PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : الفباي اوييشن . aviation alphabetic

فانتوم 1
20-09-2005, 16:32
همونطور كه مي دونيد چون از پشت mike خيلي از صداها شبيه به هم تلفظ مي شوند . براي اجتناب از خطا .براي هر حرف كلمه ي خاصي در نظر گرفته شده كه به جاي آن حرف گفته مي شود. اين كلمات عبارتند از:

A = ALPHA

B = BRAVO

C = CHARLIE

D = DELTA

E = ECHO

F = FOXTROT

G = GOLF

H = HOTEL

I = INDIA

J = JULIETT

K = KILO

L = LIMA

M = MIKE

N = NOVEMBER

O = OSCAR

P = PAPA

Q = QUEBEC

R = ROMEO

S = SIERRA

T = TANGO

U = UNIFORM

V = VICTOR

W = WHISKEY

X = X-RAY

Y = YANKEE

Z = ZULU

ژنرال خلبان محسن
28-11-2005, 14:51
فاكسترات يعني معادل اف هم يك جور رقص امريكاييه

گلف(معادل جي) هم ورزش مليه مثل بيس بال يا كريكت

ليما پايتخت كشور پرو هست

اسكار معادل او يك جايزه ي بين المللي كه با راي گيري داده مي شه و مردم امريكا در اين راي گيري بيشتر از راي گيري رياست جمهوري شركت مي كنند

كبك معادل كيو هم استاني مورد علاقه ي امريكايي ها و مظهر كانادا در امريكاست

سيرا معادل اس به رشته كوههاي نوك تيز مثل شمال غرب امريكا مي گن

تانگو معادل تي هم يك رقص چهار ضربي اسپانيايي هست

اين ها رو فكر كردم كه نمي دونيد اما بقيه رو حتما مي دونيد

maj.moses
01-05-2006, 18:55
البته اسمش phonetic alphabet نه aviation alphabetic و اصلا يه ارگان نظامي اين الفبا رو ايجاد كرده و اين الفباي صوتي توسط ناتو قرارداد شده.

کلمات قراردادى مخابراتى همينايي هستن كه گفتيد و اين كلمات مخصوص هوانوردي نيست و توي شاخه هاي مختلف نظامي كاربرد داره. البته فونتيك آلفابت هاي ديگه اي هم وجود داره مثل اين يكي كه كاربرداي ديگه اي دارن:

A = Apple B = Book و ...

sina_2006_p
28-03-2009, 18:02
با سلام به شما عزيزان.
من خودم زياد با تلفظ هاي ريجستر ها آشنايي نداشتم پس از يك سري تحقيقات حروف را شناختم.
گفتم روستان هم از اين حاصل استفاده كنندو اگر تكراري هست شرمنده ،راستي اگر اشتباهي را متوحه شديد تذكر بديد
اميدوارم دوستان خوششون بياد.

تلفظ فارسی اسم انگلیسی علامت
آلفا ALPHA A
براوو BRAVO B
چارلی CHARLIE C
دلتا DELTA D
اکو ECHO E
فوکس FOX F
گلف GOLF G
هتل HOTEL H
ایندیا INDIA I
ژولیت JULIET J
کیلو KILO K
لیما LIMA L
مایک MIKE M
نوامبر NOVEMBR N
اکتبر OCTOBER O
پاپا PAPA P
کبک QUEBEC Q
رومو ROMEO R
سییرا SIERA S
تانگو TANGO T
یونیفورم UNIFORM U
ویکتور VICTOR V
ویسکی WHISKY W
ایکس ري X-ray X
یانکی YANKI Y
زولو ZULU Z

AP-Vortex
28-03-2009, 18:13
با سلام.
جسارتا 2مورد کوچک فرق هست.
یکی FOX"Foxtrotهست و O"OSCAR هست.
با تشکر از شما دوست عزیز

AJI 01
28-03-2009, 18:58
در آژانسهای فروش بلیط تلفظ آنها فرق می کند مثل همین w که در هوانوردی Whiskey تلفظ می شود و در آژانسها william یا B در هوانوردی Bravo تلفظ می شود اما در آژانسها به آن Baker می گویند . از بخش فروش خارجی آژانسهای هواپیمایی می توانید تلفظ آنها را سوال کنید

Diamond
28-03-2009, 21:47
با سلام.
جسارتا 2مورد کوچک فرق هست.
یکی FOX"Foxtrotهست و O"OSCAR هست.
با تشکر از شما دوست عزیز
جالبه.آخه من تا العان از چند نفر چیزای مختلفی شنیدم.ولی کلام آقای موثقی برای من شرطه.من تا العان به اسم OCTOBER میشناختم.راستی من توی جزوه یکی از دوستامOCTOBER دیدم.جریان چیه؟

mfpatc
29-03-2009, 12:07
با تشکر از زحمات دوستان ؛

تفاوت تلفظ هایی که در آژانس ها با مکالمات خلبان با کنترلرها می بینید به خاطر این است که آژانس ها حروف رو بر اساس قوانین یاتا بیان می کنند ولی در هواپیمایی این حروف بر اساس قوانین ایکائو تلفظ می شود .

انکس 10 ولوم 2 ایکائو در مورد نحوه بیان حروف انگلیسی در هواپیمایی توضیحات کاملی دارد که در زیر می آید.

در ضمن این ولوم از انکس 10 اطلاعات کاملی در مورد مکالمات در هواپیمایی دارد که به همه دوستان توصیه می کنم این ضمیمه را حتما دانلود ومطالعه نمایند.

دانلود انکس 10:

[Only registered and activated users can see links]

AP-Vortex
29-03-2009, 12:20
جالبه.آخه من تا العان از چند نفر چیزای مختلفی شنیدم.ولی کلام آقای موثقی برای من شرطه.من تا العان به اسم OCTOBER میشناختم.راستی من توی جزوه یکی از دوستامOCTOBER دیدم.جریان چیه؟
شهاب جان شما لطف دارید نسبت به من.
حروف کاربردی عملیاتی در پرواز با حروف کاربردی در آژلنس های هواپیمایی فرق داره و مال اونها یاتا هست و مال پرواز و عملیات..اکائو هست.گرچه تعدادی از لغاتشونم یکی هست.مثلا در یاتا B BETA H HONEY و اکتبر..
OCTOBER هم درست هست"ا
لیست کاملش رو براتون گذاشتم:(ایکائو)
A - Alpha
B - Bravo
C - Charlie
D - Delta
E - Echo
F - Foxtrot
G - Golf
H - Hotel
I - India
J - Juliet
K - Kilo
L - Lima
M - Mike
N - November
O - Oscar
P - Papa
Q - Quebec
R - Romeo
S - Sierra
T - Tango
U - Uniform
V - Victor
W - Whiskey
X - X-ray
Y - Yankee
Z - Zulu

Carol
15-05-2010, 20:40
D نامش از سرزمینی به شکل مثلث که به آن دلتا میگوییم گذاشته شده است.

F نامش از نوعی رقص به نام فاکس تروت گذاشته شده است. وبه معنای چهار نعل کردن

اسب هم می باشد.

l نامش از پایتخت پرو به نام لیما در آمریکای مرکزی گذاشته شده است.

p نامش از نام پاپا به معنای کشیش یک منطقه گذاشته شده است.

q نامش از ناحیه ای در شرق کانادا با نام کیووبک گذاشته شده است.

s نامش از سحرایی در نوادای آمریکا با نام سی یرا گذاشته شده است.

t نامش از نوعی رقص در برزیل با نام تانگو گذاشته شده است.

V به معنای پیروز است.

Y نامش از نام دیگر آمریکایی ها به نام یانکی گذاشته شده است.

Z نامش از ناتال ناحیه ای در جنوب افریقا به نام زولو گذاشته شده است.

mitra.bravo
22-01-2011, 15:43
[QUOTE=mfpatc;218311]با تشکر از زحمات دوستان ؛

تفاوت تلفظ هایی که در آژانس ها با مکالمات خلبان با کنترلرها می بینید به خاطر این است که آژانس ها حروف رو بر اساس قوانین یاتا بیان می کنند ولی در هواپیمایی این حروف بر اساس قوانین ایکائو تلفظ می شود .

انکس 10 ولوم 2 ایکائو در مورد نحوه بیان حروف انگلیسی در هواپیمایی توضیحات کاملی دارد که در زیر می آید.

در ضمن این ولوم از انکس 10 اطلاعات کاملی در مورد مکالمات در هواپیمایی دارد که به همه دوستان توصیه می کنم این ضمیمه را حتما دانلود ومطالعه نمایند.
با سلام خدمت استاد فرشباف عزیز.
در محضر چند تا از اساتید مر کز آموزش ایران ایر که بودیم متفق القول میگفتند که هیچ مرجع ورفرنسی (حتی در یاتا) که آژانسیها از روی آن بتوانند اقدام به تلفظ برخی حروف بغیر از تلفظ های ذکر شده در ایکائو بنمایند وجود ندارد.درسته؟