PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : External & Internal Lights SW

FaFa
27-02-2006, 22:45
Internal Lights SW

حال می خواهم در مورد سیستم روشنایی داخلی هواپیما برای شما بنویسم.

این اطلاعات را از گوش دادن و یادداشت کردن مطالب ذیل از CBT تایپ A310-300 برایتان جمع آوری کرده ام :

Internal Lights SW :

1- Capt & CRT Instrument Light :

چراغ های Panel سمت خلبان و Panel وسطی آلات دقیق را روشن می کند.

2- F/O INST LT :

چراغ های Panel سمت کمک خلبان را روشن می کند.

3- HDG Sel-Nav :

چراغ های Glaresheild را روشن می کند.

4- PED & OVHD Panel LT :

چراغ های مربوط به Pedestal و Overhead Panel را روشن می کند.

مکان قرارگرفتن این سوئیچ ها :

1- سمت چپ صندلی خلبان در سمت بیرونی آلات دقیق

2- سمت راست صندلی کمک خلبان

3- در وسط Glaresheild

4- سمت چپ ( تقریبا وسط ) Pedestal

Cockpit Spot & Flood Lighting :

چراغ هایی هستند که در سقف تعبیه شده اند تا از قسمت بالا به قسمتهای مختلف نور بتابد.

1- OVHD Panel Reading LT :

در مرکز OVHD قرار گرفته وKnob مربوط به آن در کنارش قرار دارد

2- CAPT & F/O Reading LT :

این چراغ ها در بالای صندلی خلبان و کمک خلبان قراردارد.

3- Chart Holder LT :

این چراغ روی Yoke قرار دارد و دکمه آن بالای Chart Holder قرار دارد.

Dome & Storm Lights :

1- Dome LT :

چراغ هایی هستند که برای روشنایی Cockpit تعبیه شده و توسط یک دکمه می توان شفافیت و روشنی آنها را کم وزیاد کرد.

2- Storm LT :

با زدن این دکمه چراغ های مربوط به آلات دقیق و Cockpit با تمام شدت شروع به تابش می کنند تا اگر رعد و برقی زد چشمان Crew سیاهی نرود.

با قرار دادن دکمه روی Off چراغ ها به صورت اولیه شروع به تابش می کنند.

FaFa
27-02-2006, 22:51
External Lights SW

حال می خواهم در مورد چراغ های بیرونی هواپیما خدمتتان توضیحی دهم.

محل قرارگرفتن چراغ های ذیل در تایپ A310-300 می باشد. در همه ی هواپیما ها چنین

چراغ هایی با همین نام ها وجود دارد.

External Lights SW :

1- Nav & Logo LT :

Nav LT ها بر روی دو سر Wing Tip ها قرار دارند. چراغ قرمز ( LH ) و چراغ سبز ( RH )

در Leading Edge قرار دارند و چراغ سفید در Trailing Edge قرار دارد و هر چراغ دارای دو لامپ می باشد.

2- RWY Turn Off LT :

در دو سمت جلویی بدنه ( تقریبا کنار درها ) قرار گرفته اند. سوئیچ این چراغ ها از نوع دو حالتی است که شامل Left و Right می باشد. از این چراغ ها جهت روشن کردن منطقه کناری هواپیما استفاده می شود و در روی زمین کاربرد دارند و در هنگام Landing هنگامی که ارتفاع به زیر 1000 پا رسید خلبان باید این چراغ ها را روشن کند.

3- Beacon LT :

چراغ های قرمز گردانی هستند که در پایین ترین و بالا ترین قسمت بدنه تعبیه می شوند. به محض اینکه اولین موتور استارت خورد باید خلبان آنها را روشن کند و تا هنگامی که آخرین موتور در حال خاموش شدن است باید این چراغ ها روشن بماند.

4- Strobe LT :

در دو سمت Wing Tipdk ها دو لامپ وجود دارد که یکی از آنها روی Leading Edge ودیگری روی Trailing Edge می باشد.چراغ های Strobe به رنگ سفید می باشند که در حال چشمک زدن می باشند.

سوئیچ این قسمت از نوع سه حالتی بوده که شامل : On , Off , Auto می باشد. اگر سوئیچ را روی Auto قراردهیم تا زمانی که کمک فنرها فشرده هستند خاموش می باشد و به محض اینکه هواپیما Take Off کرد و باری روی کمک فنرها نبود چراغ ها ی مربوطه روشن می شود.

5- Wing LT :

دو چراغی هستند که در نزدیکی بال ها قرار دارند و از این چراغ ها جهت روشن کردن موتور و Leading Edge در طول پرواز در شب استفاده می شود تا توده یخی روی آنها را نگرفته باشد.

6- Land LT :

چراغ این قسمت در کنار Main Landing Gear تعبیه شد ه ( در واقع در زیر بال ها در این تایپ از هواپیما ) سوئیچ این قسمت از نوع سه حالتی بوده که شامل : On , Off , Rectract می باشد.هر دو چراغ در سمت چپ و راست توسط سوئیچ ها مجزا از هم شروع به کار می کنند. از این چراغ ها در هنگام T/O و Landing و همچنین در زمانی که هواپیمایی در جهت مخالف در حال پرواز است برای علامت دادن استفاده می شود.

7- Nose LT :

این چراغ ها در Nose Landing Gear تعبیه شده است شامل دو چراغ است که یکی برای T/O و دیگری برای Taxi می باشد. از این چراغ ها در هنگام T/O و Taxi چه در روز و چه در شب استفاده می شود.

در حالت Taxi چراغ مربوطه با شدت پایینی شروع به تابش می کند در صورتی که در حالت T/O چراغ مربوطه با شدت بالایی شروع به تابش می کند. این چراغ ها به صورت اتوماتیک زمانی که چرخ ها بسته می شوند خاموش می شود.

در آخر از دوست بسیار صمیمی خودم محسن شیرازی زاده بابت تمام زحمت هایی که برای اینجانب کشیده کمال تشکر را دارم.

Hafez
13-09-2006, 01:53
FaFa جان خيلي ممنون از مطلب بسيار عاليتون.

فقط من دو سوال داشتم ؟؟؟ ~~~»»

1-مي خواستم ببينم Leading Edge همان قسمت حمله بال محسوب ميشه ؟

2- Trailing Edge به كدام قسمت از هواپيما گفته مي شود؟

FaFa جان باز هم از زحماتتون ممنون و متشكر هستم !! :wink:

FaFa
13-09-2006, 11:55
لبه پشتي كه فلپ ها در آن قرار دارند به Trailing Edge معروف است @};-

لبه حمله هم همان Leading Edge ميباشد... =D>

Hafez
13-09-2006, 13:27
خیلی ممنون فافا جان. من یه سوال دیگه هم داشتم.

می خواستم ببینم در قسمت 6- Land LT ، که گفته شده همچنین

در زمانی که هواپیمایی در جهت مخالف در حال پرواز است برای

علامت دادن استفاده می شود ؛ میشه بیشتر توضیح بدید؟

ممنون می شم :wink:

Su34
13-09-2006, 22:05
فريد جان مطلب مفيدي بود @};-

- Beacon LT :

چراغ های قرمز گردانی هستند که در پایین ترین و بالا ترین قسمت بدنه تعبیه می شوند. به محض اینکه اولین موتور استارت خورد باید خلبان آنها را روشن کند و تا هنگامی که آخرین موتور در حال خاموش شدن است باید این چراغ ها روشن بماند.

دليل روشن كردن اين چراغ گردان چيه فريد جان؟

يعني از شروع پرواز تا انتهاي پرواز اين چراغ گردون روشنه؟ :-?

می خواستم ببینم در قسمت 6- Land LT ، که گفته شده همچنین

در زمانی که هواپیمایی در جهت مخالف در حال پرواز است برای

علامت دادن استفاده می شود ؛ میشه بیشتر توضیح بدید؟

جهتي كه اين چراغ نور ميده بايد رو به جلو باشه درست ميگم؟؟ :-?

آخه اول فكر كردم رو به پايين نور ميده :-??

فريد جان يه پيشنهاد كوچولو هم دارم :)

اگر توي مقالات و پست هايي كه ميفرستين به جاي واژه هاي انگليسي از معادل هاي

فارسي اونها استفاده كنيد درك اونها خيلي راحت تر ميشه :D

چون من هم مثل حافظ كمي در اين مورد مشكل دارم!

البته پيشنهاد بهتر اينه كه اين كلمات رو انگليسي بنويسيد و معادل فارسي رو هم داخل پرانتز

اين جوري ما هم با اين واژه ها آشنا ميشيم!

باز هم ممنون بابت اين مطلب مفيد :x:

اميدوارم بخش اويونيك دوباره زنده بشه @};-

FaFa
27-09-2006, 12:06
عليرضا و حافظ دوستاي عزيزم ببخشيد دير جواب دادم... :wink:

من تا اين حد ميدونم كه هر Airline (شركت هواپيمايي) براي استفاده از Light(چراغ هاي تعبيه شده روي هواپيما) دستورالعمل مخصوصه خودشه داره چون اين لامپ ها بايد بعد از ساعت كاركرد خود تعويض شوند مثلا دستور العمل ماهان اير اينه كه بعد از تيك آف و رسيدن به ارتفاع حدودا 6 تا 7 هزار پايي همه چراغ ها به جز بيكن بايد خاموش شود ولي يه سري چيزا هست كه بايد اجرا بشه مثله :

يعني از شروع پرواز تا انتهاي پرواز اين چراغ گردون روشنه؟

Beacon LT بايد قبل از استارت زدن موتور اول روشن و بايد تا لحظه آخر يعني Shut Down (خاموش كردن) موتور آخر روشن باشد.به محضي كه موتور آخر خاموش شد بايد خلبان اين لامپ رو خاموش كنه.فكر كنم اين كار به اين دليله كه به كاركناني كه در رمپ هستند هشدار بده كه اين هواپيما در حال اكتيو شدن يا روشن شدن است تا آنها وارد منطقه هاي ممنوعه ( پشت و جلوي موتور ها مخصوصا) نشوند. :roll:

هنگام نشستن بايد تمامي چراغ ها روشن شود....

بله Land LT ها به سمت جلو علامت ميدن....خودم يه بار كه داشتم از كرمان با 727 بر ميگشتم ديدم كه خلبان 4 5 مرتبه Land LT ها رو خاموش و روشن كرد....بالا و پايينو نگاه كردم ولي چيزي نديدم :-? تا گذشت داشتم CBT ايرباس 310 نگاه ميكردم و ميخوندم كه اينو تو اون گفت و منم نوشتم...ولي دليلشو از يكي از دوستام كه خلبانه ميپرسم و در اختيارتون مي گذارم.. :)

اميدوارم بخش اويونيك دوباره زنده بشه

منم اميدوارم....دست به دست هم دهيم به مهر كلاب اويونيكو كنيم آباد :wink: :) @};-

FaFa
27-09-2006, 20:12
اشالا در اولين فرصت قصد دارم تو همين پست در مورد چيدمان و مكان قرار گيري تمامي چراغ ها در تايپ هاي مختلف مطالبي رو براتون بنويسم ولي به كمك دوستان نيز نياز دارم :wink: تا بتونيم تايپ هاي مختلف رو از راه دور تشخيص بديم :wink: @};-