM هاي روسي مقاوم بودند خريد و تو يكي از عمليات هاي والفجر از اين موشكها استفاده كرد و عراقي ها كه از جريان موشكهاي هاكB ايران خبر نداشتن در خوش خيالي اومدن با هواپيما بالاي منطقه عملياتي و ايران هم 40 تا هواپيما و هليكوتر اونا رو در كمتر از 24 ساعت نابود كرد

پس اگه قرار باشه ما از اين موشكهاي هاك 30 سال پيش استفاده كنيم امريكا خيلي راحت ميتونه اونها رو بي اثر كنه ولي ايران موشك هاك مدرنيزه شده مجهز به ECCM رو به اسم سهند ميسازه پس مشكلي از نظر تعداد موشك هاك ما نداريم

ivo
02-11-2006, 23:54
همه ی موشکهای ساخته شده دارای عمر ذخیره سازی مشخص هستند و پس از سپری شدن عمر توسط متخصصین کنترل شده و برای یک دوره ی ذخیره سازی دیگر آماده میشوند . با اینهمه نمیتوان موشکها را برای همیشه عملیاتی نگه داشت .

زمان جنگ هم پیش آمده بود که فیوز انفجار فونیکس پس از شلیک عمل نکرده بود . تا آنجایی که من میدانم ایران از نظر تامین باطریهای مخصوص فونیکس هم دچار مشکل بوده و هست . ~X(

این موشک با تکنولوژی سال 1960 ساخته شده و 46 سال بعد ما هنوز برای ساخت قطعات این موشک دچار مشکل هستیم . [-O< :-??

RezaKhan
03-11-2006, 00:40
به نظرم میرسه که ما هر چقدر اف14 یا فونیکس و هاگ داشته باشیم در برابر امریکا بیش از چند هفته رو هوا بااین هواپیما ها دوام نمی آوریم و اهمیت موضوع هم همین چند هفته است که بتونیم نوک پیکان حملشونو نابود کنیم

چون اگر بتونیم در مراحل اولیه جنگ خسارات هنگفت و دندان شکنی بهشون وارد کنیم جنگ زود تر به نفع ما تموم میشه

نقش دیگه این جنگنده ها در برابر دشمنان منطقه اییه که باید بگم مستهلک بودن اینها در یک جنگ فرسایشی کاملا به ضرر ماست و ما باید ناوگانهای جنگندمونو به انواع دیگری مجهز کنیم چه ایرانی چه خارجی که با فناوری بومی خودمان ارتقا یا تغییر پیدا کرده باشند

در این صورت میتوانیم انواع موشکهای ساخت داخل رو هم در اونها بکار بگیریم

در مورد صحبت دوستان من فکر میکنم ما تو جنگ هر وقت خواستیم تونستیم از فونیکس استفاده کنیم

بجز یه مدت اواسط جنگ که در سرویس و نگهداریشون با توجه به کمبود قطعات به مشکل خوردیم

من با یه کارشناس نیروی هوایی تو نمایشگاه که صحبت میکردم بهم گفت ما در برابر هر هواپیمایی که

از فینیکس استفاده نمیکردیم بلکه با توجه به بعد استراتپیکی خاص ان را فقط در ماموریت های خاص و در برابر حملات خاص مورد استفاده قرار میدادیم

چون نمیخواستیم که انبارمون خالی بشه

بهر صورت اگر ما فینیکس نداشتیم چرا چند سال پیش 20 تا باطری اونو قاچاقی خریدیم

ivo
03-11-2006, 00:43
نکاتی در این مصاحبه هست که واقعی به نظر نمیان!

عراق در زمان جنگ سوخو 24 دریافت نکرده بود که بتونه از آنها علیه ایران استفاده کند ! اولین سوخو 24 عراقی در سال 1989 تحویل گرفته شد یعنی یک سال بعد از آتش بس با ایران !!!

آقای بازرگان در جایی از سخنانشون گفته اند : ... والا عراق با داشتن جنگنده بمب افکنهایی همچون سوخو 25 ، 21 ، 19 مگر آسمان ایران را ترک میکرد !

عراق هیچ هواپیمایی به اسم سوخو 21 و سوخو 19 نداشته !!!

شاید ایشون میخواستن بگن میگ 21 و میگ 19 که باز هم باید گفت عراق میگ 19 نداشته !!! :-?

alishahrag
03-11-2006, 09:19
یک چیزی می می خواستم بگم، ایشون گفتن که ما R-27 را هم روی تامکت عملیاتی کردیم. حالا نمیشه الان بجای هاک از R-27RE استفاده کنند؟

تو این سایت نوشته حد اکثر برد R-27RE تا 130 کیلومتر هستش، مگه برد هاک روی تامکت چقدر هستش؟

http://ftp.propro.ru/flankers/eng/missiles.htm

RezaKhan
04-11-2006, 00:56
دوست عزیز ما r27e رو نداریم یعنی در تحویل موشکهای میگ29 چنین چیزی به ما نداده اند

با صحبت های ivo موافقم احتمالا ایشان یا یکسری از تسلیحات را نمیشناخته اند که بعید به نظر میرسد

یا اشتباه چاپی بوده

ضمنا اون هواپیماهایی که زده شد میگ 25 بود نه سوخو 24 چون اصلا بعد از جنگ سوخوها رو گرفتن

در زمان جنگ تعداد محدودی میگ29 و سوخوی 25 گرفته بودن که البته زیاد هم بکار نرفتند

Parviz-Ramezanpour
01-03-2007, 17:10
دوستان از همه جالب تر خود اين آقا ميگه تامكت هاي ايران ميتونندموشكهايR-27 با برد 80 تا 120 كيلومتر و R-37 با برد 150 كيلومتر رو حمل كنند ، اين همه كار براي اين بود كه موشكي با 40 كيلومتر برد رو به اين هواپيما بخورونيم !؟ در صورتي كه دو موشك روسي نام برده اصلا براي هواپيما طراحي شدند ، ممكنه يك نفر اين معما رو حل كنه ؟

torabi89
01-03-2007, 20:55
پرويز جان برای اینکه معلوم نیست وسط معرکه روسیه به ما اون موشک ها رو بفروشه وهمچنین روسها ادمای نامردی هستن وسط جنگ مببینن ما به موشک نیاز داریم چندین برابر قیمت به ما میفروشن(الان که جنگ نیست اینکار رو میکنن جنگ بشه دیگه......) اما هاوک رو ما خودمون تولید میکنیم و بردش هم 40 کیلوتر نیست و بیشتره (بهینه سازیشون کردن)

دوستان ینفر یه جواب نهایی و واضح بده من قاطی کردم مگه ما فونیکس رو مهندسی معکوس نکردیم و نساختیم ؟(همون ستار ، یادم نیست کدومشون)؟؟؟ اگر هم ساختیم بس چرا هاوک؟؟؟؟؟

Parviz-Ramezanpour
01-03-2007, 21:24
آقاي ترابي توضيح شما واضح بود متوجه شدم ،متشكرم

حالا خيلي ها ميفهمند كه چرا شاه فقيد هرگز به اعراب و روسها اعتماد نداشت

ما از چاله در اومديم افتاديم تو چاه

Reza6662
01-03-2007, 21:43
پرويز جان برای اینکه معلوم نیست وسط معرکه روسیه به ما اون موشک ها رو بفروشه وهمچنین روسها ادمای نامردی هستن وسط جنگ مببینن ما به موشک نیاز داریم چندین برابر قیمت به ما میفروشن(الان که جنگ نیست اینکار رو میکنن جنگ بشه دیگه......) اما هاوک رو ما خودمون تولید میکنیم و بردش هم 40 کیلوتر نیست و بیشتره (بهینه سازیشون کردن)

دوستان ینفر یه جواب نهایی و واضح بده من قاطی کردم مگه ما فونیکس رو مهندسی معکوس نکردیم و نساختیم ؟(همون ستار ، یادم نیست کدومشون)؟؟؟ اگر هم ساختیم بس چرا هاوک؟؟؟؟؟

برد نهایی موشک هاوک نصب شده بر روی تامکت ایران، بین 24 تا 25 کیلومتر هست. این موشک به دلیل عدم دسترسی به موشکهای ویژهء تامکت یعنی AIM-7-E4 و AIM-54 با تامکت منطبق شده و در واقع میشه ادعا کرد که تنها از موشک سایدوایندر برتر هست. متاسفانه وضعیت تامکتهای ما اصلن مناسب نیست و عمدهء آنها به دلیل عدم دسترسی به صدها هزار قطعه، از جمله قطعات رادار و همچنین عدم بهینه سازی آویونیک، تقریبن برای نمایش در روز رژهء ارتش مناسب هستند و لاغیر.

کپی سازی موشک فونیکس، توسط کشور جهان سومی مانند ایران امکان پذیر نیست. سالها پیش، با دسترسی به چند نمونه از موشکهای AIM-54C، برخی تغییرات در باقی ماندهء موشکهای فونیکس ایران اعمال شد. از جمله ساخت پوستهء جدید به دلیل ترک داشتن و قدیمی شدن پوسته های قدیمی، تعویض راکت و سوخت جامد با نمونهء تازه و همچنین تغییر سیستم خنک کنندگی که موشک بهینه شده با هوا خنک میشه.

موشکهای ستار، هدایت لیزری و از نوع هوا به زمین هستن و برای شلیک، نیاز به پاد Pave Tack دارن و از این رو تنها با F-4E قابل شلیک هستن.

سیمرغ3488
08-04-2007, 00:19
[color=blue][/colo

دوستان سلام

در مورد به کار گیری هاوک تحت نام سجیل متاسفم چرا که اینکار اشتباه محض است.هاوک به دلایل مختلف دست وپای تامکت را میبندد.

kayvan6079
08-04-2007, 17:32
نکاتی در این مصاحبه هست که واقعی به نظر نمیان!

عراق در زمان جنگ سوخو 24 دریافت نکرده بود که بتونه از آنها علیه ایران استفاده کند ! اولین سوخو 24 عراقی در سال 1989 تحویل گرفته شد یعنی یک سال بعد از آتش بس با ایران !!!

دوست عزیز

حالا کاری به اینکه سوخو-24 بوده یا میگ-25 ندارم ...

ولی در مورد بکارگیری سوخو-24 توسط عراق در جنگ ...

مگر عراق MiG-25BM خریداری کرده بود؟ مگر عراق MiG-27 خریداری کرده بود؟ مگر عراق سوپراتندارد خریداری کرده بود؟ مگر عراق Mirage-5SDE خریداری کرده بود؟ مگر عراق موشک Kh-58U خریداری کرده بود؟ و ...

ولی از تمام اینها در جنگ بر علیه ایران استفاده کرد.

Ahmad6644
09-04-2007, 23:36
آقاي رمضانپور عزيز ، پروژهي سجيل واسه اواخر جنگ و به خاطر كمبود موشك فونيكس بود ، اما الان فونيكس رو به طور 100% در داخل ميسازيم .

Barkhia
10-04-2007, 01:57
پروژهي سجيل واسه اواخر جنگ و به خاطر كمبود موشك فونيكس بود ، اما الان فونيكس رو به طور 100% در داخل ميسازيم .

از شما درخواست دارم با توجه به قوانین انجمن دلایل و منایع این سخن خود را برای اعضای محترم انجمن عنوان نمایید .

Parviz-Ramezanpour
10-04-2007, 07:43
احمد آقاي عزيز ، بهتره شما داستان حضور 47 ساله موشك در ايران رو دنبال كنيد تا واقعيت ساخت موشك در ايران برايتان روشن بشه ، من براي چندمين بار تكرار ميكنم وبراي گفته خودم تا دلتان بخواد دليل و مدرك دارم ، ما هيچ موشكي رو نميسازيم ،حتي براي راكت هاي توپخانه عقاب هم كه ميدونيد چيه از تكنولوژي ، ماشين آلات و كمك كارشناسان چيني وكره شمالي استفاده ميكنيم ، مگر اينكه معني و مفهوم كلمه ( ساخت ) و ( ساختن ) در فرهنگي كه نامهائي مثل سجيل و امثالهم از درونش در مياد چيز ديگري باشه ، موشك فونيكس بهمراه هواپيماي اف-14 حاصل پانزده سال تحقيق و ميلياردها دلار هزينه بود .

f20
10-04-2007, 08:54
دوست عزيز آقاي رمضانپور صحيح ميفرماييد بستن موشك هاوك روي F14 مثل بستن بوق دوچرخه روي بنز سواري آخرين مدل هست ولي دوست عزيز وقتي اين بنز سواري آخرين مدل بوق نداره چه كار ميشه كرد ؟؟؟!!!! پروژه سجيل به غير از اسم نامانوس اش اگر واقعا اجرا شده باشد شروع خوبي براي جلوگيري از زمين گير شدن f14 ميباشد . توجه فرماييد طراحان F14 به علت ايجاد يك توانايي وسيع در انواع درگيري هاي هوايي ، در اين هواپيما امكان استفاده از موشك هاي برد كوتاه و متوسط را نيز فراهم نموده اند ، ( اگر هاوك بوق دوچرخ هست اسپاره حتما بدو بد وبيراهي است كه راننده بنز ميگه - شوخي كردم كمي بخنديم )

در مجموع اين اقدام باتوجه به امكانات محدود موجود در كشور بسيار شايسته هست .

دوست عزيزم احمد آقاي 6644 آيا براي موضوع ساخت 100٪ داخلي موشك فونيكس مستندي هم داريد ؟؟ اگر ما به تكنولوژي ساخت اين موشك نيم ميليون دلاري دست پيدا كرده باشيم چرا براي ساخت موشك از چين و كره كمك ميگيريم ؟؟ در حالي كه چيني ها و كره اي ها بايد از ما كمك بگيرند

Ahmad6644
10-04-2007, 14:46
اگه يه چيز مستند ميخواين به مجلهي صنايع هوايي شماره 185 ، آبان 1385 مراجعه كنيد ، توش در مورد تاريخ و علت كار روي پروژهي سجيل توضيح داده شده .

عزيز من موشك فاطر رو يادت رفته ؟ يعني چي ما با ساختن گلولهي توپ زد هوايي مشكل داريم ؟ اين مشكل واسه قبل از انقلاب بود كه به ايران اجازهي ساخت گلوله رو نميدادن و بعد از انقلاب و در طول جنگ توسط جهاد خودكفايي ارتش اين مشكل حل شد .

از يه نفر كه خيلي بهش اعتماد دارم شنيدم كه ، موشك فاطر در نمونههاي اوليه قدرت و برد كمتري نسبت به سايوايندر داشت اما در مدلهاي بعدي از تمامي جهات از سايدوايندر سر تر هست هم از نظر برد و هم از نظر قدرت تخريب و دقت عمل در شرايط سخت آب و هوايي .

در مورد فونيكس هم مدركي ندارم و به شنيدههاي خودم استناد كردم . اما در مورد كمك گرفتن از چين و كره ، ايران تونسته فونيكس رو در داخل به وسيلهي مهندسي معكوس توليد كنه و فكر نكنم واسه اين كار احتياجي به كمك گرفتن از چين يا كره باشه ، اما در مورد توليد موشكهاي دوربرد كه ايران با اين كشورها و چند كشور ديگه در حال همكاري هست ، ايران تكنولوژي ساخت موشك با برد زياد رو به طئر 100% در داخل نداره ولي از سال 78 به بعد پيشرفتهاي شگرفي در اين زمينه باعث شده وابستگي ما به خارج از كشور براي توليد موشكهاي دوربرد به شدت كاسته بشه و تنها در قسمتهاي حساس از كمك اين كشورها استفاده كنيم ، به اميد و ياري خدا و تلاش مهندسين و تكنسينهاي عزيز كشورمون من 10 سال بعد رو براي خودكفايي در صنعت موشكي پيشبيني ميكنم كه با توجه به پيشرفت سريع ايران در اين بخش چندان دور از ذهن نيست .

winston80
15-04-2007, 05:54
هر فروند اف-14 ایرانی بین 30 تا 38 میلیون دلار قیمت داشت و خریداری شد (منهای قیمت موشکها ، نگهداری و اموزش صدها پرسنل زمینی )

کل قرارداد تامکت ایران بیش از 2 میلیارد دلار امریکا براورد شده

Reza6662
15-04-2007, 18:11
سلام بر همگی دوستان

مدتهاست که ناظر بحث کاربران در مورد نیروی هوایی ایران، واقعیتهای پروژهء نصب موشک هاوک بر روی اف14 و توانایی های این نیرو در قبل و بعد از انقلاب دینی بودم.

متاسفانه باید توجه کرد که به هنگام نقد دوران قبل از انقلاب، تنها به ذکر خریدهای انبوه، و اینکه پرسنل فنی آمریکا، اجازه نمی دادند حتا یک پیچ بسته شود، اشاره های فراوان می شود. شرکت صنایع هواپیمایی ایران، بنا به تقاضای دولت ایران، بدین منظور تاسیس گشت تا همین بستن پیچ (= اورهال) در داخل و به دست متحصصان آموزش دیده ایرانی انجام پذیرد. بدین منوال، قرار بود این شرکت، به بزرگترین مرکز اورهال در خاورمیانه تبدیل شود و کار تعمیرات جزئی و کلی کلیهء هواپیماهای IIAF و همچنین ایالات متحده در این مرکز صورت گیرد. این کار، ضمن ایجاد اشتغال، باعث کاسته شدن هزینه های تعمیر و نگهداری هواپیماهای نظامی می گشت.

بدین شکل بود که وقتی رژیم عراق جنگ 8 ساله را با کمکهای مالی اعراب، تسلیحاتی روسیه و فرانسه و اطلاعاتی آمریکا آغاز نمود، تامکتهای ما که به جرات پیچیده ترین و پیشرفته جنگنده در سال 1980 به شمار می رفتند، زمینگیر نشدند و توانستند از همان روز اول جنگ در نبردهای دور و نزدیک هوایی شرکت جویند. این نبود، جز درایتی که بین سالهای 1354 تا 1357 جهت آموزش کامل پرسنل فنی و همافران توسط حکومت قبلی انجام پذیرفته بود.

بحث خودکفایی در تسلیحات نظامی، بحثی شیرین و دلچسب است، اما باید توجه داشت که به هنگام تجاوز دشمنی مانند صدام جنایتکار، نمی توان به او گفت کمی صبر کن تا ما تجهیزات مورد نیاز دفاعی را در داخل تولید نمائیم، سپس حمله کن!

پس از انقلاب و در دورانی که جنگ ویرانگر 8 ساله نیز پایان یافته بود، این انتظار می رفت که به نیروی هوایی، همانند واحدهای موشکی سپاه پاسداران، توجه شود، اما به جز خرید 24 فروند MiG-29A و 12 فروند Su-24M، جنگندهء دیگری به ناوگان این نیرو اضافه نشد. در مورد F-7 نیز باید اذعان کرد به دلیل کیفیت پائین این هواپیماها، بود و نبود 24 تا 30 فروند میگ21، ارزش و توان بالقوه ای محسوب نمی شود.

در چنین اوضاع و شرائطی که IRIAF، قطعات مورد نیاز جهت جنگنده های قدیمی و حتا جدید خود را به دلیل تحریم های ایالات متحده و فروپاشی شوروی، به سختی می توانست تهیه نماید. موشکهای برجای مانده از دوران شکوه نیروی هوایی، یا در حال اتمام بودند یا نیاز به برخی قطعات حیاتی نظیر باتری، پوسته و راکت جدید داشتند.

بنا به اذعان تام کوپر در کتاب Iranian F-14 in Combat، حدود 90 درصد موشکهای فونیکس در طول جنگ 8 ساله شلیک شدند. از این تعداد، حدود 130 تا 160 هواپیما و هلیکوپتر، هدف قرار گرفتند. تعدادی نیز جهت انهدام موشکهای ضدکشتی عراق نظیر اگزوسه و . . . مورد استفاده واقع شدند و حدود 20 تا 30 درصد نیز به خطا رفتند.

اما با پایان جنگ و در واقع اتمام سیاست مهار دوجانبهء ایران و عراق، بسیاری از قطعات یدکی مورد نیاز ایران، دیگر با واسطه و دلالهای بازار سیاه نیز قابل تهیه نبودند و از این رو بود که به ویژه حضور تامکتها در آسمان ایران، روز به روز کم رنگتر گردید و تا جایی رسید که تنها در روز 29 فروردین و آن هم به فرمیشن 2 یا 3 فروندی پرواز داده می شدند.

تامکتهای ایران که بین 45 تا 55 فروند تخمین زده می شوند، نیازمند صدها هزار قطعهء الکترونیکی ساخت تگزاس اینسترومنت، هیوز و موتورلا در قسمت رادار و آویونیک خود هستند و این امر، پس از 30 و اندی سال پرواز، عجیب نیست.

به جز این، کامپیوتر پیچیدهء بالهای متغیر، سیستم هیدرولیک، موتورهای مشکل دار TF30-P414A، و سایر قطعاتی که خستگی سازه در طول 30 سال امری بدیهی برای آنها محسوب می شود نیز به مشکلات تامکتهای ایران افزوده می گردد.

با این حساب، به نظر می رسد نصب دو موشک MiM-23 HAWK بر روی تامکت 6060 - 3 ، تنها جنبهء اثبات تکنولوژی را داشته است. انطباق کدهای رادار AWG-9 نیز با موشک هاوک، امری است که سوال برانگیز می نماید، اما گفته می شود، به همراه اف14 های ایران، نقشه های بسیار دقیقی از موشکهای فونیکس، و رادار تامکت به ایران واگذار شده است. امری که تام کوپر نیز بدان اشاره کرده است و یکی از دلائل نگرانی ایالات متحده در اوائل انقلاب دینی به شمار می آمد و از آن ترس داشتند که این اطلاعات، به دست روسها بیفتد.

خلاصه اینکه در صنایع هواپیماهای نظامی، نه خودکفا شدیم، نه خرید کردیم. به جز این، با بزرگترین قدرت هوایی و نظامی جهان نیز به طور آشکاری سر ستیز را آغاز و شعار مرگ را صادر نمودیم. اکنون نیروی هوایی ایران هم ناتوان است و هم خسته. با معدودی F-4 و شاید F-7 قرار است به جنگ ناوگان سوپر هورنت ایالات متحده برود و . . .

:(

Mersd
22-10-2010, 09:35
ماهنامه صنایع هوایی شماره 185 سال 85 ...
مصاحبه با امیر عطا الله بازرگان از بنیانگذاران تحقیقات و خودکفایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ..
روند افزایش قدرت اف 14 ها ادامه داشت تا آنجا که موشک های آر 37 27 60 نیز بر روی این هواپیما عملیاتی شد ..... !
--
تست انهدام یک فروند (vstt) احتمالا ام کیو ام 107 یا 74 بوده ! از 63 کیلومتری با موشک سجیل ! در کمترین سطح مقطع خودش ...
http://www.irupload.ir/images/abhoc3dv7kj8dbakjnl6_thumb.jpg (http://www.irupload.ir/viewer.php?file=abhoc3dv7kj8dbakjnl6.jpg)

http://www.irupload.ir/images/8wfpx6bimol7o4m_thumb.jpg (http://www.irupload.ir/viewer.php?file=8wfpx6bimol7o4m.jpg)

http://www.irupload.ir/images/vxeumyae7j0uaa62xo1_thumb.jpg (http://www.irupload.ir/viewer.php?file=vxeumyae7j0uaa62xo1.jpg)

http://www.irupload.ir/images/yme1bjuljy42g9jid4g_thumb.jpg (http://www.irupload.ir/viewer.php?file=yme1bjuljy42g9jid4g.jpg)

منبع:میلیتاری (http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=13264#134140)
گردآورنده:Worior

Navid Tomcat
22-10-2010, 11:40
تنها موشكي كه بر روي تامكت عملياتي شد Mim 23 هاوك بود كه در اواخر جنگ يكي از ميگ 29 هاي عراقي را بي بالو پر كرد

اما اين موشك داراي نقص هاي فراواني هست كه از جمله ي انها برد كم و وزن بالاي ان است

در كل خود نهاجا هنوز هم برروي موشك هاي اصلي اين جنگنده تكيه دارد

MR-SkyWalker
22-10-2010, 13:25
اگر R-27AE رو روی تامکت نصب کرده باشند تا بجای اسپارو (یک موشک دارای هدایت راداری فعال داشته باشیم ! ) کافی هست ! ...

Navid Tomcat
22-10-2010, 16:04
كه اين كار هم صورت گرفته نشده و فقط در حد همون حرف باقي مونده

bahareh1000
14-06-2011, 13:25
عراق هیچوقت نتونست از میگ های 29 استفاده کنه و این خبر صحت نداره

Morteza313
14-06-2011, 16:24
عراق بعد از پذیرش قطعنامه از فالکرومهاش استفاده کرد

نوید جان تست آلامو هم روی تامکت اگر شنیدید تعجب نکنید
تست با عملیاتی سازی فرق داره

tarmax
16-06-2011, 16:30
با توجه به اینکه موشک آلامو نیمه فعال و نیاز به حمایت رادار داره حتما باید یک خط انتقال داده از AWG-9 به موشک تهیه بشه که فکر می کنم با توجه به قدیمی بودن رادار و ساختار موشکهای روسی کار خیلی سختی باشه.
R37 ؟!هنوز در روسیه کاملا عملیاتی نیست احتمالا مشکل تایپی بوده و منظور موشک حرارتی R73 آرچر بوده

S.M.J.Tabib
16-06-2011, 21:29
R-27R که نسبت به AIM-7E-4 خود اف-14 برتری خاصی نداره!
این همه زحمت برای تطبیق رادار و ... تهش که چی؟
ولی نصب R-73 میتونه یک کار با ارزش باشه که البته این موشک قبلا روی اف-4 نصب و آزمایش شده
و نصب آزمایشی آن روی اف-14 نباید کار دشواری باشد.

n4v!d
17-06-2011, 00:35
بنام خدا

جایی خواندم که رادار f14 به صورت closed source می باشد که این کار را صد چندان سخت می نماید