PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات و رفع اشكال در ساخت هواپيماي مدل

صفحه ها : [1] 2

Saber2q
15-07-2005, 20:06
از دوستان خوبم ميخوام كه سوالات خودشونو در اين تاپيك مطرح كنند تا سريعتر به جواب برسند :wink:

براي آموزش و يادگيري هم ميتونيد به تاپيك (آموزش ساخت هواپيماي مدل راديو كنترل) مراجعه كنيد

[Only registered and activated users can see links]

PersianPilot
15-07-2005, 20:43
با سلام

بعد از ساخت بدنه ... مي ريم سروقت بال, اگه بخوايم از يونوليت استفاده كنيم , يقينا به گرد پاي بال با چوب بالسا نمي رسه, حالا اگر بخوايم براي بال شهپر بزاريم چي ؟

امكانش هست با توجه به دورهاي خيلي سرعي كه به بال فشار زيادي مي آد ! ممكنه بال بشكنه ؟

با تشكر

PersianPilot
15-07-2005, 23:21
از پاسخ كاملتون سپاس گذارم

اگه اجازه بديد Start كار رو با يه هواپيماي بال رو شروع كنيد مثل اين

البته هر جور كه خودتون مي دونيد بهتره ... و اميدوارم هر روز به اين Forum سر بزنيد

با تشكر

[/img]

MAJID
17-07-2005, 16:59
سلام

اگه ممكنه نمونه نقشه ساخت را براي استفاده سايرين ارائه كنيد

ممنون

Saber2q
17-07-2005, 20:39
سلام

اگه ممكنه نمونه نقشه ساخت را براي استفاده سايرين ارائه كنيد

ممنون

به روي چشمم

ولي اگه تا الان نفرستادم چون ميخوام يه نقشه ساده و مناسب تهيه كنم كه دوستاني كه دلشون بخواد بتونن رو همون كار كنن

PersianPilot
17-07-2005, 22:04
با اجازتون گشتم چند تا عكس خفن پيدا كردم Top ... لينك فيلم كه اون پايين رو حتما Download كنيد ببينيد .. :o خيلي باحاله

PAY ONLY $ 865.00

MAJID
18-07-2005, 08:42
ممنون آقا صابر

منتظر نقشه هستم

فكر ميكنم نقشه ديد بهتري از ساخت و قطعات بده

PersianPilot
18-07-2005, 21:14
اينو اگه نگاه نكنين نصف عمرتون به هدر رفته ... :o

Saber2q
24-07-2005, 17:56
اين آخرين هواپيمايي كه ساختم و تست پروازشم با موفقيت انجام شد البته هنوز كمي كار داره ولي تا 2هفته ديگه ميبرمش براي آببندي :o

Saber2q
26-07-2005, 19:24
اينم يه هواپيما چوبي آماده براي كاور كشي

PersianPilot
26-07-2005, 19:26
كارت درسته بابا

صابر خان چه موتوري روي اين گذاشتي ؟ 40

Saber2q
26-07-2005, 19:31
OS46 FX

PersianPilot
26-07-2005, 19:32
بايد اين Forum نشون برادرم بدم ... وسوسه بشه , بازم بسازه :D

PersianPilot
26-07-2005, 19:52
اين يكي , موتورشو مي خواي بزاري جلو ؟ شكل مهاجره

Saber2q
26-07-2005, 23:22
اينو من نساختم يه عكس خارجيه ولي موتور اينم جلو قرار ميگره و تك موتورس.

اين عكسو بيشتر به خاطر اين گذاشتم كه ببينيد و با اسكلت بدنه چوبي اشنا بشيد

PersianPilot
26-07-2005, 23:25
منم يه , دوتايي اسكلت هواپيما دارم

عكس مي گيرم ... مي زارم

فعلا شب خوش.

Mansoor
01-08-2005, 14:20
عالي

PersianPilot
10-08-2005, 18:24
خيلي عالي بود :wink:

Saber2q
10-08-2005, 18:38
اين هم نقشه ساخت يك هواپيما كخ دوستان درخواست كردن البته اين نقشه باب ميل خودم نشد چون من هرچي گشتم نتونستم يك نقشه با مقياس واقعي پيدا كنم تا دوشتاني كه ميخوان بتونن دانلودش كنن و ستفاده كنن ولي فعلا براي اشنايي بد نيست

نقشه ها يا 1صفحه اي هستند يا دو صفحه اي و نقشه اي كه الان ميبينيد تك صفحه است و براي شاخت هواپيما معمولا رو اين نقشه ها طول و عرض قطعات رو قرار نميدن و شما بايد براي ساختن ابعاد قطعه را مشابه نقشه اندازه بگيريد يا اندازه را از روي نقشه محاسبه كنيد

معمولا كساني كه ميز كار بزرگي براي ساخت هواپيما دارن نقشه را در ابتدا روي ميز ميچسبانند و قطعات را روي نقشه قرار ميدهند و به اين صورت اندازه ها را در مي اورند.

البته اين كار تو ايران بيشتر انجام ميشه و نقشه هاي كامل هم وجود داره كه همه چيز از روي اساس محاسبه شود ولي چون قيمت هر نقشه بالاي 50-60 دلار است و به به همون دلايلي كه خودتون ميدونيد ما ايرانيا هيچ كدم دلمون نمياد از اون نقشه ها بخريم و به خاطر همين اصلا نقشه نميارن و اين نقشه ها همون نقشه هايي است كه روي كست ها قرار داره و فقط جهت شماره گذاري قطعاتي است كه در جعبه كيت هركدام با خط براي برش مشخص شده ولي خب اين خودش يه سر گرميه و من از اين حالت راضيم كه بدون هيچ قطعه از پيش ساخته شده بتونم هواپيما رو بسازم ولي اگه كسي دلش بخواد حتي كيت هايي وجود داره كه كاملا آماده پرواز هست و حتي موتور به بدنه وصله و تنها كاري كه شما بايد بكنيد اينه كه باطي هواپيما رپ شارژ كنيد و سوخت بريزيد و Takeoff :wink:

Mansoor
14-08-2005, 03:26
دست شما درد نكنه صابر جان

خسته نباشيد

MAJID
16-08-2005, 14:11
ممنون صابر جان

اطلاعات كامل و جالبي ارائه كردي .منتظر مطالب جديد شما هستيم

ali_zzr
17-08-2005, 05:15
با سلام خدمت همه دوستان مخصوصا آقا صابر كه اين فروم رو رونق دادن و مطالب بسيار جالبي و ارزنده ايي اراپه كردن..... باور كنيد شايد اين يكي از اولين مطالب فارسي هست كه من تا به حال تو اينترنت در مورد مدل ديدم..من دارم اولين هواپيماي مدلم رو مي سازم و مطالب گفته شده در اين فوروم واقعا بدرد بخورند لطفا ادامه بدهيد . مدلي كه دارم مي سازم مدل technicoll SE10 هستش.اگر اطلاعاتي راجع به اين مدل داريد لطفا ارايه فرماييد تا استفاده كنيم

خدمت اقا صابر عرض كنم من فكر نمي كنم بتونيد هيچ نقشه كاملي رو از اينترنت پيدا كنيد..چون من تقريبا 1هفته و هر روز به مدت 3 تا 5 ساعت دنبالش بودم و به جز چند طرح با جزپيات كم پيدا نكردم.بهترين سايتي كه پيدا كردم اين بوده :

اميدوارم به درد بخوره..اين سايت چند تا طرح داره كه من كل سايت رو از اينترنت دانلود كردم.

البته يه سايت كامل براي ساخت مدل كه واقعا سايت كاملي هست و هر چور آموزشي رو توش داده پيدا كردم كه البته انگليسي هستش و لي خيلي توپه . من مي خواستم اين سايت رو هم كامل دريافت كنم كه 300 مگابايتش رو گرفتم و لي ديگه خسته شدم. در صورت تمايل دوستان معرفي ميكنم. البته شايد همه بدونند

در آخر دوباره از بقيه دوستان مي خواهم كه اطلاعات و تجاربي كه دارند رو در اختيار ديگران هم قرار بدهند تا روزي شاهد رونق اين ورزش در كشور باشيم

Saber2q
17-08-2005, 21:22
علي جان خوشحالبم كه به جمع ما اضافه شدي

اگه دلت بخواد ميتوني نقشه اي رو كه ميخواي بسازي عكش رو در پستت بذاري تا بهتر بتونيم راهنماييت كنيم

ضمنا نگفتي در چه مرحله اي از ساخت هواپيما هستي؟

اون سايتي رو هم كه گفتي معرفي كن تا هركس كه نميدونه بره ببينه

ali_zzr
18-08-2005, 01:07
چشم در اولين فرصت عكس اون طرح رو ميذارم تا بتونم از راهنمايي شما استفاده كنم...ولي اندازه اون تقريبا اندازه يه پلات هست و خيلي بزرگه نميدونم چه جوري بذارمش اينجا..... در هر صورت سعي مي كنم يه عكس يا اسكن ازش بگيرم.

در ضمن در مرحله ساخت بدنه هستم دارم قطعات مختلف بدنه رو برش ميزنم

اون سايت جالب هم كه گفتم اينه :

همانطور كه گفتم انگليسيه ولي فكر نكنم ازاين كاملتر سايت بشه.

اقا صابر همون نكات كلي هم كه در مورد ساخت ميگفتيد خيلي خوب بود لطفا ادامه بدهيد.

MAJID
18-08-2005, 12:22
سلام

نقشه hot stoff II براي ساخت پيدا كردم

ali_zzr
18-08-2005, 12:49
باسلام دوباره خدمت همه دوستان . . .

من چندتا سايت پر از طرحهاي هواپيما هاي مدل پيدا كردم الان يكيش رو معرفي مي كنم كه دوستان مي تونند طرحهاي دلخواهشون رو دانلود كنند آدرس آون سايت اينه :

[Only registered and activated users can see links] ... _sport.htm ([Only registered and activated users can see links])

اميدوارم بتونيد از اين طرحها استفاده نماييد.

ali_zzr
18-08-2005, 13:34
يه سوال از آقا صابر داشتم :

تو بعضي از نقشه ها ديدم مثلا براي قطعه آيلرون زده :

Alileron : balsa : 1.5 X 63 X120 lg

اين عددهاي آخر مخصوصا اون حرف lg رو مي خواستم بدونم چيه ؟

در ضمن فرق چوب Balsa و Aero-Ply رو توضيح بدهيد

Shobeir
29-08-2005, 00:41
عجب عشقي اين :o

F16 ==> [Only registered and activated users can see links]

---------------------------------------------------------------------

سلام چيز خيلي توپيه ! البته اين F18 هست Hornet :wink:

:idea:

Saber2q
30-09-2005, 15:21
ببخشيد كه فاصله خيلي زيادي بين پستها افتاد

در مورد اون حروف آخري كه روي نقشه ها در كنار اندازه ها قرار داره، من خودم تاحالا با اين علامت برخورد نكردم ولي بازم ميپرسم از دوستانم و ميگم

درباره فرق چوب بالسا با پلي وود كه پرسيديد، بالسا (Balsa) همون چوب اصلي ساخت هواپيما است كه وزن بسيار سبكي داره و جنس نرمي داره و در قسمت هاي روي بدنه و ضريف كاري ها استفاده ميشه و قابليت سنباده خوري بسيار خوبي هم داره .

پلي وود (ply wood) هم چوب لمينيت يا همون "تخته سه لا" است كه از لايه هاي چوب هاي نازك و چسب تشكيل شده كه داراي مقاومت نسبتا خوبي است و در شاسي هاي بدنه يا شهپر هاي بالها و در قسمت هايي كه تحت فشار يا كشش و يا قطعه اي به آن اتصال پيدا ميكند استفاده ميشود البته در انتخاب نوع پلي وود بايد دقت كنيد تا به مشكل بر نخوريد و انواع خارجي و ايرانيش ساخته ميشه كه البته خارجيش كم پيدا ميشه ولي اگه بتونيد پيدا كنيد از نظر استحكام و سبكي وزن و كيفيت بسيار مناسبتر است.

Saeid12345
30-09-2005, 16:07
من يه هواپيماي مدل (جت) كنترل از راه دور با مادون قرمز طراحي و (تقريبا) ساخته ام ولي موتور ندارد. آيا موتورهاي جت مخصوص هواپيماهاي مدل وجود دارد يا نه؟ اگر هم دارد قيمتش چقدره؟ ان شاء ا... عكساشو ميكشم و ميزارم تا ببينين. :wink:

Mansoor
30-09-2005, 18:29
عزيزم با مادون قرمز كه نميشه كنترلش كرد

موتور جت هم واسه هواپيماي مدل هست

اسمش هم جتكس هست

Saeid12345
30-09-2005, 19:00
1- چرا ميشه! من تقريبا 5 سال پيش يه نقشه فرستنده گيرنده مادون قرمز (روش كه نوشته بود مادون قرمز) پيدا كرده بودم و تقريبا اكثر قسمتهايش را ساخته ام بجز چند تا آي سي كه فكر كنم تو ايران پيدا نشه! اگه هم بشه قيمتش چند برابره! ولي بالاخره پيداش ميكنم!

2- خوب آيا در ايران هم از اين موتورها هست؟ و قيمتش چقدره؟

Saber2q
30-09-2005, 23:41
درباره موتور جت و عكس هاش تاپيك داريمتو ايران كه براي فروش پيدا نميشه مگر اينكه سفارش بديد براتون بيارن اينايي كه جنس ميارن و قيمتش هم بالاي 1ميليون تومانه البته پايد هم بالاتر

ولي من فقط يك نفر رو ديدم كه هواپيماي موتور جت داشت و يك بار هم بيشتر اون رو نديدم و نميدونم كجاس كه براتون بيشتر بپرسم ازش

توربوجت
30-09-2005, 23:46
يه سفر كه رفته بودم دبي رفتم يه جا به اسم هوبي سنتر از اين چيزا داشت قيمت هر موتور جتم يك مليون و خورده اي ميشه اينجور پروژه ها كه ميخواين هوا پيماي مدل جت بگيرين بايد چند تا شريك باشين كه پولارو بزارين رو هم :D

Saeid12345
01-10-2005, 00:01
حالا ببينم چي ميشه؟ شايد اگه هزينش زياد شد ساختشو چند سالي عقب بندازم!

Mansoor
01-10-2005, 00:13
1- چرا ميشه! من تقريبا 5 سال پيش يه نقشه فرستنده گيرنده مادون قرمز (روش كه نوشته بود مادون قرمز) پيدا كرده بودم و تقريبا اكثر قسمتهايش را ساخته ام بجز چند تا آي سي كه فكر كنم تو ايران پيدا نشه! اگه هم بشه قيمتش چند برابره!

سعيد جان

مادون قرمز مثل كنترل تلويزيون ميمونه

اولا بايد ديد مستقيم داشته باشه

دوم اينكه بردش بسيار بسيار كم هست

Saeid12345
01-10-2005, 00:15
روش نوشته بود مادون قرمز! ولي شايد از يه نوع امواج ديگه استفاده كند! حالا بگذريم.

Saber2q
01-10-2005, 00:21
حالا ببينم چي ميشه؟ شايد اگه هزينش زياد شد ساختشو چند سالي عقب بندازم!

به غير از هزينه ساختش مسپله ديگه اي هم كه هست اينه كه تو ايران باند مناسبي براي هواپيماي موتور جت ساخته نشده و بايد از باند هاي هواپيما هاي معمولي استفاده بشه مثل باند پرواز آسمان ري كه اينجور جاها هم هيچگونه ساپورتي براي اين كارا ندارن و كلي بايد بدو بدو كنيد

Saeid12345
01-10-2005, 00:27
آقا فعلا از ساختش منصرف شدم! اون قسمتهاشم كه درست كرده ام ميرن تو انباري تا خاك بخورن! شايد در آينده اي نزديك پرواز كرد ولي با نبود باند مناسب براي اينكه سالم فرود بياد بايد يه چتر نجات بهش ببندم! :wink:

ali_zzr
01-12-2005, 10:31
ببخشيد آقا صابر ... سوالات من رو جواب نمي دهيد ؟؟؟؟

شايد نديديد !!!

دوباره مي پرسم

در ضمن فرق چوب Balsa و Aero-Ply رو توضيح بدهيد!!

يه سوال ديگه هم داشتم ميشه لطفا در مورد مدل هايي كه Aileron ندارند بيشتر توضيح بدهيد.. ممنون ميشم

محمد كيازاده
02-12-2005, 21:56
با عرض سلام خدمت دوستان عزيز.اول از همه از مسوولين اين قسمت عالي سايت تشكر ميكنم.من به تازگي در اين سايت عضو شده ام و 16 سال هم بيشتر ندارم.ميخواستم بگويم وقتي صفحه را ميخواندم متوجه چيز عجيبي شدم.من ديدم كه اكثر ما بدنبال پرواز هواپيماي مدل با چوب و موتور پيستوني و راديو كنترل دوربردو طول بال 2 متر و....... هستيم و آقا صابر هم به ما اطلاعاتتخصصي ميدهند در حالي كه ما هنوز هواپيماي مدل كشي هم نساخته ايم :!: :!: :!: و فقط از ديدن چند عكس هواپيما لذت برده ايم :!:

پس لطفا اطلاعات خود را عومي تر كنيد چون من مصمم هستم يك هواپيماي مدل ساده بسازم و از آنجا كه مشكلي با هزينه اش ندارم 8) بدنبال نقشه ي ساده و اطلاعات هستم.ضمنا اگر از ساخت هليكوپتر هم اطلاعاتي داريد در اختيار ما بگذاريد كه متشكر ميشويم چرا كه هليكوپتر نياز به بدنه ي مشخص و باند و ..... ندارد.

متشكرم

علي رضا يوسفي
04-12-2005, 22:02
Ba salam va ehteram khedmate shoma duste aziz ,

Lotfan agar momken ast website ya makani ra jahate kharide chand POSTER az planes IRAN AIR ( 747 ya Airbus ya ..... ) be man moarrefi farmaeed ?

Ba sepas az rahnamaie shoma ,

Best Regards ,

Saber2q
05-12-2005, 20:00
سلام

اولا از دوستان و مخصوصا علي آقا كه سوالتون دير جواب داده شد معضرت ميخوام چون يه مقدار مشغوليات داشتم و اميدوارم از اين به بعد بيشتر بتونم بيام.

اين اعداد ابعاد قطعه مورد نظر است كه به ترتيب ضخامت، عرض و طول قطعه رو نشون ميده.

اون lg آخرش رو هم منم نميدونم چون تاحالا تو نقشه باهاش برخورد نكردم.

در ضمن فرق چوب Balsa و Aero-Ply رو توضيح بدهيد!!

البته در همين تاپيك فرق چوب بالسا و پلي شرح داده شده كه بالسا چوب سبك و نرم و در عين حال با استحكام مناسب براي هواپيما و پلي چيزي شبيه تخته 3لا است كه البته تو ايران بايد از همون تخته 3لا استفاده كنيم به جاي پلي

يه سوال ديگه هم داشتم ميشه لطفا در مورد مدل هايي كه Aileron ندارند بيشتر توضيح بدهيددر هواپيماهاي بدون الران براي چرخش فقط از رادر بايد استفاده كرد و اين كار در هواپيماهاي معمولي به كمي مهارت و تمرين نياز داره (يعني در هواپيما هايي كه الران دارند و ميخواهيم بدون استفاده از الران و تنها با استفاده از رادر هواپيما را كنترل كنيم) و در صورت اشتباه هواپيما ميچرخد و كنترل سخت ميشود ولي در هواپيما هايي كه طراحي آنها بدون رادر است زاويه بال آنها بيشتره تا حالت استريبل در هوا بيشتر بشه و در نتيجه مشكلي اسجاد نميكند بلكه كنترل آن نسبت به هواپيماهاي معمولي راحت تر ولي محدودتر ميشه، هواپيما هاي بدون رادر اغلب با راديوي 2كانال استفاده ميشوند و در نوع پيشرفته تر از راديوي 3كانال و معمولا هواپيماهاي سبكي هستند مانند موتور الكتريك، فومي، و موتور بنزيني كوچك (20-25...).

Saber2q
05-12-2005, 20:15
با عرض سلام خدمت دوستان عزيز.اول از همه از مسوولين اين قسمت عالي سايت تشكر ميكنم.من به تازگي در اين سايت عضو شده ام و 16 سال هم بيشتر ندارم.ميخواستم بگويم وقتي صفحه را ميخواندم متوجه چيز عجيبي شدم.من ديدم كه اكثر ما بدنبال پرواز هواپيماي مدل با چوب و موتور پيستوني و راديو كنترل دوربردو طول بال 2 متر و....... هستيم و آقا صابر هم به ما اطلاعاتتخصصي ميدهند در حالي كه ما هنوز هواپيماي مدل كشي هم نساخته ايم :!: :!: :!: و فقط از ديدن چند عكس هواپيما لذت برده ايم :!:

پس لطفا اطلاعات خود را عومي تر كنيد چون من مصمم هستم يك هواپيماي مدل ساده بسازم و از آنجا كه مشكلي با هزينه اش ندارم 8) بدنبال نقشه ي ساده و اطلاعات هستم.ضمنا اگر از ساخت هليكوپتر هم اطلاعاتي داريد در اختيار ما بگذاريد كه متشكر ميشويم چرا كه هليكوپتر نياز به بدنه ي مشخص و باند و ..... ندارد.

متشكرم

دوست عزيز حرف شما درسته و اول بايد از سطح پاپين شروع كرد ولي چيزي كه تو تجربه نشون داده اينه كه وقتي از هواپيماي موتوركشي و يا حتي موتور الكتريك در ابتدا استفاده ميشه بدتر باعث زدگي از اين تفريح ميشه چون لذتي كه تو هواپيماي موتوري است تو اين هواپيما ها كمترع ولي در كل هركسي يه جور لذت ميبره و بازم بستگي داره كه شما هدفت از اين كه ميخواي يه هواپيما داشته باشي يا بسازي چي باشهُ.

اگه هدفتون يه بازيه و تفريح معمولي باشه و بخواين يه روز تو يه پارك بازي كنين خب من هم همون هواپيماي كشي يا موتور الكتريك رو پيشنهاد ميكنم

ولي اگه هدفتو يادگيري و لذت پرواز باشه من پيشنهاد ميكنم از همين ابتدا بياين سراغ هواپيماي موتوري و بعد از اين كه حرفه اي شديد براي تنوع ميتونيد از هواپيما هاي ديگه استفاده كنيد

ali_zzr
07-12-2005, 15:14
اقا صابر خیلی ممنون از جوابتون...خیلی خوب و مفید بود

محمد كيازاده
09-12-2005, 17:23
با عرض سلام

آقا صابر.از جوابتان متشكرم.

لطفآ در مورد هليكوپتر هم توضيح دهيد.

محمد كيازاده
09-12-2005, 17:23
با عرض سلام

آقا صابر.از جوابتان متشكرم.

لطفآ در مورد هليكوپتر هم توضيح دهيد.

Saber2q
09-12-2005, 21:14
جناب محمد كيازاده

هليكوپتر مدل هم مثل هواپيماي مدل طرفداران زيادي داره ولي ميشه گفت كه تنوع هليكوپتر از هواپيما كمتره ولي هليكوپتر هم داراي جذابيت ها خاص خودشه.

هليكوپتر مدل معمولا به صورت اسمبلي آماده ميشه و همه قطعاتش آماده وجود داره و معمولا هم به صورت كيت كامل (Ready To Fly) تهيه ميكنند در صورتي كه هواپيما رو معمولا ميسازند.

موتور هليكوپتر ها معمولا موتورهاي خيلي دقيقتر و گرونتر از هواپيما است و همچنين بايد قبل از پرواز از بدون مشكل بودن موتور مطمن باشيد. سوخت هليكوپتر همون سوخت هواپيماي مدل است

از نظر باند پرواز درسته كه هليكوپتر نياز به باند نداره ولي بازهم دليل نميشه كه شما بتونيد تو حياط خونتون هليكوپتر رو پرواز بديد و باز هم درسته كه بدنه هليكوپتر آمادس ولي يادگيري و تسلط روي پرواز هليكوپتر و حتي اين كه شما بتونيد فقط هليكوپتر رو در فاصله 1سانتي متري سطح زمين سابت نگه داريد نياز به كلي تمرين داره

ولي با همه اين حرفها مهم اينه كه به چه چيز بيشتر علاقه داريد و نبايد به فكر محل پرواز و هزينه و... باشيد چون در همه پرنده ها و كلا وسايل مدل آنقدر تنوع هست كه بتونيد با توجه به تمام شرايط خودتون يك وسيله مناسب انتخاب كنيد

از نظر قيمتي هم اگه بخوايم مقايسه كنيم ميشه گفت هليكوپتر ساده با سايز معمولي تقريبا هم قيمت يك هواپيماي كامل و حرفه اي با سايز نسبتا بزرگه

حالا من نميدونم شما درباره هليكوپتر چجور اطلاعاتي ميخواين و اگه مطلب خاصي مورد نظرتونه بگيد

Su34
09-12-2005, 21:26
چند وقت پيش اخبار شبانگاهي شبكه 3 يه جوون خرم اباذي رو نشون ميداد كه يه هليكوپتر ساخته بود.دقيقا يادم نيست ولي فكر كنم پرواز هم ميكرد.

محمد كيازاده
10-12-2005, 19:37
باز هم مرسي اقا صابر.

مي خواستم بپرسم براي يه هواپيماي ساده و كوچك و سبك ميشه از آرميچره 1.5 يا 3 معمولي با پره هاي مخصوص استفاده كرد.من فعلا ميخوام يه هواپيماي ساده و كم خرج بدون راديو كنترل درست كنم تا مطمن بشم پرواز ميكنه و پايداره و چندين دليله ديگه.

با تشكر :D :)

Saber2q
11-12-2005, 20:37
باز هم مرسي اقا صابر.

مي خواستم بپرسم براي يه هواپيماي ساده و كوچك و سبك ميشه از آرميچره 1.5 يا 3 معمولي با پره هاي مخصوص استفاده كرد.من فعلا ميخوام يه هواپيماي ساده و كم خرج بدون راديو كنترل درست كنم تا مطمن بشم پرواز ميكنه و پايداره و چندين دليله ديگه.

با تشكر :D :)

عزيز جان آرميچر 3ولت هولپيما رو پرواز كه نميده هيچ حتي روي زمين هم حركت نميكنه.

براي هواپيما هاي موتور الكتريك بايد از آرميچرهاي مخصوص خودش استفاده كرد كه با ولتاژ 9.6 آمپر بالا كار ميكنه و معمولا براي همين كار ساخته ميشه و مصرف ديگهيي هم نداره.

ولي معمولا هواپيماي بدون راديو كنترل نميتونه موتور داشته باشه مگر اينكه كنترل لاين باشه.

محمد كيازاده
11-12-2005, 21:49
:cry:

لطفا در مورد اين نوع آرميچرو باتريش و قيمتش و وزنش و اندازه اش و .........

توضيح كامل بدهيد.

ضمنا كنترل لاين چيه؟

خيلي ممنون از پاسخ هاي خوبتان آقا صابر

Saber2q
11-12-2005, 22:26
يه آرميچر شبيه به آرميچر هاي معمولي با ابعاد حدودا يك آرميچر ظبط صوت و ولتاژش هم كه 9.6 ولت با آمژر حدود بالاي 600 ميلي آمپر كه معمولا از باطري هاي ريشارژبل استفاده ميشه

كنترل لاين هم به هواپيمايي گفته ميشه كه به وسيله نخ مستقيما از پاپين كنترل ميشه كه نخهاي متصل به سكان ها به صورت دسته اي با يك دسته فرمان صليبي كه در دست قرار ميگيره وصل ميشه و با حركت دادن دسته هواپيما كنترل ميشه و يكي از خصوصياتش اينه كه هواپيمايتون هيچ وقت گم نميشه :D

ولي من كه خودم علاقه اي به اين نوع پرواز ندارم (چون خيلي مصنوع است)

محمد كيازاده
11-12-2005, 23:16
اقا صابر قيمت و وزنش و هواپيمايي كه بتونه بلندش كنه بايد چقدر باشه؟

فكر كنم رو خط باشيد

محمد كيازاده
11-12-2005, 23:17
قيمت باتريش چي؟

محمد كيازاده
11-12-2005, 23:18
مرسي اگه زودتر جواب بديد

Saber2q
13-12-2005, 15:06
مرسي اگه زودتر جواب بديد

ببخشيد كه اون موقع پستت رو نديدم

اين موتورها همونطور كه گفتم هواپيماي هاي كوچيك و معمولا از جنس فوم يا پلاستيك و در مواردي طراحي با چوب و بسيار سبك را بلند ميكنه

قيمتش بستگي به نوعش داره مثلا نوع 40000توماني داره و نوع 2000000 توماني هم داره كه انواع گيربكس دار و يا همراه خودش speed control ممكنه داشته باشه و همه اينها به صورت جداگانه هم پيدا ميشه

راستش اينقدر مدل به مدل داره كه الان ممكنه يه مدل بخري و ماه ديگه دو مدل ديگه بياد و از اين مدل قبلي خبري نباشه.

اگه خاستي بيشتر در باره مدل هاي موجود بدوني و اگه تهران هستي برو نمايشگاه هوايي (روبروي پارك ارم) اونجا يه فروشگاه وسايل هواپيماي مدل هست (با آقاي روبيك كشيشيان بايد صحبت كني كه مسول فروشگاه هست)

Saber2q
13-12-2005, 15:06
مرسي اگه زودتر جواب بديد

ببخشيد كه اون موقع پستت رو نديدم

اين موتورها همونطور كه گفتم هواپيماي هاي كوچيك و معمولا از جنس فوم يا پلاستيك و در مواردي طراحي با چوب و بسيار سبك را بلند ميكنه

قيمتش بستگي به نوعش داره مثلا نوع 40000توماني داره و نوع 2000000 توماني هم داره كه انواع گيربكس دار و يا همراه خودش speed control ممكنه داشته باشه و همه اينها به صورت جداگانه هم پيدا ميشه

راستش اينقدر مدل به مدل داره كه الان ممكنه يه مدل بخري و ماه ديگه دو مدل ديگه بياد و از اين مدل قبلي خبري نباشه.

اگه خاستي بيشتر در باره مدل هاي موجود بدوني و اگه تهران هستي برو نمايشگاه هوايي (روبروي پارك ارم) اونجا يه فروشگاه وسايل هواپيماي مدل هست (با آقاي روبيك كشيشيان بايد صحبت كني كه مسول فروشگاه هست)

محمد كيازاده
14-12-2005, 17:31
با عرض سلام و خسته نباشيد

من يك هواپيماي دو موتوره با راديو كنترل 100 متري ديدم 50 تومن!!!

ضمنا منظور من از اينكه راديو كنترل نداشته باشه يه هواپيماي ساده و كوچيك و كم خرجه كه تو اتاق پرواز بدم تا از عملكردش مطمن شم.مثلا كاغذي يا مقوايي(كه من چند نمونه تو اينترنت ديدم كه با كاغذ چاپگر درست ميشد و با ارميچر معمولي راه مي افتاد.يه چوبي هم بود كه مثل قبلي راديو كنترل نداشت و براي افراد مبتدي مثل من ساخته شده بود و البته آرميچرش هم خيلي ضعيف و كوچك بود كه سايتش رو بعدا ميدم.[/url]

Saber2q
16-12-2005, 17:08
با عرض سلام و خسته نباشيد

من يك هواپيماي دو موتوره با راديو كنترل 100 متري ديدم 50 تومن!!!

ضمنا منظور من از اينكه راديو كنترل نداشته باشه يه هواپيماي ساده و كوچيك و كم خرجه كه تو اتاق پرواز بدم تا از عملكردش مطمن شم.مثلا كاغذي يا مقوايي(كه من چند نمونه تو اينترنت ديدم كه با كاغذ چاپگر درست ميشد و با ارميچر معمولي راه مي افتاد.يه چوبي هم بود كه مثل قبلي راديو كنترل نداشت و براي افراد مبتدي مثل من ساخته شده بود و البته آرميچرش هم خيلي ضعيف و كوچك بود كه سايتش رو بعدا ميدم.[/url]

بله هواپيماي دوموتوره الكتريكي با راديو كنترل 50تومن هست ولي اينكه بخواين تو اطاق پرواز بدبد غير از اينكه هيچي نشده يه چيزي رو ميزنه ميشكنه و هيچ پرواري هم تو ارتفاع 2-3 متري اطاق انجام نميشه و اگرم اطاقتون حتي طولاني باشه شما به محضي كه بخواين دور بزنيد هواپيماتون با زمين برخورد نميكنه

پس مطمپن باشيد اينجوري نميتونيد تمرين پرواز كنيد ضمنان اين هواپيما ها به علت سبكي بر اثر زمين خوردن آسيب جدي نميبينن پس نيازي نيست كه براي يادگيري از اين مسايل ترسي داشته باشيد.

تو جاي مناسب پرواز بديد تا لذت ببريد :wink:

ali_zzr2003
19-12-2005, 00:45
ببخشيد آقا صابر در مورد هواپيماهايي كه با چوب بالسا ساخته مي شوند : من دارم يكي مي سازم.موتورش هم الكتريكي نيست با سوخت كار مي كنه.مي خواستم ببينم چه رابطه ايي بين وزن كل هواپيما و قدرت و ظرفيت موتور وجود داره ؟؟

يه سوال ديگه :

نقشه اي كه من دارم موقع ساخت خودم يك سري تغييرات ابتكاري توش دادم چون نمي تونستم قطعات ريز را دقيق در بيارم كه البته نميشد واگر هم مي شد خيلي سخت بود و ابزار دقيق مي خواست.حالا ميخوام بدونم اين تغييراتي كه من دادم باعث شده مركز ثقل اين هواپيما جابه جا بشه.آيا تاثير چنداني در موفقيت پرواز داره يا نه ميتونه بازم پرواز كنه.البته اين اولين تجربه من در ساخت مدل هست كه متاسفانه يا خوشبختانه از يك مدل موتور دار قابل پرواز شروع كردم وتجربه ايي ندارم . لطفا اگه ميشه راهناماييم كنيد

Saber2q
20-12-2005, 13:04
يه سوال ديگه :

نقشه اي كه من دارم موقع ساخت خودم يك سري تغييرات ابتكاري توش دادم چون نمي تونستم قطعات ريز را دقيق در بيارم كه البته نميشد واگر هم مي شد خيلي سخت بود و ابزار دقيق مي خواست.حالا ميخوام بدونم اين تغييراتي كه من دادم باعث شده مركز ثقل اين هواپيما جابه جا بشه.آيا تاثير چنداني در موفقيت پرواز داره يا نه ميتونه بازم پرواز كنه.البته اين اولين تجربه من در ساخت مدل هست كه متاسفانه يا خوشبختانه از يك مدل موتور دار قابل پرواز شروع كردم وتجربه ايي ندارم . لطفا اگه ميشه راهناماييم كنيد

مركز ثقل هواپيما تو پرواز خيلي مهمه و اگه شما اون رو تغيير داده باشيد ممكنه اصلا هواپيماتون از زمين بلند نشه و هميشه تو ساخت هواپيما در مراحل پاياني و زماني كه ميخواهيم لينك كشي كنيم و قطعات اكترونيكي هواپيما رو قرار بديم بر اساس مركز ثقل اونها رو قرار ميديم البته قبلا وزن هواپيما را تا حدودي نزديك كرده ايم ولي براي تنظيم دقيقش بايد در مراحل پاياني اين كار را بكنيد و حتي در بعضي موارد ممكنه نياز باشه كه يك وزنه در (مثلا عقب يا جلوي هواپيما) قرار بديم تا بالانس هواپيما بهم نخوره

شما نگفتي كه هواپيمات چه سايزيه و چه مدليه ولي معمولا تو نقشه در قسمت نماي جانبي بال اصلي هواپيما مركز ثقل رو با 2دايره كوچك (دايره اي كه به 4قسمت مساوي تقسيم شده و 2تا قسمت سفيد و دوتا سياه) مشخص ميكنند و شما بايد بالانس هواپيماتون بين اين دو نقطه باشه و براي اينكه بفهميد بالانس درسته يا اشتباه بايد هواپيماي آماده و كامل را از روي بال اصلي روي فقط روي دو انگشت خودتون نگه داريد. اگع تعادل هواپيما در حالتي كه انگشتان شما در محل مشخص شده قرار دارد حفظ شود مشكلي نيست.

به نظر من بهتر بود كه شما براي بار اول يك هواپيماي ساده رو انتخاب ميكرديد(هواپيمايي كه توانايي ساخت كليه قسمت هاشو داشته باشيد) ولي اگه بگيد كدوم قسمت ها رو مشكل داشتيد باهاش و نتونستيد بسازيد شايد بتونم كمكتون كنم.

ببخشيد آقا صابر در مورد هواپيماهايي كه با چوب بالسا ساخته مي شوند : من دارم يكي مي سازم.موتورش هم الكتريكي نيست با سوخت كار مي كنه.مي خواستم ببينم چه رابطه ايي بين وزن كل هواپيما و قدرت و ظرفيت موتور وجود داره ؟؟

فرمول ولي به دليل اين كه راندمان موتورهاي ماركهاي مختلف نسبت به ظرفيت آنها با هم فرق ميكنه و اين عدد براي هر كمپاني به صورت اختصاصي استاندارد ميشه قبل از استفاده از اين فرمول بايد بتونيم راندمان اصلي موتور را بدست مياريم كه كار من و شما هم نيست :wink: داره و همچنين تو دتا شيت موتورها جدولي وجود داره كه رابطه وزن هواپيما با موتور مورد نظر مينويسند و بعضي وقت ها مدل هاي ديگه همان كمپاني رو هم ميذارن و همين جدول ها مشكل همه رو حل ميكنه

محمد كيازاده
20-12-2005, 13:48
با سلام دوباره

آقا صابر من تهراني نيستم.و مي خوام يه هواپيماي مدل معمولي بسازم و يك كارگاه نيز در دسترس دارم و حدود 70-100 هزار تومن پول.اگه ميشه آدرس بديد براي خريد نقشه و تجهيزات بديد.اگه تو تهرانم باشه عيبي نداره.

فكر كنم مشكلم رو موتور و طرح باشه

اگه طرحو ابتكاري بسازم بلند ميشه؟

چه موتوري ميخواد؟ با اين پول چقدر بزرگه؟ و...

برام توضيح كامل بديد و منو راهنمايي كنيد.

با تشكر : :wink:

Saber2q
20-12-2005, 17:04
با سلام دوباره

آقا صابر من تهراني نيستم.و مي خوام يه هواپيماي مدل معمولي بسازم و يك كارگاه نيز در دسترس دارم و حدود 70-100 هزار تومن پول.اگه ميشه آدرس بديد براي خريد نقشه و تجهيزات بديد.اگه تو تهرانم باشه عيبي نداره.

فكر كنم مشكلم رو موتور و طرح باشه

اگه طرحو ابتكاري بسازم بلند ميشه؟

چه موتوري ميخواد؟ با اين پول چقدر بزرگه؟ و...

برام توضيح كامل بديد و منو راهنمايي كنيد.

با تشكر : :wink:

دوست عزيز هواپيماي ابتكاري هم ميشه ساخت ولي نه براي بار اول :wink: به نظر من اول يه هواپيماي ساده با نقشه كامل تهيه كن و بساز تا يهكم تجربه پيدا كني بعد برو سراغ هواپيماي ابتكاري و...

چرا كه نشه ساخت؟؟ ميشه با هر بودجه ميشه ساخت و ميتوني هواپيماي دلخواه خودتم بسازي ولي بالاخره چيزه پيچيده اي نيست كه اگه ايروديناميك هواپيما رو بوجود بياري و وزنش مناسب باشه با موتور مناسب خودش حتما پرواز ميكنه.

تو همين تاپيك تو صفحه هاي قبلي دوستان سايت هايي رو دانلود نقشه معرفي كرده اند و براي قطعات هم تو همين تاپيك آدرس محل فروش قطعات در تهران رو اعلام كرديم.

و بگرد دنبال يك نقشه طرح چوب كوچيك كوچيكترين رو پيدا كن (به خاطر اين ميگم كه گفتي 70هزار تومن و اينجوري ميتوني موتور كوچيك و ارزون بخري و راديو كنترل ساده تر)

محمد كيازاده
21-12-2005, 17:07
با سلام دوباره

آقا صابر من شنيدم موتوراي پالس جت هم راحت ساخته ميشن هم پروازشون قطعي و سريعه و دردسر نداره.

لطفا توضيح بديد.

مرسي

Saber2q
21-12-2005, 17:54
منظورت از پرواز سريع و قطعي چيه؟؟؟ بالاخره نميشه گفت كه شما يه + بسازي و پروار كنه و تو هر هواپيمايي اگه محاسبات درست انجام بشه قطعي و سريع پرواز ميكنه.

دليل نميشه كه چون هواپيما سرنشين نداره اول پرواز بديم و بعد ببينيم خوب پرواز كرد يا نه.

به نظر من بايد محاسباتتونو به بهترين نحو انجام بديد و تا وقتي كه از همه چيز مطمپن نشديد و كليه ضرايب اطمينان رو در نظر نگرفتيد اقدام به پرواز هواپيما كنيد. چون اصلا هيچ دليلي نداره كه هواپيماتون بخوره زمين و اعتبار شما در همين به وجود مياد كه چند بار كرش داشتيد

پس خواهشن دنبال هواپيماي بي درسر نباش و هر هواپيمايي كه دوست داري انتخاب كن بعد محاسباتش رو شروع كن :wink:

محمد كيازاده
23-12-2005, 03:12
با سلام آقا صابر.من مي خوام هواپيمايي رو كه بسازم بشه با دست پرتابش دادو با نيروي دست پرواز كنه.آيا با موتور الكتريكي معمولي ميشه اينكارو كرد؟

يا به طراحي بستگي داره؟

با متور معمولي و ارزون ميشه اينكارو كرد؟

راستي اگه موتوره هواپيما الكتريكي باشه بايد هر روز براش باتري بخريم و ورشكسته..... :wink:

Saber2q
23-12-2005, 12:49
محمد جان راستش من هنوز نفهميدم شما چه جور هواپيمايي رو ميخواي بسازي

يه نگاهي به پست هات بنداز هر بار يه چيز جديد گفتي

چرا همهي اينهايي كه ميگي قابل ساختن هست فقط بايد اول مشخص بشه كه چي ميخواي

محمد كيازاده
25-12-2005, 13:43
با عرض سلام و خسته نباشيد.

آقا صابر من چون طرح اوليمه از هيچي اطلاع كافي ندارم.ولي مي خوام چيزي بسا زم كه كنترلش آسون باشه و همينطور ساختش.البته شايد براي بدنش از مدل هاي رول استفاده كردم.چون تو لستش نوشته بود حدود 6000 تومن كه اين خيلي خوبه.

خوب مي گفتم من هم مي خوام يه مدل بسازم كه اون ويژگي ها رو داشته باشه و سرعتشم كم باشه و البته بشه با دست بلندش كرد.حالا چه جت باشه چه الكتريكي چه هرچي!!!!!!

حالا منو راهنمايي كنيد چي بسازم.

Arman
25-12-2005, 14:08
با سلام خدمت شما دوستان عزیز.

من در حال ساخت یک هواپیمای گلایدر مدل، یعنی بی موتور هستم. مشخصات این هواپیما بدین صورته:

1- طول دو سر بال 150 cm

2- طول کل بدنه 50 cm

این هواپیما رو من تقریباً کلاً با مقوای سفید با کمک یکی از دوستانم ساختیم. من با این که مطالعه بسیار زیادی در علوم هوانوردی داشتم، ولی متاسفانه هیچ وقت در طراحی هواپیمای مدل موفق نبودم. اما این دفعه، بال ها، بدنه، مقطع بالها، دم افقی و بالچه های دم افقی رو کلاً بر اساس اصول ساختم و هواپیما رو هم بالانس کردم.

این هواپیما به دلیل اینکه هدفم فقط پرواز افقی خیلی ساده هست، فاقد دم عمودیه. در ضمن می خوام هواپیما رو اینطور از زمین بلند کنم:

قلاب های در دو طرف بال ها ساختم که می خوام نخی رو به طول 5 یا 6 متر به اونها وصل و سپس نخ ها رو به دوچرخه وصل کنم. بعد سوار دوچرخه بشم و گلایدر رو با سرعت مطلوبی به دنبال خودم بکشم تا از زمین بلند میشه. بعد عین گلایدر واقعی، قلاب رو قطع می کنم. تصویر کلی هواپیما از بالا که البته بسیار بسیار ساده است ولی طراحیش پیچیده و بر اساس اصول، رو در پایین گذاشتم:

حالا از شما می خوام سوال کنم (دوستانی که در زمینه هواپیماهای مدل دستی دارند) که آیا چنین هواپیمایی با چنین مشخصاتی، با کشیدن با دو چرخه و ساخته شده از مقوا و بسیار سبک، اصولاً از زمین بلند میشه و اگر بلند شد پایداره و قشنگ پرواز می کنه.

یه راهنمایی جامع می خوام. طرح نمی خوام خیلی پیچیده بشه. یادتون نره که فقط بلند شدن هواپیما از زمین و یک پرواز افقی بسیار ساده مد نظرمه.

اگه راهنمایی کنید شرمنده کردید.

Arman
25-12-2005, 14:09
با سلام خدمت شما دوستان عزیز.

من در حال ساخت یک هواپیمای گلایدر مدل، یعنی بی موتور هستم. مشخصات این هواپیما بدین صورته:

1- طول دو سر بال 150 cm

2- طول کل بدنه 50 cm

این هواپیما رو من تقریباً کلاً با مقوای سفید با کمک یکی از دوستانم ساختیم. من با این که مطالعه بسیار زیادی در علوم هوانوردی داشتم، ولی متاسفانه هیچ وقت در طراحی هواپیمای مدل موفق نبودم. اما این دفعه، بال ها، بدنه، مقطع بالها، دم افقی و بالچه های دم افقی رو کلاً بر اساس اصول ساختم و هواپیما رو هم بالانس کردم.

این هواپیما به دلیل اینکه هدفم فقط پرواز افقی خیلی ساده هست، فاقد دم عمودیه. در ضمن می خوام هواپیما رو اینطور از زمین بلند کنم:

قلاب های در دو طرف بال ها ساختم که می خوام نخی رو به طول 5 یا 6 متر به اونها وصل و سپس نخ ها رو به دوچرخه وصل کنم. بعد سوار دوچرخه بشم و گلایدر رو با سرعت مطلوبی به دنبال خودم بکشم تا از زمین بلند میشه. بعد عین گلایدر واقعی، قلاب رو قطع می کنم. تصویر کلی هواپیما از بالا که البته بسیار بسیار ساده است ولی طراحیش پیچیده و بر اساس اصول، رو در پایین گذاشتم:

حالا از شما می خوام سوال کنم (دوستانی که در زمینه هواپیماهای مدل دستی دارند) که آیا چنین هواپیمایی با چنین مشخصاتی، با کشیدن با دو چرخه و ساخته شده از مقوا و بسیار سبک، اصولاً از زمین بلند میشه و اگر بلند شد پایداره و قشنگ پرواز می کنه.

یه راهنمایی جامع می خوام. طرح نمی خوام خیلی پیچیده بشه. یادتون نره که فقط بلند شدن هواپیما از زمین و یک پرواز افقی بسیار ساده مد نظرمه.

چازان
25-12-2005, 14:13
بنده هم طرحي در دست اجرا دارم با نام (ذوبين-9)

اگر نتايج موفقيت آميز بود حتما اينجا مي ذارمش.

Arman
25-12-2005, 15:38
كسي نبود جواب منو بده؟؟؟

صابر خان كو؟

Saber2q
25-12-2005, 22:11

آرمان خان

اگر منظورتو درست متوجه شده باشم (هواپيمايي كه فاقد بال عمودي باشه) يعني رادر نداشته باشه حتي اگر نياز به چرخش و دور زدن نداشته باشه نميتونه صاف پرواز كنه و در همون لحظه اول كه ميخاد روي باد قرار بگيره چپ ميشه

ولي مهم نيست كه جنس هواپيمات از چي باشه. همين كه وزن هواپيما استاندارد و بالانس باشه و ايروديناميك درست اجرا شده باشه مطمينن پرواز خواهد كرد.

در ابتداي پرواز كه ميخواي توسط دوچرخه اين كار رو انجام بدي نبايد مشكلي وجود داشته باشه چون شما داري كار يك وينچ متحرك كه به همين روش عمل ميكنه را انجام ميدي فقط ايرادي كه تو نقشه وجود داره اينه كه نياز به 2 قلاب وجود نداره يعني اصلا اشتباهه . اول اينكه قلاب رو به بال وصل نميكنند و يك قلاب بايد در نير هواپيما وصل بشه و قلاب بايد طوري باشه كه نياز به رها كردن نداشته باشه يعني نخ و گيره به وينچ وصل ميشه و كشيده ميشه و با بالا رفتن سرعت هواپيما از زمين بند ميشه تا جايي كه هواپيما بالاي وينچ قرار ميگيره و در اين لحضه وينچ از حركت مي ايسته و قلابي كه يك طرفش آزاد است خود به خود جا ميمونه و هواپيما به پرواز خود ادامه ميده.

Saber2q
25-12-2005, 22:13
با عرض سلام و خسته نباشيد.

آقا صابر من چون طرح اوليمه از هيچي اطلاع كافي ندارم.ولي مي خوام چيزي بسا زم كه كنترلش آسون باشه و همينطور ساختش.البته شايد براي بدنش از مدل هاي رول استفاده كردم.چون تو لستش نوشته بود حدود 6000 تومن كه اين خيلي خوبه.

خوب مي گفتم من هم مي خوام يه مدل بسازم كه اون ويژگي ها رو داشته باشه و سرعتشم كم باشه و البته بشه با دست بلندش كرد.حالا چه جت باشه چه الكتريكي چه هرچي!!!!!!

حالا منو راهنمايي كنيد چي بسازم.

محمد جان هواپيمايي كه بخواد با دست پرتاب بشه يا گرفته بشه نه ميتونه موتور جت باشه نه بنزيني ولي ميتونه همون موتور الكتريكي كه گفتي باشه

به نظر من يه مراجعه به اون سايتهايي كه دوستان معرفي كردن بكن و نقشه مورد علاقت رو پيدا كن (در اونجا نقشه ها طبقه بندي شده و ميتوني تو گروه موتور الكتريكي يه طرح ساده كه دوست داري پيدا كي)

براي موتور الكتريك هم ميتوني به محل فروش وسايل هواپيما مراجعه كني و تهيه كتي و همچنين من تو پاساژ فتوت پشت شهرداري (ميدان امام خميني) يه مغازه ديدم كه از اينجور وسايل مدل و حتي سروو هاي تكي و راديو كنترل ساده ميفروشه و مطمئنم از اونجا ميتوني چسزهايي كه ميخواي با قيمت مناسب تهيه كني

محمد كيازاده
25-12-2005, 23:46
آقا صابر راستش من مي خوام نقشه ي بزرگ داشته باشم و رو ميزه كارم بچسبونم تا كارم راهتتر باشه.فكر كنم اينطوري دقيق ترم ميشه. يا نه؟

راستي نميشه از اوج پرواز نقشه خريد؟ آخه من به اين نقشه هاي اينترنتي اعتماد ندارم.

اگه ميشه قيمت بزرگشو بگيد.

مرسي :)

Saber2q
26-12-2005, 20:20
معمولا نقشه ها با مقياس 1:1 چاپ ميشن و ميتونيد بعنوان شابلن ازش استفاده كنيد.

نقشه اينترنتي هيچ ايرادي نداره چون همون هايي هم كه از اوج رواز ميخريد ممكنه كپي همين نقشه ها باشه و قيمتش از 3000تومن داره تا 10000تومن كه بستگي به اندازش داره و تعداد برگها و نوع هواپيما

ولي ابنو بدونيد كه نقشه هاي جديد اصلي و داراي كپي رايت قيمت هاي خيلي بالاتر (حدود 100دلار) داره و اينايي كه تو ايران هست معمولا كپي نقشه كيت هاي هواپيماس و همچنين مقداري گمراهي داره

محمد كيازاده
27-12-2005, 16:58
مرسي آقا صابر.در مورد باتري هاي اين هواپيماهاي موتور الكتريكي هم توضيح بديد.و بگيد قيمتشون چنده و چقدر عمر مي كنند.

مرسي

Saber2q
27-12-2005, 20:11
شما بايد از باطري هاي 1.2 ولت قابل شارژ استفاده كني به اين صورت كه 8عدد باطري را با هم سري ميكنيد (البته اين در حالي است كه موتور شما 9.6 ولت است) و قيمتش هم كه بستگي به نوع باطري داره كه ميخريد و هرچي آمپر باطري بيشتر باشه مدت كاركرد بيشتري هم داره و مسلما قيمتش هم گرونتره ولي بايد توجه داشته باشيد كه باطري كه ميخريد مونده و كهنه نباشه چون باطري هاي شارژي تاريخ انقضا دارن

محمد كيازاده
28-12-2005, 00:44
آقا صابر يه چيز تخميني درباره ي قيمتش بگيد

Saber2q
30-12-2005, 12:02
150تومن (بازم بستگي داره كه چه راديو كنترلي پيدا كني)

محمد كيازاده
30-12-2005, 15:28
150 هزار تومن؟ :o :o :o :o :o :o :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :roll: :roll: :roll:

محمد كيازاده
30-12-2005, 15:31
اونم فقط باتريش؟من كه گفتم سر جمع 100 هزار تومن دارم؟!!

شايدم منظورتون 150 تك تومنيه كه اون موقع يه چيزي!!

Saber2q
30-12-2005, 16:09
اگه دلت ميخواد هواپيما پرواز بدي ميتوني با 100هزار تومن هواپيماي مدل آماده پرواز كامل بخري ولي اگه بخواي بسازي بعيد ميدونم چونكه نميتوني راديو كنترل ساده پيدا كني و اين چينيها طبق معول با اجناس ارزونشون راديو كنترل هاي ساده و ارزون براي هواپيما هاي سادشون ميسازن و ميتونن اين قيمت ها بفروشن

محمد كيازاده
03-01-2006, 11:36
نه آقا صابر مي خوام بسازم.يه باتري چيزي معرفي كنيد كه كارمندي تر باشه!!!

محمد كيازاده
03-01-2006, 11:37
نه آقا صابر مي خوام بسازم.يه باتري چيزي معرفي كنيد كه كارمندي تر باشه!! :D

:) راستي نميشه از تعداد زيادتري باتري ساعت مچي كه سبكه و يا نيم قلمي استفاده كرد؟

Saber2q
03-01-2006, 20:51
ميشه از تعداد زيادي باطري استفاده كرد ولي اولا خيلي سريع ولتاژش افت ميكنه و همچنين باطري ساعتي كه قابل شارژ باشه وجود نداره و باطري يكبار مصرف هم اصلا به صرفه نيست

از باطري هاي 12ولت ميني قلمي (اگه ديده باشيد) ميتونيد استفادده كنيد

محمد كيازاده
29-01-2006, 18:40
مرسي آقا صابر.من به يه مشكل بزرگ برخوردم.آقا صابر براي فلاپهاي هواپيما چكار كنم؟

نميشه كه واسه هر فلاپيه آرميچر گذاشت.پس براي اينكه هواپيما اينور اونور بپيچه چه كار كنم؟

Saber2q
04-02-2006, 22:19
مرسي آقا صابر.من به يه مشكل بزرگ برخوردم.آقا صابر براي فلاپهاي هواپيما چكار كنم؟

نميشه كه واسه هر فلاپيه آرميچر گذاشت.پس براي اينكه هواپيما اينور اونور بپيچه چه كار كنم؟

دوست من شما كه نبايد آرميچر بذاري

اگه راديو كنترل داشته باشي خودش وسايل مخصوص اين كار رو داره كه همون سروو است و مثل همون آرميچري هست كه تو فكرته كه بسازي

محمد كيازاده
06-02-2006, 23:28
يعني اين سروره خودش فلاپ ها رو تنظيم مي كنه كه حركتشون معكوس باشه؟

راستي واسه موتور قيمت بنزينيش چنده؟ آخه باتريش خيلي گرونه. اگه يه قيمت تقريبي بديد مرسي.و از اين موتور ها مي شه واسه هليكوپترم استفاده كرد؟

Mansoor
07-02-2006, 02:14
بنزينش الكل متانول با روغن كرچك هست

براي موتورهاي نو به نسبت 30 به 70

و براي موتورهايي كه آب بندي شدن 20 درصد روغن و 80 درصد الكل رو هم ميشه مخلوط كرد

Saber2q
08-02-2006, 23:50
قيمت بنرين معمولي (يعني همون روغن كرچك و متانول) زياد گرون نميشه

موتور هم قيمتش بستگي داره به سايزش و ميتونه از سايز كوچيك 50هزار تومني شروع بشه تا قيمت هاي بالاتر (چندين ميليون تومن)

عمل حركت معكوس فلپ ها در هواپيما هاي متوسط با يك سروو انجام ميشه كه لينك ها به صورت معكوس به سروو وصل ميشوند و در هواپيما هاي بزرگ توسط دو سروو انجام ميشه و حركت معكوس در راديو كنترل تنظيم ميشه

محمد كيازاده
15-02-2006, 22:47
مرسي آقا صابر . نگفتي موتورارو مي شه مشترك واسه هليكوپتر و هواپيما استفاده كرد؟

مجيدگاگوول
17-02-2006, 21:57
بیشتر عکسهات دیده نمی شن :x

Saber2q
19-02-2006, 23:39
مرسي آقا صابر . نگفتي موتورارو مي شه مشترك واسه هليكوپتر و هواپيما استفاده كرد؟

معمولا از موتور هليكوپتر ميشه براي هواپيما هم استفاده كرد ولي از موتور هواپيما براي هليكوپتر ايتفاده نميشه

موتور هليكوپتر به علت دقت بالاتر گران تر است و سنگين تر هم ممكنه باشه البته بعضي از مدل هاش داراي استارتر سرخود هم هست كه ممكنه وزنش مناسب براي هواپيما نباشه ولي به هر حال بستگي به سايز هواپيما هم داره

ahmad physic
31-03-2006, 22:26
بيشتر نقشه ها با فايل dxf. ميباشند

مي خواستم بدونم كه با چه بر نامه اي ميشه اين فايلها را اجرا كرد

Saber2q
31-03-2006, 23:48
بيشتر نقشه ها با فايل dxf. ميباشند

مي خواستم بدونم كه با چه بر نامه اي ميشه اين فايلها را اجرا كرد

اين نقشه ها رو ميتونيد با برنامه Autocad يا CorelDraw باز كنيد

ahmad physic
01-04-2006, 18:46
با تشكر از صابر جان

من مي خواستم اسكلت بال مدلم را رويه كشي كنم.

براي رويه كشي لبه ي حمله Airfoil مي خواهم از چوب بالسا با ضخامت 1mm استفاده كنم.براي خم كردن دقيق چوب حول محور طولي آن از چه روشي مي توان استفاده كرد؟

آيا مي توان با يك آب پاش به آن كمي آب پاشيد و آن را كم كم خم نمود؟

اصلا از چه راه هايي ميتوان لايه هاي چوب را بدون آنكه شكسته شوند براي رويه كردن قسمتهايي كه داراي انحنا ميباشند خم نمود؟

Saber2q
01-04-2006, 22:54
من مي خواستم اسكلت بال مدلم را رويه كشي كنم.

براي رويه كشي لبه ي حمله Airfoil مي خواهم از چوب بالسا با ضخامت 1mm استفاده كنم.براي خم كردن دقيق چوب حول محور طولي آن از چه روشي مي توان استفاده كرد؟

آيا مي توان با يك آب پاش به آن كمي آب پاشيد و آن را كم كم خم نمود؟

اصلا از چه راه هايي ميتوان لايه هاي چوب را بدون آنكه شكسته شوند براي رويه كردن قسمتهايي كه داراي انحنا ميباشند خم نمود؟

احمد جان

نيازي به استفاده از آب و آب پاش نيست اگه با بالساي 1ميليمتر كار كرده باشي خيلي زود متوجه ميشي كه به راحتي ميشه خمش كرد.

اگر لبه حمله در بال نازك باشه ميتوني از بلوك بالسا استفاده كني و با سنباده و سوحان و كاتر گردي مورد نظر رو بهش بدي و اگر بال بزرگه از همون ورق هاي 1ميليمتر استفاده كن و ورق ها رو روي لبه ريب ها خم كن البته با چسب به قسمت هاي مورد نظر بچسبون و همونجوري شكل ميگيره

اگه بازم مشكل داري در اين قسمت بپرس تا بهتر توضيح بدم

ahmad physic
05-04-2006, 20:55
با تشكر از صابر جان

باز هم چندتا سوال:

يك موتور پيستوني دوزمانه با حجم 6cc توان بلند كردن چه وزني را به طور ايده آل داره؟(البته ميدونم كه موتورهاي هواپيماهاي مدل با cc معرفي نمي شوند)

حدود قيمت يك راديو كنترل با 6 يا 7 كانال چقدر ميباشد؟(البته جنسهاي مرغوب)

RPM در معرفي يك موتور به چه معناست؟

ahmad physic
05-04-2006, 21:10
آقا به اين عكسها دقت كنيد:

ببين من براي روكش كردنش از رشته هاي چوب استفاده كردم.

براي پر كردن فضاي خالي بين اين رشته ها از بتونه استفاده كردم.اين بتونه باعث شد كه رويه تا بخوره و كارمو خراب كنه.حالا مي خواستم بپرسم كه آيا از چيز ديگه اي ميشه بجاي بتونه استفاده كرد؟در خارج از بتونه هاي مخصوص استفاده ميكنند آيا اينجاهم هستش؟

اين عكس كه آقا خوسرو زحمتشو كشيدن را ببينيد كه چگونه سطح بدنه هموار شده:

-آيا جايي هست كه بشه از اونجا نقشه هاي ساخت P-51 يا مدلهاي مورد نظر ديگر را خريد؟

-راستي آقا صابر عكسهاي مدلهاتون نمياد.ميشه دوباره از مدلهاتون چند تا عكس بزاريد

Saber2q
05-04-2006, 21:27
با تشكر از صابر جان

باز هم چندتا سوال:

يك موتور پيستوني دوزمانه با حجم 6cc توان بلند كردن چه وزني را به طور ايده آل داره؟(البته ميدونم كه موتورهاي هواپيماهاي مدل با cc معرفي نمي شوند)

حدود قيمت يك راديو كنترل با 6 يا 7 كانال چقدر ميباشد؟(البته جنسهاي مرغوب)

RPM در معرفي يك موتور به چه معناست؟

اگه منظورت 60 است كه وزني حدود 3كيلو رو بلند ميكنه

يك راديو كنترل خوب 6-7 كانال مارك مرغوب از 300هزار تومن هست تا بالاي 1ميليون تومن كه بازم هركدومش ميتونه كارايي هاي مختلفي به غير از تعداد كانال داشته باشه (نوع 50هزار تومنيشم هست)

RPM يعني حداكثر تعداد دور در هر دقيقه كه ملخ موتور ميچرخه

Saber2q
05-04-2006, 21:31
آقا به اين عكسها دقت كنيد:

ببين من براي روكش كردنش از رشته هاي چوب استفاده كردم.

براي پر كردن فضاي خالي بين اين رشته ها از بتونه استفاده كردم.اين بتونه باعث شد كه رويه تا بخوره و كارمو خراب كنه.حالا مي خواستم بپرسم كه آيا از چيز ديگه اي ميشه بجاي بتونه استفاده كرد؟در خارج از بتونه هاي مخصوص استفاده ميكنند آيا اينجاهم هستش؟

اين عكس كه آقا خوسرو زحمتشو كشيدن را ببينيد كه چگونه سطح بدنه هموار شده:

-آيا جايي هست كه بشه از اونجا نقشه هاي ساخت P-51 يا مدلهاي مورد نظر ديگر را خريد؟

-راستي آقا صابر عكسهاي مدلهاتون نمياد.ميشه دوباره از مدلهاتون چند تا عكس بزاريد

بتونه معمولي وزن بدنه رو خيلي بالا ميبره ولي كلا براي از بين بردن فاصله بين چوب ها ميتوني از ورق بالساي 1ميليمتر استفاده كني و روي بدنه بكشي بعد روكش كني همچنين ميتوني از پلي استر هم استفاده كني كه به همراه پارچه مخصوص گلاس روي بدنه كشيده ميشه و سبك و مقاوم ميشه

اين هواپيما ها به علت بزرگي و قدرت بالا (در صورت قابل پرواز بودن) ميتونن وزن بيشتري داشته باشن و از بتونه استفاده بشه

khosro_ba
06-04-2006, 11:02
احمد آقاي فيزيک ايميل رو بده تا نقشه رو بدم واست

naghshe Mustang P-51 be formate dfx hast va bayad ba auto cad baz beshe

ahmad physic
07-04-2006, 00:33

آقا خوسرو پس بي زحمت نقشه هاي PDF.ازMIG-29 رو هم لطف كنيد.

خيلي ممنون

ahmad physic
14-04-2006, 15:42
با تشكر از دوستان

ميشه در مورد مدلهاي مختلف راديو كنترلر توضيح دهيد.

من چندتا راديو كنترل ديدم كه هميگي اونها به صورتي بودند كه مثلا هر كانالشون تنها ميتونست دو فرمان رو بده.(موافق و مخالف)

ahmad physic
15-04-2006, 15:50
اين يك airfoil هستش كه خودم طراحي كردم:

البته ميدونم كه طراحي اين جور چيزا به اين سادگي ها نيستش.ولي براي يه مدل اينقدر ها هم دقيق بودن لازم نيستش. :D

به هر حال من اينو براي يك P-51 طراحي كردم و از خصوصياتش اينكه بتونه حركات آكروباتيك رو به خوبي انجام بده.

نظر نظر نظر

هر كسي از رفقا كه در اين زمينه مهارت داره نظر بده

Saber2q
16-04-2006, 01:01
با تشكر از دوستان

ميشه در مورد مدلهاي مختلف راديو كنترلر توضيح دهيد.

من چندتا راديو كنترل ديدم كه هميگي اونها به صورتي بودند كه مثلا هر كانالشون تنها ميتونست دو فرمان رو بده.(موافق و مخالف)

احمد جان

عمل حركت درست و معكوس جفتش كار يك كاناله يعني در يك راديوي 4كانال هر 4كانال دو عمل انجام ميدن (حركت درست/حركت معكوس)

عمل حركت سكان ها توسط سروو انجام ميشه (سروو قطعاتي است كه با دستور راديو كنترل حركت چرخشي داره و اين حركت رو به حركت كورسي با طولي حدودا 3-4 سانتيمتر تبديل ميكنند و به سكان ها وصل ميكنن) هر سروو در هر دو جهت قابل چرخش است و معمولا به يك هواپيماي معمولي با موتور بنزيني 4سروو وصل ميكنن

سيستم راديو كنترل هواپيماي مدل از 4قسمت (رسيور و انتن گيرنده/ فرستنده و راديو كنترل / باطري / سروو و مقداري سيم رابط و كليد قطع و وصل و به صورت آپشنال برد نشان دهنده مقدار باطري) تشكيل ميشه

ahmad physic
16-04-2006, 02:11
عمل حركت درست و معكوس جفتش كار يك كاناله يعني در يك راديوي 4كانال هر 4كانال دو عمل انجام ميدن (حركت درست/حركت معكوس)

بله درسته

حالا مي خواستم بدونم كه نميشه اين حركات را تنظيم كرد؟يعني يه موقعي اين حركت كورسي كه توليد ميشه را تنظيم كرد 4 سانتيمتر تغيير كنه و يه موقعي هم 2 سانتيمتر تغيير كنه؟

راستي نظري درباره اونairfoil نداري؟

فون براون
16-04-2006, 04:41
احمد فيزيك,

اين يك airfoil هستش كه خودم طراحي كردم:

ببينيد طراحي يك ايرفويل خيلي سخته حتي مهندسين هوافضا بزاي مدل از ايرفويلهاي استاندارد استفاده مي كنند

الان شما مي دونيد مركز ليفت شما كجا اين ايرفويل كه با مركز جرم اون رو هماهنگ كنيد و بتونيد پايداري هواپيماتون رو داشته باشيد حالا حركت اكروباتيك كه به ماند

با يك خودكار و يك كاغد كه ايرفويل طراحي نمي كنند .

اصلا الان زوايه attack رو مي دونيد...... كه هوايپما تون فوري استال نكنه . اينا توي يك گلايدر مدلي كه بخواي 10 متر هم بره مهمه چه برسه به p-51

من فايل اتوكد اين مدل رو دارم با اسكيل 9/1 كه خوب يكم بزرگه ولي اگه يكم كار كني يا به يك مهندس هوافضا بدي تبديل مي كهن به مثلا اسكيل 12/1 كه خوبه و هزينش هم كم مي شه

Saber2q
16-04-2006, 13:22
حالا مي خواستم بدونم كه نميشه اين حركات را تنظيم كرد؟يعني يه موقعي اين حركت كورسي كه توليد ميشه را تنظيم كرد 4 سانتيمتر تغيير كنه و يه موقعي هم 2 سانتيمتر تغيير كنه؟

ببين با استفاده از اهرم هاي بزرگتر ميتوني اين كورس رو بيشتر كني و همچنين با كوچكتر كردنش كورس كم ميشه البته قدرت سرووهم مهمه و نميتوني هرچقدر كه دلت بخاد بزرگش كني

راستي نظري درباره اونairfoil نداري؟

بالاخره هر به علاوه اي كه درست كنيد و ظاهرشو شبيه هواپيما كنيد ممكنه پرواز كنه ولي نوع پروازش مهمه و محاسباتش علم و تجربه ميخاد و كار هر كسي نيست

ahmad physic
16-04-2006, 16:37
ببينيد طراحي يك ايرفويل خيلي سخته حتي مهندسين هوافضا بزاي مدل از ايرفويلهاي استاندارد استفاده مي كنند

بله درسته و حق باشما دوستان ميباشه :)

من هم يه كمي عجله كردم.فرمولهاي تقريبي طراحي airfoil رو گير آوردم و ديدم كه كاملا حق با شما دوستان ميباشد.

فقط ميخواستم كه نظر شما دوستان رو بدونم.

به هر حال من بدنه رو با استفاده از تجربه اي كه داشتم و يك نرم افزار طراحي كردم.ولي اصل كار طراحي بال ميباشد.

من بدنه را به طور كاملا دقيق طراحي كردم و حتي روكش هم دادم روش.

مي خواين ببينيد؟

ahmad physic
16-04-2006, 17:15
اينارو ببينيد:اوليش براي اسكلت هواپيماس(البته بهم متصل ميشند و بعدش روكش روش مياد)

دوستان نظر بدين تا رفع نقص بشه.كمك هم بدبن در اين زمينه [-O<

راستي صابر جان من كه منظورم اين نبود.من نمي خوام دامنه چرخش را صرفا زياد كنم

منظور من اين بود كه دامنه چرخش رو بشه براي مثلا فلان زمان 4سانتيمتر تغيير داد و براي زمان ديگر2 سانتيمتر تغيير داد.مثلا برايتغيير مسير تند هواپيما rudder را 4 سانتيمتر جابه جا كرد و براي تغيير مسيرهايي كه زياد تند نيستند rudder را 2 سانتيمتر تغيير داد.

Saber2q
16-04-2006, 18:54
منظور من اين بود كه دامنه چرخش رو بشه براي مثلا فلان زمان 4سانتيمتر تغيير داد و براي زمان ديگر2 سانتيمتر تغيير داد.مثلا برايتغيير مسير تند هواپيما rudder را 4 سانتيمتر جابه جا كرد و براي تغيير مسيرهايي كه زياد تند نيستند rudder را 2 سانتيمتر تغيير داد.

براي اين كار هيچ مشكلي وجود نداره (البته براي راديو هاي الان كه ديجيتال شدن) و شما با دادن برنامه هاي مختلف به راديو ميتونيد خيلي سريع با زدن يك كليد كه براي همين كار پيش بيني شده فرامين رو به تنظيمات مورد نظر خودتون تغيير دهيد و همچنين ميتونيد با برنامه ريزي راديو چرخش سروو را در مقدار حركت كامل استيك به اندازه 1سانتيمتر تنظيم كنيد و يا با همان مقدار حركت استيك به اندازه 4سانتيمتر حركت دهيد.

معمولا همه در راديو كنترلشون 2برنامه تنظيم ميكنن يكي براي پرواز اكروباتيك كه از حد اكثر كورس سروو ها استفاده ميشه با بالاترين سرعت و يكي براي پرواز هاي آروم و زمان لندينگ كه تنظيمات رو به صورت نرمتري انجام ميدهند

Bloriant
17-04-2006, 00:52
احمد جان به من ميگفتي تا برات نرم افزار طراحي و تست ايرفويل

ميفرستادم

ahmad physic
17-04-2006, 21:46
براي اين كار هيچ مشكلي وجود نداره (البته براي راديو هاي الان كه ديجيتال شدن)

دقيقا منظورم همين بود آقا

حالا قيمت حدودي از اين راديو كناترلر ها چقدر است؟(مثلا 6 كاناله)

كجا ميشه رفت و انواع اينارو با خصوصياتشون مشاهده كرد

Saber2q
17-04-2006, 22:32
قيمتش حدود 300 تومن به بالا ارزونترشم هست

تو فروشگاه هاي هواپيماي مدل ميتوني ببيني

Bloriant
20-04-2006, 00:01
ما كه رفتيم...

همه ش بالاي 300 تومن بود.

فون براون
20-04-2006, 03:27
اگه كسي به ايرفويلهايه ناكا (NACA) دسترسي داره من يك مدل به نام GM رو مي خوام

سري نداره ها فقط به اين اس معروفه

UAV پرديتور هم از اون دازه استفاده مي كنه

محمد كيازاده
20-04-2006, 22:47
آقا صابر من كه هيچ تجربه اي ندارم . ميتونيد بهم بگيد بسته هايي هست كه اونو بخري و تو اون همه چيزو از ساخت بال و راديو كنترل و ... باشه و موتور و چوب و .. هم باش باشه؟؟؟؟؟؟؟؟ و يا كتاب هايي در اين زمينه معرفي كنيد. مرسي

Saber2q
21-04-2006, 13:49
آقا صابر من كه هيچ تجربه اي ندارم . ميتونيد بهم بگيد بسته هايي هست كه اونو بخري و تو اون همه چيزو از ساخت بال و راديو كنترل و ... باشه و موتور و چوب و .. هم باش باشه؟؟؟؟؟؟؟؟ و يا كتاب هايي در اين زمينه معرفي كنيد. مرسي

اين بسته ها فراونه كه بهش ميگن كيت

حتي مدل هايي داره كه كاملا آماده پرواز هست و موتور هم به بدنه بسته شده و همسنطور كيت هايي هست كه مواد لازم را مانند چوب و .... در جعبه گذاشتن و شما فقط بايد از روي خط چاپ شده روي چوب ها آنا رو ببريد و هواپيما رو بسازيد

البته قيمتش هم يه كم بالاتر در مياد معمولا كيت ها بدون راديو هستند و اونهايي كه راديو دارن راديوي ساده اي هست و ارزون قيمت

به نظر من بهترين كار اسمبل كردنه و شما بهترين چيزهايي كه ميخواين جدا بخريد و استفاده كنيد

محمد كيازاده
23-04-2006, 12:48
صابر جان گفتم كه من يه مبتديم و مثلا نمي دونم چطور بايد سرورها رو به elevator ها متصل كنم .يعني خود سرور گيره هايي داره يا بايد در elevator تغيير ا تي ايجاد كرد . آخه من تا حالا سرور نديدم و آيا سرور در ماشين هاي كنترلي هم استفاده مي شود؟؟؟سوال ديگر اينكه من يك مدل يونوليتيه هواپيماي citabriaگير آوردم و چون بال بالاست و خيلي راحت ساخته مي شه و مانوره مدل يونوليتيشم خوبه خواستم يه مدل پروازي از زوش بسازم.در اينصورت به نقشه و ... احتياج ندارم و كارم 100 برابر آسون مي شه :!: چون تمام قطعاتش يه تيكه و ساده اس. مي خواستم بدونم ا مدل چوبيشو ساختم و مثلا وزنش 120 گرم شد مركز ثقلشو از چطور بفهم و اينكه چه نوع موتوري ي تونه بلندش كنه؟

محمد كيازاده
23-04-2006, 12:50
ببخشيد اگه مدل چوبيشو ساختم

Saber2q
23-04-2006, 21:43
صابر جان گفتم كه من يه مبتديم و مثلا نمي دونم چطور بايد سرورها رو به elevator ها متصل كنم .يعني خود سرور گيره هايي داره يا بايد در elevator تغيير ا تي ايجاد كرد . آخه من تا حالا سرور نديدم و آيا سرور در ماشين هاي كنترلي هم استفاده مي شود؟؟؟سوال ديگر اينكه من يك مدل يونوليتيه هواپيماي citabriaگير آوردم و چون بال بالاست و خيلي راحت ساخته مي شه و مانوره مدل يونوليتيشم خوبه خواستم يه مدل پروازي از زوش بسازم.در اينصورت به نقشه و ... احتياج ندارم و كارم 100 برابر آسون مي شه :!: چون تمام قطعاتش يه تيكه و ساده اس. مي خواستم بدونم ا مدل چوبيشو ساختم و مثلا وزنش 120 گرم شد مركز ثقلشو از چطور بفهم و اينكه چه نوع موتوري ي تونه بلندش كنه؟

سروو در ماشين هم استفاده ميشه و در هر چيزي كه اين راديو كنترل ها كنترل ميشه از سروو هم بايد استفاده بشه (تو ربات هم استفاده ميشه)

اگه تو ايم صفحه ببينيد تو فلش بالاي صفحه كليپي داره كه حركت سروو رو بهتون نشون ميشده (البته براي تبليغ و جلب توجه)

[Only registered and activated users can see links] [Only registered and activated users can see links]

اينها سروو هستن كه هر راپيو معمولا 4تا از اينها با خودش داره و به صورت جداگانه هم ميتونيد خريداري كنيد و مدل هاي و اندازه هاي مختلف با قدرتهاي مختلف داره وثلا ميتنه چرخ دنده فلزي داشته باشه يا پلاستيكي و....

اون هواپيماتم بايد عكسشو بذاري تا ببينم چه شكليه من كه نميتونم همينجوري بگم وقتي نديدمش

اينم مجموعه يك راديو كنترل

محمد كيازاده
24-04-2006, 13:51
يه دنيا ممنون.اونوقت با چرخش اين قسمت سفيد رنگ گيره ها تكون مي خورن؟ و براي سرور هم بايد باتري و موتور گذاشت؟؟؟

Saber2q
24-04-2006, 21:02
بله اين قطعات سفيد رنگ رو توسط سيم مفتول با ضخامت 1ميليمتر وصل ميكنيد به سكان ها كه به سهش ميگن لينك.

راديو كنترل با 4باطري 1.2 ولت ريشارژبل به صورت سري كار ميكنه و موتور هم اگر الكتورنيكي باشه بايد باطري جدا براش بذاريد البته بعضي از اسپيد كنترل ها با يك باطري همه اين كار ها رو ميكنن اگر هم موتور سوختي باشه يك لينك جهت دريچه هواي كاربرتور ميكشيد تا گاز موتور رو تنظيم كنه

محمد كيازاده
24-04-2006, 23:06
آقا صابر منظور منو نگرفتيد. ميگم سرور براي اينكه بالك ها رو تكون بده با چه نيرويي كار مي كنه؟ و يه سوال ديگه : هرaileronيه سرور ميخواد يا براي هر دو تاaileronهواپيما يه دونه سرور كافيه؟

پشتهي
26-04-2006, 22:04
دوست عزيز .شما ميتونيد به جاي استفاده از موتور الكتريكي از موتور بنزيني استفاده كنيد.يك سري موتور هاي ژنراتور برق كه با بنزين كار ميكنه و قيمت ارزوني داره . يا موتور موتور سيكلت هاي خيلي كوچيك.اين موتور ها قيمت پاييني دارن.مثلا همين آخري حدود 40-50 تومن. :wink:

Saber2q
26-04-2006, 22:28
آقا صابر منظور منو نگرفتيد. ميگم سرور براي اينكه بالك ها رو تكون بده با چه نيرويي كار مي كنه؟ و يه سوال ديگه : هرaileronيه سرور ميخواد يا براي هر دو تاaileronهواپيما يه دونه سرور كافيه؟

تو سروو يك موتور كوچك وجود داره و چرخ دنده كه نيروي چرخشيه موتور را با قدرت انتقال ميده به سر سروو و شما از نيروي چرخشي كه ميتونه قدرتي به اندازه مثلا 3كيلوگرم ايجاد كنه استفاده ميكنيد

بستگي به سايز هواپيما و نقشه هواپيما داره ولي معمولا در سايز هاي معمولي از يك سروو استفاده مشيه و در سايز هاي بزرگ از دو سروو

محمد كيازاده
01-05-2006, 13:38
مرسي.ولي مگه aileron rudder elevator هر كدوم يه سرور نمي خوان كه مجموعا ميشه سه سرور يا نه؟؟؟

Saber2q
02-05-2006, 02:13
مرسي.ولي مگه aileron rudder elevator هر كدوم يه سرور نمي خوان كه مجموعا ميشه سه سرور يا نه؟؟؟

درسته الران و اليواتور و رادر و دريچه هواي موتور هر كدوم يك سروو ميخوان به علاوه اين كه اگه الران بزرگ باشه يا از هم خيلي فاصله داشته باشن به جاي يك سروو 2تا سروو ميخاد كه جمعا اين هواپيما 5سروو ميخواد. البته 2سروو الران با هم كار ميكنن ولي در حقيقت 2تا كانال راديو رو اشغال ميكنن كه به هم ميكس ميشن و همونطوري كه نياز هست حركت ميكنن...

ولي منظورتو نفهميدم و نميدونم چه جوابي ميخاستي بگيري با اين سوال

بهتر توضيح بده....

محمد كيازاده
03-05-2006, 19:34
بستگي به سايز هواپيما و نقشه هواپيما داره ولي معمولا در سايز هاي معمولي از يك سروو استفاده مشيه و در سايز هاي بزرگ از دو سروو

آقا صابر بالاخره در مجموع يه هواپيماي كوچيك چند سرور مي خواد

درسته الران و اليواتور و رادر و دريچه هواي موتور هر كدوم يك سروو ميخوان به علاوه اين كه اگه الران بزرگ باشه يا از هم خيلي فاصله داشته باشن به جاي يك سروو 2تا سروو ميخاد كه جمعا اين هواپيما 5سروو ميخواد

Saber2q
03-05-2006, 20:39
خب هر نقشه اي يه جوره

ولي معمولا همون 4سروو نيازه و تو راديو كنترل ها هم معمولا 4تا سروو دارن ولي در بعضي از نقشه ها 5سروو ميشه...

محمد كيازاده
10-05-2006, 12:49
مرسي.يه سوال ديگه داشتم.اين بسته هاي پروازي حدودآ چه قيمتند و توضيحات توشون فارسيه؟

Saber2q
11-05-2006, 19:19
توضيحاتشون فارسي نيست/ بعضي هاش هم نقشه ندارن و همه چيزش به انگليسي تو دفترچش توضيح داده شده.

قيمتش از 200هزار تومن به بالا/ البته تنوع خيلي زيادي داره و انواع مختلف

مثلا كيت كامل داره و كيت نيمه كامل/ بعضي از كيت ها اينقدر كامله كه حتي موتور و راديو كنترل نصب شده و آماده براي شارژ باري و سوخت گيري و پروازه - همچنين مدلي هم داره كه روي چوب ها خط برش مشخص شده و بايد با اره ببريد و هواپيما رو بسازيد/ يه نوع ديگشم اينه كه فقط بدنه آماده است و شما بايد با خريداري موتور و راديو كنترل مناسب به هواپيما نصب كنيد.

Zohair
12-05-2006, 20:00
سلام.آقا كتابي هست در مورد ساخت اين هواپيماها؟ايرانيش البته اگه هست معرفي كنين.يا علي

Saber2q
14-05-2006, 00:01
سلام.آقا كتابي هست در مورد ساخت اين هواپيماها؟ايرانيش البته اگه هست معرفي كنين.يا علي

اوج پرواز داره

هم كتاب داره و هم انواع نرم افزار هاي سيميلاتور رو داره

Zohair
14-05-2006, 16:18
سلام من ديروز داشتم از جلوي فروشگاه اوج اير كنار سازمان هواپيمايي نيروهاي مسلح رد مي شدم.جمعش كرده بودن هيچي توش نبود.بعد داشتند اساس هاي سازمان رو هم مي بردن.فكر كنم جاشون عوض شده.كسي خبر نداره؟

Mansoor
14-05-2006, 22:15
اوج پرواز از سپهبد قرني رفته نمايشگاه هوايي روبروي پارك ارم

محمد كيازاده
19-05-2006, 23:47
كسي از بچه ها كتاب گرفته ببينه مفيده يا نه؟؟اگه كسي كتاب خريده و تونسته از صفر يه هواپيما بسازه(البته مدل) خواهش ميكنم اسم كتاب و ... رو بنويسه.

راستي آقا صابر شما هواپيماي اول رو از روي كتاب خودآموز ساختيد يا كلاس مدلسازي رفته بوديد ؟ مرسي ا توضيح بديد.

Saber2q
20-05-2006, 01:27
من اولين هواپيما رو خودم ساختم از روي نقشه و با كمك هاي فراوان پدرم كه خودش چند سال پيش يه هواپيماي كيت آماده برش ساخته بود و از تجربياتش استفاده كردم.

ولي فكر كنم كتاب هم بد نباشه

تنهادوست
03-06-2006, 17:09
با سلام به دوستان عزيز

چند سوال

-اين كه لطفا يك نقشه معرفي كنيد كه قابل اطمينان باشه و حد اقل يكي از دوستان اون رو تست كرده باشه

-ميخواستم ببينم برد معمول يك كنترل چقدر است

-اگر ابعاد نقشه را با يك نسبت بزرگ كنيم قدرت موتور آن چگونه تغيير ميكند؟

-قيمت هايي كه دوستان براي وسايل و چيزهاي جانبي ميگن خيلي متنوع است .رنج قيمت ساخن يك مدل قابل قبول چقدر است ؟

-اگر وسايل مورد نياز مانند موتور و كنترل و سروو ها و .. را از فروشگاه هاي داخلي بخرم بهتر است يا سفارش ؟

محمد كيازاده
09-06-2006, 15:26
با عرض سلام.آقا صابر سوالي داشتم.من يه مدل يونوليتي تزييني از يك هواپيماي مدل دارم.نميشه از روي اون يه مدل يه تيكه با چوب بالسا بسازم و اگر وزنش زياد شد موتور قويتر استفاده كنم.

واسه مركز ثقلش هم خودم پيداش كنم؟

آخه يكي از دوستان ميخواد بره خارج ميخوام ببينم چه نوع موتوري بگم برام بياره.

Saber2q
09-06-2006, 18:00
با سلام به دوستان عزيز

چند سوال

-اين كه لطفا يك نقشه معرفي كنيد كه قابل اطمينان باشه و حد اقل يكي از دوستان اون رو تست كرده باشه

-ميخواستم ببينم برد معمول يك كنترل چقدر است

-اگر ابعاد نقشه را با يك نسبت بزرگ كنيم قدرت موتور آن چگونه تغيير ميكند؟

-قيمت هايي كه دوستان براي وسايل و چيزهاي جانبي ميگن خيلي متنوع است .رنج قيمت ساخن يك مدل قابل قبول چقدر است ؟

-اگر وسايل مورد نياز مانند موتور و كنترل و سروو ها و .. را از فروشگاه هاي داخلي بخرم بهتر است يا سفارش ؟

براي نقشه ميتونيد در همين تاپيك آموزش لينكهاشو پيدا كنيد

راديو ها بردشون با هم متفاوته و ميتونه از 500متر باشه تا چندين كيلومتر (راديو هاي معمولي كه براي اين هواپيما ها استفاده ميشه بين 500تا1000 متر برد داره) ولي چيز مهمتري كه در راديو مطرحه اشتباهات فركانسيه كه با كيفيت ساختش ارتباط داره

موتور هواپيما با توجه به وزن و آن تغيير ميكنه

قيمت ها به علت تنوع اجناس بصورت قطعي قابل اعلام نيست و بايد ببينيد در اون زمان خاص چه اجناسي وجود داره و سپس قيمتش رو بپرسيد (البته در ايران)

اگر كسي رو داري كه داره به ايران مياد و اطلاعاتش خوبه ميتوني ازش بخواي برات بياره و اونجا تنوع اجناس خيلي بيشتره (مثلا دبي) ولي اگه بخواي سفارش بدي برات بفرستن به نظر من زياد صرف نميكنه و فقط اعصاب خورديش برات ميمونه و مشكلات گمركي هم پيدا ميكني.

Saber2q
09-06-2006, 18:01
با عرض سلام.آقا صابر سوالي داشتم.من يه مدل يونوليتي تزييني از يك هواپيماي مدل دارم.نميشه از روي اون يه مدل يه تيكه با چوب بالسا بسازم و اگر وزنش زياد شد موتور قويتر استفاده كنم.

واسه مركز ثقلش هم خودم پيداش كنم؟

آخه يكي از دوستان ميخواد بره خارج ميخوام ببينم چه نوع موتوري بگم برام بياره.

اگر مدل تزپيني كه داري با مقياس درستي ساخته شده باشه فكر نميكنم مشكلي در ساختنش داشته باشي و وزنش مهمه در ساختن (اگه نلاش كني حتما ميتوني بسازيش و پرواز كنه)

محمد كيازاده
15-06-2006, 21:21
از جوابتون مرسي آقا صابر.

ولي مي خواستم بگم كه نه.متاسفانه اون مدل با مقياس واقعي ساخته نشده و يك نمونه ي كاملا ساده و ارزان قيمت است.ولي با توجه به شكل ساده اش من مي توانم يك نمونه ي پروازي كامل از روي آن بسازم(با جاي سرور و موتور و...).

حالا من دو تا سوال داشتم كه اميدوارم به هر دو پاسخ بدهيد.

1-مي خواستم بگم با توجه به ساده بودن شكل مدل انتخابي من،اگه بدنه رو يكپارچه بسازم و در عوض از موتور قويتري استفاه كنم آيا مشكلي پيش نمي ياد؟(چون بدنه ي يكپارچه ساده تره ولي سنگينتره كه من از لحاظ موتور مشكلي ندارم.)

2-با توجه به اينكه من مدل رو از روي يك مدل يونوليتي و ساده و غير علمي و بدون نقشه مي سازم آيا امكان دارد بخاطر مركز ثقل و يا عدم تعادل و... پرواز نكند؟براي حل اين مشكل بايد چكار كنم؟خودم مي تونم مركز ثقل و تعادلش رو تنظيم كنم؟

مرسي اگه به هردو سوال جواب كامل بديد.

Saber2q
16-06-2006, 01:45
شما اگه همه اين چيزايي كه گفتي رو روي اصول بسازي ميتوني هواپيماي ابتكاري بهخ وجود بياري كه پرواز كنه و خيلي ها اين كارو ميكنن. مثلا يه نقشه رو كلي تغيير ميدن و يه شكل ديگه ميكنن و حتي بعضي وقتا بدون نقشه يه هواپيما درست ميكنن.

ولي توجه داشته باش كه هرچي موتور قويتر ميشه وزنشم بيشتر ميشه. بدنه اي كه ميخواي يك پارچه بسازي از چه جنسي تصميم داري بسازيش؟

اگه تونستي يه عكس ار اون الگويي كه ميخواي بسازي بذار اينجا تا بتونيم بيشتر دربارش صحبت كنيم

محمد كيازاده
18-06-2006, 01:28
چشم.من اكسو مي ذارم.جنسش از بالسا مي خوام بسازم و شما يه سوال ديگه.

براي پيدا كردن مركز ثقل مي شه اندازه گيري و روششو بگيد.

تا روزهاي آينده عكسم مي ذارم.

Saber2q
21-06-2006, 01:50
چشم.من اكسو مي ذارم.جنسش از بالسا مي خوام بسازم و شما يه سوال ديگه.

براي پيدا كردن مركز ثقل مي شه اندازه گيري و روششو بگيد.

تا روزهاي آينده عكسم مي ذارم.

براي بدست محاسبه مركز ثقل يه تاپيك درست كردو و اونجا برات كامل توضيح دادم

اسم تاپيكشم: بدست آوردن مركز ثقل در هواپيما Center Gravity

محمد كيازاده
23-06-2006, 01:30
اينم عكس هاي هواپيما.آقا صابر ببينيد براي نصب سرور جا داره؟؟؟

محمد كيازاده
23-06-2006, 01:40
شرمنده عكس نمياد.دوستان يه سايت آپلود معرفي كنند.

راستي واسه مطلب مركز ثقل آقا صابر خدا عمرت بده كه اينقدر زحمت كشيدي.

حالا يه سوال ديگه :D :D :D

اول بدنه رو مي سازيم و مركز ثقلو پيدا مي كنيم.بعد اونو علامت گذاري ميكنيم و طوري موتور و ... را به هم وصل مي كننيم كه بعد از اتمام هواپيما هنوزم مركز ثقل برقرار باشه؟

و از وزنه هم شايد لازم شه استفاده كنيم؟

Saber2q
23-06-2006, 18:01
شرمنده عكس نمياد.دوستان يه سايت آپلود معرفي كنند.

راستي واسه مطلب مركز ثقل آقا صابر خدا عمرت بده كه اينقدر زحمت كشيدي.

حالا يه سوال ديگه :D :D :D

اول بدنه رو مي سازيم و مركز ثقلو پيدا مي كنيم.بعد اونو علامت گذاري ميكنيم و طوري موتور و ... را به هم وصل مي كننيم كه بعد از اتمام هواپيما هنوزم مركز ثقل برقرار باشه؟

و از وزنه هم شايد لازم شه استفاده كنيم؟

دقيقا همينطوره

يعني وقتي كه شما بدنه رو بدون موتور بالانس ميكني بعد از بستن موتور نقطه بالانست (همون مركز ثقل) جلوتر مياد به خاطر تاثير وزن موتور و در اين حالت بايد از همون فرمولي گفتم بال و بدنه رو با نقطه ثقل جديد بدنه تركيب كني تا نقطه اصلي هواپيما بدست بياد.

براي بالانس كردن هم بايد سعي كني تا اونجا كه ميشه از وزنه اضافه استفاده نكني چون در اين حالت هواپيمات بالانس ميشه ولي وزن كلي هواپيما افزايش پيدا ميكنه. بايد سعي كني با جابجا كردن قطعات مانند سروو و باطري و هر چيز ديگه در داخل بدنه اين كار رو بكني

از سايت [Only registered and activated users can see links]ميتوني براي آپلود استفاده كني

ساشا28
19-07-2006, 19:14
سلام!

شما اطلاعي ازقيمت موتور 049

كوكس داريد؟ و از كجا ميشه تهيه كرد؟

وحيد ابراهيمي
02-08-2006, 15:41
سلام لطفا قيمت اين اجناسو تو روم بنويسپد

1-موتور سروو

2-موتور پيستوني سايز 9

3- چوب بالسا

4-چسب اپوكسي

5- ملخ براي موتور سايز 9

واينكه از كجا بايد تهيه كنيم .شماره تلفن فروشگاه رو هم قيد كنيد .

در رابطه با ساخت مدل با فايبر گلاس توضيح بديد با تشكر برادران ابراهيمي

Saber2q
03-08-2006, 00:43
سلام!

شما اطلاعي ازقيمت موتور 049

كوكس داريد؟ و از كجا ميشه تهيه كرد؟

اين موتور ها كم گير مياد البته چيزاي جالبيه ولي نميدونم چرا ديگه زياد نيست من كه تو هر فروشگاهي ديدم بيشتر دسته دومشو داشت ولي اگه پيدا كنيد قيمتش حدود 30-40 هزار تومنه

Saber2q
03-08-2006, 00:54
سلام لطفا قيمت اين اجناسو تو روم بنويسپد

1-موتور سروو

2-موتور پيستوني سايز 9

3- چوب بالسا

4-چسب اپوكسي

5- ملخ براي موتور سايز 9

واينكه از كجا بايد تهيه كنيم .شماره تلفن فروشگاه رو هم قيد كنيد .

در رابطه با ساخت مدل با فايبر گلاس توضيح بديد با تشكر برادران ابراهيمي

اين قيمت ها ممكنه بالا پاپين باشه ولي من حدودشو ميگم

موتور سروو نميدونم منظورت چيه ازش اگه خود سروو راديو كنترل هست قيمتش از نوع معمولي سايز بزرگ كه 25هزار تومن هست تا بالا كه سروو هاي قدرتي و چرخدنده فلزي هستند

موتور پيستوني سايز 9 50-60 هزار تومن بازم بستگي به مارك و مدلش داره

چوب بالسا از ضخامت 1.2 ميليمتري با ابعاد 10سانت در 100سانتيمتر با قيمت 1800تومن به بالا مثلا ضخامت 6ميليمتري 6000تومن

ملخ از 1000تومن به بالا (با توجه به جنس و گام ملخ)

اين قطعات رو از فروشگاه هاي لوازم هواپيماي مدل كه تو همين بخس معرفي شدن ميتونيد پيدا كنيد و چوب بالسا را هم همچنين ميتونيد از فروشگاه هاي لوازم ماكت سازي هم تهيه كنيد

چسب اپوكسي هم اگه خارجي بخريد با قيمت 20هزار تومن به بالا در اندازه 200سي سي هست ولي من پيشنهاد ميكنم اپوكسي صنعتي جلاسنج رو بخريد كه يك كيلوش 16هزار تومنه و از نظر قدرت و كيفيت هم از اين اپوكسي هاي خارجي بالاتره كه تمام خودرو سازي هاي ايران و همچنين هوا فضا و كشتيراني اين مارك رو استفاده ميكنن.

4040
03-08-2006, 13:03
با سلام

در مورد طراحي و ساخت هواپيماهاي بدون سرنشين و عملياتي (فقط عكسبرداري)

اگر اطلاعاتي در اختيار داريد لطفا به من ميل بزنيد.

رامين
04-08-2006, 19:37
saber جان من ميخوام يه هواپيماي مدل طراحي كنم و شكل كليشو بكشم و بعد محاسبات و...بدم واسم رديف كنن :D (فقط اگه بگين نميتوني كارتونيست و..ومن ميدونمو شما.من يه ايرانيم و ايراني هر كاري بخواد ميتونه بكنه)

ميخوام يه هواپيماي دو موتوره طراحي كنم و ميخواستم بدونم براي استفاده از دو موتور به چيز اضافي نيازي هست يا نه؟

يه ليست قيمتم براي موتورهاي بنزيني لازم دارم كه بتونن 6-7 كيلو رو بلند كنن(كه براي هر موتور ميشه 3 كيلو)نظرتون در مورده استفاده از موتور دست دوم چيه؟

يه سوال ديگه.ميشه طرحي ريخت كه يه موتور جلو و يكي در عقب باشه و اين نوع چيدن موتور در هواپيماي مدل جواب ميده؟يا اينكه هر دو موتور در عقب نصب شه؟

ahmad physic
04-08-2006, 21:34
آقا ازكجا ميشه اين محاصبات را پيدا كرد.

مثلا فرمولهاي مربوط به مساحت سطح بال و قدرت موتور براي بلند كردن مقدار مشخصي وزن در هواپيماهاي مدل و سبك و كلا هواپيماها.

چه كتابهايي روبخونم كه اطلاعاتي در اين زمينه بهم بده.

رامين جان همونطور كه گفتي خودتم ايراني هستيا :D .(منظورم رو كه متوجه ميشي)

Saber2q
04-08-2006, 22:50
saber جان من ميخوام يه هواپيماي مدل طراحي كنم و شكل كليشو بكشم و بعد محاسبات و...بدم واسم رديف كنن

دوست عزيز دقيقا همينطوره كه شما ميگي و ايراني هر كاري كه بخواد ميتونه بكنه نه فقط ايراني بلكه هر كسي فقط ما ايرانيا يه مشكل كوچيك داريم و اونم اينه كه اول ميسازيم بعد محاسبات ميكنيم ولي مثلا يه آلماني مدت ها محاسبه ميكنه و بعدش ميسازه و ممكنه هوش ما از اون آلماني و آمريكايي ها بيشتر باشه و هست ولي به همين دليل كه گفتم شكست ميخوريم (يه كم هم مغرور هستيم) :wink:

شما ميخواي يه مدل سايز بزرگ با دو موتور بسازي

1- آيا تا حالا مدل ساختي؟

2- اگر ساختي آيا تا حالا سايز بزرگ ساختي؟

3- آيا تا حالا مدل پرواز دادي؟ چه مدلي؟

اينا سوالاتيه كه من از شما دارم. اگه تجربه ساخت هواپيما رو داشته باشي (حتي يه هواپيماي خيلي كوچيك و ساده) خيلي كارت راحت ميشه چون اينو بهت اطمينان ميدم كه با يك بار ساختن كلي تجربه بدست مياري كه در ساخت هواپيماي بعدي خيلي از اشتباهات رو نميكني. حالا ما فرض ميكنيم كه شما كليه محاسبات هواپيماي مورد نظرتو داري براي يه هواپيماي 6-7 كيلويي مدل حداقل 2موتور سايز40 به بالا لازمه كه اين دو موتور بايد روي دو بال قرار بگيرن- با وجود در اختيار داشتن محاسبات هواپيماي شما با اين حال دقت بسيار بالايي لازم داريد براي ساختن قطعات مخصوصا بال و نشيمنگاه موتور ها كه بايد هر كدوم داراي زاويه هاي خاص خودش باشه.

من نديدم دو موتور رو در عقب بذارن چون اگه قرار بر اين كار باشه يك موتور قوي ميذارن (البته موتور جت ممكنه اين حالت بشه و دو موتور كنار هم در عقب هواپيما باشه ولي ملخي خير)

اگه شما تاحالا تجربه پرواز دادن هواپيماي مدل (حتي يك هواپيماي موتور الكتريكي 300گرمي) رو داشته باشي دقيقا ميدوني كه پرواز هواپيماي نياز به يك سري تجربه داره كه در صورت اشتباه در آنها هواپيماي شما بلا استثنا نقش بر زمين ميشه (مثلا تبهر در كنترل هوپيماي در حالت Invert كه در مقابل شما قرار ميگيره) اگر شما يك مدلر باشي و هواپيماي موتور پيستوني رو هم پرواز بدي بعد از مدتي اين تسلط ها رو در كار خودت پيدا ميكني و رفته رفته با توجه به استعدادت بهتر ميتوني هواپيما رو پرواز بدي

حالا شما يك هواپيماي دو موتوره و دقيقا با همين مشخصاتي كه در فكرته ساختي و تا قبل از اين يك هواپيماي تك موتوره سايز متوسط (3كيلوپي) داشتي- بعضي وقت ها احتمال داره موتور هواپيمات تو هوا خاموش بشه و با گليد هواپيماتو به زمين ميرسوني (حالا يا روي باند يه لندينگ عالي ميكني و يا به هر ترتيبي شده هواپيما رو بدون موتور به يه جا ميرسوني تا كمترين آسيب رو ببينه) ولي در هواپيماي دو موتوره شما اگر به هر دليلي يكي از موتور ها فقط ريپ بزنه و يا گاز نخوره و خاموش بشه اگر شما تجربه كافي در كنترل اين هواپيما رو نداشته باشي قبل از اينكه بخواي فكر كني كه كدام كار بهتر است كه بكني و حتي قبل از اين كه بخواي استيك راديو رو به مربي كنار دستت بدي هواپيما بلا فاصله منحرف شده و اگر اتفاق نا گواري (برخورد با فرد يا اشياء ديگه بكنه) نيافته هواپيما با زمين برخورد ميكنه.

من نميدونم شما چقدر در اين كار تجربه داري شايد خودت استاد باشي و اين چيزا كه گفتم بدوني ولي اگر اينطور نيست و شما مبتدي هستي لطف كن به همه اين موارد دقت كن و از ابتدا شروع كن چون در غير اين صورت خيلي سريع گير ميكني و زده ميشي و كلا اين كار رو ول ميكني

يه همچين هواپيمايي با راديو كنترل حداقل 1ميليون تومن براي شما هزينه بر ميداره و موتور دسته دوم خريدنش دقيقا مثل خريد ماشين ميمونه و بايد بفهمي با اين موتور چه رفتار هايي شده و آيا سقوط داشته يا نداشته و روش آببندي موتور خيلي مهمه و اگه اينكار درست انجام نشه موتور هميشه مشكل خواهد داشت.

منتظر جوابت هستم... =D>

تنهادوست
05-08-2006, 16:55
با سلام

من براي ساختن مدل يه نقشه انتخاب كردم از همين سايت هايي كه شما معرفي كرديد

يكي اين كه ميخواستم ببينم نقشه مورد نظر من عملي هست و

ديگر اين كه آيا لوازم و موتور و سروو و بقيه چيزهايي كه نياز داره در دسترس هستند يا خير ؟

همينطور در مورد نوع و قدرت موتور و تخمين هزينه ها اگه ممكنه كمكم كنيد .

با تشكر

رامين
05-08-2006, 21:39
saber جان بايد بگم كه نه نساختم ولي قصدم اينه كه بار اول يه هواپيماي دو موتوره يا حداقل يك موتوره بزرگ بسازم و اميدوارم با كمك شما به اين هدفم برسم.من به اين زوديا دلسرد نميشم.اينو هم بگم كه من 1 ميليون ندارم.كل پولي كه من ميتونم خرج اين هواپيما بكنم 400 الي 500 تومنه.در ضمن نگوفتين كه ميشه يه موتور جلو و يكي هم در عقب گذاشت؟

در ضمن از بابت راهنماييها و پيشنهاداتتون ممنونم.

Shahriar
06-08-2006, 04:34
آخه كجا ميخاي بپرونيش؟!تو كجاي تبريز جايي ميشناسي كه بتوني هواپيماي مدل بپروني؟!~X(

وحيد ابراهيمي
07-08-2006, 23:26
salam

agha saber mikhastam bebinam ke servo bad az daryafte signal va harekatesh khodesh be tore automatic sare jaye avalesh barmigarde ya na ?yani mikhastam bedoonam ke too servo fanari hast ke masalan pas az harekat dadane elevator servo ro be halate ghabl biare ya na?

رامين
08-08-2006, 16:59
اقا شهريار بري سهند(شهرك سهند)جا هست.اگه خواستي بيا با هم بريم(البته اگه هواپيماشو داري

pono
10-08-2006, 13:05
با سلام

اگر دوستان اطلاعاتي در مورد راديو و وسايل مورد نياز مول اطلاعاتي دارن براي دوستان قرار بدن.

ممنون

4040
15-08-2006, 15:32
آيا اين سايتو ديديد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Saber2q
18-08-2006, 21:45
salam

agha saber mikhastam bebinam ke servo bad az daryafte signal va harekatesh khodesh be tore automatic sare jaye avalesh barmigarde ya na ?yani mikhastam bedoonam ke too servo fanari hast ke masalan pas az harekat dadane elevator servo ro be halate ghabl biare ya na?

سروو ها هميشه بايد در حالت center باشند يعني همينطور كه شما ميگيد بايد بعد از دستور حركت از طرف شما و رها كردن استيك راديو كنترل سروو دوباره به حالت قبلي حودش برگرده. اگه اين حالت وجود نداشته باشه به غير از سخت تر شدن كنترل هواپيما. سكان هاي هواپيما اگر بر اثر فشار باد تغيير حالت بدن هواپيا ر بدون خواست شما منحرف ميكنند.

اين دستور در هوش خود سروو قرار داره يعني از طرف فرستنده ارسال نميشه و يك حسگر چرخنده در سروو ها وجود دارد كه با چرخش سروو بلا فاصله بعد از اتمام دستور دوباره آن را به حالت اول برميگرداند

arash269
23-08-2006, 03:28
ممنون ميشم اگه بگي اين چوب بالسا رو از كجا گير بيارم . :)

علي رضا يوسفي
23-08-2006, 17:42
[quote:1c7ag2kb]

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما دوستان عزيز و گرامي .

خواهشمندم اگر شما نقشه يا بسته اي در مورد ساخت هواپيماهاي مدل گلايدر يا مدل پروازي دارين يا ميدونين در چه مكاني ميشه از اونا خريد خواهشمندم معرفي فرمايين . ( مكان خريد آنرا معرفي فرماييد ) .

( كتاب يا سي دي يا نقشه يا ...... هر چيزي در مورد ساخت اونا ولي بيشتر كتاب باشه )

البته اگر برايتان زحمتي نيست مرا راهنمايي بفرماييد .

بسيار بسيار بسيار بسيار بسيار بسيار سپاسگذار و ممنونم .

منتظر پاسختان هستم .

بهترين احترامات .

[/quote:1c7ag2kb]

مطهر
23-08-2006, 19:35
با سلام

اگه امكان داره كمي راجع به نقشه اي كه در تاپيك راهنمايي براي ساخت قرار دادين بنويسيد.من نقشه رو دانلود كردم ولي مثل اين كه نقشه ي مركب است.مي خوام اگه نقشه ي جزپيات رو دارين من رو راهنمايي كنيد.ممنون

Saber2q
23-08-2006, 23:38
با سلام

اگه امكان داره كمي راجع به نقشه اي كه در تاپيك راهنمايي براي ساخت قرار دادين بنويسيد.من نقشه رو دانلود كردم ولي مثل اين كه نقشه ي مركب است.مي خوام اگه نقشه ي جزپيات رو دارين من رو راهنمايي كنيد.ممنون

كل نقشه همونه كه دانلود كرديد و نقشه جزپي تر نداره

مقياس نقشه 1:1 است و شما بايد در بعضي از قسمت ها از اندازه واقعي روي نقشه به عنوان شابلون استفاده كنيد.

يك نقشه كامل با تمام جزپيات ممكنه 6-7 صفحه بشه و...

معمولا همه از همين نوع نقشه ها استفاده ميكنن و شما ميتوني قسمت هاي مبهم نقشه رو مطرح كني و بنده براي شما توضيح ميدم.

مطهر
24-08-2006, 17:36
سلام

مي خواستم بگين اون نقشه رو روي چه كاغذي پرينت كنم .منظوزم سايز كاغذه

ivo
24-08-2006, 18:20
نمیدونم این سایت رو دیدید یا نه !

به هر حال لینکش رومیگذارم . سازنده ی این بلک بیرد از سال 2002 تا حالا مشغول ساختن این مدل است . دیدن کار او که بسیار حرفه ای است میتونه برای کسانی که میخوان هواپیمای مدل بسازند مفید باشه . مراحل تکامل این مدل رو میتونید با کلیک کردن روی تاریخهای سمت چپ تصویر ببینید .

آذرآبادگان
28-08-2006, 18:11
با سلام خدمت آقا صابر

من هم ميخوام يه هواپيماي مدل بسازم ولي ميخوام از سيستم electric ducted fan برای پیشرانش استفاده کنم ، در ضمن در تهران نیستم و میخوام به جای بالسا از فیبرهای جوبی نازک و سبک و به جای موتورهای الکتریکی براش لس که مخصوص هواپیماهای مدل هست از موتور جارودستی که با ولتاژ 12 ولت کار میکنه استفاده کنم و میخوام که هم منو کمی راهنمایی کنید و هم نظرتونو درباره این طرح بدید ، شاید برای هواپیما 3 موتور در نظر بگیرم و از fan سشوار برای موتور ها استفاده خواهم کرد ، لطفا" نظر بدید .

ممنونم.

محمد كيازاده
29-08-2006, 01:37
SALAM AGHA SABER.MAN MIKHAM BE TEHRAN SAFAR KONAM .DOOSTAN KHAHESH MIKONAM AGE ADRESE JAHAYI KE KETAB VA LAVAZEM BEFROOSHE RO DARAN BEHEM BEDAN. MER30 KHAHESH MIKONAM BACHEHA ADRES BEDAN

Saber2q
30-08-2006, 00:35
نمیدونم این سایت رو دیدید یا نه !

به هر حال لینکش رومیگذارم . سازنده ی این بلک بیرد از سال 2002 تا حالا مشغول ساختن این مدل است . دیدن کار او که بسیار حرفه ای است میتونه برای کسانی که میخوان هواپیمای مدل بسازند مفید باشه . مراحل تکامل این مدل رو میتونید با کلیک کردن روی تاریخهای سمت چپ تصویر ببینید .

ممنون دوست عزیز

سایت مفید و جالبی است و امیدوارم شاهد فعالیت شما در این بخش باشم

Saber2q
30-08-2006, 00:39
با سلام خدمت آقا صابر

من هم ميخوام يه هواپيماي مدل بسازم ولي ميخوام از سيستم electric ducted fan برای پیشرانش استفاده کنم ، در ضمن در تهران نیستم و میخوام به جای بالسا از فیبرهای جوبی نازک و سبک و به جای موتورهای الکتریکی براش لس که مخصوص هواپیماهای مدل هست از موتور جارودستی که با ولتاژ 12 ولت کار میکنه استفاده کنم و میخوام که هم منو کمی راهنمایی کنید و هم نظرتونو درباره این طرح بدید ، شاید برای هواپیما 3 موتور در نظر بگیرم و از fan سشوار برای موتور ها استفاده خواهم کرد ، لطفا" نظر بدید .

ممنونم.

خلاقيت شما رو تحسين ميكنم

موتوري كه براي هواپيما استفاده ميشه بايد حد اقل 10000دور در دقيقه بزنه و شما از هر موتوري كه اين دور رو داشته باشه ميتوني استفاده كني.

ولي من فكر ميكنم كه اين دستگاه هايي كه گفتيد موتورشون براي اين كار مناسب نباشه

Saber2q
30-08-2006, 00:42
SALAM AGHA SABER.MAN MIKHAM BE TEHRAN SAFAR KONAM .DOOSTAN KHAHESH MIKONAM AGE ADRESE JAHAYI KE KETAB VA LAVAZEM BEFROOSHE RO DARAN BEHEM BEDAN. MER30 KHAHESH MIKONAM BACHEHA ADRES BEDAN

در ساخت هواپيما اول وزن نهايي مهمه و بعد از اون قدرت و استحكام هواپيما در تنش هاي مختلف و شما از هر جنسي ميتوني استفاده كني به شرطي كه اين دو حالت رو بهم نزني.

اگه تهيه بالسا برات مشكله ميتوني هواپيماي كامپزيت بسازي (فايبر گلاس)

imported_شيطان
30-08-2006, 10:24
من تلفن فروشگاه اوج پرواز در ادرس جديدش را ميخوام اگر شماره تلفني هم از فروشگاهاي ديگري داريد كه راديو كنترل مي فروشند ممنون مشوم به من بدهيد.

مطهر
30-08-2006, 14:46
من تلفن فروشگاه اوج پرواز در ادرس جديدش را ميخوام اگر شماره تلفني هم از فروشگاهاي ديگري داريد كه راديو كنترل مي فروشند ممنون مشوم به من بدهيد.

دوست عزيز

مجموعه ي هواپيما سازان واقع در تهران خيابان ستارخانـتلفن44266082

آذرآبادگان
30-08-2006, 18:32
با سلام مجدد و تشكر از نظر صابر خان

حتما درباره rpm موتور جارودستي و موتورهاي 12 ولت جانسون كه در بازار موجود است تحقيق مي كنم و در سايت مينويسم اما مطمعن هستم rpm بالاي 10000 است.

در ضمن آقا صابر اگه اطلاعي ازقيمت انواع servo motor و موتورهاي پيستوني دارين ممنون ميشم اگه تو تاپيك ذكر كنيد و اگر اطلاعي درباره سيستم چرخ هاي تاشو كه در مدل هاي جت حتما مشاهده كرديد داريد لطفا در تاپيك ذكر كنيد.

Saber2q
30-08-2006, 23:40

آدرس: مركز نمايشها و نمايشگاه هوايي تهران واقع در كيلومتر 3 اتوبان تهران كرج روبروي پارك ارم

تلفن نمايشگاه: 02164522570 كه بعد از ارتباط بايد از اپراتور بخواين كه وصل كنه به قسمت هواپيماي مدل

آذرآبادگان
01-09-2006, 20:42
آقا صابر از شما يه سوال دارم و اونم اينم اين كه :

فرض ميكنيم من يا هرشخص ديگري يه هواپيماي مدل از روي نقشه كه مال يه هواپيماي جته ساخته .

و براي پرواز اون موتور جت نداريم .

به نظر شما خوبه كه براي تست پرواز از يه موتور راكتي سوخت جامد كه در قسمت عقب و خروجي نشيمنگاه موتور نصب ميشه استفاده كنيم .

( فرض كن اين هواپيما يه مدل ساخته شده از روي هواپيماي ta-183 است .)

درضمن درباره rpm اون موتورهاي الكتريكي تحقيق كردم و ديدم كمتر از 10000 تاست و براي تهيه موتور بايد بيام تهران .

راستي پيشنهادي درباره موتورهاي پيستوني ( ملخي ) براي هواپيما نداري منظورم اينكه آيا از بعضي موتورهاي پيستوني موجود در بازار كه اغلب كاربرد هاي كشاورزي دارن يا بعضي موتورهاي موتورسيكلت هاي كوچك يا هر موتوري كه در بازارهاي شهرستان ها موجود است و به نظر شما مناسب مي باشد و ميتوان براي پرواز يك هواپيماي مدل از آن استفاده كرد .

imported_شيطان
01-09-2006, 20:55
اقا صابر بابت تلفن ازت متشكرم

يه سوال ديگه همداشتم ميخواستم بدونم يه هواپيماي مدل كه به صورت معمولي پروازميكند ايا با همان موتور مي تواند به صورت عمود هم پرواز كند يا بايد موتور قويتري داشته باشد

اگر كسي نقشه يك هواپيماي عمود پرواز را دارد ممنون ميشوم كه اين نقشه را به من بدهد [-O<

آذرآبادگان
02-09-2006, 11:51
فكر كنم درست شد به هر حال ببخشيد . راستي اين لوگوهاي درجه هاي نظامي رو از گج پيدا كردين؟

آذرآبادگان
02-09-2006, 11:58
ببخشيد كجا و اين كه سايت چه جوري يعني با توجه به چه چيزي اين درجه ها رو ميده . بر اساس سابقه عضويت ؟

حامد85
02-09-2006, 18:09
فكر كنم درست شد به هر حال ببخشيد . راستي اين لوگوهاي درجه هاي نظامي رو از گج پيدا كردين؟

اينا لوگو نيستن عزيز اين درجه ها با توجه به پستهاي ارسالي هر شخص به اون شخص تعلق مي گيره

مطهر
02-09-2006, 18:54
سلام

مي خواستم بگين براي ساخت اون هواپيماي مدل كه نقشه ي اون رو دادين حدودا چقدر خرج داره؟ممنون

آذرآبادگان
02-09-2006, 22:36
با سلام خدمت همه .

اول از آقا حامد تشكر مي كنم درباره اين درجه ها .

بعد از آقا صابر هم مي خوام كه به سوالات من جواب بدن ... اگه ميشه .

راستي آقاي شيطان ( اگه از اين كه نوشتم شيطان ناراحت شدي ... ببخش ) بهتره به جاي هواپيما عمود پرواز به فكر يه بشقاب پرنده باشي چون هم ميتونه به صورت عمودي بلند شه و بشينه و هم ميتونه ثابت در هوا بمونه ... من خودم يه طرحي در اين باره تو ذهنم دارم كه شايد بتوني استفاده كني .

لوازم مورد نياز اين طرح يه موتور پيستوني قوي از همون هايي كه براي هواپيما استفاده ميشه هست و 4 يا 5 تا fan و 2 يا 3 تا موتور الكتريكي كه در هواپيما استفاده ميشه و چند تا پولي و تسمه و 4 تا پايه تا شوي كوتاه با چرخ يا بدون چرخ فرقي نمي كنه .

آذرآبادگان
03-09-2006, 11:17

اين هم اون طرحي كه گفتم ... كمي ابتدايي كشيدم ولي دفعه بعد حتما" با اتوکد می کشم .

لطفا" نظر بدین .

آذرآبادگان
03-09-2006, 12:05
[Only registered and activated users can see links] ... g&pp=balsa ([Only registered and activated users can see links])

اين لينك بالایی مربوط به فيلم نحوه كاوركشي با فيلم لمینیت هست . خیلی جالب و آموزنده .

[Only registered and activated users can see links] ... r&pp=balsa ([Only registered and activated users can see links])

و این یکی هم مربوط به نحوه شکل دادن به بال های هواپیماست .

در ضمن خود سایت هم مقاله های انگلیسی جالبی درباره نحوه ساخت هواپیمای مدل داره .

[/url]

اميني
03-09-2006, 13:34
باعرض سلام خدمت صابر خان.من یک پیشنهاد خدمت شما دارم

می خواستم بپرسم اگر شما یک هواپیمای مدل با سوخت بنزین در سایز متوسط دارین ایا ان را به فروش میرسانید.واقعیتش منم می خواستم یکی بسازم ولی چون من تو یک شهر تقریبا محروم زندگی میکنم وامکانات زیادی ندارم تصمیم گرفتم یکی بخرم.لطفا سریعا جوابم را بدهید.باتشکر [-O<

آذرآبادگان
03-09-2006, 15:09
با سلام ... اين لينك يه عكس از يه بشقاب پرنده مدل هستش كه تا حدودي شبيه همون طرحيه كه تو فروم گذاشتم .

اين هم لينك فيلم پروازشه و جالبه كه اونو در داخل خونه پرواز ميدن . ( راستي فيلمش 34 مگابايته و من دانلودش كردم. ) فكر كنم اين بشقاب پرنده هم با كنترل سرعت موتورهاي الكتريكي خودش تغيير جهت ميده .

آقا صابر اگه تجربه اي ازساخت چنين پرنده هايي داري ممنون ميشم اگه در فروم بنويسي.

Saber2q
03-09-2006, 20:55
با سلام ... اين لينك يه عكس از يه بشقاب پرنده مدل هستش كه تا حدودي شبيه همون طرحيه كه تو فروم گذاشتم .

اين هم لينك فيلم پروازشه و جالبه كه اونو در داخل خونه پرواز ميدن . ( راستي فيلمش 34 مگابايته و من دانلودش كردم. ) فكر كنم اين بشقاب پرنده هم با كنترل سرعت موتورهاي الكتريكي خودش تغيير جهت ميده .

آقا صابر اگه تجربه اي ازساخت چنين پرنده هايي داري ممنون ميشم اگه در فروم بنويسي.

دوست عزيز

اگه اسمتم بگي ممنون ميشم

درباره اين نوع پرنده تاپيك داريم كه ميتوني در همين بخش سرچ كني و ضمنا اين پرنده براي هر ملخش يك موتور الكتريكي داره

Saber2q
03-09-2006, 22:15

اين هم اون طرحي كه گفتم ... كمي ابتدايي كشيدم ولي دفعه بعد حتما" با اتوکد می کشم .

لطفا" نظر بدین .

ميشه رو طرحت كار كرد

ولي

1- با يك موتور چجوري ميخواي قدرت پروانه ها رو جداگانه كم و زياد كني؟

2- فاصله شفت هاي پروانه ها با موتور اصلي چقدر بايد باشد؟؟؟ حساب كردي؟

3- از چه ملخ هايي با چه طولي ميخواي استفاده كني؟؟؟

4- قدرت موتورت چقدر باشه؟؟

ملخ هايي كه براش پيش بييني كردي يا بايد با هم فاصله زيادي داشته باشن يا بايد غير هم سطح باشن و در اين صورت كار طراحيت خيلي سخت تر ميشه و اگر بخاي پولي ها رو به اندازه يك ملخ از هم فاصله بدي تا ملخ ها به هم گير نكنن و در اين صورت قدرت موتور بالايي لازمه چون شما ميخواه 4ملخ با پولي كوچيك كه سرعت زياد ميشه و قدرت پاپين مياد پس موتور خيلي قوي نياز داري

ولي با چه وزني؟

Saber2q
03-09-2006, 22:52
سلام

مي خواستم بگين براي ساخت اون هواپيماي مدل كه نقشه ي اون رو دادين حدودا چقدر خرج داره؟ممنون

مقياس اون نقشه 1:2 هست و اندازه واقعيش دوبرابر ميشه يعني بال اون حدود 2متر طول داره البته من درباره آموزش اون هواپيما رو به عنوان يك نقشه با مقياس 1:1 در نظر گرفتم كه يك سايز معمولي ميشه.

ولي اگه اين هواپيما رو بخواين بسازيد با موتور و راديو كنترل (بازم بستگي به انتخاب نوع و جنس قطعات و راديو و موتور داره) ولي حدود 800تومن در مياد

آذرآبادگان
04-09-2006, 13:14
با سلام خدمت آقا صابر .

آقا صابر اسمم اصلانه .... اصلان

درباره اون نظاتي كه درباره طرح دادي ممنونم .

همونطوري كه گفتي براي هر ملخ يه موتور الكتريكي ميخواد و اون نمونه اي كه تو اينترنت ديدم هم همونطوري بود و براي هر ملخ يه موتور جداگانه داشت و با كم و زياد كردن سرعت اون ها تغيير جهت ميداد .... ولي فكر كردم شايد بشه با محاسبه درست و كمي تغييرات با يه موتور قوي پيستوني همون مكانيزم رو درست كرد ... در ضمن نميخوام سرعت هر ملخ به طور جداگانه كم و زياد بشه بلكه با كم و زياد كردن گاز موتور پيستوني ميشه ارتفاع رو تنظيم كرد.... و بوسيله كم و زياد كردن سرعت موتور هاي الكتريكي بغلش هم ميشه بشقاب رو چرخوند و با تغيير زاويه duct موتور هاي الكتريكي به صورت مخالف ميشه بشقاب رو حول افقي چرخش داد و با تغيير زاويه هم جهت duct موتور هاي الكتريكي هم ميشه بشقاب به بالاتر يا پايين تر برد يا در جاي خودش ثابت نگه داشت و با تغيير زاويه duct موتورها به اندازه 180 درجه و در يك جهت ميشه اون رو به جلو يا به عقب برد .... اين تغيير زاويه duct موتورهاي الكتريكي ميتونه بوسيله سووهايي كه براي هر duct نصب ميشه انجام داد .

باز هم چون شما بيشتر در اين زمينه كار كردي و مطالعه شما در اين زمينه بيشتر از من هستش ميتوني نظرات بهتر و سنجيده شده تري نسبت به نظر من بدي .

ولي از شما يه سوال داشتم و اون هم اين كه اگه محاسبات درست انجام بشه و يك موتور قوي هم در اختيار داشته باشيم امكان پرواز و كنترل چنين پرنده اي وجود داره ؟ :?:

راستي به سوال قبليم كه تست پرواز يه مدل جت با موتور راكتي سوخت جامد بود ... جواب ندادي :(

اميني
04-09-2006, 22:03
کسی هواپیمای مدل برای فروش داره

Saber2q
05-09-2006, 01:24
کسی هواپیمای مدل برای فروش داره

شما چرا از كيت هاي آماده استفاده نميكني؟ حتي كيت هاي آماده پرواز وجود داره كه موتور و راديو هم به هواپيماي نصبه و يك سيميلاتور هم همراهش داره كه افراد مبتدي ميتونن دقيقا همون هواپيما رو در كامپيوتر با شرايط مختلف و دقيق داشته باشن و با همون راديو پرواز بدن.

در اصل اين كيت ها تنها كاري كه داره اينه كه بال جلو و عقب رو با پيچ هاي خودش به بدنه وصل كنيد و مخزن سوخت رو پر كنيد و پر.از بديد و قيمتش هم مناسبه و ضمنا امتحانش رو پس داده ولي اگه هواپيما هاي ديگه كه قبلا پرواز كرده يا ساخته شده بخريد معلوم نيست چه بلايي سرش اوردن

دقيقا مثل خريدن ماشين ميمونه... بايد خيلي دقت كنيد چون ممكنه همونطوري كه در خريد ماشين ممكنه يه ماشين چپ كرده رو به شما قالب كنن همينطور ممكنه در خريد هواپيما يك هواپيماي سقوطي را كه تعميرش كردن به شما قالب كنن....

Saber2q
05-09-2006, 01:31
آقا صابر از شما يه سوال دارم و اونم اينم اين كه :

فرض ميكنيم من يا هرشخص ديگري يه هواپيماي مدل از روي نقشه كه مال يه هواپيماي جته ساخته .

و براي پرواز اون موتور جت نداريم .

به نظر شما خوبه كه براي تست پرواز از يه موتور راكتي سوخت جامد كه در قسمت عقب و خروجي نشيمنگاه موتور نصب ميشه استفاده كنيم .

( فرض كن اين هواپيما يه مدل ساخته شده از روي هواپيماي ta-183 است .)

درضمن درباره rpm اون موتورهاي الكتريكي تحقيق كردم و ديدم كمتر از 10000 تاست و براي تهيه موتور بايد بيام تهران .

راستي پيشنهادي درباره موتورهاي پيستوني ( ملخي ) براي هواپيما نداري منظورم اينكه آيا از بعضي موتورهاي پيستوني موجود در بازار كه اغلب كاربرد هاي كشاورزي دارن يا بعضي موتورهاي موتورسيكلت هاي كوچك يا هر موتوري كه در بازارهاي شهرستان ها موجود است و به نظر شما مناسب مي باشد و ميتوان براي پرواز يك هواپيماي مدل از آن استفاده كرد .

اصلان خان

مهم اينه كه شما قدرت لازم رو براي به حركت در آوردن هواپيما در هواپيما به وجود بياري. اگه اون هواپيما موتور جت نياز داره پس نقشه اون هم طرح خاصي داره كه با موتور جت (يعني عقب بودن بالها و كوچك شدن آنها) ضمنا موتور رو كه عقب بذاري بايد طراحي رو تغيير بدي تا مشكلي تو استاتيك هواپيما به وجود نياد

درباره اون طرحتم من منظورتو متوجه نشدم. اگه نقشه اي كه داري بتوني عملي كني و همه چيزشو رو اصولي كه در نظرته اجرا كني و قدرت موتورت رو مناسب به دست بياري

از نظر كنترل هواپيما مشكلي نداري البته فقط براي موتور هاي الكتريكي تريم لازم داري كه بتونه قدرت دو موتور رو دقيقا كنترل كنه...

آذرآبادگان
05-09-2006, 12:28
خيلي ممنون .

اميني
05-09-2006, 15:29
از كجا ميتونم كيت هواپيما بخرم.

Saber2q
06-09-2006, 00:44
از تهران :D

فكر نميكنم تو شهرستان پيدا بشه

گفتي از كدوم شهر هستي؟

اميني
06-09-2006, 14:41
من تو مرند زندگي ميكنم. نزديكاي تبريز

vh_plane
10-09-2006, 20:07
BA ARZE SALAM VA KHASTE NABASHID KHEDMATE DOOSTANE AZIZ.DAR HAVAPEYMAHAYI KE MOTOR DAR GHESMATE AGHABE BADANE GHARAR MIGIRAD ;MANANDE MOHAJER;MOTOR CHEGOONE KHONAK MISHAVAD? CHON DAR IN SOORAT JAHATE JARYANE BAD BAR ROOYE HAVAPEYMAST NA BAR ROOYE MOTOR,

vh_plane
10-09-2006, 20:11
BA SALAME MOJADAD.KASI NAGHSHEY DAR RABETE BA SAKHTE MOTORE MICROJET DARE?

vh_plane
10-09-2006, 20:18
YE SOALE DIGE AGHA SABER GHESMATE FIREWALL VA GHESMATE BADANEYE HAVAPEYMA KE AZ 2 JENSE MOTAFAVETAND RA CHEGOONE BE HAM MOTASEL KONIM?

vh_plane
10-09-2006, 20:28
YE SOALE DIGE.HATMAN MIDOONID KEBARAYE TARAHIYE HAVAPEYMA YE SERI ETELAAT HASTAND KE AMARY MIBASHAND YANI ADADE SABETI HASTAND VA BA TAVAJOH BE MAMOORAYATE HAVAPEYMA VA HAVAPEYMAHAYE MOSHABEH ENTEKHAB MISHAVAND KE BAYAD DAR FORMULHA JAYGOZARI SHAVAND .MAN IN ADAD RA BARAYE HAVAPEYMAYE SARNESHINDAR DARAM VALI MIKHASTAM BEBINAM IN ETELAATO BARAYE MODEL BAYAD AZ KOJA GIR BIYARAM.BA TASHAKOR.

imported_شيطان
11-09-2006, 11:13
پس چرا كسي جواب من را نميده يعني يه نفر هم توي اين انجمن چيزي از هواپيما هاي عمود پرواز نمي دونه :x

Saber2q
13-09-2006, 23:30
BA ARZE SALAM VA KHASTE NABASHID KHEDMATE DOOSTANE AZIZ.DAR HAVAPEYMAHAYI KE MOTOR DAR GHESMATE AGHABE BADANE GHARAR MIGIRAD ;MANANDE MOHAJER;MOTOR CHEGOONE KHONAK MISHAVAD? CHON DAR IN SOORAT JAHATE JARYANE BAD BAR ROOYE HAVAPEYMAST NA BAR ROOYE MOTOR,

سلام

اولا ورود شما رو به اين انجمن تبريك ميگم

ثانيا: اگه برات امكان داره با حروف فارسي تايپ كن تا دوستان بتونن راحت تر پست هاي شما رو بخونن.

درباره شوالاتي كه كردي

موتور هواپيما داغ ميشه اما حساسيتش به اندازه موتور يك اتومبيل نيست ولي همونظور كه ميگي با جريان باد خنك ميشه و اگه در هواپيما هايي كه موتور اونا عقبه دقت كني معمولا موتور رو در محفظه بسته قرار نميدن و همين كه اطافش باز باشه باعث خنك شدنش ميشه و نيازي نداره كه باد ملخ يا فشار باد از جلو خنكش كنه.

درباره نقشه: من كه فعلا نقشه اي ندارم ولي خسرو به من گفته بود كه نقشه موتور ملخي رو داره و من با ارسال پست شما به خسرو ازش ميخوام كه اگه نقشه مورد نظر شما رو هم داره براتون در سايت قرار بده...

براي اتصال بال هواپيما به بدنه از راه هاي مختلفي استفاده ميشه و معمولا از اتصال پيچ و مهره و در هواپيما هاي سايز معمولي حتي از كش هم استفاده ميشه به اين صورت كه دو عدد كش لاستيكي كه اصلا در فروشگاه مدل براي همين كار به فروش ميرسه به ضاپده هايي كه براي همين كار تعبيه شده اتصال ميدن و به صورت ضربدري بال رو به بدنه وصل ميكنن.

در مواردي كه ضريب اطمينان بالاتره از پيچ و مهره استفاده ميكنن (پيچ هاي پلاستيكي) البته قسمت جلوي بال رو با اتصال لبه اي وصل ميكنن (يعني بال رو به صورت كشويي از قسمت جلو روي بدنه شوار ميكنن و از قسمت عقب دو عدد پيچ ميبندند.

درباره فرمول هايي كه گفتيد: مثلما وجود داره ولي چه چيزي در نظر شماست؟ بگيد تا اگه من يا دوستان ديگه بدونيم كمكت كنيم.

Saber2q
13-09-2006, 23:36
اقا صابر بابت تلفن ازت متشكرم

يه سوال ديگه همداشتم ميخواستم بدونم يه هواپيماي مدل كه به صورت معمولي پروازميكند ايا با همان موتور مي تواند به صورت عمود هم پرواز كند يا بايد موتور قويتري داشته باشد

اگر كسي نقشه يك هواپيماي عمود پرواز را دارد ممنون ميشوم كه اين نقشه را به من بدهد [-O<

منظوت رو از هواپيماي عمود پرواز دقيق نگفتي.

بعضي ها به هليكوپتر هم ميگن هواپيماي عمود پرواز.

ولي كلا موتوري كه بخواد به صورت عمودي چيزي رو از زمين بلند كنه. در همين تاپيك چند بار گفتم كه بايد دوازده هزار دور در دقيقه بچرخه و با توجه به وزن پرنده قدرت موتور مهمه چون به نسبت وزن پرنده بايد طول ملخ ها بلند بشه و با بلند شدن طول ملخ قدرت بيشتري نيازه تا دور ملخ به تعداد دور مورد نياز برسه (12000rpm)

آذرآبادگان
14-09-2006, 17:32
من يه لينك كه مربوط يه فيلم يه هواپيماي مدل عمود پرواز هستش رو تو يه تاپيك گذاشتم .

اين جا هم ميذارم تا استفاده كنيد .

[Only registered and activated users can see links] ... OL_mwh.zip ([Only registered and activated users can see links])

آذرآبادگان
19-09-2006, 17:00
یه سوال در مورد الران هواپیمای مدل ... وقتی میخواهیم که اهرم رو که یه سرش به سروو وصل شده ، وصل کنیم به سکان الران ، یکی از اهرم ها رو در یک الران از روی سکان وصل می کنیم و در الران اون یکی بال از زیر سکان وصل می کنیم تا با چرش سرووها الران ها به صورت معکوس عمل کنند ، درسته ؟

و در مورد الران های مدل های کوچک که هر دو از یک سروو استفاده می کنند اگر عکسی داری بذار تو تاپيك چون با عکس موضوع بهتر تفهیم میشه و اگر عکس نداری یه توضیحی بده تا با مکانیزمش آشنا بشیم .

... :-? راستي چرا اين تاپيك اين قدر راكد شده :-? ...

Saber2q
20-09-2006, 22:40
یه سوال در مورد الران هواپیمای مدل ... وقتی میخواهیم که اهرم رو که یه سرش به سروو وصل شده ، وصل کنیم به سکان الران ، یکی از اهرم ها رو در یک الران از روی سکان وصل می کنیم و در الران اون یکی بال از زیر سکان وصل می کنیم تا با چرش سرووها الران ها به صورت معکوس عمل کنند ، درسته ؟

و در مورد الران های مدل های کوچک که هر دو از یک سروو استفاده می کنند اگر عکسی داری بذار تو تاپيك چون با عکس موضوع بهتر تفهیم میشه و اگر عکس نداری یه توضیحی بده تا با مکانیزمش آشنا بشیم .

خير

اهرم هايي كه به سر سروو ها وصل ميشه و هنگام خريدن سروو روي آن قرار داره از هر دوطرف سوراخ داره يعني يك دايره با قطر مثلا 3سانتيمتر رو فرض كنيد كه از مركز بر روي سروو نصب ميشه و شما لينك هر دو الران رو كه قراره برعكس همديگه كار كنه به دو طرف اهرم سروو وصل ميكنيد و با چرخش سروو يكي از الران ها به عقب و ديگري به جلو حركت كرده و دوباره با استفاده از اهرم هاي روي سكان ها حركت خطي به حركت چرخشي حول محور سروو تبديل ميشه.

من اين پست رو از خونه نميفرستم و به محضي كه رفتم خونه عكس هاي مربوطه رو براتون ميذارم.

محمد كيازاده
30-09-2006, 16:15
با عرض سلام خدمت دوستان محترم و بويژه آقا صابر.

من در روزهاي آخر تابستان به تهران سفر كردم و در آنجا با مدلسازي و ... بيشتر آشنا شدم و به آسمان ري هم رفتم و در آنجا با مشورت دوستان تصميم گرفتم يك كيت نيمه آماده و يك موتور جدا هم بخرم.تا اينجا همه چي درسته ولي بعد از اين.از اونجا كه داداش من تا چند روز ديگه مي خواد بره آمريكا و گفتم كه بهتره راديو كنترلش رو از اونجا برام بخره.

البته كيت من با يه راديو كنترل 4 كاناله كار مي كنه ولي خواستم براي اينكه بتونم هميشه از راديو كنترل استفاده كنم بهتره 7 يا 6 كاناله برام بياره.و متاسفانه من هيچ

چيز از راديو كنترل ها سرم نميشه البته توي مغازه ها مدل هاي futaba و hitec

رو ديد م و فكر كنم كه مارك هاي معتبر اين دو تا باشند.البته توي آسمان ري دست يه مدلر حرفه اي فوتوبا ديدم و ميگم شايد بهتره.

حال خواهش من از شما اينه:

1 بمن بگيد چه ماركي خوبه شما بالاخره با ماك هاي مختلف سرو كار داشتيد.

2 بمن بگيد مثلا ميگن 75MHZيعني 5/7 كيلومتر برد و يا برد رو از توي اينترنت چگونه بدست بيارم و يا MHZ يعني چي؟

3 يه مدل خوب و ساده(بدون نمايشگر و ..) به من عرفي كنيد چون مي ترسم يه چيزي بياره كه اينجا نشه روش سرور اضافي نسب كرد و يا باتريش اينجا نباشه(تو رو خدا راهنمايي كنيد)

دوستان ديگر هم تورو بخدا اظهار نظر كنند آخه داداشم تا 4 شنبه ميره

آقا صابر شرمندتم بخدا هي مزاحمت ميشم :( :( :(

محمد كيازاده
02-10-2006, 21:23
جان من سريعتر داداشم فردا ميره :cry: :cry: :cry:

Saber2q
03-10-2006, 21:18
جان من سريعتر داداشم فردا ميره :cry: :cry: :cry:

عزيز جان شرمنده كه من مدتيه جواب ندادم اخه تهران نيستم و دسترسي ندارم به شبكه الانم پست هاي شما رو ديدم

ببين راديو كنترل هاي الان (اگه راديوي جديد بخري معمولا بالاي 6 كاناله) اين مارك هايي كه گفتي به اضافه مارك JR همشون ماركهاي شناخته شده و خوبي هستن و بستگي به قيمتاشون امكاناتشون بهتره. از نظر قيمت مقداري ارزونتر ممكنه باشه ولي مهمتر از همه اينه كه تنوع محصولات اونجا بيشتره

فركانس 40 نوع حرفه اي معموليشه و بالاي 40 كاملا حرفه ايه و تعداد كانالاشم بيشتره و ...

بازم بستگي داره كه چه استفاده اي بخواي بكني از راديو ولي اگه بخواي يه راديوي معمولي بگيري همون 5-6 كانال فركانس 40 خوبه و چيزي كم نداره

Mansoor
03-10-2006, 23:28
صابر عزيز ببخشيد بحث رو منحرف ميكنم دو تا سوال دارم:

1-ARF الان تو ايران چي گير مياد و با چه قيمتي؟

2-شبيه سازهايي مثل Real Flight هم پيدا ميشه؟اگر پيدا نميشه و من بخوام راديو كنترل ياد بگيرم(جون تا بحال راديو كنترل نداشتم و پرواز ندادم) چه كار بايد بكنم؟

در كل سخته يا آسون؟

محمد كيازاده
05-10-2006, 15:35

ولي يه خورده دير بود چون داداشم رفت!!!!!!! :lol:

البته عيبي ندارهباشه واسه دفعه ي بعد =))

آذرآبادگان
13-10-2006, 13:01
ميخواستم ازتون بخوام اگه اطلاعاتي درباره دستگاه ها و لوزم لازم براي راه اندازي كارگاه ساخت هواپيماي مدل دارين در اختيارم بذارين .

منظورم دستگاههاي برش و دستگاه هاي ديگر كه براي راه اندازي يه خط توليد هواپيماي مدل هست البته فقط برش قطعات چوبي كه براي اسكلت هواپيما مورد نياز هست رو ميگم .

Saber2q
24-10-2006, 21:54
از غيبت طولاني عذر ميخوام

البته بعد از ارسال اين پست ممكنه دوباره نتونم زوووود جواب بدم چون من الان به خاطر دانشگاهم تهران نيستم و در اينجا به دليل مشكلم با اي اس پي نميتنم تو اين سايت بيام ولي سعي ميكنم به زودي مشكلم رو حل كنم

Saber2q
24-10-2006, 22:07
صابر عزيز ببخشيد بحث رو منحرف ميكنم دو تا سوال دارم:

1-ARF الان تو ايران چي گير مياد و با چه قيمتي؟

2-شبيه سازهايي مثل Real Flight هم پيدا ميشه؟اگر پيدا نميشه و من بخوام راديو كنترل ياد بگيرم(جون تا بحال راديو كنترل نداشتم و پرواز ندادم) چه كار بايد بكنم؟

در كل سخته يا آسون؟

منصور جان ARF يا همون Almost Ready to fly كه به كيت هاي كاملا آماده پرواز گفته ميشه تو ايران زياده. انواع مدل هاي موتور الكتريكي كه معمولا اينجوريه و نمونه هاي موتور پيستوني هم در سايز هاي مختلف هست و حتي مدل هايي هست كه موتور و راديو كنترل و حتي باطري ها نصب شده و فقط بايد باطري رو شارژ كنيد و سوختگيري اجام بديد تا هواپيما آماده بشه.

شبيه ساز realflightهم زياده و ورژن هاي مختلفش موجوده كه با روش هاي مختلف (با راديو استيك - بدون راديو استيك - و روش اتصال USB يا LPT) عرضه ميشه و ورژن هاي مختلف داره كه در ورژن هاي جديد تر تنوع هواپيما ها بيشتر ميشه.

من كه سيميلاتور رو دقيقا قبل از يادگيري پيشنهاد ميكنم چون واقعا موثره و شايد شما رو از خطر تلخ سقوط هواپيما در اوايل آموزش نجات بده

فكر ميكنم اگه با اين سيميلاتور كاملا مسلط بشيد حتي بتونيد بدون نياز به مربي اولين بار هواپيماتون رو پرواز بديد (البته پيشنهاد نميكنم چون ممكنه در هنگام ورود به دنياي واقعي از دنياي مجازي دچار يك استرس طبيعي بشيد و نياز به يك مربي داشته باشيدد تا خيالتون راحت تر باشه)

جديدا هم مد شده كه روي كيت هايي كه شما به صورت آماده خريداري ميكنيد يك عدد سي دي نرم افزار سيميلاتور وجود داره كه همون هواپيما با همون خصوصيات دقيقا در سيميلاتور وجود داره و شما ميتونيد قبل از پرواز واقعي با نوع پرواز هوپيماتون آشنا بشيد

ضمنا Real flight به غير از هواپيما هاي موجود در خودش كه معمولا همه نوع هواپيما رو ميتونيد در اون پيدا كنيد قاليت تنظيم يك هواپيما جديد و دقيقا با خصوصيات هواپيما خودتون و با درياف اطلاعات كامل فيزيكي/ايروديناميكي/ قدرت موتور و.... رو داره و حتي ميتونيد جهت و سرعت باد و موانع اطراف باند رو در نرم افزار تعريف كنيد

Saber2q
24-10-2006, 22:13

ولي يه خورده دير بود چون داداشم رفت!!!!!!! :lol:

البته عيبي ندارهباشه واسه دفعه ي بعد =))

من جواب شما رو شب قبل از چهار شنبه اي كه برادرت ميخواست بره دادم.

به هر حال ميتوني از وسايل ارتباط جمعي استفاده كني و به برادرت بگي :wink:

Saber2q
24-10-2006, 22:18
ميخواستم ازتون بخوام اگه اطلاعاتي درباره دستگاه ها و لوزم لازم براي راه اندازي كارگاه ساخت هواپيماي مدل دارين در اختيارم بذارين .

منظورم دستگاههاي برش و دستگاه هاي ديگر كه براي راه اندازي يه خط توليد هواپيماي مدل هست البته فقط برش قطعات چوبي كه براي اسكلت هواپيما مورد نياز هست رو ميگم .

براي برش صنعتي از تيغ برش هم ميتوني براي اين خط استفاده كني كه با هر ضرب چندين برش انجام ميشه

براي دستگاه CNC من تو نمايشگاه كامپيوتر پارسال چند مدلش رو ديدم كه براي فروش گذاشته بودن ولي چون دنبالش نبودم كاتالوگي ازش نگرفتم ولي بگردي ميتوني پيدا كني. روش استفادشم كه مثل بقيه سي ان سي هاس كه فايل هاي پلان اتوكد رو ساپرت ميكنه

از خسرو هم ميتوني كمك بگيري... (تو همين بخش پست هاش درباره همين دستگاه ها رو پيدا ميكني)

Mansoor
24-10-2006, 23:30
صابر جان قيمت حدودي رو نگفتيد

واسه موتور بنزيني و راديو 5 يا 6 كاناله

Saber2q
25-10-2006, 14:23
قيمت ها خيلي متفاوته چون تنوع زياده ولي مثلا يه كيت آماده به همراه راديو و موتور 46 و يه سيميلاتور و اتوپايلوت مخصوص افراد ميتي براي فرود 600هزار تومن بود (پارسال) الانم دقيقا اون مدل رو من نديدم ولي مدل هاي مشابه هم همين حدودا بايد باشه. همون موتور 46 به تنهايي قيمتي بين 100 تا 140 تومن داره

راديو كنترل ديجيتال 6كانال JR نيمه حرفه اي حدود 300 تومن ولي بازم ميگم مارك و مدل و قابليت ها مهمه...

JSF
26-10-2006, 11:45
saber2q, همين سه سال پيش قيمتها خيلي كمتر بود عجب تورمي :o :o :o

آذرآبادگان
26-10-2006, 20:37
سلام آقا صابر

از اطلاعاتت ممنونم . من از اينترنت دستگاه رو پيدا كردم .

راستي يه فكري به حال تاپيك بكنيد ... خيلي راكده

Saber2q
30-10-2006, 20:26
saber2q, همين سه سال پيش قيمتها خيلي كمتر بود عجب تورمي :o :o :o

بله

فعلا این چیزا تو ایران طبیعیه البته قیمت هایی که من میگم حدودیه و ممکنه مارک های متفرقه با قیمت های پائین هم پیدا بشه

آذرآبادگان
01-11-2006, 10:07
آقا صابر اين قيمت ها مله 2 هفته پيشه كه من از شركت آشيانه پرواز توس گرفتم :

موتور سوختي

60 ژاپني 215 هزار تومان

46 ژاپني 130 هزار تومان

61 چيني 120 هزار تومان

46 چيني 85 هزار تومان

راديو

راديو 3 كاناله با 3 سروو 200 هزار تومان

landing gear

LANDING GEAR ايراني با قطر 5/5 سانت 650 تومان و نوع خارجي از 6 تا 10 هزار تومان متغير

mus
02-05-2007, 14:10
سلام به همه دوستان

لطف میکنید کمی راجع به انواع ایرانی و خارجی چسبهای اپوکسی موجود در ایران اطلاعات بدید واینکه اینها رو از کجا توی بازار تهران میشه تهیه کرد؟ منظورم جائی غیر از فروشگاههای مدله ؛ چون اونها خودشون از تو بازار تهیه مکنند وبا قیمت بالاتری به من وشما مصرف کننده میدن.

همینطور هم راجع به محل خرید پارچه گلاس.

جواب این سوال در تاپیک [Only registered and activated users can see links] داده شده است

mus
04-05-2007, 08:54
آ قا صابر نقشه ای از یک مل trainer داری ؟ مثلا مثل Taxi II که البته خیلی قدیمی است. در ضمن من ده روزه دیگه میخوام برم اونور آب (چین) توصیه

میکنی چه چیزائی برا خودم بخرم ؟ یکی رادیوست و یکی هم flight simulator والبته قطعات یه هلیکوپتر الکتریک بنام Walkera که نتونستم پروازش بدم

و زدم خرابش کردم. در ضمن شما میتونی راجع به نحوه پروازش کمکم کنید و یادم بدید؟

mus
04-05-2007, 10:00
صابر جان تو یکی از پستها دوستان اشاره به سایت زیر کرده بود:

[Only registered and activated users can see links] ... g&pp=balsa ([Only registered and activated users can see links])

میتونی بگی فیلم لمینتی که تو این فیلم استفاده شده اینجا تو ایران هم هست یا نه؟اگه اره ازکجا میشه خرید؟

M0H@mM@d
08-07-2007, 00:43
mojhde mojhde
dostane golam ye havapeymaye R/C 4 channel daram ba moshakhasat va tavane parvazie foghalade bavar nakardani ke vaghean yek mojezast
moshakhasat:
1.toole bal 1/30m
2.tole badane 1/17
3.model CESSNA 180R
4.vazn 3kilogram
5.range 300 to 350 m
6.speed 70km/h :-1 :-1 :-1
har kas talebe bege

M0H@mM@d
08-07-2007, 15:52
کسی خریدار نبود؟

M0H@mM@d
20-07-2007, 13:58
نه مثل اینکه واقعا اینجاکسی خریدارنیست :( :( :(

M0H@mM@d
05-09-2007, 07:56

در پاسخ به اين دوستمون بايد بگم كه اين كار فقط مختص هواپيماهاي كوچك نيست ,الآن هواپيماي من يك trainer الكتريكي مدل cessna هست و سايز 2متر رو داره ولي هردوairelon ها از يك سروو استفاده ميكنن به اين صورت كه يك سيم از resiver كه مربوط به كانال airelon ميشه مياد بيرون بعد تبديل به دو شاخه ميشه كه يكي ميره واسه چپ و يكي هم واسه ي راست
اميدوارم تونسته باشم كمكي كرده باشم

cessna
07-09-2007, 23:46
سلام من مي خواستم با هواپيماي مدل ارزونتر پرواز رو شورع كنم اين هواپيما از يك سايت پيدا كردم كه دو كانال هست يعني rudder ان متحرك هست يعني اين هواپيما فقط مي تونه از زمين بلند شه وتو هوا به راست و چپ بره با همين rudder????

و ايا 3 كانال چه مانوري مي تونه بكنه تو هوا ؟

اينم ليكنش نگاه كنين منو راهنمايي كنين =

ali-a
02-10-2007, 08:28
سلام آقا صابر چرا ديگه سري به اينجا نميزني قرار بود يك نقشه ساده براي شروع كار قرار بدي تا در حين ساخت به ما كمك كني و رفع اشكال كني (اينطوري ميخواين فرهنگ ساخت و استفاده از اين تفريح سالم را در ايران ترويج بديد)اگه يكي اشتياق پيدا كنه به اين كار اول از همه به اين چند شركت و فروشگاه كه به اندازه انگشتان يك دست نيست سري ميزنه كه با وجود قيمتهاي بالا و خرجهاي مختلف و با توجه به اينكه همه قدرت خريدكافي ندارند اول كار دلسرد ميشه و ديگه پي كاررو نميگيره. ولي با راهنماييهاي شما و دوستان ديگه كه راههايي را كه ما ميخواهيم الان بريم رو قبلاً رفتن و تجربه كردن؛ ميشه با راههكارهايي كه شماو دوستان ديگه پيش پاي من وديگران قرار ميدي از هزينه هاي اضافي كاسته شود و همه دوستان بتوانند از اين ورزش و تفريح سالم سود ببرند. :-1

Saber2q
02-10-2007, 23:04
با عرض معذرت بابت غیبت های زیادم،
یک نقشه براتون از این سایت قرار دادم[Only registered and activated users can see links] که بنظرم میرسه به عنوان اولین هواپیما بد نباشه، هم سادس و هم پرواز خوبی داره و برای آموزش پرواز هم خوبه (البته برای آموزش و یاد گیری هرچی که هواپیما بزرگتر باشه به دلیل سنگین بودن و نرم بودنش، راحت تره ولی خب یک سری معایب هم داره که به نظر من همین سایز خوبه)
برای دانلود نقشه این هواپیما در اینجا کلیک کنید ([Only registered and activated users can see links])این طرح اسمش فالکون هست، بال رو هست و سطح زیر بالش صافه و به همین خاطر پرواز نرمی خواهد داشت
موتور پیستونی حداقل 20 لازم داره
رادیو حداقل 4 کانال لازم دار
فرمت فایلی که دانلود میکنید DWG است که میتونید با برنامه اتوکد و خیلی از برنامه های نقشه کشی دیگه بازش کنید.
بعد از دانلود فایل، اون رو Unzip کنید (برای اینکار روی فایل زیپ شده راست کلیک کنید و از منوی باز شده روی گزینه Extact all کلیک کنید و Next رو بزنید، با اینکار یم فولدر جدید در همون محلی که فایل زیپ شده قرار دارد به وجود میاید و در داخل آن فایل DWG مورد نظر شما در حالت unzip شده قرار دارد)
مقیاس نقشه (Scale) 1:1 هست و نیازی به محاسبات اندازه گیری ندارید.
فایل رو روی سی دی بریزید و ببرید فتوکپی و بگید یک کپی با اندازه واقعی براتون بگیر (پیشنهاد من اینه که با سیستم متریک یعنی میلیمتری کپی بگیرید)، البته اگه 2تا پرینت بگیرید هم بد نیست.
طول این هواپیما کمتر از 1متر و طول بالش تقریبا 1.2 متر هست، اگر در نقشه دقت کنید، متوجه میشوید که ابعاد زیادی به شما داده نشده است و معنیش اینه که شما باید خودتون این ابعاد رو یا با ابزار اندازه گیری خودتون از رو نقشه استخراج کنید و یا نقشه را در فایل کامپیوتری از طریق نرم افزار اندازه گذاری کنید.
دوستانی که تصمیم دارن که این هواپیما رو بسازن، پس از دریافت فایل نقشه، خودشون نقشه رو بررسی کنن و سعی کنن کلیه قسمت ها رو درک کنن، من هم در ادامه همراهیتون میکنم

برای توضیحات کاملتر میتونید به تاپیک آموزش نقشه خوانی و درک ([Only registered and activated users can see links]) مراجعه نمائید

Saber2q
02-10-2007, 23:24
ضمنا دوستان میتونن نقشه های دلخواهشون رو از اینگونه سایت ها جستجو کنن و دانلود کنن
مثلا من نقشه پست بالا رو از این سایت براتون گذاشتم

اینم دوتا سایت دیگه

با استفاده از سرچ انجین ها میتونید سایت های دیگه ای هم پیدا کنید.

emad403
04-10-2007, 21:17
ساخت راديو كنترل
سلام
با توجه به تاپيك هاي قبلي و اينكه بنده نيز يه چيزها از مخابرات بلد بودم كي از نيازهاي حياتي چه ها راساخته و تست كردم.
ان رادو كنترل را مي توانيد با 10 هزار توامن بسازيد كه مزايايش خيلي زياد است بدين شرح :
1- رادو كنترل چهار كاناله
2- مداليسون ديجيتال
3- عدم تداخل و پارازت
4- امكان ارسال 64 فرمان مخلفت
5- داراي 4 كانال فرمان با 8 خروجي مجزا
6- امكان تعريف درايور و فرمان بندي با توجه به اينكه از ميكرو استفاده ميكند
7- منبع تغذيه 9 ولت
8- فركانس 360 تا 180 مگا هرتز
و ...
نقاط ضعف :
1- برد كم بعلت اينكه كريستال راديويي ندارد اما اگر نصب شود هم قيمتش بالا مي رودهم برتش تا چند كيلو متر بيشتر مي شود

با توجه به اينكه نقشه اين مدار يه جورايي انحصاري است لطفاً با ايميل بنده تماس بگيريد

emad403
05-10-2007, 19:40
سلام
يه سئوال؟
طريقه يا روش حركت الرانها و كلاً باله هاي هواپيماهاي مدل با چه وسيله هاي انجام مي شود ؟ موتور يا جك يا ....

M0H@mM@d
06-10-2007, 01:14
از طريق servo دوست عزيز

emad403
06-10-2007, 02:04
سايت يا تاپيكي ست كه اطلاعات خوبي راجع بهشون بدهد؟

ali-a
06-10-2007, 08:37
سلام آقا صابر خوش حالم كه شروع كردي.

آذرآبادگان
31-10-2007, 20:34
بهتره هركس كه در رابطه با مدل ها كار مي كنه از كارهاش ، منظورم مراحل ساخت هواپيماست فيلمبرداري كنه و فيلم رو در YOUTUBE قرار بده تا همه بتونيم از فيلم ها و دانسته هاي هم استفاده كنيم .

يا اين كه آقا صابر شما وقتي خواستي روي يك مدل جديد كار كني از مراحل ساخت فيلمبرداري كني ( با توضيح ) و اون فيلم ها رو رو YOUTUBE بذاري تا همه بتونيم اين كار رو بهتر ياد بگيريم .

اين لينك اول مربوط به نحوه ساخت يك تانك از يه آقاي خيلي باحال كه در جنگ ويتنام شركت داشته و الانم مشغول ساختن تانك تو گاراژ خونه خودشه . ( قسمت اول )
(من 5 قسمت اول رو دانلود كردم.)

اين لينك هم مربوط به حساب كاربري همون آقاست بيشتر از 50 تا فيلم كه همش مراحل ساخت يك تانكه

آقا صابر اگر براي يك هواپيمايه مدل هم چنين كاري انجام بديد خيلي ممنون ميشم .

binam
06-11-2007, 03:35
سلام به همگی.
بچه ها من مشغول ساخت یه هواپیما هستم. برای این مدل میخوام یه موتور 46 و یک رادیو کنترل 6 کانال خوب بخرم که اگه در آینده مدل دیگه ای ساختم احتیاج به خرید مجدد موتور و رادیو نداشته باشم. میخواستم اگه میشه یه مقدار در مورد مارک موتور و رادیو راهنماییم کنید. چه مارکهایی بهتر هستند؟ :-/

enginman
06-11-2007, 16:20
در مورد موتور موتورهای OSژاپن و MVS چک از مارک های خوب بازار هستند.
در مورد رادیو هم JR و فوتابا امتحان پس داده هستند.

البته انتخاب موتور برای یک هواپیما بر اساس فاکتور ههای زیادی است و اصولی تر است از ساخت یک هواپیما برای یک موتور.