PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هواپيماهاي پناهنده شده از عراق

عليرضا1362
23-07-2006, 01:33
با سلام به دوستان.

من در پایگاه هوایی همدان یک سوخو22 و در پایگاه شیراز علاوه بر هواپیمای عدنان یک میگ 23 و در مشهد هم تعدادی میراپ اف1 پیدا کردم.

آیا ایران سوخو22ها و میگهای 23 عراقی را هم وارد سرویس نیروی هوایی کرده است؟

آیا اصلا هزینه عملیاتی کردن این هواپیماها ارزششو دارد؟

همه میدانیم که بین هواپيماهای عراقی سوخو24ها و میگهای29 که نوتر بودند وارد سرویس شده و حتی تعداد جدیدی هم خریداری شد. آیا این مسئله در مورد سوخو22 یا میگ23 هم اتفاق افتاده است؟

آیا بین هواپیماهای عراقی میگ25 هم بوده؟ چون پارسال اخبار تلویزیون از فرود اضطراری یک یو2 در امارات خبر داد و میدانیم که فقط میگ25 تا به حال یو2 را هدف قرار داده است.

Mansoor
23-07-2006, 02:37
جواب 1:بدرستي مشخص نيست برخي شواهد اينطور نشون ميده

جواب 2:وقتي از F-7 پنجاه سال پيش استفاده ميشه چرا از اين آهن قراضه ها استفاده نشه؟

جواب 3 همون جواب 1 هست

جواب 4 در بين هواپيماهاي پناهنده شده MiG-25 هم بوده اما اين مورد هيچ ارتباطي به U-2 . فرود اضطراري و .... ندارد

عليرضا1362
23-07-2006, 03:15
منظورتون از برخي شواهد چيه؟
بعد هم اينكه كي ميگه F-7 مال پنجاه سال پيشه. فراموش نكنيد در اواخر جنگ كه هيچ كشوري به ما هواپيما نميفروخت خريد اونها تنها راه چاره بوده.
سوال آخر را درست جواب بدهيد.
ميشه ميگ 23 را به ميگ27 تبديل كرد؟ چون در ليست رسمي منتشر شده از طرف دولت عراق در بين اين هواپيماها ميگ 27 وجود نداشت.
در مورد ميگ 25 هم توضيح بديد ممنون ميشم.

black hawk
23-07-2006, 06:58
دوست عزيز از بين هواپيماها تنها ميراژ اف1 سوخو25 و 24 در خدمتن
پیروز باشید

رامين
30-07-2006, 16:12
ميشه ميگ 23 را به ميگ27 تبديل كرد؟ چون در ليست رسمي منتشر شده از طرف دولت عراق در بين اين هواپيماها ميگ 27 وجود نداشت.

در مورد ميگ 25 هم توضيح بديد ممنون ميشم.

محاله.چون MIG27 هواپيمايي كه زاويه ي بالهاش متغييره(مثل F14 خودمون)

فكر نكنم ايران MIG27 داشته باشه اگرم داشته باشه به احتمال زياد از جمهوريهاي شوروي سابق خريده.در مورده MIG25 هم تا اونجايي كه من ميدونم MIG25 به ايران پناهنده نشده ولي حتما اقا منصور يه چيزي ميدونن كه ميگن.

در ضمن كجاي كارين از F6 هم استفاده ميكنيم F7 كه جاي خود دارد.

در جواب اقاي علي رضا و بلك هاوگ هم عرض كنم كه الان كه روسا حاضرن به ما هواپيما بفروشن چرا اونارو از رده خارج نميكنيم و هواپيماهاي جديد نميخريم؟

Arman
30-07-2006, 21:05
رامين, روس ها به اين راحتي ها هم حاضر نيستند به ما هواپيما بفروشند،

روس ها اگر خوش قول بودند كارهاي ديگه ما رو انجام مي دادن.

راستي كي خبر از ده فروند Su-30 Mk داره که به تازگی ایران تحویل گرفته؟

راستی 6 فروند Su-25T یا همون Su-39 هم در راهه...

alishahrag
30-07-2006, 21:20
روسيه و كشورهاي استقلال يافته از شوروي كلي از اين آهن پاره ها (ميگ-23 و 27) دارن كه منتظرن يكي مثل ما پيدا بشه كه اونا رو بهش قالب كنن.

تازه مي گم نكنه اين چاوز حالا كه اومده ايران اون چند تا اف-16 رو هم به ما قالب كرده؟ :?:

عشق پرواز
03-08-2006, 14:19
اينو هم حتما ببنيد . شينوك 47 ايراني پناهنده شده به عراق .

[Only registered and activated users can see links]

Behrang
28-12-2009, 22:06
هشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، در گفتوگو با یک شبکه تلویزیونی اظهار داشت: از سال 2003 در روابط با ایران با مشکلاتی روبهرو شدهایم که اگر این مشکلات حل و فصل نشود، در آینده بر شمار آنها افزوده خواهد شد.
وزیر خارجه عراق در گفتوگو با شبکه تلویزیونی «العراقیه»، با طرح موضوع بالا افزود: موضوع اجرای بیانیه الجزایر، مشکلات ناشی از جنگ هشت ساله و ادعاهای مربوط به آن، آبهای مرزی، مناطق مین کاری شده، نقاط مرزی مورد اختلاف و هواپیماهای عراقی موجود در ایران، تنها بخشی از این مشکلات است که پارلمان عراق باید برای آنها برنامههای را طراحی کند.
زیباری تأکید کرد: درباره آنچه بیانیه الجزایر سخنی از آن به میان نیاورده، حاضر به گفتوگو نیستیم؛ در وزارت امور خارجه عراق، بزرگترین پرونده مربوط به ایران است!
وزیر امور خارجه عراق مدعی شد: در سه سال اخیر، ایرانیها را به پذیرش برخی موارد مربوط به مرزها، بیرون از چهارچوب «بیانیه الجزایر» وادار کردهایم. این در حالی است که ایرانیها، چند توافقنامه نیز با عراق امضا کردهاند که مسائل مالی، مانع از اجرای آنها شده است.
زیباری در پایان افزود: ایرانیها همچنان در خاک ما هستند و در حالی که کارشناسان ما برای سرکشی به چاههای نفتی مرزی میروند، از سوی ایرانیها به آنان شلیک میشود!

تابناک

Morpheus
28-12-2009, 22:14
من كاري با مسائل ديگه بين ايران و عراق ندارم ولي الآن قضيه ي عراق همون قضيه ي هفتيركش شدن قورباغس والله؟!؟!؟؟!

بدهكارم شديم تو رو خدا نگاه كن.

Behrang
28-12-2009, 22:43
نمی دونم چرا وقتی خبر بالا رو میخونم ( حتی برای بار چندم ) تصویر ایرباس ماهان که به عنوان هدیه تقدیم مقامات این همسایه غربی ایران شد میاد جلوی چشمم.

S1NA
28-12-2009, 22:49
ایشون لطف کنند چند میلیارد دلار ناقابل غرامت جنگ با ایران رو پرداخت کنند، ما هم تابوت های پرندشون رو پس میدیم! البته بعد از گرفتن هزینه پارکینگ و نگهداری و ...

falcon7777
28-12-2009, 22:52
مقامات فعلا سرگرم گرفتن غرامت جنگ دوم جهانی از انگلستان هستند،،،، 60سال دیگه ایشاال..

AMIRG
28-12-2009, 23:04
ببخشید ظاهرا نباید این پست رو میزدم
اشتباه شد.
خیلی خیلی عذر می خوام.

Reza Zr1
29-12-2009, 09:05
بله اين تقصير خود ماست دزد پر زور يقه صاحبخونرو چسبيده حداقل 100 ميليارد دلار خسارت جنگه از اونور ما دو تا يك ميليارد دلار تا حالا بهشون وام داديم اخرش همينم ميشه ديگه

IRIAF
29-12-2009, 09:19
ببینید این عراق و افغانستان کی واسه ما شاخو شونه میکشن!

RezaKhan
29-12-2009, 10:30
به خاطر مدیریت نالایق ببینید به چه روزی افتادیم تا کی باید به همه باج بدیم تا کی باید هرکی هر چی گفت بگیم چشم 8 سال جنگیدیم که چی اینطوری مفتی مفتی از بیانیه الجزایر کوتاه بیاییم خون شهدا چی میشه
اینهمه خلبان چرا شهید شدند
چرا وزارت امور خارجه عکس العمل فوری نشون نمیده

احسان63
29-12-2009, 10:37
دوستان اینقدر هم یک طرفه نگاه نکنید.
این حرفهای عراقی ها ترس از همین موضع گیری های امثال ماست.
کاری به قضیه جنگ جهانی نداریم که باید پیگیری بشه یانه .
اما تا همین حد بگم که معلومه عراقی ها دارند ماستشون رو کیسه میکنند و ترسیدند از اینکه بلاخره یک روز ایرانی ها سراغ اونها هم میان.
این رو به نظر من از همین کامنت های ما ایرانی ها از وبسایت های خبری دریافت کردند.
شاید واقعا مطرح کردن قضیه جنگ جهانی مقدمه ای برای این باشه که عراقی ها بدانند ما غرامت جنگ 8 ساله رو برای خودمون بدیهی میدونیم. و بزودی به سراغشون خواهیم رفت.

خلاصه کلام اینکه این حرفای اونها بیشتر بوی ترس (و دست پیش گرفتن) میده تا چیز دیگه.

EP-IAA
29-12-2009, 13:13
هزینه مادی جنگ 8 ساله بر علیه ایران دقیقا 1000 میلیارد دلار برآورد شده..
اگرچه باور کردنی نیست ...اما این میزان کاملا حقیقیه...
بماند که چه خونهایی ریخته شده که قابل محاسبه نیست....

IRIAF
29-12-2009, 13:47
حالا این تابوتای پرندشون چی هست مگه!
ما هواپیماهاشونو میدیم اونا هم جوونای مارو از اون دنیا پس بگیرن!

Bravo
29-12-2009, 18:23
هواپیماهای آشغالشون تو سرشون بخوره!این موضوع مجبور شدن ایران به انجام برخی موارد خارج از تعهد الجزایر داستانش چی بوده؟
این . . . ها تا دنیا دنیاست دشمن ایران هستن...
اونوقت ما...

Navid Tomcat
29-12-2009, 21:10
كدوم هواپيماشون ستون فقرات نيروي هوايي را تشكيل ميده كه بود يا نبودش به نيروي هوايي ضربه بزنه

خدا بزاره اف4 هاي 40 ساله كه با اينكه 15،10 ساله از عمرشون هم گذشته اما هنوزم مثل يك هواپيماي نو پرواز ميكنند

Emad-Aviation
29-12-2009, 21:18
متاسفم!!!
اما اين تازه اول ماجراست با قدرت گرفتن افغانستان و عراق و قدرت رو به كاهش ما در عرصه جهاني بايد منتظر خيلي بدتر از اين ها باشيم...

Behrang
29-12-2009, 21:31
كدوم هواپيماشون ستون فقرات نيروي هوايي را تشكيل ميده كه بود يا نبودش به نيروي هوايي ضربه بزنه

احتمالا منظور 737-200 نمایشگاه هوایی بوده

IRIAF
30-12-2009, 09:39
شایدم اون آ-50 بوده!
خدا بیامرزدش!!!!

Reza Zr1
30-12-2009, 10:42
کدوم A-50 اون ایلیوشین منظورته دوست من؟

Navid Tomcat
30-12-2009, 12:26
همون اواكس ( سيمرغ خودمون )

اقا ارزوني خودشون همه ي لگناشونو پيش از اينكه تلفات بيشتري به نيروي هوايي وارد كنه پس ميديم ولي اونها هم در عوضش تمامي خسارتهايي كه در جنگ به ما زدند را پس بدند البته ايرباس 300 ماهان را هم پس بدهند

tomcatflight
30-12-2009, 13:02
البته لاشه سقوط کرده شو دیگه ؟

یادی از دلاورمردان قهرمان نیروی هوائی که در این هواپیما شهید شدند بخیر

روحشون شاد

FOXBAT
30-12-2009, 20:37
فکر کنم منظورشون سوخو های 24 و میگ 29 ها و میراژها باشه!!! البته تا حدی سوخوهاشون بدردمون خوردن

فانتوم 1
30-12-2009, 22:39
اقا جان( به قول فیلم گاو صندوق) اقا جان از ماست که بر ماست
پس فردا میان در میزنن میگن فرش زیر پاتون هم مال ماست
انگار تو کل عراق فقط صدام دشمن ما بود که بحمدلله اعدام شد، بقیه شون شیعه هستن، براداری ما هستن، اقا جان اگرم جنگ کردن مجبورشون کرده بودن و الا بنده های خدا بی گناه بودن، اخی بیچاره ها را مجبور کردن بیان تو خرمشهر دختر ایرانی را لخت کنن ببندن جلوی تانک تو شهر بچرخونن.
اقا حالا جای دوری که نمیره، اونا هم برادرامونن،برادراشون هم خلیج فارس را میخوان، ای اقا مگه چه اشکالی داره؟ عوضش ما میریم بهشت بس کی مثل فردین مردیم.

Diamond
30-12-2009, 23:00
هنوز کجاشو دیدی رفیق؟
با این راهی که ما پیش گرفتیم خیلی بد تر از اینا هم سر ما میاد.تا چند روز دیگه سر کله برادر چاوز و ادعای مالکیت هاش پیدا میشه...میگی نه...نیگاه کن!!

babak_info
30-12-2009, 23:02
هیچ دقت کرده اید که از تمامی کسانی که کامنت شان حرف دل من بود تشکر کرده ام؟؟؟

Ernesto_Rommel
31-12-2009, 08:42
از دیروز تا حالا دودل هستم پست بدم یا نه؟! چون میدونم و میترسم تایپیک اخرش به کجا خواهد کشید اما دل رو میزنیم به خلیج عربی!(بله میدونم تکذیب میکنیم و اینا ! عینهو به سرقت بردن مشاهیرمون اینم فقط دهنی تکذیب میکنیم عملا اسفالتمون میکنند! نتیجه اونکه الان رسما مولانا ترکیه ایی هست!)

من باشم تمام جنگنده هاشون رو برمیگردونم بهشون! چشمک

1.اگر برنگردونیم کشور دوست برادر مسلمان و همسایه عراق زحمت اسفالت کردن جاده های نخراشیده و نتراشیده ایران با عبور مقادیر متنابهی نیروی زرهی رو برعهده میگیره! چشمک (لازم به ذکره با کمک های اقتصادی ما ! و نظامی امریکا!)

2.اگر برگردونیم تعداد خلبانان و هواپیماهای ساقط شده میکشه رو ده تا در روز ! در نتیجه نیرو هوائی عراق شروع نکرده نابوده! چشمک

3.اگر بهشون ندیم کشور مظلوم عراق ناراحت میشه و به اکراد و امریکا کمک میکنه ما رو اسفالت کنند!

4.اگر بهشون ندیم مرد مظلوم عراق از گشنگی و تشنگی می میرن و اون وقت عین قحطی زده ها میان همین یه ذره اسفالت تو ایرانم میکنند با خودشون میبرن!

5.اگر الان بهشون اینا رو ندیم پس فردا باید تمامی بدهی جنگی مون رو دو برابر به اونا بدیم به عنون دلجوئی!

6.اگر الان بهشون ندیم پس فردا باید 200 تا جنگنده نو بخریم بدیم بهشون تا از دست کشور دوست و برادر ایران ناراحت نشن!

اقا خدائیش دلتون به چی خوشه من موندم؟! دو سال هست مجلس نامرد عراق هر روز میگه به محض خروج امریکا از عراق با هم میریم سراغ ایران! ایرانیا تکذیب میکنند!
عملا تازگی ها هم نه تنها گفته باید بدهی کشور مظلوم ما رو ببخشید بلکه باید بیشتر کمک اقتصادی بهمون بکنید که اگر اینکارو نکنید مام به کمک امریکا میگیریم ازتون!
عملا تازگی ها تهدید به حمله نظامی با کمک دوستان اشغالگرش کرده!(بابا اینا دیگه کین؟!)

حالا به فرض محال ما یادمون بره میلیاردها تومن بهشون کمک مالی کردیم تو این مدت تا حکومت بیافته دست ... اما دوستان اونا به 4 تا جنگنده کهنه راضی نیستن، تازه همون زمانم مدعی شده بودن بهترین جنگنده ها رو دادن ایران و ایران خرابش کرده و باید یه دونه نو بخره بهشون بده یا دو برابر پول بده!

اون وقت شما دم از این جنگنده ها میزنید؟! به فرض محال ثابت کنیم هم که جنگنده ها خراب بوده همه مجامع بین المللی علیه ایران موضع گرفتند گفتند خودت خرابشون و کهنه شون کردی!

فردا نه پس فردا عراق نه تنها مدعی این جنگنده ها بلکه مدعی کل خاک ایرانم میشه چون کشور دوست و برادر بدهی میلیارد دلاریش رو نبخشیده و بهش کمک مالی نکرده تا مردم مظلوم عراق از بن بست دربیان

اگر قراره قائله با 4 تا جنگنده فکستنی بخوابه! به نظرم همون بهتر بهشون بدیم! چشمک

هرچند من که میدونم نمیخوابه! اما دولت ایرانم با این وضعیت کنونی که داره ....

یه روز یکی گفت ما میتونیم با این تسلیحات با امریکا بجنگیم؟! گفتم شاید خیر(حتما خیر! چشمک) اما با همسایه ها میتونیم!

الان به همینشم شک میکنم! چشمک

اوضاع خرابتر از این حرفاست، منهای تهدیدات عراق عملا سناریویی که برا حمله به کشورای نفتی مینویسند رو برامون امریکا نوشته،حمله به چاه نفتی دستیبابی به بمب موشک بردبلند حمایت از تروریسم

منجلاب عراق فکر کنم دیگه کارش تموم شد، حداقلش تونستیم چندین سال امریکا رو از مرزهامون دور نگه داریم! حالا باید دید ایران میتونه یه منجلاب دیگه برا امریکا بسازه و بازم نیاد سراغمون عینهو قضیه سال 81 یا نه؟>!

اینبار چی میشه؟!

جاتون خالی لب مرز یک باحال بازاری شده که نگو ... عملا ادم یاده نجات سرباز رایان می افته! چشمک
یه قسمتی هست که از شهر... به سمت شهر ... میری وسط راه یه دونه سایت موشکی ... هست اما قبلترش یه سقمت پدافندی گذاشتند آه ه ه مامان!
هرموقع دلم میخواد زیر و زبر بشه میرم اونجا نگاه میکنم!
یهو 20 تا zu-23 رو میبینی دور تا دور کاشتند رو تپه ها و میچرخند! عینهو فیلما .... یک حالی بهت دست میده(البته این حال همون جوگیری هست چون بعدش که فکر میکنم یادم می افته zu-23 چیه! چشمک)

از سهسال پیش تحرک بود اما تو این یه سال و این 7 ماه اخیر تا دلتون بخواد تحرکات شده... از سیستم جنگال گرفته تا هویتزر خودکششی و... نقل انتقال تیپ پیاده... شهر... استان لرستان به استان ما

خوب حالا کی موافقه جنگنده هامون رو بدیم و در ازادش هزار میلیاردمون رو بگیریم؟! چشمک

یا حق

prestij_747
31-12-2009, 10:12
سلام
ببخشید که اینطور صحبت میکنم اما مردک عراقی که اسمشم نمیخوام بدونم زر زیادی زده. اونا باید بیان به قتل عام مردم ما و تجاوز به زنان و دختران و دفن کردن دسته جمعی شان در شهر های مرزی ما جواب پس بدن نه اینکه ادعای زیادی داشته باشن.

Navid Tomcat
31-12-2009, 10:23
داداش كشوري كه سر 30 تا هواپيمايي كه الان جمعا 1 ميليارد نميارزه داره خط و نشون ميكشه كجا مياد 1000 ميلياد غرامت جنگي به ما بده

اگر چنين غرامتي به ايران پرداخت كنه كشور حسابي پولدار ميشه بعدش ماها به جاي سرويس دانشگاه با اف 4 ميريم دانشگاه:))

Reza Zr1
31-12-2009, 12:10
بله اینم هست تا وقتی همه ی دنیا رو دشمن نظام و آرمان های خودمون بدونیم و هر تحرکی از سوی به اصطلاح دشمنان غربی ضربه به ن ظ ا م برای دست کشیدن از رهبری امت مسلمان (همین دور و برا خودتون میدونید) میشماریم دیگه چیزی میمونه اگه همین عراق و افغانستان و ..... هم با ما رابطه ظاهریشون رو هم بهم بزنن کی میاد با ما رابطه داشته باشه. من نمیدونم تا براشون صرف میکنه میگن خون شهدا پایمال شده یادمه آقای هاشمی رفسنجانی قبل از تشکیل دولت عراق حرف خیلی باحالی زد : دولت آینده عراق مسئول پرداخت خسارت های جنگ هست و باید جبران دوره گذشته رو بکنه

Avenger
31-12-2009, 12:42
برای اینکه بحث رونق بیشتری بگیره و احیانا دوستان با این هواپیماهای پناهنده آشنا بشن هر کدوم رو با توضیح مختصری که از سایت سنترال برگرفته شده خدمت دوستان عرض می کنم.
اولين هواپيماها مدل ميگ ـ ۲۹ روسی بود که به تعداد ۴ فروند به ايران پرواز کرد . کارشناسان معتقدند با توجه به حضور اين هواپيما درنيروی هوائی ايران , اين مدل بدون هيچ مشکلی به يگانهای عملياتی پيوست .
مدل بعدی سوخوـ ۲۴ ميباشد . تعداد ۲۴ فروند از اين نوع هواپيما به ايران پرواز کرد . در نيروی هوائی ايران از نوع اين هواپيما جمعأ ۳۶ فروند موجود بود که با توجه به سوانح متعدد این پرنده به نظر می رسه ازین مقدار کمتر باشه.
هواپيمای ميراژ اف ـ ۱ جزو مدرنترين هواپيماهای ارسالی به ايران بود و سالها کسی اطلاع دقيقی از وضعيت آنها نداشت تا اينکه در سال ۲۰۰۱ ميلادی با سقوط يک فروند مدل ۲ نفره اين هواپيما در اطراف مشهد و اعلام آن از سوی خبرگزاری ايسنا بطور رسمی عملياتی بودن اين هواپيما در نيروی هوائی ارتش تأئيد شد. ۲۴ فروند از اين نوع هواپيما به ايران وارد شد که امروزه تعداد ۱۸ فروند(شاید هم کمتر) آن عملياتی تخمين زده ميشوند.اين هواپيماها در پايگاه ۱۴ شکاری مشهد مستقرند وتصاوير ماهواره ای گوگل حاکی از رنگ آميزی جديد اين هواپيما ( استتار آبی رنگ که قبلأ در هواپيماهای تامکت و فولکروم ديده ميشد ) می باشد.

تعداد ۷ فروند سوخوـ ۲۵ درسال ۱۹۹۱ به ايران پرواز کرد . صاحب نظران غربی تا سالها معتقد بودند که از اين نوع هواپيما در نيروی هوائی ايران استفاده نخواهد شد زيرا با وجود پيشرفته بودن اين مدل , تعداد کم آن ارزش هزينه بالای سرويس و نگهداری آن را نخواهد داشتد. در سال ۱۹۹۷ ميلادی در جريان مانور عاشورا ـ ۳ سپاه پاسداران در نزديکی مرز افغانستان که در پاسخ به تهديدات گروهک طالبان انجام گرفت , نيروی هوائی سپاه يک فروند از اين هواپيما را به پرواز در آورد. بعد ها با خريد تعداد بيشتری از اين مدل سپاه اقدام به تشکيل اسکادران عملياتی نمود. اين هواپيما در پايگاه دوم شکاری امام خمينی سپاه در شيراز مستقر ميباشد .
هواپيمای سوخو ـ ۲۲ که مدل صادراتی و با تجهيزات کمتر هواپيمای سوخو ـ۱۷ که خود در حقيقت مدل پيشرفته تر و تکميل شده سوخو ـ۷ ميباشد جزو پرندگان پناهنده بود. تعداد ۴۰ فروند سوخو ۲۲ در کنار ۴ فروند سوخوـ ۲۰ که آنهم جزو مشتقات اين مدل است در پايگاههای ايران به زمين نشستند. در عملياتی بودن اين هواپيما هم حرف و حديث فراوان است.

تعداد ۱۲ فروند ميگ ـ ۲۳ شامل ۷ فروند L و ۴ فروند BN و يک فروند UBکه مدل ۲ نفره آن است هم در بين هواپيماهای عراقی بود . خوشبختانه در باره اين مدل همه صاحب نظران متفق القولند که از ابتدا بدليل کيفيت پائين و تعداد اندک آن اين هواپيماها روانه زمينهای حاشيه باند پرواز گشت و هيچ تلاشی از سوی ايران در جهت عملياتی آن صورت نگرفتد.
در ميان هواپيماها همچنين ۱۵ فروند هواپيمای ايليوشين ـ ۷۶ بود که شامل يک هواپيمای رادار پرنده بنام عدنان و يک هواپيمای مراقبتهای هوائی بنام بغداد ميشد. بغداد فاقد آنتن چرخان در بالا است و تنها اختلاف ظاهری آن با مدل عادی ايل ـ ۷۶ در پوزه و قسمت انتهائی هواپيما می باشد . هواپيمای عدنان در حقيقت وظايف مشابه E-3 آمريکائی و A - 50 روسی رو داشت.کليه وسايل و ادوات الکترونيکی اين هواپيما ساخت شرکت فرانسوی تامسون سی اس اف بود که این هواپیما نهایتا چند وقت پیش سقوط کرد.

Dezful4
31-12-2009, 16:28
انون شماره 6 :
حد و مرز مباحث

هر انجمني براي موضوع خاصي تاسيس شده و اختصاصا بايد در مورد موضوع انجمن نگارش صورت پذيرد در اين راستـا :

- انحراف کامل موضوع تاپيک بصورت عمدي و يا غير عمدي به هر دليلي ممنوع مي باشد.

- کاربران ميتوانند اگر در حين بحث , سوالات و مباحث جانبي رخ داد تا حدي که اصل مطلب تحت تاثير قرار نگيرد و حذف نشود ادامه دهند و يا زيباتر انکه دراين مورد اگر بحث جانبي ايجاد شد تاپيک جديدي ايجاد نمايند و در مورد آن به ادامه گفتگو بپردازند.

- رعايت نکردن اين موضوع توهين و بي احترامي به نويسنده تاپيک محسوب مي شود.

- توهين به افراد، گروهها ، طرز فکر ، اعتقادات و گرايش ها در اين سايت تحمل نخواهد شد.

- القاء عقايد و نقطه نظرات و اجبار به سايرين ممنوع بوده و با بحث هائي كه جنبه
درگيرانه (كل كل) داشته باشند و از بار علمي و خبري تهي باشند برخورد خواهد شد.

٭کاربراني که در ماه بيش از 10 بار پست هايشان به خاطر اين قانون ويرايش شود به مدت 1 هفته حق نوشتن از آنها سلب خواهد شد.

Reza Zr1
31-12-2009, 17:22
اون رنگ استتارهای آبی که فرمودید فکر کنم از اول به همین شکل بودن (دقیقا نمیدونم) فکر نکنم ما بیشتر از 13 میراژ اونم به زحمت فعال داشته باشیم بیشتر از نمونه های آموزشی دو نفره اونها استفاده میشه در مانورهای اخیر هم یک فروند تک نفره با میله سوختگیری رو در حال پرواز دیدم

یک سوال دیگه میدونم شاید تکراری باشه گهگداری تو بعضی از سایت ها حضور MiG 25 هم بین پرنده های عراقی فراری به ایران ذکر شده اخیرا هم تو ماهنامه جنگ افزار ذکر شده. میدونم تاپیکی به این نام داریم ولی از دوستان میخوام اگه اطلاعاتی دارن دریغ نکنن

Avenger
31-12-2009, 17:51
اون رنگ استتارهای آبی که فرمودید فکر کنم از اول به همین شکل بودن (دقیقا نمیدونم) فکر نکنم ما بیشتر از 13 میراژ اونم به زحمت فعال داشته باشیم بیشتر از نمونه های آموزشی دو نفره اونها استفاده میشه در مانورهای اخیر هم یک فروند تک نفره با میله سوختگیری رو در حال پرواز دیدم

یک سوال دیگه میدونم شاید تکراری باشه گهگداری تو بعضی از سایت ها حضور MiG 25 هم بین پرنده های عراقی فراری به ایران ذکر شده اخیرا هم تو ماهنامه جنگ افزار ذکر شده. میدونم تاپیکی به این نام داریم ولی از دوستان میخوام اگه اطلاعاتی دارن دریغ نکنن

بله رضا جان اون رنگ استتار متعلق به میراژهای حامل موشکهای اگزوست بود که قاتل نفتکشهای ما بودند.همونطور که مستحضرید من مقاله رو از سایت سنترال گرفته بودم.
قرار بود فرانسه به ما در مورد قطعات یدکی و موشکهای ماژیک کمکهایی ارائه بده که این قرارداد صورت نگرفت.هنوز در مورد تعداد میراژهای عملیاتی شک و شبهاتی وجود داره.

در زمان پناهنده شدن هواپیماهای عراقی به ایران شایعاتی مبنی بر پناهنده شدن هواپیماهای توپولوف 22 بک فایر و استقرار 5 فروند اونها در کرمان و همینطور میگ 25 فاکس بت به ایران شنیده می شد اما معلوم شد هیچ فاکس بتی به سمت ایران پرواز نکرد.صدام این هواپیماها رو نگه داشت و اتفاقا در جریان جنگ خلیج فارس یکی ازین هواپیماها موفق به کسب پیروزی هوایی در برابر ایگل آمریکایی شد اما صدام تصمیم گرفت که تمامی این هواپیماها رو زیر خاک دفن کنه.که این هواپیماها هم توسط آمریکاییها در عملیات آزاد سازی عراق پیدا شدند.

فانتوم 1
31-12-2009, 18:15
ٍERNESTO دوست عزیز اون شهری که فرمودید احتمالا حوالی دهلران نیست؟ بعد از لرستان به سمت اندیمشک؟

یک پیشنهاد هم دارم، دوستان و رفقا یه برنامه پشت باند تشکیل بدن یه گلریزون بگیریم پول عراقیا را تا عرقشون خشک نشده بدیم ثواب داره، برای رفقای خارج از تهران هم یه شماره حساب میدیم.
کسی تو خونه اش اگه فرش اضافی، چراغ والور، بیسکویت مادر، پتو ، چراغ قوه، کلاشینکف ، RPG ، ECM ، دشداشه و... داره، دریغ نکنه

Morteza313
31-12-2009, 19:28
اتفاقا در جریان جنگ خلیج فارس یکی ازین هواپیماها موفق به کسب پیروزی هوایی در برابر ایگل آمریکایی شد

این پیروزی در شرایط 8 به 1 در برابر یک فروند هورنت امریکایی بدست اومد،
ایگل تا به حال شکست در نبرد هوایی ( نه در برابر سام) نداشته.

Ernesto_Rommel
31-12-2009, 19:32
ٍERNESTO دوست عزیز اون شهری که فرمودید احتمالا حوالی دهلران نیست؟ بعد از لرستان به سمت اندیمشک؟

نچ! اما تیپ پیاده بود ...! شهرشم میگم: خرم اباد ! یادم افتاد که تو دانشجو در جواب یکی از بچه ها اسم شهر رو برده بودم اما مقصد رو بی خیال دیگه! و شماره تیپ!(یادم نیست شماره رو اونجا گفتم یا نه؟! چشمک)

راستی یقین بدونین اکثر میراژهای ایران اوضاعشون نامناسبه و اکثرا دو نفره هاش با یه نفر میپره(که همین زمان رژه که برا بار اول میراژ نشون دادن باعث تعجب همه شد )
یکی از بچه های رادار همدان هم کلاسمون بود داشتیم راجبه میراژ صحبت میکردیم اول تعریف بود بعد خنده چون گفت معمولا خلبانش خیلی کمه تازه اموزش شونم چون از فرانسه نیست مشکل زیاد دارند ...
البته یه چیزای دیگه گفت که خدائیش خودم به اونا خنده م گرفت! گفتم مرد مومن اطلاعات لو دادی بعد اومدی درستش کنی با این حرفا؟! ... قسم قران که نه راست گفتم و.... اما درست ترین قسمت حرفش همون پرواژ تک سرنشینه میراژها بود

اتفاقات حاصل برا میراژ هم اینو تائید میکنه اما خوب به خودی خود واقعا هواپیما مفیدی هست در ناوگان ایران هرچند بهترین استفاده نمیتونه ازش بشه !

FOXBAT
01-01-2010, 00:36
این پیروزی در شرایط 8 به 1 در برابر یک فروند هورنت امریکایی بدست اومد،
ایگل تا به حال شکست در نبرد هوایی ( نه در برابر سام) نداشته.

این ایگل اگه توسط کشوری مثل ایران در 8 سال جنگ و بدون پشتیبانی اواکس و کشور سازنده و هزار جور مشکل دیگه تو درگیری هوائی ساقط نمیشد هنر کرده بود!!!!

Reza Zr1
01-01-2010, 01:02
ایگل در یک نبرد هوایی تمام عیار هنوز محک نخورده در تمرینات از Su27/30 و MiG 21 هم تا حالا شکست خورده البته F-15I های اسرائیل واقعا بی نظیرن

IRIAF
01-01-2010, 11:40
يادم نيست دقيقا ولي يكي از دوستان از پرواز فاكس بت هاي عراقي به سمت ايران سخن گفته بود!

Goebbels
01-01-2010, 14:01

يادم نيست دقيقا ولي يكي از دوستان از پرواز فاكس بت هاي عراقي به سمت ايران سخن گفته بود!

در حودود 140 تا هواپیما وارد کشور شد که این تعداد رو چند فروند فاکس بت اسکورت می کرد. همون اول، نزدیکای مرز، نیروی هوایی آمریکا (حداقل)یک فروندشونو ساقط کرد. (یک لاشه در خاک ایران به زمین افتاد.) یک فروند رو هم پدافند نیرو هوایی ایران با احتمال تجاوز خصمانه هدف قرار داد. (اگرچه سرعت اون بسیار کم و اخلالی نیز صورت نداده بود.) با مشخص شدن هدف هواپیماها، دیگر هواپیمایی توسط ایران هدف قرار نگرفت.

اینایی رو که الان می گم چیزهاییه که من بهش برخورد کردم و به هیچ وجه صحتشونو تایید نمی کنم و به طور کلی ایناس:
1)دو فروند وارد شد. سرنوشت: در دست سپاه و نامعلوم.
2)دو فروند وارد شد. سرنوشت: یک فروند در هنگام فرود دچار نقص فنی شد و از بین رفت. دیگری بی استفاده رها شده.
3)یک فروند سالم به زمین نشست. سرنوشت:
بعدها به سوریه به عنوان کمک (برای تقویت خط مقدم نبرد ایران با اسراییل در اولین پایگاه هوایی ایران در خارج از مرزهای خود) یا فروش (به نیرو هوایی سوریه جهت تقویت این نیرو در رویارویی احتمالی سوریه اسراییل) انتقال داده شد.
یا: در یک سری بده بستان به آذربایجان منتقل شد.
4)اصلا وارد نشد. چرا که: این جنگنده فقط در نقش اسکورت بود و صدام برای ابقای قدرت خود به آنها نیاز داشت.
یا: (همچنین) آمریکا مانع ورود حتی یک فروند از این نوع جنگنده ی استراتژیک شد.
امیروارم مفید بوده باشه.

@};-

FOXBAT
01-01-2010, 16:26
به نظرم ورود حتی 10 تا فاکسبت هم برامون بی ارزش بود چون دوران اون گذشته و کسی براش الان تره هم خورد نمیکنه!!

در ضمن توپولف 22 های عراقی از انواع قدیمی بودند و نه از انواع سری ام که پیشرفته هستند و موتورهایشان زیر بدنه قرار گرفته اند برخلاف سری های قدیمی!!

IRIAF
01-01-2010, 17:12
محمد جان هر چي فكر ميكنم يادم نمياد كدوم يكي از دوستان ماجراي ورود فاكس بت هارو تعريف كرد!
فكر ميكنم يكي دو ماه پيشم بودى
البته ايشون گفته بودن يكيشو فانتوم زده بود!
اين دوست عزيز كه اين مطلب رو نقل كردند لطف كنن اگه اين تاپيكو ميخونند دوباره ماجرا رو نقل كنند!

WhiteSwan
11-01-2010, 14:03
دوستان سلام؛
شرمنده، فکر می کنم تنها ارتباطش با این تاپیک نوع ادعای کشور دوست و برادر باشه!
اینو دیشب پیدا کردم:

Iraq's foreign minister has added fuel to the ongoing dispute about what to call the body of water west of Iran and east of Arab countries, saying that its historic name is the Gulf of Basra.

Iran insists that the "Persian Gulf" is the official and only name that should be used when referring to the Gulf waters lying between the Arabian Peninsula and the Iranian plateau.

Most Arabs say that the correct name is the Arabian Gulf as its gentle waters lap off the shores of numerous Arab countries (the UAE, Kuwait, Bahrain, Saudi Arabia, Oman and Iraq) bedside Iran.

On Saturday, Iraq's foreign minister said that the historic name is "the Gulf of Basra".

"We listened carefully to the debate about the naming of the Gulf, whether it is the Persian Gulf, the Arabian Gulf or the Gulf of Arab. In fact, we found out that it used to be called the Gulf of Basra," Hoshyar Zebari told the Manama Dialogue, an annual security conference in the Bahraini capital that brought together participants from 25 countries.

Basra is the capital of Basra Province, Iraq, and has an estimated population of 3,800,200.

The Iranians throughout the conference sessions and in all their speeches insisted on calling it the "Persian Gulf."

Shaikh Khalid Bin Ahmad Al Khalifa, Bahrain's foreign minister, said that the issue should not be overplayed and that it was only about a body of water.

"I have heard a variety of names, such as Arabian Gulf, Gulf of the Arabs, Persian Gulf, etc. It is just a body of water," he said.

The Gulf has an area of 233,100 square kilometres and extends 970 kilometres from the Shatt al Arab delta to the Strait of Hormuz, which links it with the Gulf of Oman.

Iran in 2004 reacted angrily to a map of the Gulf in an issue of National Geographic that printed the name ‘Arabian Gulf’ next to “Persian Gulf" in reference to the body of water. Tehran said that it was banning the new edition of the atlas, as well as National Geographic journalists, until the map for the Gulf region was changed.

اما قسمت جالبش:

We listened carefully to the debate about the naming of the Gulf, whether it is the Persian Gulf, the Arabian Gulf or the Gulf of Arab. In fact, we found out that it used to be called the Gulf of Basra

چند ساعتی گشتم شاید این سایت منبع از سایتهای طنزپرداز باشه!
The International Institute for Strategic Studies
([Only registered and activated users can see links])

کسی نمی خواد سرشو بکوبه به دیواری جایی؟!

airbus007
11-01-2010, 14:22
اینو دیگه همه می دونند تنها نام جعلی که در برابر خلیج فارس همون خلیج ع ر ب ی هست که شش کشور عضو شورای همکاری مدعیش هستند که اتفاقا عراق هم جزوشون نیست.

بنابراین این صرفا یک ادعای مضحکه. چون بین خودشون هم محلی از اعراب نداره.

اما به نظر من این حرف پشت پرده ای داره:
پس از ماجرای ورود و درگیری مرزبانان عراقی در داخل خاک عراق( ظاهرا بخش مربوطه داخل بوده) یک درگیری دیپلماتیک سیاسی اتفاق افتاد. نتییجه اون انتقاد شدید اهل سنت و نمایندگان از دولت و هم پیمانان عراقی و متهم کردن اونها به وابسته کردن عراق به ایران بود. طوری که یک جو ملی گرایانه شدید در عراق الان اتفاق افتاده. از طرفی با توجه به انتخابات عراق که نزدیک هم هست تقریبا طرفداران ایران و کلا حکومت شیعه در اونجا اوضاع خوبی نداره و احتمالا بازنده انتخابات هست.
به نظر میرسه جهت خنثی سازی فعالیت های تبلیغاتی و گرفتن فضا از اونها مجبور شدن این حرف رو بزنند تا در انتخابات کم نیارن. حداقل از بعد تبلیغاتی.

با این حال همین حد هم واسه ما بده "که آبروی وطنم یوسف بازار گشته"

اما از نظر دیپلماسی و عملیاتی یک حرف بی خود و کم بهاست.

Reza Zr1
11-01-2010, 14:43
دستگاه دیپلماسی ناکارآمد ما به این قضایا داره دامن میزنه دریغ از یک موضع گیری سفت و سخت همیشه اگه حرفی هم میزنیم آخرش اونا رو برادر خودمون خطاب میکنیم و مسئله رو یک سوء تفاهم در نظر میگیریم

phoenix12
11-01-2010, 20:23
با سلام دمتون گرم، خوشحالم که میبینم همه دوستان اینقدر فکر بازی دارند
در مورد برادری ما با عربا بگم که من با هیچ عربی برادر نیستم(هرچند که اونا هم ما را برادرخودشون نمیدونند) و کسی که این حرفو زده باید دهنشو پر... کرد، اگه نگاهی به تاریخ بکنیم میبینیم که جنایتی که این اعراب در حق ملت ما کردند هیچ ملت یا کشوری(حتی روسها) نکرده، حرف امروز و دیروز و جنگ هشت ساله نیست نزدیک به 500 سال کشور ما را در دست داشتند و فقط برید بخونید که این وحشی ها با ما چه کردند البته نه در کتاب ها وجراید الان که همش سانسوره، فقط اینو بگم که یه جایی خوندم که از قول (عمر) نوشته بود " این زشته که ما از ملت های عرب به بردگی بگیریم در حالی که خدا سرزمین بزرگ فارس را برای بردگی آفریده است" بله میدونم خون همتون به جوش اومده ولی چرا خون مسولان ما به جوش نمیاد ، چرا باید تاریخ تکرار بشه ،یه روزی ملت ما از جور ساسانی با آغوش باز پذیرای آنها شدند ولی بعد چه شد؟ کل سرزمینشون اونقدر ارزش نداشت که هخامنشیان یا امپراتوری روم اونو جزو امپراتوری خودش بکنه ولی چه زود ما را برده خودشون به حساب آوردند سرتونو درد نیارم ولی کتاب («آری چنین بود برادر»استاد دکتر شریعتی را حتما بخونید )
در مورد آهن قراضه هاشون واینکه چقدرعملیاتی اند (چون طبقه بندی داره نمیتونم بگم از دوستانی هم که از جایی اطلاعات گرفتند خواهش دارم که تو اینترنت نذارند شاید ندونید ولی سرویس های اطلاعاتی خیلی از اطلاعات مهمشونو از همچین جاهایی کسب میکنند) فقط اینو بگم که اگه خدایی نکرده جنگی دربگیره شاید همون فانتوم ها و تامکت های 40 سال پیش که بقول دوستان از تاریخ مصرفشونم گذشته خیلی بیشترمیتونند موثر باشند تا این غنیمتی ها یا ابوطیراه های خریده شده از روسیه یا چین
خدا پدر آمریکایی ها را بیامورزه که لااقل دوستی و دشمنیشون معلومه، یه زمانی بقول (خواص): شاه به آمریکا باج میداد و اینچنین تجهیزاتی میگرفت، نه که الان به هر بورکینافاتسویی باج میدیم و هیچ چیزی هم عایدمون نمیشه
خدا خودش آخر وعاقبت ما را ختم به خیر بکنه:-79

TC-JDL
11-01-2010, 20:38
مسکو، 21 دی، خبرگزاری «ریا نووستی»/ عراق طی درخواستی رسمی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره احداث رآکتور هسته ای ایران در نزدیکی مرز دو کشور سئوالاتی مطرح ساخت. این مطلب را روز دوشنبه سخنگوی وزارت علوم و فناوری های عراق اعلام کرد.

در این درخواست آمده است که بغداد قصد دارد همراه با آژانس بین المللی انرژی اتمی گام های سیاسی لازم را اتخاذ نماید تا از امکان ریسک هایی که به واسطه احداث رآکتور هسته ای در نزدیکی مرزهای خود بوجود خواهد آمد، جلوگیری کند. به گزارش روزنامه تجاری "وزگلاد" روسیه به نقل از سخنگوی وزارتخانه عراقی، " این گام ها بسته به اطلاعاتی است که طرف ایرانی در اختیار ما قرار دهد.

آمریکا و برخی از کشورها معتقدند که ایران تحت پوشش برنامه صلح آمیز هسته ای مشغول ساخت سلاح هسته ای است.

Dezful4
12-01-2010, 08:42
نه که الان به هر بورکینافاتسویی باج میدیم و هیچ چیزی هم عایدمون نمیشه

كاش به اين بوركينافاسو كه فرمودين باج ميداديم......حداقل نصف مردم دنيا اسمشو شنيدن!!

در حال حاضر ما دوستانه ترين و برادرانه ترين روابط را با ملت بزرگ و كشور كهن جزاير كومور

داريم.....به قول يكي از مسؤلين سابق كشور....... بايد با ذره بين تو نقشه دنبالش بگرديم ..

:-17:-17:-17:-17

بهرام 0098
12-01-2010, 13:44
با سلام
خوب الان ما میدونیم که عراق یه کشور فلک زدست.هنوز امریکایی ها تو اون کشور هستند و برای اینکه مسئولان عراق خودی نشون بدند که بلدن کشور رو اداره کنند و هم به مردمشون قوت قلب بدن(:)))میان از این حرفهای مسخره میزنند.
دوستان از پستهایتان معلوم هست که با یه حرف تشویش کننده از طرف عراقیها خودتون رو گم کردید..
جنگنده های عراقی پناهنده شده به مملکت ما در ایران هستند و باز فرستاده نخواهند شد.اینها که این حرفها رو میزنند میخوان تو عراق طرفدار جمع کنند.
این رو بدونید جنگنده ها پس فرستاده نخواهد شد.
هوشیار باشید و با این حرفای مشوش کننده دست و پاتون رو گم نکنید

Behrang
12-01-2010, 14:28
با سلام
خوب الان ما میدونیم که عراق یه کشور فلک زدست.هنوز امریکایی ها تو اون کشور هستند و برای اینکه مسئولان عراق خودی نشون بدند که بلدن کشور رو اداره کنند و هم به مردمشون قوت قلب بدن(:)))میان از این حرفهای مسخره میزنند.
دوستان از پستهایتان معلوم هست که با یه حرف تشویش کننده از طرف عراقیها خودتون رو گم کردید..
جنگنده های عراقی پناهنده شده به مملکت ما در ایران هستند و باز فرستاده نخواهند شد.اینها که این حرفها رو میزنند میخوان تو عراق طرفدار جمع کنند.
این رو بدونید جنگنده ها پس فرستاده نخواهد شد.
هوشیار باشید و با این حرفای مشوش کننده دست و پاتون رو گم نکنید

تا تصمیم مقامات کشورمان چه باشد. بهتره صبر کنیم. وقتی مطلبی رسانه ای میشه ، حتماقبل از اون مذاکرات و رایزنی هایی انجام گرفته

IRIAF
13-01-2010, 10:31
صداشون واسه انرزی هسته ای هم دراومده!
ماشالاه رو که نیست!سنگ ÷ا قزوینه×

ماه
21-12-2010, 16:20
ایران وجود هواپیماهای عراقی را در این کشور پذیرفت ([Only registered and activated users can see links])

وزیر حمل و نقل عراق گفت که همتای ایرانی وی پذیرفته که تعدادی هواپیما و شناور عراقی در ایران وجود دارند.

به گزارش عصرایران ([Only registered and activated users can see links]) به نقل از روزنامه الصباح چاپ بغداد، عامر عبدالجبار وزیر حمل و نقل عراق گفت: پس از اعتراف ایران به در اختیار داشتن هواپیماها و شناورهای عراقی، پرونده این موضوع در آستانه بسته شدن است.

وی افزود: طرف ایرانی تاکنون به این مساله اعتراف نمی کرد و آن را نمی پذیرفت ولی وزارت حمل و نقل عراق در دیدارهای مستمر با وزیر راه و ترابری ایران از امضاء هرگونه توافقنامه ای دو جانبه قبل از اعتراف تهران به در اختیار داشتن هواپیماها و شناورهای عراقی خودداری کرد.

پیش از این خبرگزاري سومر عراق نوشت که ايران 130 هواپيماي نظامی و مسافربری عراقي را در اختیار خود دارد و حاضر به پس دادن آنها به بغداد نیست و با نصب پرچم خود از آنها استفاده مي کند .

وزیر حمل و نقل عراق ادامه داد: این مساله باعث شد تا وزارت راه و ترابری ایران به این موضوع اعتراف کند و یادداشت رسمی را امضا کند که بر اساس آن وجود هواپیماها و شناورهای عراقی را در خاک ایران بپذیرد.

وی همچنین از برنامه های وزارت راه و ترابری عراق برای به روزسازی ناوگان هوایی این کشور خبر داد.

اشاره این مقام عراقی به هواپیماهایی است که عراق در سال 1991 برای دور ماندن از آسیب حمله نظامی آمریکا، به ایران آمدند.

با این حال هنوز شمار دقیق و نوع این هواپیماها و شناورها مشخص نشده است.

عراق در وضعیت مشابهی، چندین فروند هواپیما در اردن و تونس نیز دارد.

عراق تصمیم گرفته است هواپیماهای خود در اردن و تونس را به فروش برساند چرا که از رده خارج هستند ولی از سرنوشت هواپیماهای غیرنظامی و نظامی عراق در ایران خبری منتشر نشده است.

همچنین معلوم نیست آیا ایران اقدام به دریافت هزینه استقرار این هواپیماها در ایران و سپس استرداد آنها به عراق خواهد کرد یا اینکه ممکن است بابت آسیب جنگ میان دو کشور، آنها را مصادره کند.

تاکنون بارها مقامات عراقی درباره وجود هواپیماهای این کشور در ایران سخنانی را مطرح کرده بودند که با واکنشی از سوی تهران رو به رو نمی شد اما این برای نخستین باری است که تهران این موضوع را رسما پذیرفته است.

ماه
21-12-2010, 17:28
عراق در گزارش خود به سازمان ملل مدعي شده بود كه 148 فروند هواپيماي عراقي در سال 1991 به ايران منتقل شده اند.
اما ايران فقط 22 فروند را تاييد كرده بود

A) Military Combat Jet Aircraft = 115
24 x Mirage F-1
24 x SU-24
40 x SU-22
4 x SU-20
7 x SU-25
4 x Mig-29
7 x Mig-23ML
4 x Mig-23BN
1 x Mig-23UB (Training)

B) Military & Civil Transport or Utility Aircraft = 33
2 x B747
1 x B707
1 x B727
2 x B737
15 x IL-76
2 x Dassault Falcon
1 x Lockheed Jetstar
1 x Airbus A300
5 x Airbus A310A

شش فروند ارباس متعلق به كويت بودن كه به اين كشور استرداد شدن

sourena
21-12-2010, 20:05
حالا مسوولان هی اسم های عربی روی محصولات نظامی داخلی بزارن ببینیم شاید چند وقت دیگه ادعای اون هارو هم بکنند!

احسان63
21-12-2010, 20:34
حالا قراره اینهارو برگردونن؟؟
رجیستری این هواپیماها رو میدونین؟ مخصوصا ارباس ها و بویینگ ها!

فانتوم 1
22-12-2010, 00:38
با سلام
دوستان زیاد حرص نخورید
اکثر اون هواپیماهای فوق پیشرفته ی عراقی اصلا قابلیت پرواز ندارن که بخوان برگردن به عراق
اگرم بخوان با تریلی بفرستنشون،باید همونجا بفروشن و کرایه تریلی را بدن!
در مورد اون پست علیرضای عزیزم بگم که از قدیم گفتن شهر که بی صاحب بشه قورباغه هفت تیر میکشه.

ماه
22-12-2010, 16:47
ماجرای هواپیماهای عراقی که به ایران پناهنده شدند چیست؟ ([Only registered and activated users can see links])

اظهارات روز گذشته وزیر حمل و نقل عراق درباره هواپیماهای عراقی موجود در ایران، دوباره بحث درباره این پرونده را مطرح کرد.
عراق مدعی است که تعدادی هواپیمای نظامی و غیرنظامی را در هنگام حمله نظامی آمریکا به این کشور در سال 1991 به فرودگاه های ایران فرستاده است. هنوز شمار این هواپیماها مشخص نیست اما مقامات بغداد تاکنون تا رقم 130 فروند را برای این هواپیماها ذکر کرده اند.

وزیر حمل و نقل عراق گفته بود که برای نخستین بار وزیر راه و ترابری ایران طی یادداشتی رسمی، وجود هواپیماهای عراقی در این کشور را پذیرفته است.

تحقیقات خبرنگار عصر ایران نشان می دهد که ایران از ابتدا وجود هواپیماهایی از عراق در خاک خود را پذیرفته بود و این موضوعی نیست که بخواهد آن را انکار کند یا به تازگی آن را پذیرفته باشد.

روزنامه های عراقی دیروز به نقل از وزیر حمل و نقل عراق نوشتند که ایران تحت فشارهای وزارت حمل و نقل عراق بالاخره پذیرفته است که تعدادی هواپیماها و شناور عراقی در ایران وجود دارند. در واقع ، وزیر حمل و نقل عراق ، با انتشار این خبر برای خود بازار گرمی کرده است تا تصور شود که او توانسته ایرانی ها را متقاعد به پذیرش هواپیماها کند!

نکته مهمی که در این میان وجود دارد و بدان پردخاته نمی شود این است که بخشی از هواپیماهایی که در سال 91 و در زمان حمله نظامی آمریکا به عراق توسط خلبانان عراقی به ایران منتقل شدند، متعلق به کویت بودند.

عراق در هنگام اشغال کویت، این جنگنده های نظامی و هواپیماهای غیرنظامی کویتی را به فرودگاه های عراقی منتقل کرد و بعد از آن مجبور شد برای در امان ماندن از حملات نظامیان آمریکایی، آنها را به فرودگاه های داخل ایران منتقل کند.

پس از پایان اشغال کویت، امیر وقت کویت در نوشته ای رسمی به مقامات ایرانی، به پاس حمایت تهران از موضع کویت در هنگام اشغال این کشور، تمامی هواپیماهای کویتی منتقل شده به ایران توسط خلبانان عراقی را به دولت ایران هدیه کرد و کویت در این باره ادعایی ندارد.

همچنین در سال 1991 بخشی از این هواپیماهای عراقی به قصد فرود در ایران راهی این کشور شدند اما در مسیر مورد هدف نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا قرار گرفته و سقوط کردند و هرگز نتوانستند به فرودگاه های ایران برسد.

درباره بقیه هواپیماهای عراقی موجود در ایران نیز که تهران هرگز آن را نفی نکرده و بارها آمادگی مشروط خود را برای پس دادن آنها به عراق اعلام کرده است.

پس دادن هواپیماهای عراقی به دولت بغداد نیز منوط به حل دو مساله "پرداخت هزینه های استقرار و نگهداری این هواپیماها در ایران" و "غرامت جنگی" بغداد به تهران بابت تحمیل 8 ساله جنگ علیه ایران و تلفات انسانی و مادی آن است.

البته قابل ذکر است که برخی از این هواپیماها ، از رده خارج شده اند و چیزی جز آهن پاره نیستند.

PHANTOMII
22-12-2010, 19:52
در ضمن كجاي كارين از F6 هم استفاده ميكنيم F7 كه جاي خود دارد.

آقا رامين ممكن است راجع به اف 6 هايي كه گفتي بيشتر توضيح بدهي . تشكر

Behrang
23-12-2010, 20:31
عصر ایران: اظهارات روز گذشته وزیر حمل و نقل عراق درباره هواپیماهای عراقی موجود در ایران، دوباره بحث درباره این پرونده را مطرح کرد.

عراق مدعی است که تعدادی هواپیمای نظامی و غیرنظامی را در هنگام حمله نظامی آمریکا به این کشور در سال 1991 به فرودگاه های ایران فرستاده است. هنوز شمار این هواپیماها مشخص نیست اما مقامات بغداد تاکنون تا رقم 130 فروند را برای این هواپیماها ذکر کرده اند.

وزیر حمل و نقل عراق گفته بود که برای نخستین بار وزیر راه و ترابری ایران طی یادداشتی رسمی، وجود هواپیماهای عراقی در این کشور را پذیرفته است.

تحقیقات نشان می دهد که ایران از ابتدا وجود هواپیماهایی از عراق در خاک خود را پذیرفته بود و این موضوعی نیست که بخواهد آن را انکار کند یا به تازگی آن را پذیرفته باشد.

روزنامه های عراقی دیروز به نقل از وزیر حمل و نقل عراق نوشتند که ایران تحت فشارهای وزارت حمل و نقل عراق بالاخره پذیرفته است که تعدادی هواپیماها و شناور عراقی در ایران وجود دارند. در واقع ، وزیر حمل و نقل عراق ، با انتشار این خبر برای خود بازار گرمی کرده است تا تصور شود که او توانسته ایرانی ها را متقاعد به پذیرش هواپیماها کند!

نکته مهمی که در این میان وجود دارد و بدان پرداخته نمی شود این است که بخشی از هواپیماهایی که در سال 91 و در زمان حمله نظامی آمریکا به عراق توسط خلبانان عراقی به ایران منتقل شدند، متعلق به کویت بودند.

عراق در هنگام اشغال کویت، این جنگنده های نظامی و هواپیماهای غیرنظامی کویتی را به فرودگاه های عراقی منتقل کرد و بعد از آن مجبور شد برای در امان ماندن از حملات نظامیان آمریکایی، آنها را به فرودگاه های داخل ایران منتقل کند.

پس از پایان اشغال کویت، امیر وقت کویت در نوشته ای رسمی به مقامات ایرانی، به پاس حمایت تهران از موضع کویت در هنگام اشغال این کشور، تمامی هواپیماهای کویتی منتقل شده به ایران توسط خلبانان عراقی را به دولت ایران هدیه کرد و کویت در این باره ادعایی ندارد.

همچنین در سال 1991 بخشی از این هواپیماهای عراقی به قصد فرود در ایران راهی این کشور شدند اما در مسیر مورد هدف نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا قرار گرفته و سقوط کردند و هرگز نتوانستند به فرودگاه های ایران برسد.

درباره بقیه هواپیماهای عراقی موجود در ایران نیز که تهران هرگز آن را نفی نکرده و بارها آمادگی مشروط خود را برای پس دادن آنها به عراق اعلام کرده است.

پس دادن هواپیماهای عراقی به دولت بغداد نیز منوط به حل دو مساله "پرداخت هزینه های استقرار و نگهداری این هواپیماها در ایران" و "غرامت جنگی" بغداد به تهران بابت تحمیل 8 ساله جنگ علیه ایران و تلفات انسانی و مادی آن است.

البته قابل ذکر است که برخی از این هواپیماها ، از رده خارج شده اند و چیزی جز آهن پاره نیستند.

Behrang
01-01-2011, 18:28
بصیرت:محافل خاصي در كشور همسايه و دوست كنوني ايران يعني جمهوري عراق در هفته هاي اخير چند بار از وجود 130 سامانه (دستگاه = فروند) هواپيماهاي نظامي و بازرگاني عراق در ايران سخن به ميان آورده و خواهان استرداد اين سامانه ها به عراق شده اند.

خوانندگان عزيز شايد بدانند و آنان كه سالمندترند احتمالاً به خاطر خواهند آورد؛ در جنگ اول آمريكا با عراق كه پس از اشغال كشور كوچك كويت روي داد، تعدادي از هواپيماهاي جنگي عراق كه تاب رويارويي با جنگنده هاي پيشرفته آمريكايي را نداشتند، به دليل عدم علاقه خلبانان عراقي از مصاف رودر رو آسمان با هواپيماهاي آمريكايي سرباز زدند و به خاك كشورهاي همسايه مانند عربستان و اردن پناهنده شدند.

دور نيست تعدادي نيز به ايران پناه آورده باشند در همان زمان شايعاتي بر سر زبانها افتاده بود كه صدام كه فردي عصبي و انفعالي بود و حركات و سخنان او قابل پيش بيني نبود، براي نجات هواپيماهاي جنگي و بازرگاني عراق امريه اي صادر كرده و به سازمانهاي هواپيمايي عراق چه نيروي هوايي و چه هواپيماي غيرنظامي دستور داده در خاك كشورهاي همسايه دوست عراق فرود آيند، احتمالاً نظر او كشورهاي اردن و عمان و يمن بوده اند و نه ايران؛ زيرا ايران در آن زمان با عراق پيمان صلح امضاء نكرده و دو كشور در حالت استاتسكو (وضع موجود) به سر مي برده اند. مصر، عربستان و كويت، امارات متحده عربي، قطر و ساير كشورهاي عربي كشورهاي متخاصم عراق بوده و تنها اردن و يمن و عمان و فلسطين سرزمينهايي بوده اند كه دوست تلقي مي شده اند.

حال اگر فرض بگيريم تعدادي هواپيماي عراقي در حال فرار از برابر نيروي هوايي آمريكا به علت مجاورت ايران در كنار خاك عراق به فراز ايران پرواز كرده و در اراضي ايران فرود آمده باشند، با توجه به تداوم حالت جنگ ميان ايران و عراق؛ ايران، خاك كشور متخاصم و مورد تجاوز عراق تلقي شده و فرود آمدن هواپيماها در خاك ايران اضطراري و به منزله پناهنده شدن به خاك كشور در حال جنگ بوده كه به رغم آتش بس موقت، مصالحه برقرار نشده و عراق حق مطالبه هواپيماهاي پناهنده شده به خاك ايران را نخواهد داشت.

برابر سوابق موجود در پايان دوران جنگ دوم جهاني تمامي هواپيماهاي جنگي ناوگان سطحي و زيرسطحي كشورهاي آلمان، ژاپن و ايتاليا به كشورهاي متخاصم؛ يعني ايالات متحده آمريكا، شوروي، بريتانيا و فرانسه تعلق گرفت و آنها ناوگان هوايي و دريايي مزبور را به تملك خود درآوردند و مراجع جهاني اين اقدام را كه در قبال آسيبهاي وارده به متفقين منطقي بود، تأييد كردند.

حال فرض مي گيريم كه تعدادي از هواپيماهاي نظامي بازرگاني عراق و نه به تعداد 130 فروند كه اغراق آميز است، به خاك ايران پناهنده شده باشند.

اولاً :هيچ آماري از تعداد دقيق اين هواپيماها موجود نيست.

ثانياً: هيچ توافقنامه و پروتكلي در اين خصوص بين دو دولت امضا نشده است. پيمان استرداد هواپيما ربايان و هواپيماهاي ربوده شده و مسروقه كه مربوط به دوران شاه بوده است پس از جنگ 1359/1980 در عمل ملغي شده و اكنون هيچ پروتكلي در اين خصوص موجود نيست.

ثالثاً: بايد اين هواپيماها را بيشتر در خاك اردن و عمان و يمن جستجو كرد تا ايران.

رابعاً: به فرض حضور اين هواپيماها، برخلاف گفته بعضي از مقامات عراقي كه ادعا مي كنند ايران از اين هواپيماهاي مستعمل دهه 1970 استفاده مي كند، تصور نمي رود كشوري چون ايران از هواپيماهاي مستعمل و قديمي بهره برداري كند و اين افترا غيرقابل اثبات است و به نظر مي رسد اگر چند فروند هواپيماي عراقي در ايران باشند، از آنها بيشتر مي توان در موزه جنگ استفاده كرد تا در آسمان.

خامساً: آيا دوستان عراقي ما به خود زحمت داده اند درخصوص 600 ميليارد غرامت به دليل جنگ تحميلي به ايران كه حجب و حيا و مأخوذ به حيا بودن غيرضروري و بيهوده مقامات ديپلماسي ايران، آن را مسكوت گذاشته است، كمي به مفكره خود فشار آورند و به ياد آورند اين غرامتها حقوق طبيعي و غيرقابل انصراف ملت ايران است و صرف پذيرايي از چند دولتمرد در ادوار گذشته يعني سالهاي بعد از جنگ و سفر زيارتي چند آقا و خانم به عراق نمي توان حقوق حقه و طبيعي ملت ايران را ناديده انگاشت و توقع انصراف از دريافت غرامتهاي جنگ را از سوي ايرانيان داشت. اساساً هر زمان موضوع غرامتها مطرح شد و به نتيجه رسيد، درخصوص مسايل فرعي نيز مي توان بر سرميز مذاكره نشست.

خسرو معتضد

F33
02-01-2011, 09:47
البته جهت اطلاع دوستان عرض می کنم که در آن مقطع اقای عزت ابراهیم از طریق زمینی تا کرمانشاه امدند و سپس با هواپیما به تهران منتقل شدند و با اقای هاشمی مذاکرات کردند و این توافق انجام شد

Navid Tomcat
02-01-2011, 12:40
عجب
حالا اگر قضيه برعكس بود و ما جاي عراق بوديم چيكار ميكرديم

همش تو بوق و كرناميكرديم كه استكبار جهاني غارتمان كردن هواپيماهايمان را به امانت بهشون دادم و بهمون تحويل ندادن يك جارو جنجالي تو دنيا درست ميكرديم كه نگو

در جواب متني كه بهرنگ عزيز زحمت پست ان را كشيدند بايد عرض كنم

اولا امار دقيق دردست هست (من فكر ميكنم اين شخصي كه اين متن را نوشته اصلا تو زندگيش هواپيما نديد چون ماشالا اونقدر عظمت دارند كه نشه به راحتي مخفيشون كرد خصوصا جمبوهاو ايلوشين ها) ميگه ميشه يك كشور هواپيمايي را به امانت قبول كنه اما ندونه تعداش چنتاست
به حق چيزاي نديده و نشنيده !!!

دوما در مورد اين پروتكل اطلاعي ندارم

سوما بله تعداي هم انجاست اما تعداد زيادي از هواپيماها به ايران فرستاده شد

چهارما بله استفاده ميكنه تازه دهه ي 70 كه خوبه اف 5 هاي دهه ي 60 هم هنوز داريم استفاده ميكنيم ديگه ميراژ اف 1 دهه ي 80 كه جاي خود داره
درضمن كافيه يه سرچ كنيد ، عكسهاي ميراژها را توي نت پيدا ميكنيد ( البته اگر نويسنده محترم نفرمايند كه ايران ميراژها را از فرانسه خريده )

پنجما درسته بايد غرامت بدهند اما بلوكه كردن 130 هواپيماي به قول شما مستعمل از ديد عراق يعني گرفتن غرامت توسط ايران و اينكه ديگر عراق خودش را مسول پرداخت غرامت به ايران نميداند
مسله ي غرامت بايد از جاهاي ديگري پيگري شود چون ضرري كه جنگ 8 ساله بر مملكت وارد كرد خيلي بيشتر از 130 فروند هواپيماي قدميمي است

Mahmood Mokhtari
02-01-2011, 17:36
با سلام
1- عراق به عنوان آغازگر جنگ محکوم به پرداخت غرامت و خسارت جنگ به ایران است و تاکنون به دلیل بحران کشورش ، چیزی پرداخت ننموده است.
2- عراق باید هزینه نگهداری هواپیماهایش را به ایران پرداخت نماید.
3- در خصوص تصاحب هواپیماهای مذکور بین ایران و عراق توافقات قبلی صورت گرفته و این موارد به جز بلوای سیاسی چیزی نیست.
4- تعدادی از هواپیماهای مفقود عراق ، هواپیماهای جنگی است که توسط رژیم وقت بعثی و قبل از شروع درگیری با آمریکا ، در زیر خاک دفن شده بودند و در هیچ کشور همسایه ای فرود نیامده اند و نسبت دادن آنها به ایران انگیزه سیاسی دارد.

Morpheus
02-01-2011, 22:01
قضیه ی اون 727 چیه؟

ژنرال خلبان محسن
02-01-2011, 23:58
با سلام
1- عراق به عنوان آغازگر جنگ محکوم به پرداخت غرامت و خسارت جنگ به ایران است و تاکنون به دلیل بحران کشورش ، چیزی پرداخت ننموده است.
2- عراق باید هزینه نگهداری هواپیماهایش را به ایران پرداخت نماید.
3- در خصوص تصاحب هواپیماهای مذکور بین ایران و عراق توافقات قبلی صورت گرفته و این موارد به جز بلوای سیاسی چیزی نیست.
4- تعدادی از هواپیماهای مفقود عراق ، هواپیماهای جنگی است که توسط رژیم وقت بعثی و قبل از شروع درگیری با آمریکا ، در زیر خاک دفن شده بودند و در هیچ کشور همسایه ای فرود نیامده اند و نسبت دادن آنها به ایران انگیزه سیاسی دارد.

درود بر استاد مختاری
فرمایشات جنابعالی کاملا درست هستن و بنده یک تبصره اضافه می کنم که در مورد خسارات به ایران چیزی پرداخت نکرده ... اما به کویت سال هاست پرداخت می کنه...
هزینه ی نگهداری هواپیما ها از قیمت هواپیماها بیشتر میشه... تقریبا بدهکار هم میشن. کاری که امریکایی ها با ما کردن هم همین بود ( در مورد 747 های ایلنت )
ابن هواپیماها واقعا به درد ایران هم نخوردن ( با توجه به روسی بودن و عدم امکان استفاده از قطعات )
این حرف ها هم همه هوچی گری دوستان و برادران عراقی برای گرقتن دست پیشه....

Motimann
03-01-2011, 00:30
ابن هواپیماها واقعا به درد ایران هم نخوردن ( با توجه به روسی بودن و عدم امکان استفاده از قطعات )

با سلام؛
جنگنده های SU-24، MIG-29، SU-25 و Mirage (روی هم حدود 60 فروند) که مستقيماً وارد سازمان رزمی نيروی هوايی ارتش و سپاه شدند و تصاوير متعدد از آنها تأييد کننده اين واقعيت است. از سوی ديگر پيشرانه و برخی از سيستمهای اويونيک SU-20/22 با SU-24 مشترک بوده و ذخيره طلايی درازمدتی برای ناوگان فنسر در اختيار ايران قرار داده اند. ناوگان عظيم هواپيماهای IL-76 و برخی بويينگها نيز مورد استفاده قرار گرفتند. بنابراين منظور حضرتعالی از اين که " اين هواپیماها واقعا به درد ایران هم نخوردند " روشن نيست.
البته اين موضوع که چـــرا متأسفانه 40 فروند SU-22M4/M3 به ناوگان نيروی هوايی وارد نشدند، هيچگاه در فرومها و وبلاگهای تخصصی مورد اشاره و بررسی دوستان قرار نگرفت و اين در حالی است که اين بمب افکنها تقريباً نــو بوده (سفارش در سال 1985 به همراه SU-25 و تحويل در سال 1987) و پيشرفته ترين مدل اين هواپيما بوده و در قابليتهای حمله به سايتهای راداری و مواضع زمينی/زرهی قطعاً از تايگر و فانتوم (و اخيراً نيز F-7) بهتر هستند (به ويژه مدل M4 که بسيار پيشرفته تر است). وجود چندين فروند SU-20 نيز ذخيره مطمئنی برای قطعات يدکی اين ناوگان فراهم می آورد. با توجه به قابليتها، توليد اين هواپيما تا سال 1990 ادامه داشت و بيشتر سلاحهای آن نيز با SU-24 مشترک بوده و کشورهای دوست ايران نيز از آن استفاده می کنند.

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

سوخوهای 22/20 عراقی در ايران (تصاويری از فيلم حمله به H-3)

AMIR SABBAGH
03-01-2011, 09:39
تمامی ادعاهای دوستان عراقی صحیح است و این تعداد هواپیما به ایران وارد شدند ولی در سال 1990 طبق توافقی شفاهی بین صدام حسین و دولتمردانمان این اتفاق افتاد .
عراقیها بسیار بهتر از ما می دانند که هواپیماهای پناهنده جز اهن پاره چیزی نیستند اما این اقدام در پی فشار وارد کردن به دولت ما صورت می گیرد تا شاید کمی از مداخله مورد ادعای انها در امور داخلی انها دست برداریم.
727 مورد ادعا همان EP-IRP خودمان بود که در طول جنگ به عراق برده شد و در سال 1991 با رنگ امیزی عراقی به ایران بازگشت و اساسا ادعا در این باره نادرست است...
یک نمونه از این جنگنده ها SU-20 واقع در دانشگاه امام حسین است که برای تحقیقات به انجا برده شد و علارغم ظاهر بسیار خوب و سلامت کامل بدنه و پنل ان در میان زباله های دانشکده قرار دارد....
سایر پرنده های عراقی هم سرنوشتی بهتر ندارند
موتور های میگهای 23 عراقی هم در پایگاه همدان بیش از 10 سال است که استارت نخورده اند

Mahmood Mokhtari
03-01-2011, 17:08
با سلام
ضمن تایید موارد جناب ژنرال خلبان محسن عزیز
در پاسخ به جناب Motimann ([Only registered and activated users can see links])عزیز باید عرض کنم سیستم تعمیر و تعویض قطعات هواپیماهای روسی بسیار متفاوت است با نوع غربی خود.
در هواپیماهای غربی بیشتر قطعات و حتی قطعات بدنه ، قابل تعویض با نوع معادل خود هستند در حالی که در هواپیماهای روسی کمتر قطعه ای با نوع معادل خودش قابل تعویض است و این خصیصه در بخش سازه بدنه از بیشترین درصد خود برخوردار است. پس در اختیار داشتن این هواپیماها به عنوان ذخایر قطعات یدکی تقریبا بی حاصل است.
به همین دلیل است که آن سوخو 20 مورد نظر جناب ATOKAD ([Only registered and activated users can see links])در میان زباله ها جا گرفته است.
با احترام

EP-IBS
04-01-2011, 18:55
با این 747 چیکار میخوان بکنن؟اون سالهای اول که به ایران اومده بود یک مدت از اون استفاده میشد.

sunboorun
05-01-2011, 07:14
اين 747 (AGO با سريال 21181)خواهر دوقولوي 106 فعلي و AGN سابقه،عملا به عنوان انبار قطعه براي اون استفاده ميشه.

F33
05-01-2011, 07:26
در اون سالهای اول مدتی هواپیما فوق را اماده پرواز کردند و چند پرواز هم با ان انجام دادند اما بعد ها با توجه به اعلام این امر که در صورت خروج این هواپیما از کشور توقیف خواهد شد از ادامه فعالیت ان منصرف شدیم